Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Věda a technika

@Dan9K (04.08.2020 16:57): No, s určitostí nic nevíme, a ano, může to být tím. že se nám červení trpaslíci snadněji pozorují. Plynné obry blízko hvězd může být také snadnější detekovat díky době jejich oběhu kolem své hvězdy.
@Gordon (04.08.2020 14:12): A určitě to víme? Není to tím, že velké plynné obry umíme mnohem lépe najít, pokud jsou blíže ke hvězdě? A terestrické planety umíme mnohem lépe najít u červených trpaslíků, protože na ně mají mnohem větší gravitační vliv?

A že se plynní obři objevují spíš blíže k hvězdě může mít ještě další dvě vysvětlení - 1) většina soustav není tak poklidná jako ta naše, planety se kříží, málokterá hvězda je taky sama jako ta naše, takže je tam ještě vliv druhé hvězdy a prostě plynný obr se z místa svého vzniku z důvodu srážky/křížení/něčeho přesouvá ke hvězdě, kde ho čeká nakonec záhuba. 2) je to úplně jiný typ planety, než máme u nás a vznikla poblíž hvězdy, ale z čeho by pak byla vytvořena?

@Zx Atari 500 (04.08.2020 15:08): tak že vesmír nějakým způsobem jednou zanikne, je skoro jisté, je otázka, co je pro nás zánik. Ale i tak je to pravděpodobně záležitost na mnoho tisíců miliard let dopředu. Každopádně už teď je vlastně depresivní, že žijeme v době největší vesmírné aktivity a bude to už jenom smutnější. Vesmír je mladý, vzniká spousta hvězd, máme obří hvězdy jako Betelgeuze nebo Cannis Majoris, to v poměrně blízké budoucnosti (v řádu miliard let) už nebude a naprostou většinu další existence vesmíru budou v podstatě jen červení trpaslíci a pak už jen černí trpaslíci (dodnes neexistující, protože na to je vesmír moc mladý) a studené opuštěné planety putující nekonečnou prázdnotou. Je ale zase možné, že v tom mnohem klidnějším vesmíru bude zase větší šance pro vznik vyspělejších civilizací.
@BUMTARATA (04.08.2020 13:09): Ta otázka nedavá smysl, je již překonaná. Před vejci se vylučovala krvavá děloha.

@Dan9K (04.08.2020 13:21): Pořád lepší mít zkreslená data, než žádná, donedávna jsme tak nějak předpokladali že u jiných hvězd jsou planety, ale potvrdit to nešlo, nyní třeba víme že naše soustava je v menšině. Víme, že plynní obři se objevují spíše blíž hvězdě, než dál, víme taky to. že kontinentální planety jsou hojnější v obyvatelné zóně u červených trpaslíků a že sólové hvězdy jsou také v menšině, binární a více hvězdné systémy jsou častější.
Dříve Einstein tvrdil, že gravitační vlny nikdy nedokáže lidstvo změřit, a hle, nyní je už měřit umíme.
@Jab (03.08.2020 19:10): tak minimálně je to zábavné, ano

@Zx Atari 500 (03.08.2020 19:21): pěkná přednáška, ze které přesně to "víme prd" vyplývá :-) Představa, že jsme první na pásce, je celkem zajímavá. Na druhou stranu si to úplně nemyslím. Nejsem si úplně jistý, ale myslím, že ve vesmíru byl dostatek prostoru pro planety našeho typu už v předchozí generaci hvězd. A navíc naše planeta procházela první čtyři miliardy let velmi bouřlivým obdobím, které třeba nemusí být vůbec pravidlem.



@Samariel (04.08.2020 12:30): a to se přesně nikdy nedozvíme, takže po tom asi nemá smysl ani bádat. Těch možností ale zase není tak moc, ovšem všechny jsou pro náš způsob myšlení dost neuspokojivé.

@Gordon (03.08.2020 19:16): no co já vím, tak i přes obrovský pokrok v posledních letech, je naše představa o výskytu terestrických exoplanet ještě dost zkreslená, ne?
Tak jako někdo řeší, zda-li bylo dříve vejce, nebo slepice, by mne zajímalo, co bylo předtím než byl vznik našeho vesmíru?
@Jab (03.08.2020 20:51): No, to nejsi génius, protože ty dvě koncepce se navzájem vylučují. Buď se pravděpodobnost vzniku života v čase zvyšuje, nebo se pravděpodobnost vzniku života v čase nezvyšuje a záleží čistě na pravděpodobnosti.
@Jab (03.08.2020 19:10): Dokud někdo s konečnou platností nedokáže, že vznik života je podmíněný buď pravděpodobností, nebo časem, tak jsou všechny teorie o počtu civilizací zbytečné.

