Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Hardware

Tak už jsem nějakou chvílí novopečeným majitelem této grafiky. ;-) Vyzkoušel jsem jen pár titulů a zatím to jede opravdu na maximální detaily, bez propadů FPS a kromě chladiče CPU ty větráky při hře skoro neslyším, navíc mimo hraní se vypínají úplně, což se mi dost líbí. Tak snad to tak vydrží!
@Bursoft (07.01.2020 14:01): To stejne jsem psal o par prispevku nize :) Kdo vi, jak na tom ta B550 bude, vzhledem k cenovkam X570 vs X470 bych nevidel nerealne, ze se B550 posune cenove trochu vyse a bude tam vic funkci, A520 by zustal jako lowend v cenove relaci "kolem 2000".

Ono ostatne pokud se X570 desky prodavaji, je to pomerne zajimava prilezitost, jak najednou zacit vydelavat vic penez (vzhledem k tomu, ze desky pro Intel nejsou extremne levnejsi). Rozsirenim stropu pro high-end (z 5-10k u X470 na nejakych 7-20k u X570) se vytvorilo misto pro roztahnuti i nizsich segmentu, u mid-range u 2-4k u B450 treba na 3-6k u B550.

@Kwoky (07.01.2020 11:58): Co znamena levne? Jaky stav, prislusenstvi, zaruka, jak na to spechas? Treba bych mohl nejak pomoct :)
@Bursoft (07.01.2020 12:28): s tím upgradem je to jen moje subjektivní trauma. I když je velmi pravděpodobný, že ho nevyužiju, tak bych byl rád aby to bylo proto, že nechci a ne proto, že nemůžu :)

Měl jsem zatím tři patice (Slot 1, s478, s1156) a všechny na konci životního cyklu. Takže jestli si koupim AM4, tak na tom budu zase stejně. Ale jasný je to jedno a je to blbost. Kór když velmi pravděpodbně půjdu do R7 a ten procák mi zase vydrží deset let.
@Garion (07.01.2020 13:53): Koukám, že omezení má i ta Asuska, ale asi trošku jinak. Viz z manuálu "*** When the M.2_2 is occupied by M.2 device, PCI-E x16_1 will run at x8 mode" - tzn. zpomalí ti to grafiku :D Takže vlastně ještě horší možnost, než u MSI.
https://www.asus.com/cz/Motherboards/ROG ... ING/HelpDesk_Manual/

Víc future proof bude X470 v tomto ohledu. Myslím, že i B550 budou takto blbě omezené skrz to vypojování linek, někde to holt musí být vidět ta cena.
@Bursoft (07.01.2020 13:41): No ja bych si myslim, ze tam rezerva je, ale MSI pise, ze prijdes krome primarniho PCIe x16 slotu o uplne vsechny ostatni PCIe sloty. Takze bud nainstalujes druhe M2 nebo nejakou pridavnou PCIe kartu (treba druhou GK), oboji dohromady proste nepujde.

Precetl sis ty odkazy vubec? :)
@Garion (07.01.2020 13:38): Ale co je na tom špatně? Logicky se ty PCI-E linky někde vzít musí. Z CPU už jsou všechny obsazené. Tudíž musí vzít 4 linky z chipsetu. To není žádnej problém a hlavně to tak musí prostě fungovat u jakékoliv desky, která má víc M.2 slotů. A z chipsetu vede mnohem víc, jak 4 linky, takže je tam pořád rezerva.

edit: Už ti rozumím, teď se dívám online do manuálu. Má to dohromady 5 PCI-E slotů a pokud zapojíš druhý M.2, tak vypojíš všechny sběrnice, krom grafiky. Tak to je docela opruz no, pokud chceš využít oba sloty. Mně je to jedno, protože nic jinýho do PCI-E neplánuju (ani neplánuju dva M.2 disky), ale může to být deal breaker.
@Bursoft (07.01.2020 12:28): No praveze nepletu, precti si muj spojler. Absolutne nechapu, co tam s tim MSI dela, ten Asus to tak vubec nema. Muzes si to precist tady v sekci "Detail" - https://www.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PRO-CARBON-AC/Specification - u Asusu se udajne pouze zpomali primarni PCIe 16x slot, coz taky nechci, ale prijde mi to jako trochu rozumnejsi volba - https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-B450-E-GAMING/specifications/

