Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Retro Klub #0

Představujeme vám nový zájmový klub, který, jak již název napovídá, cílí spíše na staromilce. Vítání jsou však i ti, kteří svůj herní život započali až u 7. generace konzolí a chtěli by si tak rozšířit znalosti o herní historii.

Retro Klub


Rok 2022 se nám blíží ke konci a při pohledu do tradičně živého blogu Databáze her jistě mnoho z vás přepadne smutek. Konec oblíbeného DH Masters zapříčinil, že se toho za poslední dobu příliš nedělo a proto jsme se to s @Ronik rozhodli změnit! Představujeme vám tedy nový zájmový klub, který, jak již název napovídá, cílí spíše na staromilce. Vítání jsou však i ti, kteří svůj herní život započali až u 7. generace konzolí a chtěli by si tak rozšířit znalosti o herní historii.

A o co vlastně jde? 
Retro Klub bude pravidelná komunitní událost, během níž budeme v měsíční frekvenci zveřejňovat tipy na různé herní tituly z herní historie, kterým se v našich končinách nedostalo takové pozornosti, jakou si možná zaslouží. Pokud vás vybraný titul zaujme, budete následně mít v průběhu měsíce příležitost si jej společně s komunitou Databáze zahrát, sdílet své zážitky prostřednictvím diskuze a komentářů a možná dohráním hry i dál pokročit ve vaší Herní výzvě či se stát výhercem malých cen v podobě Steam klíčů.

Chtěli bychom vám tedy nabídnout příležitost si společně rozšířit herní obzory a s trochou štěstí se i slušně pobavit, ale taktéž pomoci i samotné Databázi, kde by se následně mohla rozproudit diskuze a hlavně přibýt i nové komentáře.

Při výběru her se budeme snažit o co největší pestrost, ať už co se týče žánrů, data vydání, vývojářů či zemí původu. V průběhu příštího roku tak dojde na hry novější i herní "pravěk", na hry původně počítačové i konzolové, na hry dvourozměrné i trojrozměrné a evropské, americké i japonské. Pravidlem však bude, že vybrané hry budou mít na Databázi menší počet hodnocení (maximálně v řádu nižších desítek, spíše ale nižší), aby hry měly potenciál oslovit co největší počet nových hráčů.

Že nemáte příslušné železo? Nevadí!  
Pokud doma nevlastníte staré stroje či nejste fanoušky emulátorů, tak můžete zůstat v klidu. Výběr her bude vždy takový, aby dané tituly šly hrát na co nejvíce moderních platformách, ideálně PC, neb žijeme v době remasterové a multiplatformní. Navíc budeme následující hry oznamovat vždy s předstihem tak, abyste měli čas si hru případně koupit v různých slevových akcích. Budeme však také dbát na to, aby základní cena nebyla příliš vysoká. U vybraných her se také pokusíme dát tipy na to, jaké nejvhodnější emulátory použít.

Málo času?
Jsme si vědomi toho, že velká část z vás má spoustu práce, učení či starostí s dětmi a na hraní zbyde pár hodin leda o víkendech. Proto vybrané hry budou vždy kratší délky (maximálně kolem 10 hodin) aby šly dohrát na dvě tři posezení a příliš neodváděly pozornost od jiných her, které čekají na zahrání ve vaší knihovně už 15 let. Bez problému byste tak měli stíhat dohrání během stanoveného měsíce.

Nestíháte ani Herní výzvu?
A proč nespojit příjemné s užitečným? Naším plánem je výběr her na příští rok postavit tak, aby v něm byla zastoupená alespoň jedním titulem každá kategorie Výzvy v její normální variantě. Součástí každého článku tak bude i přehled, do kterých kategorií můžete hru využít a v případě, že nebude na první pohled jasné, proč ta či ona hra sedí do konkrétní kategorie, přidáme i stručné odůvodnění. Samozřejmě se může stát i to, že hra bude splňovat podmínky více kategorií, než nás napadne, a v takovém případě oceníme, pokud se o to s ostatními uživateli podělíte v diskuzi.

