Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@kristmeister (11.11.2022 10:21): Co si pamatuju, když vyšla, tak 3070 Ti je snad nejmíň výhodná karta za peníze, ale dnes nevím. Jinak ten Radeon se nemusím ani dívat na nějaké charty a je jasný, že hrubej výkon bude mít vyšší (každopádně doporučuji kanál Gamers Nexus na porovnání a recenze). Záleží co chceš hrát a jesi budeš využívat DLSS a RT. Pokud jo, tak o AMD ani neuvažuj, páč Radeony mají tragickej RT výkon, DLSS na nich nefunguje a jejich FSR (fungující i na GeForce) není tak kvalitní.

Co se týče toho zdroje, tak je to v klidu.
Zdarec chlapci, příští týden nejspíše budu měnit grafiku. Vyhlédl jsem si 3070 TI a vyšla by mě na nějakých 17k. Je to worth za tu cenu? Jestli třeba 6800 XT nebude lepší? A druhej dotaz, výrobci uvádí, že je potřeba 700W zdroj, já mám 650W. Na fórech jsem četl, že lidem ta grafika šlape i na slabších zdrojích, tak jestli můžu být v klidu?
@Paul (09.11.2022 20:29): jo vzpomínám si, před třemi lety jsem něco takého taky absolvoval. :)

No já to vydržím do vydání Ryzen 7000 3D nebo nějakého refresh a pak stávající sestavu nechám klukovi na Battlefield, Minecraft, War Thunder aspol. a pořídím si novou rovnou s RX 7800/XT. Nároky leteckých simulátorů rostou v MSFS 2020 by už to pomalu chtělo udělat upgrade.
@Rapier (09.11.2022 19:47): hrál jsem teď půl hodiny Cyberpunk s RT a běží krapet lépe no. Teplota CPU se vyšplhala na 70 a grafiky 74 se zavřenou (ale meshovanou) skříní, což považuju za ok.

A aktivoval jsem si tu PC verzi Uncharted co k procáku dávaj, ten proces je teda hodně obskurní a otravnej. Potřeba registrovat se u AMD, stáhnout si nějakej verifikační tool, pak dvacetkrát kliknout, propojit účet se steamem....fakt zoufale chtěj zamezit přeprodávání :)
@Rapier (08.11.2022 23:17): tak PC přehozeno do Be Quiet 802, nové CPU nainstalováno, rebar zaplej.
Rychlej test v Cyberpunku, nastavení RT Ultra, 720p, DLSS balanced (aby byl eliminován GPU bottleneck):

2700X: avg 69 / min 36 / max 90
5800X3D: avg 128 / 62 / max 174

Takže prakticky dvojnásobnej výkon, při stejném počtu jader, ve stejný desce a se stejnou pamětí.
Not bad, AMD.
@Cobot (09.11.2022 10:55): Ale Windows 7 jsou nejlepší :D

Ikdyž desítky se taky daj.

U 11tek mě irituje to nový start menu a fakt, že když někam kliknu pravým, tak tam je jen pár věcí a je potřeba se vnořit ještě do extra podmenu. Nejsou to vyloženě dealbreakers, ale zatím nevidím důvod přecházet když výkonově i sekuritově jsou ty systémy identický a jedinej rozdíl je v interfacu.
neni nic zoufalejsiho než debaty od useru o Windows jak ty nové jsou strašně a ty předchozí nejlepší na světě. Windows 7 forever atp... :D

Ještě mě teď o víkendu pobavila debata pod torentem na Office 2019, kde si lidi vymenovali poznatky z crackovani. Nemaj problém spustit jakékoliv exac odkudkoliv, aby to nějak aktivoval a měli svoje officenpro plus v kterém za rok napíšou dva dopisy a udělají deset tabulek. Love it.. :)
@marwel (09.11.2022 07:54): : je divné, že by 2600 nesplňoval požadavky. Nedávno jsem instaloval jedenáctky na 2700X na desku s B450. Jen bylo potřeba hodit tam nejnovější BIOS. Na asi rok a půl starém BIOSu to nešlo.

