Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Jsou i lide co maji power banku. Takze sebou tahaji dalsi cihlu. Je to hruza. Kabely z nich trci do vsech stran o skladnosti nemuze byt rec. A co kdyz prestane stacit? Dalsi cihla? Vlastne to je takova obdoba telefonu z pocatku devadesatek, kdy bylo treba tahat kufrik s baterkou. Ja bych se bez chytreho telefonu obesel. Jo fotak a pristup na net v praci je fajn, ale proste to neni nic bez ceho bych nevydrzel.
@Gordon (07.08.2018 12:57): Už si to postoval tuším. Procesor je celkem mizérie. A Doogee a sesterské Leagoo jsou vedle silnější baterie opakovaně osazovány také výkonnými Trojany.

https://www.cnews.cz/android-malware-triada-42-telefonu

Je to samozřejmě tvoje riziko. Ale tohle je značka, kterou bych se asi zdráhal doporučit. Uniká mi rovněž, proč volit 28nm procesor a větší baterii. Na první pohled je zřejmé, že 16nm snapdragony budou mít pravděpodobně v posledku větší výdrž i s menší baterií. Prostě ten Mediatek v tom hrozně žere.
@Thellwin (07.08.2018 12:47): jo ta výdrž baterky je peklo no, jak řekl jeden moudrý člověk "ono to celkem vydrží, když se to nepoužívá" :)

Ráno si cestou do práce pustím netflix, do toho sjíždím internety a jsem na nějakých 60 %.
Vybrat telefon dneska je lehké v případě, že má člověk požadavky tak nějak zapadající do současných "trendů". Jak chce něco speciálního, tak děs. Hledal jsem nástupce Lenovo P1 Pro a jediným z nadstandardních požadavků byla dobrá výdrž na baterku (prostě dva dny bez toho, aniž bych musel druhý den dopoledne hledat nabíječku + slušnější foťák a najednou nebylo na výběr skoro nic. Tak hlavně, že se všichni honí za co nejtenčí plackou. Kdyby nebyl v nabídce RN5, tak jsem asi nic nekoupil doteď a zřejmě bych začal uvažovat o tom Asusu.
@Jab (07.08.2018 08:50): Bohužel ty fotky vypadají příšerně, klasické vyblité barvy. Jinak HW ale asi momentálně ideální. Snad se do vánoc objeví něco podobného, ale s dobrým foťákem :)
@Paul (07.08.2018 08:41): To je důvod k radosti přece. ;) Obecně ti dnes mobily můžou vydržet déle.

Btw problém u uvedeného Zenfone bude asi ten foťák.
https://www.androidauthority.com/asus-ze ... review-2-865956/amp/

Každopádně konkurence pro Redmi Note 5 je jen dobrá.

Osobně mi přijde, že vybrat mobil je dnes za poslední roky nejlehčí. A to i třebas u vlakových lodí. Ve vyhledávači na gsmareně nastavím, že nechci Notch a naopak chci slot na paměťovky, optickou stabilizací a jack konektor. Datum představení telefonu dám od 2017 dále a vyplivne mi to 24 telefonů. Polovina z nich se u nás neprodává a už neprodává. Polovina zbytku jsou skleněné Samsungy. Pokud vyřadím starší Snapdragony řady 82X a Kiriny 960 atp., tak mi vedle těch uvedených Samsungů zbyde jedno LG (V30), jeden Asus (bohužel jen Full HD displej) a Nokia 8. LG už tu má oficiální distribuci jen přes svůj eshop a možná nějakého operátora. Pokud bych nechtěl skleněná záda, tak zůstane jen ta Nokia. Jak má člověk dnes jasné preference, tak skrze podobné vyhledávače vybereš mobil během ranní kávy.

Co mě štve je ten trend skla. Jeden pád a výměna vzhledem k unibody konstrukcí stojí tisíce. Gorilla Glass jsou s každou novou generací sice odolnější na škrábance, ale aby ušetřili, tak je dělají také stále tenčí a tenčí. A tedy daleko náchylnější na pády. Obměnu telefonů si tak výrobci zajišťují tím, že ti ta "krásná skleněnka" spadne. :) A logicky také mohou očekávat, že dosti spotřebitelů bude váhat nad ukrytím téhle stylovky do pouzdra.
@Charllize (05.08.2018 18:49): Sloty na zásuvný ROM modul (cartridge) mali v tom čase aj osembitové počítače a rovnako aj IBM PS/1 mali DOS, BASIC, alebo aj grafické rozhranie na ROM moduloch. Akurát to na rozdiel od detských videohier slúžilo okrem zábavy aj na prácu.
Na PC nez se to vzdycky probere to to trva, konzole meli rychly prenos dat uz v roce 1985 :)
Já vám samozřejmě názor neberu. Ale psal jsem otázku. Tzn. asi jsem to trefil, když takhle reagujete. ;) Tedy pak ale v SSHD logiku vidím. Byť chápu, proč je spíše pro užší okruh zájemců. ;)
Jako majitel 2 SSHD disku, klasických HDD a SSD disků (druhý mám v business laptopu) souhlasím s názorem, že SSHD disk má smysl jedině do notebooku. Nicméně i tak bych už dnes zvolil SSD. U toho notebooku vzhledem k pořizovací ceně platí raději SSHD nebo Intel Optane než jen klasický HDD.
@Jab (05.08.2018 12:31): ten Crucial MX500 SSD disk jsem si vybral že 2 důvodů:
1. má ochranu proti ztrátě napájení, tzn. nepřijdeš o data během výpadku proudu u stolního PC
2. je to sice je TLC technologie ale 3D chipy, údajně s výrazně vyšší spolehlivosti. Doufám.