A bude za to odměna? 
Retro Klub je především pro herní nadšence a chceme, abyste si hraní především užili a podělili se o své zážitky a názory s dalšími účastníky. Máme však připravené i klíče k různým hrám, které budeme rozdávat za napsané komentáře, případně v budoucnu za různé výzvy, které v závislosti na vašem zájmu budeme vyhlašovat.
A co si zahrajeme jako první?

Onimusha: Warlords



Polovina 16. století, Japonsko je znovu ve válce. Proti sobě stojí klany Imagawa a Oda. V rozhodující bitvě se zdá, že vítězství klanu Oda se zdá být nevyhnutelné. Velitel Nobunaga začíná předčasně slavit, když tu ho smrtelně zasáhne zbloudilý šíp. Na krátkou dobu zavládne v Japonsku mír, přesně tedy na jeden rok, poté se po zemi začne prohánět armáda démonů a mrtvý Oda Nobunaga bude stát v jejich čele. V téže době dostane mladý samuraj Samanosuke Ukechi zvláštní dopis napsaný princeznou Yuki z klanu Saito. V dopise stojí, že princezna sama je v ohrožení a že na jejím bezpečí závisí osud celého Japonska a bylo by tedy žádoucí, aby ji Samanosuke zachránil. Samanosuke tuto prosbu / příkaz vyslyší a vydává se na dlouhou a nebezpečnou cestu. Nebude však na ni sám, společnost mu bude dělat sličná ninja Kaede a hned dvanáct démonů Oni, kteří mu propůjčí své schopnosti.

Onimusha: Warlords je prvním dílem známé série akčních adventur od Capcomu. Hra je rozdělena do šesti kapitol a má hororové ladění. Pojetí hry je velmi podobné jinému známému titulu od Capcomu, kterým je Resident Evil. Mezi nepřátele zde patří nejrůznější démoni, především pak nemrtví vojáci Nobunagy, které budete moci sprovodit ze světa jak tradičními samurajskými zbraněmi, tak i nadpřirozenými schopnostmi spřízněných démonů. Obličej a hlas hlavní postavě propůjčil slavný herec Takeshi Kaneshiro. (@tloucihlavouostul)

Profil na Databázi 
Onimusha byla ve své době jedna z nejlépe prodávaných her pro konzole PlayStation 2 a Xbox (dokonce se stala první hrou, která na PlayStation 2 prodala přes milion kusů) a pro vydavatele Capcom se tehdy stala jednou z nejdůležitějších značek, čítající dnes již několik titulů včetně různých spin-offů. V dobových recenzích sbírala poměrně vysoké známky a na Metacritic se tak chlubí číslem 86. Co je však z dnešního pohledu zajímavé a může to být důvodem, proč hře právě teď věnovat pozornost, je nedávno oznámený seriál od Netflixu, tudíž případným divákům by znalost hry mohla přijít vhod.

Jak zmiňuje i původní popisek hry, tak i když se to nezdá, Onimusha ve své podstatě není nic jiného než samurajský Resident Evil. Ve svém úplně prvotním konceptu z roku 1997, kdy byla plánována na neúspěšnou periferii 64DD pro Nintendo 64, dokonce nesla název Sengoku Biohazard, který přímo odkazoval na původní japonský název série Resident Evil. Brzy však došlo k rozhodnutí vytvořit novou sérii Onimusha, jejíž první díl byl plánován ještě na první PlayStation. Ambice autorů však byly příliš velké a Onimusha se nakonec dočkala vydání až na PlayStation 2, kde slavila značný úspěch. Ověřená survival horor formule série Resident Evil a její důraz na exploraci, řešení hádanek a napínavé souboje, kde ani na moment nesmíte slevit z pozornosti, zkrátka funguje i mimo její původní zasazení.