Jestli přejít nebo ne podle toho co od toho chceš. Za me je to proste jen dalsi verze desítek. Pro obyčejného uživatele úplně stejně. Ale já nikdy moc neřešil jakej mám systém. Je to, asi jako řešit jako verzi androidu mám v telefonu. Zajímá mě aby na tom jeli programy co používám a v tom jsem si nevšiml mezi 10 a 11 žádného rozdílu. Ale já to jen zapnu a používám. Nic víc s tím nedělám. :)

A jinak je nevyhnutelné, že stejně jednou přejde až zařízenou podporu desítek. A pak zas na dvanáctky a trinactky. Dyt je to furt dokola :)
Hmm, tak jsem take upgradoval a presel na R5 5600. Po upgradu mi ted Windows hlasi, ze tedy uz ano, uz muzu prejit na Windows 11 (2600 nesplnovalo pozadavky). Vyplati se to? Je to nejak zasadne lepsi nez Win 10, pripadne jsou Win 10 v necem spolehlivejsi nez 11?
Kdysi v dávných dobách kdy vyšel nějaký díl Assassin's Creedu, už si nevzpomenu jaký (tipl bych Black Flag nebo Unity) jsem řešil, že v něm byl podivně nízký framerate. A ten problém řešilo nastavení "maximum performance" v ovladačích grafiky - režim řízení napájení. A protože mi přišlo jako dobrej nápad mít maximum performance, tak od té doby tohle zapínám na každý grafice.

A teď jsem zjistil, že ta nová 3080Ti žere s tímhle nastavením v idle 110W, a 35W s defaultním nastavením normal (a taky v tom normal vypíná v idle větráky).

Nikdy předtím jsem to neřešil a nepídil se po tom, protože mě nenapadlo, že by tohle nastavení mohlo mít vliv na spotřebu ve windows (sakra proč taky?).
Takže jsem možná propaloval posledních 8 let v idle třikrát víc elektřiny než bylo nutné, a to potěší.
Hmm týden v Prague na školení a hned jsem přišel o novinky. :)

Dovolím si odhodit pár faktu z jednoho HW webu/diskuze, někoho by to snad mohlo zajímat, cituji: 

"
RX 6800XT … 300W … 20.74 TFlops = 69.13 MFlops/W
RX 6900XT … 300W … 23.04 TFlops = 76.80 MFlops/W
RX 6950XT … 335W … 23.65 TFlops = 70.59 MFlops/W
RX 7900XTX . 355W … 61.00 TFlops = 171.83 MFlops/W = +123.74%, 2.64x
RTX 3090 … 350W … 35.58 TFlops = 101.65 MFlops/W
RTX 4090 … 450W … 82.58 TFlops = 183.51 MFlops/W = +80.53%, 2.32x
RTX 4090 … 546W . 100.97 TFlops = 184.92 MFlops/W = +81.82%, 2.83x

Čísla jsou z AMD a TechPowerUp (nVidia jaksi nemá důvod uvádět čísla)
Přeberte si to jak chcete.
Ta přetaktovaná 4090 byla řádně vymazlená když stoupl nejen výkon ale výkon/Watt.
Uvidíme, co přinesou testy „nezávislých“
"
Známý, píše pro jeden czech game magazine, vyměnil svoji  Core i7-4790K je CPU (Haswell) za Ryzen 7 7700X a je nadšen. V jeho oblíbených RTS alá Total Air War series si nyní rochtá.
Cituji:  "ale zvládalo to násobně větší armády atd bez toho, aby to ten komp nějak brzdilo" bez ohledu na stejnou GPU GTX 1080 Ti. :) Nyní jej brzdí občas GPU, za mě stále lepší případ než opačně.