Myslím, že stále nejspolehlivější jsou klasické plotové disky.
@Rapier (05.08.2018 12:27): A není SSHD stále bezpečnější jak SSD? V tom bych pak případně viděl tu podstatu. Tedy že počítač alespoň trochu zrychlí a nenese s sebou bagáž SSD v podobě výdrže a náchylnosti na poškození při výpadku proudu. Nevím tedy, jen hádám, tak mě kdyžtak opravte.
@mrazikcomp (04.08.2018 16:14): Intel Core i5-2400 Sandy Bridge, dnes už legendární řada CPUs.

@Garret (04.08.2018 16:44): to bylo poprvé kdy jsem zůstal u stock chladiče, zdál se mi že začátku dobrý a tak jsem si říkal, že extra chladič není třeba a ještě ušetřím. Pak jsem to pár let neřešil. Až nyní mě situace donutila to začít řešit.

Aby bylo naprosto jasno. Kdybych neměl rád Intel, tak nemám Intel ve stolním PC a notebooku. Mě se jen nelíbí současná politika Intelu, tzn.:
1. nelze taktovat mimo K, poslední generace kde to šlo byla Sandy Bridge.
2. absence pájení IHS, poslední generace byla Sandy Bridge a to všechna CPUs, ne jen ty premium kousky
3. nižší počet cores a absence HT u řady modelů
4. horší stock chladič než u konkurence, tzn. nutnost koupit extra.

@MCZ (04.08.2018 18:40): mám 2 SSHD disky od Seagate. Jeden 1 TB, jednoplotnový v notebooku 5400 ot/m, druhý 2TB dvouplotnový 7200 ot/m ve stolním PC. Oba mají 8 GB SSD cache.
Ten ze stolního PC před 2 lety úspěšně vyreklamovaný (vadné sektory).
Subjektivně se mi zdá rychlejší ten z notebooku. Urychlí to start systému a nejčastěji používaných aplikací ale tak rychlé jako SSD to opravdu není.
Mám nově jedno z nejrychlejších SSD, Crucial MX 500 v desktopu, takže mohu porovnávat.

Za mě to má smysl jen v notebooku, kde je SSHD disk jen jednoplotnový a tudíž i nižší přístupové časy, byť má jen 5400 ot/m. Všechny disky mám připojené přes AHCI, ne IDE.

Obecně to platí i u stolních 7200 ot/m disků. Vždy jen 1TB aby měl jen jednu plotnu.
@MCZ (04.08.2018 20:22): Myslím, že ano. Prostě jen nevidím (pro svoji potřebu) pro hybridní disk důvod. Pro data a běžné aplikace mám HDD, pro zbytek SSD. Není problém cokoliv operativně přesunout podle okolností.

Zrovna nahrávací časy po spuštění jsou myslím docela nezajímavá informace. Mnohem zajímavější je třeba vliv na průběžné nahrávání ve hře (mapy, mise) nebo vliv na stabilitu (průběžné streamování). A u hybridních disků je tu limitní velikost cache.
@7c (04.08.2018 18:55): Z tvé odpovědi mám dojem, že tomu konceptu úplně nerozumíš. :) Je to klasický vysoko-kapacitní disk, který má pár GB flash paměti, kam by měl ukládat nejvíce používaná data. Tedy potenciální výkonový boost. Otázka je, jestli se to za ty peníze vyplatí (u 1 TB je to třeba 1100 vs 1900 Kč), jak je to se životností atd.
Nějaké zkušenosti (ať už dobré či špatné) s hybridními disky?
@Rapier (02.08.2018 09:55): já vím, že nemáš rád intel, ale nechat svůj CPU tak dlouho trápit s boxem... vzhledem ke tvé relativní hardwarové gramotnosti bych předpokládal, že tam máš pořádný chladič už od začátku.
Tak to je husté. Konečně jsem SSD disk umístil do pozice ve skříni a namontoval ten nový CPU chladič Artic Freezer 7 Pro s před aplikovanou pastou MX-2. V DCS World na začátku mise místo 88 stupnů jen +/- 45 ale později během heavy mise (rozumněj mnoho výbuchů, letadel, výpočtů, grafika, atd...) stoupá teplota k 50 stupňum a ve chvíli kdy v misi Tu-22 shodí svůj náklad bomb na letiště (cca 80 ks bomb) a následují výbuchy na runway, tak CPU šlo okamžitě všechna jádra na 100% tzn. 3,6-3,7 Ghz a díky chladiči se na 100% výkonu DCS udržel po relativně dlouhou dobu.... to zírám. I tak teploty spadly z 88 na 62 max. větišinou se drží do 60 stupňů.