Za pozornost stojí i to, že ačkoliv vydání remasteru z roku 2019 bylo nepochybně chvályhodným počinem, tak Capcom sáhl po jistém kompromisu a nejedná se o definitivní verzi hry. Verze pro Xbox z roku 2001, nesoucí název Genma Onimusha, totiž nebyla jen prostým portem, ale nabídla i řadu nového obsahu. Hráči na Xboxu se kromě menších změn jako podpora 5.1 audia a nových kostýmů tak dočkali například nových lokací včetně zcela nového bossfightu, vylepšení soubojového systému a především novou herní mechaniku v podobě zelených duší, která hru obohacovala o zajímavou risk-reward vrstvu. Tyto novinky však ve verzi z roku 2019 zcela chybí, remaster vychází pouze z původní PlayStation 2 verze a Genma Onimusha alespoň prozatím zůstává dostupná pouze na původním Xboxu či skrz zpětnou kompatibilitu na Xbox 360. Remaster však oproti Genma Onimusha nabízí řadu výhod (i mimo očividné výhody v podobě dostupnosti na moderních platformách), jako podporu širokoúhlých rozlišení, vylepšenou grafiku, podporu analogových páček, nově nahraný soundtrack a japonský dabing.

Kde hru můžete koupit?  
Na většině platforem aktuálně běží slevová akce a hru tak můžete mít s 60% slevou.
PC hráči mohou hru koupit samozřejmě na Steamu či u třetích stran.
Konzolisté pak na PlayStation Store, oficiálním Xbox obchodě či Nintendo Store pro Switch.
Fanoušci fyzických kopií mají možnost koupit také krabičku pro PlayStation či Xbox.
Pokud chcete být opravdu retro, můžete hru samozřejmě sehnat na bazarech, Aukru apod. a využít originální konzole či emulátory.

Do jakých kategorií Herní výzvy můžete hru použít?
Kategorie 2: Cesta do středu země (základní varianta) - Samanosuke se během hry podívá například do podzemí hradu Inabayama.
Kategorie 8: Rodina nadevše (základní/HC varianta) - Příběh se do značné míry točí okolo záchrany Samanosukeho sestřenice Yuki.
Kategorie 9: Vzkaz ze záhrobí (základní varianta) - Častým nepřítelem Samanosukeho jsou zombie samurajové.
Jelikož jde o nultý a jakýsi testovací měsíc, čas na dohrání máte do konce roku 2022. Budeme rádi za případnou odezvu a pokud projevíte zájem, tak brzy oznámíme lednovou hru do příštího roku, ať máte případně čas nakoupit o Vánočních slevách. Stejně tak nabídneme seznam her, které můžete získat za komentáře ke hře.

Diskuze ke článku

Předně bychom s @Fritol chtěli poděkovat všem, kteří o Retro klub projevili zájem a hlavně těm, kteří si na náš popud Onimushu zahráli. Všichni ostatní mají ještě čas do konce roku (aktuálně je hra ve slevě na Steamu a Switchi). Třeba se nám ještě podaří dosáhnout reprezentativního hodnocení :)

Jak jsme již inzerovali, v lednu budeme pokračovat prvním kolem Retro klubu pro rok 2023. I když sice ještě nemáme kompletní výběr her (se kterým čekáme na zveřejnění kategorií Herní výzvy), již máme jasno o lednové hře, kterou si tak případní zájemci mohou v rámci zimních slevových akcí dopředu zakoupit.

V lednu se přesuneme do třetí generace konzolí s The Disney Afternoon Collection (kolekce Chip 'n Dale Rescue Rangers, Chip 'N Dale Rescue Rangers 2, Disney's DuckTales, Disney's DuckTales 2, Disney's Darkwing Duck a Disney's TaleSpin)! Hry od Capcom jsou s konzolí NES neodmyslitelně spjaté a ve finálním rozhodování tak byl i Mega Man, avšak nakonec vyhrály nám přece jen trochu bližší animáky od Disneyho. A nechceme prozrazovat nic konkrétního, avšak již teď můžeme potvrdit, že s kolekcí v Herní výzvě neostrouháte.