Takze vlastne nevim, ty B450 vypadaji obe trochu neoptimalne. Potom by jeste teda stala mozna za uvahu GIGABYTE X470 AORUS GAMING 5 WIFI, ktera temihle neduhy, zda se, netrpi (pravdepodobne kvuli chipsetu, nechce se mi to uz hledat). Ale stoji 5000, tak nevim, mozna bych za tuhle cenu radeji tu B550, pokud bude mit PCIe4.
@Garion (07.01.2020 11:39): No s tím vypojením PCI-E linek mi to přijde logické. První M.2 bude zapojený přes CPU, takže vyžere 4 linky z něj (společně s grafikou to dělá 20 linek z CPU). Druhý M.2 bude mít linky navedené z chipsetu (uvedené 4, dalších tuším 16 nebo 20 ti zbývá) - to bude mít každá deska stejně s více M.2 slotama. Pořád tam budeš mít rezervu na případné další komponenty. Nepleteš si to se SATA linkama? Ty se určitě vypojí i při zapojeném jednom M.2 slotu. Víc by mě sralo, že chipsetové PCI-E linky jsou pouze verze 2.0, takže nějaký vysokorychlostní nvme disk tam pojede na půl plynu.

@Cobot (07.01.2020 11:56): Těžko říct, jak je to s tím flashováním. MSI označilo B450 desky na konci jako "MAX", což značí, že jsou flashnuté pro 3rd generaci. Zrovna ta Carbon se ale nedělá MAX a jediný, kdo ji má na skladě je Alza, takže je možný, že to jsou ležáky (přece jen je to nejdražší deska na tom chipsetu).

Jinak proč tě štve, že nebudeš moct případně upgradovat? Kdo toto reálně udělá s tím vražedným nepoměrem cena/výkon mezi generacemi. Plus je zjevný, že AMD úplně nestíhá ty architektury chrlit, počítám, že Zen3 bude ke konci roku. Ono by potom fakt nedávalo smysl dělat B550 chipset pro aktuální CPU, když bych za pár měsíců vydal zase nové procáky pro nové chipsety.
@Jab (07.01.2020 11:17): Tak mít to jako monitor na hry, to může být OLED skvělý. Pokud teda nehraješ jednu hru stovky až tisíce hodin. Já třeba ne, protože třeba onlinovky mě fakt neberou. A po 100 hodinách s jedním HUDem žádné propaly nehrozí. Zas tak křehké to naštěstí není. Škoda že výrobci panelů podle všeho neplánují na rok 2020 žádné OLED panely v normálních velikostech k PC.
@Cobot (07.01.2020 11:56): Nic. Budou ty microledy či jak za několik let. Ale zase se tím zvýší počty mrtvých pixelů (logicky). Čert navíc ví, kdy budou v nějaké normální velikosti a za dobrou cenu.
@player (07.01.2020 10:49): Tak po zkušenostech s Lumií už MS věřit v budoucí podpoře něčeho nebuduvěřit nikdy, ale u OS jsou zatím stále celkem předvídatelní. Logicky budou ukončovat podporu předchozích verzí. Ono to jde pak ukončovat i mnohem rychleji (viz. tabulka dole)

@Bursoft (07.01.2020 10:12): ono se MS spíš nepovedlo odkomunikovat ten název. Za mě v tom logika je. Prostě je Xbox, kterej bude ve dvou až třech edicích, série X (nejvýkonější), série S a pak třeba sério O (jako online). Což podle mě smysl má. jen to teda markeťáci slušně dojebali.