Jasné jak facka. V roce 2019 definitivně potřebuji nové CPU, protože i když hraji "jen" v 2K rozlišení na max. detailech + 2x vyhlazováním a 16x Anizotropním vyhlzováním s GTX 1060 6GB GDDR5 stejně je úzké hrdlo především CPU a to prosím přetaktované!

Moderní letecké simulátory mají brutální nároky (naprosto na vše, od CPU, přes GPU a u SSD, RAM konče jako vždy i v minulosti) ale pro Gordona: chladič pomohl udržet CPU v přijatelném TDP tudíž běží déle na max. výkon.

Díky bohu, že AMD už 7nm má v CPU pro servery, takže ten rok 2019 je reálný.
@Gordon (01.08.2018 15:35): Tak jsem specialne pro tebe udelal test. Poustel jsme 30 min 4K video na YT.
Sice se maximalne na 100% a 4Ghz nedostal jen chvilkove na jadru 6, ale jak muzes videt 47 stupnu. Prvni udaj je momentalni , druhy minimum, treti maximum. Samozrejme ta teplota je nizsi nez u hrani, pac grafika nic skoro nedela, pri hrani par stupnu ve skrini prida. V pokoji mam ted 30 stupnu. Spis mi dela starost mustek kterej se dostava na 62 stupnu i kdyz na nem mam pridanej vetrak..
https://imgur.com/1q6c6pi
@Gordon (01.08.2018 15:35): ano i ne. Pokud dosáhne CPU TDP limitu, v mém případě 95W, tak utomaticky CPU sníží frekvence na všech cores.
Chladič zaručí, že TDP limitu nedosáhne vůbec nebo min. ne tak rychle. Ve finále CPU může běžet dlouhodobě na max. frekvencích. Teoreticky, do 100 stupňů celsia je to stále v pohodě, mimo fakt, že snižuji životnost CPU.
@valcik (01.08.2018 10:33): je tam před připravena přímo na chladiči MX-2 (ta už sama o sobě je velmi slušná), nejspíš ji použiji a tu MX-4 co jsem si koupil separe si nechám do zásoby a jednou za rok tam dam novou pastu.

@Gordon (01.08.2018 11:23): také jsem si to myslel, protože:
"The i5-2400 processor has a TCase value of 72.6°Celsius; anything from the Tcase and below will be the expected temperature of the processor in normal use, anything that doesn't stress out the processor like watching movies, burning CDs, browsing the internet, creating documents, etc.

When the processor is stressed out and it is being use at 100%, the temperature will go beyond the Tcase. It can perfectly reach 80 to 90°Celsius and the processor will still be OK. The cooling fan is in charge to keep that temperature there.

If the temperature reaches 100 °Celsius or more, that is consider overheating."
Zdroj Intel forum

Ale mrkni se na mé fotky zde když jsem troubleshootoval proč se mi seká DCS a zdali je nutný SSD disk, který to fixne.
A na specializovaných leteckých forech mě doporučili koupit si chladič, že se mi prý přehřívá CPU. Tak jasně pasta je tam 7 let, původní na stock chladiči k CPU. Není se čemu divit. Létat jsem pořádně začal až teď.... no a když teď mám psát o DCS World pro ...... tedy o simulátorech pro jeden velmi známý herní český web jako externista, tak jaksi na to musím mít železo.

@Charllize (01.08.2018 11:28): to je hodně dobré na tak žravé CPU ale to určitě nemáš stock fan. :) Mám nějakou dobu novou case, vše jsem vyčistil, vyfoukal, dotáhl, atd..takže je to teď určitě o něco lepší a s tím extra chladičem to bude ještě o mnoho lepší. :)

EDIT: ten SSD disk fixnul sekání hry, doslova zastavení hry na dobu do 1 sec ale teploty CPU pochopitelně nesnížil. Od chladiče si slibuji, že udrží procesor i při skoro 100% zatížení na přijatelné teplotě do 45 stupňů.