Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

@Jamajčan47 (12.04.2023 06:43): Zatim jo. ja mam non-ti na 1080p hrani a je to ok. Sem tam nejake to nastaveni musim snizit (treba v Hogwarts Legacy), ale jinak pohoda. Jenze na tech 1440p uz to neni. Tedy pokud hra umi DLSS tak to bude jeste v pohode, to je jak hrat v 1080p native, ale pokud ne, tak to bude problem.
@Jamajčan47 (11.04.2023 19:03): No uvidime jak velky propad vykonu tam bude ve srovnani s 4070ti, jak si povede ve srovnani se 6800xt, a jak pujde podvoltovat. Pak se rozhodnu zda radeji nepriplatit za 4070ti ci naopak radeji neusetrit a koupit pouzitou 6800xt. A nebo se na upgrade nevykaslat uplne. :) Ale uz fakt chci prejit na 1440p a 3060 na to nestaci.
Jaký HW e-shop s konfiurátorem PC sestav byste mi doporučili? Alza, czc.cz, či TS Bohemia. Poraďte jestli máte zkušenosti.
Zdravím, mám dotaz nebo spíš bych rád poprosil o radu. Jde nějak rozumně vyfotit či nahrát obrazovka nebo televize, za pomoci mobilu nebo foťáku ? Hledal jsem na internetu, ale marně. Všude byli rady typu printscreen, což samozřejmě znám, taky znám různé programy, což je mi ale v mám případě k ničemu. Jde o to že přítelkyně kreslí obrázky přes grafický tablet a chce nahrávat krátké reels jak před tím tabletem jezdí rukou a ono se to pomalu vybarvuje a dokončuje, ale klasicky když fotí nebo nahrává obrazovku tak to pixeluje, zrnkuje a jsou tam nejrůznější artefakty. Je to vůbec nějak možné ? Co se týče focení a filmování mám celkem mezery.
@Paul (08.04.2023 12:44): jj, kde jsou ty časy legendárního Glide a 3Dfx Voodoo. :) Mám 2x Voodoo 2 8+12MB PCI (SLI režim jsem nikdy nezkoušel), 3x Voodoo 3 3000/3500 16MB AGP, 2x STB Velocity 100 8MB AGP, a finálně 1x Voodoo 4 4500 AGP. Ta poslední už umí i Anti-Aliasign.

No jo, 3Dfx Voodoo 2 byla svého času největší trhač asfaltu, pokud se jedná o hrubý výkon. Pamatuji jak nám kamarád přes léto na chatě ukazoval na 3Dfx Voodoo 2 Aliens versus Predator , my si pochopitelně zahráli, obdivovali jak mu to běží krásně plynule (v té době 30 fps nebyl zdaleka standard na PC), a pak museli večer na kole domů. Byla to slušná dálka, ale stálo to za to. Co by člověk neudělal pro HW zážitek. :)

3Dfx Voodoo 2 má překvapivě dost výkonu aby rozhýbala i ve své době pekelně náročný Falcon 4.0. Před nějakou dobou jsem to zkoušel a k mému překvapení v kombinaci s PIII 650 hra byla naprosto plynulá v 800*600 a 3Dfx zvládla překvapivě i 1024*768. Zkrátka legendární 3Dfx, nicméně já kvůli škole tenkrát koupil Canon inkoustovou tiskárnu za 4,5k (made in Japan, sloužila hodně let), místo abych si tenkrát koupil zlevněnou 3Dfx Voodoo 2 8MB za stejné prachy. :)

PS: kdyby se někdo chtěl zbavit pro testovací účely (funkční) 3Dfx Voodoo 1, případně jiných Voodoo/Nvidia karet (plnotučná Nvidia RIVA TNT 2, GeForce 256 GTS, GeForce 3 500 a GeForce 4 4200Ti) neváhejte mě kontaktovat.
@Fritol (06.04.2023 10:04): No zrovna jeden z nejlepších, Dungeon Travelers 2 se nedostal nikam. Steam to zamítnul a dokonce to zmizelo i z Vita storu. A tady to taky nemá profil :)
Ty Etrian na Switch budou každou prodávat zvlášť, to je v řiti :)
Edit: teď koukám ze bude i kolekce za 80 euro..což je stejně dost..