@Jab (07.01.2020 09:34): někdy se na to někam budu muset podívat jak ty TV vypadaj naživo. Já jsem slepej a stačí mi obyč TV do 10k. Dát za TV víc mi tak nějak přijde jako plýtvání. Ještě tak kvůli rozlišení. Jenže kompletní přechod na 4k je (bude) náročný na výkon, úložný místo a rychlej net. Takže je to trochu jak s tím ušetřit si na Mercedes, ale nemít na provoz.

Stejnak je sranda jak komerční televize pojedou v DVB-T2 furt na 576p. Nebejt ĆT tak je tu možná ještě v analogu.

Stejně co tedy bude bezproblémová technologie když se OLED vypaluje?


@Bursoft (07.01.2020 11:29): podle mě už jsou dneska všechny desky s B450 fleshnuty. Tohle bych vůbec neřešil. Možná kdybys to kupoval někdy v Horní dolní, kde to leží rok v regálu.

Mě na ta situace s AMD vadí víc v tom, že jsem čekal desktopovej ZEN3. Nadruhou stranu pokud by to byl poslední procák do AM4, tak bych už po někalikátý zase kupoval kompa bez možnosti upgradu. nevim proč se mi to furt děje. Pláán byl koupit letos ZEN3 a Ampere. Tak uvidíme jak to dopadne.
@marwel (07.01.2020 11:27): @Bursoft (07.01.2020 11:29): Mam to komplikovanejsi, chci vestaveny BT (nejlepe 5.0) a WiFi.

Takze z B450 mam na vyber bud MSI Gaming Pro Carbon AC (ale tam jsem zjistil, ze kdyz zapojim M.2 SSD do M2_2, prijdu o temer vsechny PCIe - PCI_E2, PCI_E3, PCI_E4 and PCI_E5 slots will be unavailable when installing M.2 PCIe SSD in M2_2 slot.) nebo ASUS Rog Strix B450-E Gaming (ta vypada pouzitelne).

Z X570 bud ASUS TUF X570-PLUS GAMING (Wi-Fi) (ale tam se mi myslim take neco nelibilo, mozna nelze vetracek uplne vypnout, kdyz jsou nizke teploty?) nebo MSI MPG X570 GAMING PRO CARBON WIFI (nizsi MSI maji tristni WiFi (maximalne 433Mbps, jestli jsem dobre koukal) a BT (maximalne 4.2).

Nevadi mi dat vice penez, ale tomu aktivnimu chlazeni bych se rad vyhnul, krome hluku bych chtel, aby mi to vydrzelo 5-10 let jako aktualni PC a uprimne tem ventilatorum v takovem casovem horizontu prilis neverim. Nemel bych problem dat treba 5000 za B550 desku s WiFi a BT, pokud by mela funkcni PCIe 4.0 z CPU (tedy na jeden M.2 slot a jeden PCIe 16x slot).
@Garion (07.01.2020 01:23): Zalezi, kolik se ti chce do zakladni desky vrazit. Pokud co nejmene, tak ti nezbyde nez koupit b450 a flashnout ji. Pokud chces slusnejsi, pohybujes se v rozmezi 3-3,5+ tisice a to se imo uz vyplati se podivat po nejakych levnejsich ale stale slusnych X570, jako treba TUF nebo Prime od ASUSu za nejakych 4,5.
@Toaleťák (07.01.2020 10:07): Jojo. Tohle je stále problém. Ale stejně... Tu Forzu Horizon 4 a Original Sin 2 bych na tom chtěl vyzkoušet. Pak zase klidně hodit zpět ten můj QHD Dell, který je fajn. :)

Kamarád ale chce OLED kupovat. Tak to u něj musím někdy vyzkoušet. :)
@Rapier (07.01.2020 09:01): Toho se nebojim, bud to pujde uz z obchodu, nebo mam dve moznosti (nekdo mi to naflashuje, treba Kwoky :), nebo proste koupit nejake pouzite AM4 CPU za 1000 a vratit ho ve 14 dnech, coz se mi nelibi, ale co se da delat).