A pak že upgrade CPU nejde poznat.
@Jab (04.11.2022 09:14): Je to, jak píšeš. Ale na to mé občasné hraní nějakých blbůstek by to i tak stačilo nadmíru. Zatím mám doma starší Huawei Media M5, který má ještě Kyrin 960 a ono to dodnes na internet/knížky/filmy/průměrné hry kupodivu v pohodě stačí. Na současné náročnější herní kousky už samozřejmě ne, ale ty já zase na Androidu skoro vůbec nehraji. A jelikož si jej už dávno „znárodnili” kluci, docela by se mi nějaká náhrada hodila. U toho Lenova je mi sympatický slot na paměťovku, přeci jen i těch 256 GB v dnešní době není žádný velký zázrak. Zkusím ukecat Ježíška, třeba bude dajný... :c))
@samorost (04.11.2022 08:54): Na Heurece je ještě ta o litr dražší verze. Když se tím proklikáš, tak rozdíl je, že má pero. Ale to je imho za litr navíc dost.

Jinak tablety se mi líbí. Ale použití pro ně osobně asi stále nemám.

Btw také... To Xiaomi Pad 5 má teoreticky o něco horší procesor. Ale stále je to Snapdragon a hry jsou na něj více optimalizované. V posledku tak může mnohdy působit jako výkonnější zařízení i když je "horší".
https://chipguider.com/?p=mediatek-kompa ... lcomm-snapdragon-860
@Jab (03.11.2022 18:00): To Lenovo vypadá hodně dobře, jen škoda, že už přímo v balení není ten hezký a praktický látkový kryt a fajn klávesnice, jako tomu bylo u předchozí generace. Jinými slovy dalších minimálně patnáct stovek k ceně. Ale i tak je to hezká mašinka, přemýšlím, že bych si mohl udělat radost. :c)
Díky za názory, no já koupil už ten s 3050 Ti. Určitě není pravda, že by už teď bylo 4 GB VRAM málo. :) Asi kdybych měl 100% jistotu, že ten ntb se nikdy nepokazí, vezmu ten s 3060, jenže člověk nikdy neví.

Obecně můj přístup k HW i mobilům je, že kupuju v podstatě vždy z druhé ruky nějaký mid range, nikdy high end. Je to cenově nejefektivnější. Mobil třeba přeprodám každé 3 roky, doplatím si 2 litry a užívám si. Jestli třeba za 4-5 let 4 GB VRAM bude málo, což asi bude, tak to střelím a na bazoši koupím jiný. Vlastně jediný důvod, proč teďka kupuju nový je, že mám možnost to koupit bez daně.

Vsadím se, že většina z vás by z druhé ruky hardware miláčky nikdy nekupovala, co? :)
@H34D (03.11.2022 19:35): Ze všech ntb jsem jako neljepší pro koupi vyhodnotil Legion sérii (s 3060) a zatím dobrý. Při hraní CB77 na powermode to občas ale dost řve (chlazení).

Jinak já koukal po kvalitě chlazení, konstrukci a taky zobrazovadle podle recenzí na YT a dost mě zaráželo, že některé ntb jsou schopné vyhřát klávesnici na 50 stupňů. :-D
@Paul (03.11.2022 21:50): Asi jo no. Ale ted mi prijde jasnejsi proc nVidia stahla 4080 12g. Ta by proti 7900XT asi nemela moc sanci. Na druhou stranu to nahrava lepsi cene pripadne prejmenovane karte (4070ti?).
7900XTX 999
7900XT 899

Tak 4090 to neporazi, ale mohlo by jit o hodne zajimave produkty. XTX snad porazi alespon 4080 16G.
@H34D (03.11.2022 19:35): Hele ty asi kup ten levnejsi. Kdybys koupil ten lepsi, mohl bys pricichnout k hrani v 60 fps a pak uz nechtel jinak. A to by se ti prodrazilo v budoucnu. :D

Ale ted vazne, vem ten lepsi, at ti to vydrzi v pohode. 4GB VRAM je malo uz ted, natoz za pet let.
@Cobot (03.11.2022 19:37): nj nebylo to potřeba a odrazovala mě právě ta zmatečnost/nedostatečnost gigabytích instrukcí, tak jsem to neřešil. Ale jsem rád že to teď mám za sebou a že při tom 20 minutovém updatování neklekla elektřina... :)