Taky mohli dat pozdější díly, chápu ze chtějí od začátku, ale ty pozdější díly jsou o dost lepší . A ty dlc s Jokerem, Nahobinem…Eh..
@Charllize (05.04.2023 22:55): Jo, naštěstí většina těch japonských Vita her se už dostala na PC nebo PS4/Switch. Ty západní exkluzvity ať tam klidně umřou, stejně ani jedna nestála za to. Snad jen Tearaway a ta port má. Kéž by tohle vývojáři udělali i s 3DS hrami. Tam má PC/Switch port naprosté minimum. :( Tak třeba teď, když 3DS eshop skončil, tak budou mít větší motivaci. Ostatně Etrian Odyssey je za dveřmi. Teď bych chtěl ještě The Legend of Legacy. :)
@Fritol (05.04.2023 22:46): Vita byl taky DRPG ráj. Minimálně 15-20 japonských dungeon her by se tam našlo. Třeba moje oblíbená Operation Tokyo a Abbys nebo Demon Gaze. Taky možnost psp titulů nebyla špatná. Sony taky hodně sralo jak rychle to lidi hacknuli a používali na všechno možný. Četl jsem kdysi článek ze to zazdili i kvůli tomu.
@Charllize (05.04.2023 20:38): Cena her imo zas takový problém nebyl, ty hry vypadaly kolikrát líp, než některé kousky na PS3, takže tam ty cenovky alespoň dávaly smysl z hlediska "kvality". Vem si, že na 3DS vycházely 2D hry za 60€, případně 3D hry nedosahující ani kvalit PS2 grafiky. Akorát na 3DS během jednoho roku vyšlo víc exkluzivit, než na Vitu za celé aktivní roky.

Ale jasně, cena konzole samotné a hlavně cena těch karet tomu dost zabily start. Stejně si ale myslím, že kdyby Sony nepřestalo vydávat exkluzivity tak brzo, tak by se ta konzole časem rozjela. Už jen kvůli následnému poklesu ceny konzole. Navíc se imo dost spletli v tom, co handheld hráči chtějí. Fakt si nemyslím, že průměrný handheld hráč chce fotorealistickou grafiku srovnatelnou s domácí konzolí. Nintendo vydalo nějakou graficky hnusnou blbinu na úrovni Android hry, nacenilo to na 60€, budget musel být úplně směšný a stejně prodali několik milionů kusů. Už jen to, že největší úspěch na Vitě měly ve výsledku visual novely a kdyby to Sony neukončilo, tak si to tam Japonci snad vydávají dodnes, mluví za vše... Ale tak Sony no. Dodnes nepochopili, že dobrá grafika nedělá dobrou hru.
@Fritol (05.04.2023 14:51): No jo, pořád jsem zklamán z toho, jak Sony promhorhalo potenticál systému. Oproti Nintendu opravdu měl skvělou build kvalitu, ale když 3DS klesla cena a dostal více her tak Vita neměla šanci.

A nejbližší věc co teď máme ke kapesním konzolím jsou ty čínské emulátory jako Anbernic a Metroid, které jsou pěkné, ale nevychází na ně nic nového a ty s Android systémem mají pro mne výrazný input lag.