@Bursoft (07.01.2020 01:35): Jeste pockam do konce CES, jestli nebude jeste nejaka dalsi informace (nemusi byt nutne od AMD, treba neco zverejni ASMedia), a potom se uvidi.
@Jab (07.01.2020 09:34): Zrovna nedávno jsem byl v obchodě, kde tu LG měli (C9, 55"). A je to obraz jak z jiného světa. Navíc umí GSYNC na 120Hz. Kdybych potřeboval teď novou TV, tak ji beru, nicméně co se týče monitoru, tak asi s tím vypalováním, hlavně spodní lišty a tak podobně bych se asi bál. Viz dlouhodobý test na RTings, kde mají puštěné snad už přes 90 týdnů Fox News nebo tak něco :-D.
@player (07.01.2020 09:37): Psali, že už žádné další Windows nebudou. Desítky maj svoje verze. Aktuálně 1909. Na jaře vyjde tuším 2004. I když už kvůli marketingu asi nějakej refresh názvu v budounu udělají.

Plus aktualizace řeší podporu HW. Na sedmičkách už snad nějdou nějaké procesory. Pak samozřejmě jde do háje bezpečnost. Ta se hodně podceňuje, ale pak to dopadá jako aktuálně OKD a nemocnice v Kladně. Divim se že to neodstřihli dřív. Udržuvat při životě tolik verzí os stojí spousty peněz.
Upřímně si myslím, že když někdo bude mít Windows 7 a nebudou moc stahovat žádné aktualizace tak to nebude zas taková katastrofa a klidně může pokračovat aniž by přecházel na Win 10. Já mám naštěstí
Windows 10 a ty ještě doufám ani zdaleka nekončí. Nechystají v Miscrosoftu už vydat nové Windows? Protože to už je hodně dlouho co vyšli WIndows 10. Nejdelší mezera mezi Windows byla 6 let a to bude u Windows 10 už příští rok.

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/sof ... ku&utm_campaign=null
LG vydává tu svou OLED televizi (letos CX - vysloveno jako C10) nově i na 48 palcích. Asi začnu hledat místo na stole nebo nějak přestavím celou místnost. I těch 48 je stále hodně. Ale už se dostáváme do úrovně, kde to má smysl. A poměr ceny a výkonu je lepší jak u normálních monitorů (C9 na 55 palcích pod 35 tisíc). Problém je ale stále OLED technologie, kdy se za (v mnoha ohledech) nej současné zobrazení platí rizikem vypalování pixelů.
@Garion (07.01.2020 01:23): z toho bych neměl strach, kolega skládal PC s Ryzen 3600, B450 a DDR4 3200 Mhz, vše v cajku až na to, že si pracně musel dopředu flashnout BIOS desky pro podpor Ryzen 3000 CPU series.
Jak říká Bursoft, problém byl hlavně u první generace Ryzenů 1000.

@mrazikcomp (07.01.2020 03:45): asi jo. Já to až zas tak moc nesleduji. Já jen, že celá řada GPU je paradoxně na alza.cz levnější než na czc.cz.
@Garion (07.01.2020 01:23): Co se týče RAMek, tak 2. gen CPU + B450 je v pohodě, průser to byl u první generace. Osobně očekávám, že 3. gen CPU + B450 na tom bude stejně s kompatibilitou. Byl jsem na půl rozhodlej, že teď v lednu už budu kupovat, potom někdy před Vánoci se začlo spekulovat, že AMD na CESu právě představí B550, tak jsem si říkal, že to ještě odložím a po CESu nic. Tak teď babo raď.
@Bursoft (07.01.2020 00:40): Udajne se ted zacinaji vyrabet a na trh snad Q2. Ale jo, taky jsem nastvanej. Doufam, ze brzo bude alespon nejaka specka. Uz jsem taky tak napul rozhodnut, ze pujdu do B450, ale strasne me stve, ze nikde neni oficialni kompatibilita RAM na B450 deskach s Ryzen 3000 CPU. Vim, ze s tim u Ryzenu byvaly docela problem a Ryzeny 3000 to pomerne dost resi, ale jestli to plati jen na X570 chipsetu, nebo se to vztahuje i na starsi chipsety jsem se nedozvedel. Krome toho, ze nevim, co presne koupit, se mi jeste k tomu nechce resit, ze mi to potom nepojede (jak by melo).
@Bursoft (07.01.2020 00:40): no chipset je asi podruznej na prezentaci to myslím, že bude oznámeny mimo. O 550 se už spekuluje moc dlouho na to aby nebyl. Spíš jsem čekal Zen 3 desktop a ten asi teda teď není. Jo to číslování začíná bejt vtipné guláš.