Hra je aktuálně ve slevě na Steamu za 4,99€, avšak na různých third-party obchodech ji můžete sehnat o cca euro levněji (viz IsThereAnyDeal). Kolekce je dostupná i na PlayStation 4 a Xbox One, avšak aktuálně není ve slevě ani na jedné z platforem (viz Deku Deals).

A než se zeptáte, kterou hru z kolekce si společně zahrajeme, to se budete muset nechat překvapit ;) 1. ledna začínáme!

@next_ghost (03.12.2022 20:54): Source porty (pokud budou v slušném stavu) při výběru her určitě vezmeme v potaz, díky za link na přehled.

CoLoBot z našeho výběru vyřazuje už délka (20-30 hodin je opravdu až moc), takže ho bohužel s největší pravděpodobností nevybereme. Ale děkujeme za tip :)
Spousta starších her má dnes open source port nebo i kompletní remake. Stálo by za to tohle při výběru budoucích her zohlednit. Na osgameclones.com je celkem dlouhý seznam open source projektů, byť zdaleka ne všechny jsou (do)hratelné.
A jako jednu z her někdy na příští rok navrhuji CoLoBot. Kampaň se dá dohrát za 20-30 hodin a v aktuální herní výzvě pasuje do kategorií Ticho jako v hrobě a Vzhůru do oblak (obojí základní), byť to už příští rok nebude relevantní. Jen bude třeba počkat na vydání verze 0.2.1, protože současná verze obsahuje bug, kvůli kterému zrovna českým hráčům hra spadne už v menu při pokusu přejmenovat si svoji postavu. Ve vývojové verzi už je to opravené, ale oprava ještě není oficiálně vydaná.
Super nápad, držím palce aby to vydrželo. Výběr kratších titulů tomu snad napomůže, i když je škoda, že to vyřadí řadu zajímavých her a nějaké žánry.

Onimusha je fajn, už jsem dohrál Steam verzi a teď jsem ponořen do rozšířené Xbox Genma Onimusha. Zatím jsou rozdíly spíše zklamáním, ale uvidíme.
Na profilu mám kdyžtak zatím seznam her, které můžete dostat za napsaný komentář. Vesměs monthly věci, ale aspoň to bude mít využití. :D Časem doplním další.
Krásný článek! Pravda jeden nejmenovaný uživatel DH, říkejme mu třeba @Victor: mě "sprdnul", že nevím o čem (jaké konkrétní hře) jste tu psali a zdali už ji hraji (nehraji), každopádně držím palce a těším se na příští díly. :)
Super napad. Uz herni vyzva me nuti otevirat hry, co bych jinak nehral a tim se trochu rozkoukat.
Vynikající nápad. Listopad už budu mít pravděpodobně Pentimentem, takže se zkusím připojit až během prosince.
Zní to dobře, na nultý měsíc to sice moc nevidím, protože mám už jiné herní plány. Ale myslím, že se v dalších měsících párkrát zapojím. Těším se.
@Ronik (13.11.2022 23:35): Nakonec jsem koupil na PS, řekl jsem si, že konzolová hra by měla zůstat na konzoli :D Plus nevím v jakém stavu je gamepad na pc, nezapnul jsem ho roky.

@Charllize (14.11.2022 00:39): To je právě největší plus, že budou borci vybírat kratší hry, do delších starých se mi nikdo moc nechce, ať vypadají sebelépe :)
Za splnění žádné DH body? Klíče ke hrám jsou v porovnání s nimi bezcenné. :)
@Fritol (14.11.2022 07:37): Je pravda, že jsem zpočátku taky nechápal, jestli to bude nějaké streamované video od tebe a @Ronika nebo co přesně. Hodilo by se na začátek polopaticky popsat, že jde o pravidelnou měsíční událost, kdy se vyhlásí stará hra, poskytnou se k ní nějaké zajímavé informace, o kdokoliv, kdo má zájem a chce si rozšířit obzory, má měsíc na to, aby si ji zahrál. U hry bude probíhat živá diskuze, a budeme se těšit na komentáře v profilu hry, jak se vám to líbilo. Zároveň vám to pomůže splnit Herní výzvu, pokud se účastníte. Prostě komunitní akce, kdokoliv se může kdykoliv ve svém volném čase zapojit. Něco takového, v pár větách, ale hodně by to pomohlo v prvotním pochopení, o co vlastně jde :-)
Před par lety jsem zkoušel něco podobného akorát jsem na to nešel asi dost chytre/ofiko a výběr 100+ hodin hry Elminage Gothic asi taky nebylo to co by způsobilo zájem :) Tak snad se tohle chytne, líbí se mi to !
Onimushu jsem dohral na ps2 a i xboxu, co teď ? :)
Popravdě jsem byl při čtení dlouho zmaten, co vlastně chcete v klubu dělat a plně to pochopil až z poznámky pod čarou:D