@samorost (05.04.2023 19:02): Já používám k PC Xbox gamepad od pdp a na Switch a retro hry 8bitdo Pro 2, mám pořád i Dualshock 4, ale ten nepoužívám na PC, když on můj Xbox gamepad hned rozezná.
@Charllize (05.04.2023 20:38): Původní Vitu jsem v ruce měl, dokonce jsem o ní svého času i uvažoval. Ano, působlia kvalitně, ale se Switchem bych ji moc nesrovnával. Sice jsou oba přístroje handheldy, jedná ale o trochu odlišný koncept. Moc si neumím představit, jak by musel Switch OLED vypadat, aby působil ještě luxusněji. Osobně jsem si k němu pořídil ještě gripy od Skull & Co. i s parádním pevným futrálkem a nemám nejmenších výhrad. :c)
@samorost (05.04.2023 19:02): Nevím jestli jsi někdy držel v ruce první model Vity s oled obrazovkou, ale skutečně to zpracování bylo úplně jinde než cokoliv od Nintenda, včetně oled Switche. Samozřejmě druhá verze Vity už byl takový plast šunt bez oledu. Lehčí a tenčí ale zpracování nic moc.

Jinak u Vity to nebylo jen o nedostatku her ale i o ceně. Zejména cena paměťových karet bez který první model vzasade byl k nicemu ( druhy model měl už 1gb integrovanou ). 4GB Vita karta která stačila tak na savy stal skoro 1000 korun a třeba prémiová 64GB kolem 5000. Hry taky byli drahy, jak krabičky tak digital. Ono 1890 korun za handheldovy Uncharted při vydání bylo fakt na palici.
Jinak PS TV se taky neprosadilo, což byl taky remote play hw pro ps4. Ovšem fungoval i jako ps Vita pro TV. Za mne úplně super, handheldy moc nemusím. Takže pochybuju ze Sony bude dělat další.
@NikoCZ (04.04.2023 10:22): Mohu potvrdit. Roky jsem hrával takřka výhradně na klávesnici, resp. kombinaci klávesnice + myš a neuměl jsem si představit nic jiného. Posledních pět let hraji především na gamepadu (občas HOTAS a volant) a když jsem zkusil opět krčit prsty na WASD, tak jsem dostával křeče. Vše je o zvyku a přizpůsobení se.

@Naginata (04.04.2023 14:23): Používám i neoriginální gamepady a některé jsou hodně fajn. Pro Nintendo Switch mám třeba tuto pandu a jsem s ní velmi spokojený. Oproti NS Pro Controlleru je o něco menší a výrazně lehčí, takže třeba pro děti je naprosto ideální. Chová se korektně, nevypadává, přes kabel funguje i na PC, celkově pohoda. K PS4 mám taky nějaké alternativy, třeba něco takového a rovněž dobrá zkušenost. Výborně se drží, váha tak akorát, perfektně slícovaný a pevný. Jen baterii má o něco slabší, reálná výdrž je tak okolo čtyř hodin. Ale zase se rychle nabíjí. A nefunguje na PS5, na to pozor!

@Fritol (05.04.2023 14:51): Pokud by platilo ono: „Think of it as a companion handheld that accesses your library while you travel, giving you fluid 1080p 60FPS gameplay in your hands on Playstation hardware.”, pak by to byl náhodou pro milovníky handheldů užitečný nástroj. V podstatě něco jako Steam Deck pro PS knihovnu her.

A co se týče Nintendo Switch, tak třeba OLED verze působí svým zpracováním hodně prémiově. Pominu teď zastaralost HW, ale samotným pocitem při držení tato konzole rozhodně nepůsobí jako laciná hračka pro prcky. ;c)
@Naginata (05.04.2023 14:38): Jestli to má být jen krabička na remote play, tak meh. To mohou rovnou vydat gamepad s držákem na mobil a vyjde to na stejno.

Vita byl naprosto super kus HW, nejlepší handheld konzole ever, akorát si to sami pohřbili tím, že nevydávali žádné exkluzivity. Plastový zmetek 3DS je tak převálcoval jen díky tomu, že měl mrdu kvalitních her. Nedávno jsem koupil Switch Lite a to je úplně to samé. Na omak laciný shit, při každém hraní mám pocit, že se mi to rozpadne v rukou, ale opět, má to tunu her. Kdyby Sony nebyli idioti, tak Vita mohla být stále aktuální i dnes, výkon na to měla.