@H34D (03.11.2022 19:35): proti tomu co máš teď to bude docela enormní skok, a řekl bych že pokud akceptuješ že třeba nějaký náročný Unreal 5 hry pojedou na 30fps/low, tak pět let vydrží určitě.
Parametry má to Lenovo slušný. Ale zajímalo by mě jestli má taky tu zkosenou ostrou dolní hranu co mě vytáčí u pracovního lenova.
@Paul (03.11.2022 19:29): docela se divím, že jsi za celou dobu update BIOSu neřešil. Já nemít poslední BIOS, tak to neunesu :)

Každopádně Gigabyte má updatů spoustu. Můj Asus měl jeden za půl roku. Člověk má pocit, že na to kašlou. Ale jako všechno funguje a poslední Asus mi vydržel déšť let, tak i proto jsem do něj šel.
Zdar, zeptám se pro zajímavost na názor. Po 8 letech budu upgradovat PC. Používám jen notebook a velmi dobrý cena výkon mi přijde Lenovo Ideapad Gaming 3 - AMD Ryzen 5600H + GeForce RTX 3050 Ti za 19.000 Kč. Prakticky je to nejlevnější laptop, který má takovou grafiku. Uvažoval jsem ještě zda nejít do vyšší řady, která má GeForce 3060 za 25.000 Kč, ale to mi přišlo už trochu moc. Sice skok ve výkonu by možná i odpovídal těm 6000 Kč navíc, ale já nejsem ten typ hráče, který by potřeboval vše hrát na max a přijde mi, že ten rozdíl ve výkonu je markantní hlavně při vyšších nastaveních. Pokud si představím, že budu chtít na tom ntb hrát hry i za 5 let a postačí mi hrát na low/medium, pak teoreticky jediným limitem by mohlo být to, že 3050 Ti má jen 4 GB oproti 6 GB u 3060. Na druhou stranu ještě jsem se nesetkal s hrou, která by vyloženě nešla spustit jen kvůli malé paměti grafické karty (samozřejmě pokud by dostačovaly ostatní komponenty). Většinou ty paměti na grafikách bývají trošku přepálené, resp. jsou využitelné jen při hraní na vyšší detaily. Např. na svém současném ntb z roku 2014 s GeForce 755M 1,5 GB jsem dohrál celé Red Dead Redemption 2, i když mi to při každém startu napsalo, že mám nižší než minimální nároky.

Bral jsem taky v potaz to, že člověk si nikdy nemůže být stoprocentně jistý, že ten HW vydrží i roky bez nějaké závady. Asi by mě hodně mrzelo, kdybych si připlatil za ntb za 25.000 Kč a ten by někdy po záruce odešel, když potenciál toho dražšího ntb bych právě začal využívat až třeba za těch 3-5 let.

Názory? Díky :)
@Gordon (03.11.2022 19:28):. Ve skutecnosti je to aktualizace jako jakakoli jina, jen s tim, ze se ti to muze posrat a "zabit" desku. Vetsinou je to ale tim, ze se posere samotna aktualizace a cim casteji aktualizujes, tim vetsi riziko.
@Gordon (03.11.2022 19:01): ne, BIOS updatuju v BIOSu z flashky, ale u jedný verze píšou, že je potřeba aktualizovate ten EC FW tím jejich dementním update toolem, a ten běží ve windows.

@marwel (03.11.2022 19:06): Mám Gigabyte Aorus Ultra Gaming X470, a fakt je tam potřeba jít postupně. Šel jsem z F3 na F30, pak F40, pak F50 a pak konečně F63c. Jít rovnou na F63c ani nejde, BIOS tě prostě při pokusu o update vyfakuje.

@Cobot (03.11.2022 19:11): Ryzenu 2000 ne (to bych teď nepsal tenhle post..), ale nějakejch starších obskurních CPU se zbavuje, konkrétně ta moje:
Due to BIOS ROM size limited, NO Bristol Ridge (AMD 7th Gen A-series/ Athlon X4 series) APU support.