Jako ty věci pro notebooky znělo dobře a AMD se potřebuje masové dostat do notebooku takže tohle je dobrý. Byt ne pro mě zatím ne no.

Možná bude ZEN 3 desktop opravdu až pro novou patici.
@Cobot (07.01.2020 00:26): Jo, totálně kreténsky rozjeli to číslování mobilních a desktop CPU. 4xxxU jsou mobilní CPU se Zen2. Desktop 4xxx bude (asi) Zen3.

Víc mě teda nasralo, že nepředstavili ani ten B550 chipset. Moc nechápu, kdy ho chtějí pustit mezi lidi a jestli vůbec v této generaci. Holt půjdu do B450.
@Cobot (06.01.2020 23:36): Taky jsem si toho vsimnul... mel jsem veci v kosiku, du ukoncit objednavku a najednou tenhle ojeb, pri platbe v hotovosti na prodejne... Chvilku jsem patral, jestli se mi to nezda, a nezdalo.. no tak uz z principu, jsem se tam na to u nich vykaslal, a vzal to u ts bohemia...

Kdyb aspon to czc podporovalo paypal... ja proste nerad platim kartou, prevodem atd. pres net.
Na rovinu. Ačkoliv nakupuji na Alza.cz ale i CZC.cz, poplatky u Alzy (navíc relativně nově zvýšené!) se mi jako zákazníkovi vůbec ale vůbec nelíbí. Vypraví z Prahy ze skladu jedno, dvě, i kdyby hned 3 auta (a vezou věci pro dalších desítek/stovek lidí současně), a za každé inkasují těch 35-45 Kč (ani nevím kolik to teď přesně je). Tohle mě také pěkně štve, za každou prkotinu platíš. Na mall.cz je vyzvednutí zadarmo ale zas tam nemají PC součástky.

PS: vždy vybírám podle ceny (ale ten rozdíl musí být adekvátní, 50-150 Kč na věci za pár tisíc nehraje pro mě podstatnou roli) ale paradoxně je to zelený skřet, který má poslední (delší) dobou lepší ceny než CZC.cz.
Sem tam jdu na mall.cz nebo tsbohemia.cz, pokud se to fakt vyplatí.
@mrazikcomp (06.01.2020 23:09): Jo s tím poplatkem za osobní vyzvednutí mě v CZC taky dost nasrali. Tohle si mohli odpustit.

@speedevil (06.01.2020 20:21): Reklamace jsou hrozně individuální. Je to konkrétní pobočkou, člověkem kterýho potkáš. A hlavně to chce asertivní přístup a ne kňourat. Obecně velký molochy s reklamací problémy nedělaj. A negativní recenze píšou lidi v nasranosti. Byť neříkám, že to nemusí být oprávněné. Ale určitě víc lidí nadává než chválí. U nákupu na netu je ta zásadní výhoda možnosti bezdůvodného vrácení do 14 dnů.

@Bursoft (06.01.2020 23:26): No počkej já právě jel na Háje vyzvednout M.2 disk a už mi to tam nacpali. Uhádal jsem to s pokladníkem takže jsme ho neplatil, ale zkusili to.