Fakt bych byl rád, kdyby někdo udělal normální kapesní konzoli. Jakože fakt kapesní, na Switch člověk potřebuje batoh. Bohužel to vypadá, že se soustředěním na cloudové hraní a online služby už nikdo nic takového neudělá, neb peníze na exkluzivity má jen velká trojka a čínské firmy raději kopírují Steam Deck, což je pro mě uplně k ničemu. Kéž by Nintendo další generaci zas jelo na domácí konzoli + kapesní konzoli a ne žádný hybrid...
@Jamajčan47 (04.04.2023 08:02): začátky na gamepadu byly v 1st person MP FPS těžké (ať už šlo o střelbu ze zbraní nebo létání s heli), ale nyní je to značně lepší! :) Viz. https://battlelog.battlefield.com/bf4/so ... /1849032391/xboxone/
Nicméně RPG, jako např.: The Witcher 3, nebo skákačka Disney•Pixar Brave: The Video Game  se na ovladači hraje úplně parádně.

@Naginata (04.04.2023 14:23): na PC mám Logitech F510 (příležitostně používám), reálně už jen Xbox One Series nebo PS5 gamepady.
@Jamajčan47 (02.04.2023 16:18): No chtěl bych vidět jak s tím hraješ Bayonetta nebo Devil May Cry.

Zajímalo by mně více jestli většina z vás používá jen Xbox/Playstation ovladače, nebo i 3rd party značky jako 8BitDo, Logitech, Gamesir nebo PowerA. Joycony jsou hrozné, ale Switch Pro jsem nezkoušel.

Je taky zajímavé, že od Dualshock se dizajn gamepadů výrazně neposunul, kromě věcí jako analogové spoušťecí tlačítka, která jsou dobré na závodní hry, zadní knoflíky, které jsou teď dobrá jen pro makra a zkratky a gyro, které používá dobře jen pár Switch her jako Splatoon.
Kdyby chtěl někdo PS5 levně, tak na CZC v bundlu s GoW stojí s kódem 25KLESLO cca 10,5k, klasická disková verze. Ještě je tam pár kusů.
@Bursoft (02.04.2023 20:55): Nejdřív byly k PS5 gamepady jen bílé. Potom vydali červený a černý, analogy beze změn. Poté světle modrý, fialový a růžový, zde by měly být již silnější pružinky. Jako poslední šedá kamufláž, zde analogy údajně opět vylepšené. Jako poslední šel na trh prémiový DualSense Edge, zde nevím, jaká je kvalita. Pak jsou ještě nějaké specialitky jako třeba God of War: Ragnarök, či Hogwarts Legacy, tam ovšem netuším, jak se věci mají. Postupně by měly být opraveny všechny barevné varianty, zatím je ale situace na trhu v tomto směru lehce nepřehledná.
@Jamajčan47 (02.04.2023 19:26): Mám zkušenost s HTC Vive a 4+ diopriemi, ale nevím obecně, jak přesně to budou češit novější modely.

U HTC Vive je nastavitelná vzdálenost displejů od oka, což umožní mít nějaké menší brýle nasazené. Ale čím jsou displeje dále od očí, tím se horší prostorový zážitek. Periferní vidění ve VR není nejlepší, s brýlemi ještě horší. Také se "brýle v brýlích" mírně pohybují, což mírně deformuje obraz. Do většiny systémů lze ale objednat brýlová skla (například VR optician), která se připevní k headsetu, takže pohyb brýlí je vyřešen i nějaká prostorová náročnost je OK. Nevýhoda je, že to je řešení pro jednoho a pokud se při hraní střídáte, musíte strávit čas vytahováním skel z brýlí.

Znám ale lidi, kteří hrají i bez brýlí, že prý vidí OK. Může to být i o nějaké adaptaci.

A ke starší diskuzi s gamepady - nelze nic jiného než souhlasit s JohnCZ, některé žánry jsou na gamepadu lepší. K tomu není co dodat