Ale jinak dobrý nápad a ta první hra rozhodně splňuje ty vstupní parametry. V minulém Retro Nation hráli God of War a srovnávali to právě s Onimushou a DMC, tak jsem si říkal, že se na tyhle hry musím mrknout.
@Karasman (13.11.2022 21:36): Určitě ano, jen jsme chtěli začít něčím trochu přívětivějším :) Ale minimálně na třetí, čtvrtou a pátou konzolovou generaci určitě dojde. Druhou ještě zvážíme a hry z první generace se dnes tuším nikde nedají oficiálně koupit, takže to skoro určitě padá.

@Zoltan (13.11.2022 13:04): Taky mám dilema mezi Steamem a Switchem :)
Jako milovník starých her doufám, že se dočkáme i starších kousků, než je tenhle, ale i tak super nápad! Díky, chlapi!
Určitě super nápad! :) Dělám si další seznam co hrát :) Z herní výzvy mi zbývá už poslednáí 20 hra tak si myslím, že tuhle v prosinci prubnu :))
Super nápad. Jsem moc zvědavý, jak se to rozjede a co za lahůdky nás čeká. Předem se omlouvám, že tuhle první hru vynechám. Mám už celkem šibeniční čas na dohrání výzvy a k tomu celkem dost povinností i životě. Držím palce a v lednu to snad bude lepší ;)
@ripper (13.11.2022 16:14): To by jim asi musel napsat Memphis z ofiko DH mailu. Od řadového uživatele by to nevyznělo nejlíp. Případně někdo, kdo se s nimi zná. Stejně bych s nějakou propagací asi počkal na leden.


@Kwoky (13.11.2022 17:08): Západní hry budou, ale mainstream spíš v kontextu doby a systému (tzn mainstream PC hry určitě ne). Chceme právě vybírat hry, které jsou v rámci DH opomíjené tak, aby neměly moc hodnocení a byly tak zajímavé a "nové" pro co nejvíc lidí.
Díky za zajímavý nápad. Měsíční frekvence bude jistě bez problémů dlouhodobě udržitelná, tak snad vám to dlouho vydrží :)

Pokud vyberete hru, která je západně mainstreamová a mám ji, tak se rád aktivně zúčastním.
Retro Klub je výborný nápad, doufám, že bude mít úspěch. Možná by se dali pošťouchnout kluci z Retro Nation, ať to zmíní v nějakém Artefaktu nebo aspoň Bonus Roundu? :-)
Sérii Onimushu jsem na PS2 vysloveně miloval, bohužel nikdy na Steamu neklesla cena hry, tak abych si chtěl nostalgii připomenou. Jo a pak trojka s Jeane Reném , to byly časy....
Palec za výběr hry!
Taky se mi tenhle nápad zamlouvá. Ostatně jsem tak či tak plánoval, že bych příští rok prubnul nějaké starší kousky, které mě minuli. Teď toho mám ale dost, tak zkušební měsíc nejspíš přeskočím, ale někdy příští rok bych se taky zapojil :).
Super nápad kluci! A asi do toho půjdu, Vzkaz ze záhrobí mi ještě chybí a popravdě už týden listuji co bych si tam dal (do Murdered se mi nějak nechce) :) Ideální délka, slavná hra, co více si přát!

Jen musím popřemýšlet jestli na ps nebo na steamu...