Chip 'N Dale Rescue Rangers 2

Chip to Dale no Daisakusen 2

Capcom Co. •  Digital Eclipse Software (PC, PS4, XOne)
leden 1994
18.04.2017

Příběh začíná po událostech z prvního dílu, kdy Rychlá Rota dostala svého úhlavního nepřítele Tlusťocha do vězení. Tomu se ovšem podaří za pomoci jeho kumpánů uniknout. Zanedlouho poté je ohlášena údajná bomba v místní restauraci a naši hrdinové se jako obvykle ujmou řešení problému. Hlášení je ale falešné a slouží pouze jako odlákání pozornosti od krádeže Faraonovy Urny. Za touto krádeží stojí samozřejmě opět Tlusťoch.

Hráč s ujme role Chipa nebo Dalea. Změny jsou ve druhém díle minimální a týkají se spíše grafické stránky hry a vylepšených boss fightů. Zbytek členů Rychlé Roty opět během hry hráči různými způsoby pomáhá. Co-op multiplayer na jedné konzoli je taktéž přítomen.

Pokračování dobrodružství Rychlé roty je zhruba na úrovni prvního dílu. Příběh navazuje a opět se vystřídá řada různorodých lokací. Fat Cat se po útěku z vězení vrací na scénu a chce si vyřídit účty s našimi hrdiny. Stejně jako předchozí dvě hry kolekce, klade i tato o něco více důrazu na příběh. Stále jde o jednoduché vyprávění, ale už je ho prostě přítomno více. Jednotlivé úrovně jsou podobné jak rozsahem, tak obtížností. Výraznou proměnu prodělali souboje s bossy, jsou mnohem propracovanější a zajímavější, často také obtížnější. Ani při opakování není možné postupovat moc rychle, obvykle je nutné čekat na výskyt prostředku, kterým jim způsobíte poškození.

Úrovně jsou o něco povedenější než v jedničce, především ty tři před koncem, které lze hrát v libovolném pořadí. Ačkoliv jde o nejnovější hru v Disney Afternoon Collection tak technické zpracování nedosahuje na DuckTales 2. Na rozdíl od jedničky jsme také vyzkoušely hru pro dva a rozhodně musím tento režim doporučit. Spoluhráči si mohou dost pomáhat a díky možnosti záchrany druhého je obtížnost výrazně nižší. Zatím jsme odehráli pouze první tři úrovně, ale určitě hru dokončíme a možná se tak vrátíme i k prvnímu dílu. Jednu připomínku bych ale měl. Zvykl jsem si celou kolekci hrát na klávesnici, ale kooperaci nelze ovládat kombinací klávesnice a myš, jsou nutné dva ovladače. Není to velký problém, ale pokud jste zvyklí na něco jiného, je to nepříjemné. Celkově jde opět o povedenou plošinovku, která je povinností pro všechny fanoušky jedničky.
Pokud máte dohrané všechny hry z kolekce The Disney Afternoon Collection, tak jste se na poslední hru s názvem Chip 'N Dale Rescue Rangers 2 museli vysloveně těšit. V tu chvíli jste už totiž věděli, že první díl je nejlepší hrou z kolekce, takže to u druhého dílu nemohlo dopadnout hůře...

A opravdu tomu tak je. Druhý díl Chipa a Dalea se nese ve stejně kvalitním duchu jako jeho o čtyři roky starší bratříček. Opět se tu tedy ujímáte role Chipa, Dalea nebo obou. Tedy tak, jak máte tuto chuť hrát. No a hned se dozvíte, že úhlavní nepřítel našich oblíbených veverek - kocour Tlusťoch ukryl bombu v místní restauraci a tak je třeba jednat.

U tohoto dílu mě přkevapilo, že v poronání s předchozími skákačkami z kolekce tu tvůrci nejvíce dbají na příběh. Přidávají mezi scény a navíc je tu i výrazně větší množství dialogů, které Vám pokaždé naznačí, kam Vaše další kroky budou směřovat. To mě mile překvapilo, protože jinak jsou herní vlastnosti naprosto klasické od předchozího dílu.

Opět tedy procházíte scénou. Cesta za výslednou dírou v plotě nebo ve zdi je lemována různými průchody s různými nepřáteli. Je tedy jen na Vás jestli se vydáte pohodlnější nebo náročnější cestou. Po každé z nich sbíráte bodíky, které se Vám na konci hry sčítají, ale nezaregistroval jsem, že by měly nějaký výraznější vliv na chodu samotné hry. Průchod je nicméně plynulý, nijak náročný a na každém konci jednotlivých úrovní na Vás čeká nějaký ten boss. Tedy jako je tomu tradičně.

Celkově nicméně zhodnocuji Chipa a Dalea jako nejlepší plošinovku z celé série Disney her. Jsou nejzábavnější, nejsou tak náročné a věřím, že v devadesátých letech s ovladačem v ruce musely být návykové pro mnohé hráče. Pokud tedy dřív ovladač nebo celou konzoli nevyhodili z okna. Tento kousek by si to ale zasloužit nemusel. Exkurz do minulosti to v tomto případě byl vysloveně zdařilý.
Druhá hra s Chipem, Dalem a zbytkem týmu z Rychlé Roty přináší další dobrodružství ve stejném stylu, jako v případě prvního dílu. Tlusťoch, v originále Fat Cat, byl sice minule dopaden, ale podařilo se mu utéct z vězení a opětovně se snaží ovládnout svět. Jediný, kdo mu stojí v cestě je Rychlá Rota.

Líbí se mi, že vývojáři do hry více propracovali příběh, který se rozvíjí pomocí dialogů mezi misemi. Je to o něco výpravnější než minule a tím pádem aspoň vím, proč jdu do dané oblasti. Mimochodem, ta scéna s bombou byla celkem vtipná.

Hratelnost mi přišla prakticky totožná, jako u prvního dílu. Tedy proběhnout danou úroveň, s tím, že je potřeba se nepřátelům buď vyhnout nebo je zneškodnit pomocí kamene, případně se pod kámen schovat a oni se zneškodní sami.

Design úrovní a nepřátel mi přišel fajn. Jediné, co mi vyloženě pilo krev, byla oblast Clock Tower s pásy a častými pády mimo plošinky znamenající okamžitou smrt. Vylepšeny pak byly hlavně boss fighty, u kterých to už není jen o tom popadnout vedle stojící kámen a ten házet na bosse. Na každého z nich je potřeba vymyslet vhodnou taktiku a načasování. Osobně mi nejvíce dělal problémy létající Flying Feline, zbytek byl po naučení se vhodné strategie celkem v pohodě. Potěšil mě hlavně finální boss fight s robotem Tlusťocha, který naštěstí nebyl tak směšně lehký, jako v jedničce.

Co se modů týče, Boss Rush byl bez problému. Za to Time Attack byl o něco náročnější než u druhých kačerů, takže zde několik pokusů padlo, ale nakonec to nebylo zase tak hrozné.

Celkově jsem s tímto dílem spokojen. Obtížnost není nijak přehnaná, při hraní jsem se slušně bavil.
  • NES 90
Chip and dale dvojka je co se tyce grafiky lepsi nez predchudce hlavne pak level s duchy je dobry a western city hudba je skvela po celou dobu hry uvodni melodie je klasika animaku bossove nejsou tezky na zvladnuti hra se da dohrat cca za 40 minut aspon podle me

Pro: Hra je to zabavna a chytlava

Proti: Kratkost levelu