Teď jsem kouknul na původní objednávku z 12.11. a je to tam:

262484 Platba při převzetí 0 15.70 Kč 21 0.00 0.00 0.00
Cywe, asi divný, že vám berou hardwér do 14ti dnů, když je to základní zákon o ochraně spotřebitele při nákupu přes internet, hlavní je mít fakturu.

Btw já Alzu přestal upřednosťnovat (pokud není nejlevnější), když jsem se dozvěděl, že u nás neplatí daně. :)
@speedevil (06.01.2020 20:21): nakupuji téměř veškerou elektroniku u Alza.cz, a pokaždé jsem vše bez problému vyreklamoval. Nemohu říct ani křivé slovo.
Dokonce min. rok jsem už prošvihl 14 denní zákonnou lhůtu pro vrácení RTX 2070 Super grafiky, a po telefonické domluvě s nákupčím značky mi bylo umožněno po 1+ měsíci (kdy jsem byl skálopevně přesvědčen o tom, že chyba je v LCD a omylem reklamoval monitor) vrátit grafiku bez čekání, tzn. další 1 měsíc v reklamaci GPU (velmi pravděpodobně s vadnou VRAM).
@speedevil (06.01.2020 20:21): Já reklamoval u CZC ve 14ti denní lhůtě CPU kvůli hlučnýmu větráku a vzali si celej procesor a vyměnili za novej. U Alzy nakupuju výjimečně, když se jim podaří zlevnit nebo nikde jinde není zboží, ale jinak beru radši z jiných obchodů. Alza je mi prostě nesympatická debilní reklamou, poplatky za osobní vyzvednutí a většinou vyšší cenou než u konkurence.
@speedevil (06.01.2020 20:21): Já jsem reklamoval u Alzy několikrát bez problémů, co si tak vybavuji tak křivý notebook (i když to bylo ve 14 denní lhůtě), dvakrát myš, kde přestalo fungovat kolečko, jednou jsem vracel klávesnici ve 14 denní lhůtě, a možná ještě něco, ale to si teď nevybavuji, a všechno bylov klidu a v pohodě vyreklamováno. Jediná neúspěšná reklamace byl tablet, kterému se po více než roce uviklal vevnitř nabíjecí USB konektor. To poslali do servisu, ze servisu odepsali, že je to mechanicky poškozené a že to jako reklamaci neznávají a nabídli mi opravu asi za 1500. Tak to jsem je poslal do háje.
Mimochodem: Nakupuje někdo z vás (nejen) HW u zelenáče? Já dlouho obecně na netu nenakupoval, u Alzy jsem začal poprvý (několik věcí) loni na podzim a teď když jsem si přečetl recenze na Alzu jako obchod, vyplašily mě zkušenosti zákazníků a začínam se bát. Koukl jsem ze zvědavosti i na recenze na CZC.cz (tam jsem ještě nic nenakupoval) a tam to neni o nic lepší - obecně nákupy jako takový celkem OK, ale průser nastává vždy když je třeba řešit reklamaci zboží v záruce - teda aspoň tak to píšou nasratí zákazníci. Máte taky takový zkušenosti? Mně zatim zboží od zelenáče funguje, takže mi nezbývá se jen modlit, aby to tak zůstalo  :D
Koukal jsem na ty KVM přepínače a v některejch případech by to bylo asi elegantnější řešení přepínat na jedno cvaknutí všechno najednou, ale vyděsily mě některý ceny těhle "krabiček". Zatim jsem to nestudoval nějak podrobně, ale asi jde taky o to, jak to přenese signál do LCD - jestli to třeba nebude mít vliv na přenos 144Hz obrazu (?). Takže bych holt cvakal dvakrát - jednou na monitoru kvuli obrazu a podruhý na nějakym tom USB přepínači pro přepnutí myši+klávesnice k jednomu, nebo druhýmu PC. Ten sice v tom nejlevnějšim provedení neni moc krásnej, ale zase tam neni žádná elektronika, jen obyč mechanickej přepínač a je to "za hubičku". A když to prodávaj, nejspíš to funguje.