My máme civilizaci založenou na ropě. Je to nejefektivnější zdroj energie. Jestli ji chceme vylepšit, tak můžeme nahradit uhlí zemním plynem a modlit se aby konečně fungoval tokamak. Jestli se Západ vzdá ropy, tak utrpí takové ekonomické ztráty, že se galaktické fázi existence jenom vzdálí. A taky odevzdá žezlo dominantní světové civilizace bez boje Číně.
@Dan9K (03.08.2020 19:04): Vychází z nějakého matematického modelu. Jak je přesný je otázka. Nicméně i takové odhady mají ve vědě smysl a přeci jen přesahují to tvé "ví prd". ;)
Ví prd. A co je to inteligentní civilizace? Myslí tím chytřejší než my? Můžeme být sami, může jich být 30, může jich být 5 000.

a je to hrozně ovlivněný sci-fi a naším omezeným vnímáním toho, že si představujeme něco, jako jsme my sami.
@leebigh (03.08.2020 13:24): Podle nějakých výpočtů je na Mléčné dráze přes třicet inteligentních druhů. Průměrná vzdálenost mezi nimi je sedmnáct tisíc světelných let. Cestování mezi nimi by tedy vyžadovalo rychlost světla, které zatím ani vzdáleně nejsme schopni dosáhnout a jen přemýšlíme a teoretizujeme, jak by to šlo jednou udělat.

Tím řečeno to, co máme teď, je jen absolutní počátek našeho možného potenciálu. Prvních pár tisíc let naší civilizace. Myšlenka, že "dobře už bylo" je pro mě v tom případě vysloveně odpudivá. Pokud se chceme z naší sluneční soustavy někdy dostat, tak musíme přejít na zdroje energie, které jsou dlouhodobě udržitelné bez úplné devastace planety (primárně se nabízí široce dostupný vodík).

Už teď dávají všechny ty atmosférické osmi (a více) válce sbohem. Každý rok se zpřísňují regule. A to i u menších aut. Ford už tak zrušil například i Focus RS. Také je mi to líto. Ale myšlenka, že můžeme využívat současné zdroje stávajícím způsobem, je prostě z hlediska našeho potenciálu lichá. Máme na daleko více a stávajícím postupem se k tomu nikdy nedostaneme.
Když to zkrátí a zlevní výrobní proces, tak to má budoucnost. Prý se ten výsledek už občas blíží normálnímu masu.

Jen to bude jak ze sci-fi, kde se takovými náhražkami ládují. Z "originálů" se stanou luxusní a žádané potraviny.

Ono je asi fakt, že patříme do těch přelomových generací, které ještě viděly vrchol toho, kdy se lidstvo neomezovalo ve spotřebě. Uřvané atmosférické dvanáctiválce s manuálním řazením. Potraviny z opačného konce planety. Kožené peněženky a pohovky...
@Samariel (03.08.2020 12:36): Právě že bych řekl, že si KFC zakládá na tom 100% mase. Takže pokud tenhle hybrid budou nějak tlačit do popředí, tak půjdou do kopru. Jako doplňkový sortiment bych to nicméně bral pro ekologicky postižené zájemce.
A vůbec, copak oni u nás v Česku prodávají nugetky? Ty jsou přece jenom v mekáči.
@Gordon (03.08.2020 06:12): tak předpokládám, že na ten výzkum něco padlo no. Ale pak by to mohlo byt relativně podobné, jako kolik kachen muselo umřít při výrobě Oscillococcinum za celou dobu výroby toho léku.
@Gordon (29.07.2020 10:40): Hlavně je princip návratového modulu vynášeného raketou prostě spolehlivější a bezpečnější. Cílem Shuttlu bylo ušetřit peníze, ale po každé misi museli celý neskutečně komplikovaný stroj rozebrat a zkontrolovat, což je jenom o trošku levnější, než postavit mnohé méně komplexní raketu úplně od nuly. A i tak jim dva zhořely. No a když projekt skončí, tak ti zůstane alespoň ta raketa.
@Charllize (29.07.2020 10:32): No ale je to tak. Ruský koncept nebyl tak ambiciózní, ale byl udržitelnější a šel lepším směrem. Proto taky Evropa při plánování Hermesu vycházela z téhle filosofie a Američani z ní při práci na náhradě Shuttlu vycházejí taky. Respektive původní myšlenku opustili.