Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Nejlépe hodnocené komentáře

Miner 2049er

 • PC 65
 • Apple II 70
 • At2600 60
 • At8bit 75
 • C64 75
 • At5200 75
 • Coleco 70
Do hry Miner 2049er jsem se pustil, protože sloužila jako hlavní inspirace pro Crystal Caves. Tak jsem si od hraní HD verze udělal pauzu a prošel tuhle legendu. Hratelnost vypadá především z počátku jednoduše. V každé úrovni je nutné stoupnout na každou plošinku, tím ji prohledat, a u toho se vyhýbat nepřátelům. To se brzy začne komplikovat různými skluzavkami a teleporty. Téměř každá z deseti úrovní přináší nový prvek a tak je hra zajímavá a zábavná po celou dobu. Obtížnost je celkem vysoká, je nutné se správné cesty úrovněmi naučit. Navíc je přítomen celkem nepříjemný časový limit. Nakonec jsem nejčastěji umíral kvůli pádům z výšek. K dohrání jsem si trochu dopomohl využíváním ukládání každé tři úrovně a na začátku závěrečné. Neměl jsem chuť celou hru tolikrát opakovat. Příběh je hezky popsán v manuálu, který je tím pádem pro pochopení děje nutný. Na hraní jsem zvolil verzi pro Commodore 64, která se mi zdála nejpovedenější.

Ze zvědavosti jsem se podíval i na verze pro některé ostatní platformy. Většinou jsem dohrál první level a podíval se na druhý, pro porovnání. Popis bude chronologický dle roků vydání. Verze pro 8-bitové Atari je originál a vypadá téměř shodně s mnou hranou C64. Na Apple 2 je horší barevné provedení a bonusové předměty jsou nahrazeny jablky, klasickým firemním logem. Atari 5200 je už z principu platformy skoro stejné s Atari 8-bit. DOS verze využívá nehezkou CGA, ale hraje se slušně. Atari 2600 je suverénně nejhorší, levely jsou i trochu odlišné a dokonce pouze tři. Další tři byly vydány jako samostatná cartridge Volume II. Colecovision je oproti tomu docela fajn, hra vypadá slušně a levely odpovídají. FM-7 je horší a celkem špatně reaguje na ovládání. Epoch SCV má docela povedenou grafiku a mírně upravené úrovně, překvapivě mě celkem zaujal.

Podrobnějším hraním jiných verzí se už zabývat nebudu. Hra je stále dost zábavná a na základním principu nic nezestárlo. Minera 2049er tak mohu doporučit a sám se chystám na další díl.
+18

Montezuma's Revenge

 • PC 70
 • At8bit 90
Píše se cca rok 1992, je víkend a taťka vytahuje ze skříně podivnou klávesnici, kterou pokládá na stůl. Následně k ní připojuje starou černobílou televizi a kazeťák. Do něj vkládá kazetu, otevírá malý sešit s poznámkami a hledá řádek s nápisem: "Chlapík skákající přes ohně", nahlas přečte číslo uvedené na řádku a pak pečlivě přetočí kazetu přesně na danou pozici. Následně pouští nahrávání a my s bráchou za podivných pískavých zvuků nadšeně vyčkáváme, než se hra nahraje. Nakonec se ozve typické "tututu-tu-tu", jeden z nás popadne do ruky joystick a můžeme hrát. Takhle nějak vypadalo mé první setkání s počítačem Atari 800 XE a vlastně i počítačovými hrami vůbec. A právě Montezuma's Revenge byl možná tou první hrou, co jsem kdy hrál (a nebo to byl Zorro, to už si nejsem jistý).

Sice jsme se tehdy nedostali ani do čtvrtého patra za 4 různě barevné dveře, jejichž barvy se na ČB televizi trošku hůře rozeznávaly, byli jsme z hraní totálně nadšení. Po nějakém čase a tím myslím pár dalších dnech s počítačem, jsme se přes ně dostali, ale o pár pater níže jsme narazili na tmu a to byla na nějakou dobu zase konečná. Jaká to byla radost, když jsem časem objevil pochodeň a následně konečně dokončil i celou úroveň. Druhá úroveň odehrávající se v jiné - dříve nepřístupné - části pyramidy pak byla další zajímavou výzvou. Ale tou finální výzvou jsou pak úrovně, kde je tma dříve, než je možné získat zmíněnou pochodeň.

Poté, co naši pořídili první PC, šlo Atárko spíše stranou, až ho taťka po čase někomu prodal nebo daroval, takže i tato hra byla odsunuta téměř do zapomnění. O mnoho let později se ale dostávám k emulátoru a tehdy jsem teprve dokázal dokončit i tu devátou úroveň, kde je tma hned od prvního patra až do úplného konce, protože všechny pochodně zmizely. Ale pro někoho, kdo má už nějakou tu hru za sebou, to už nebyl zase takový problém.

Nedávno jsem zjistil, že původní vývojář vyvinul remake a tak jsem si na tuto skvělou hru své doby zase zavzpomínal. Princip hry a jednotlivé úrovně jsou stále stejné. Je zde ale nová, modernější grafika, která mě ale zase tak moc nenadchnula a tak využívám možnosti hrát v grafice původní. Dále je zde možnost plynulých přesunů mezi místnostmi v rámci stejného patra. Bohužel i tuto funkcionalitu jsem měl spíše vypnutou, protože mi ten posun přišel takový nepřirozený a hlavně nebylo ihned poznat, kam až se mohou dostat lebky nebo pavouci, kteří mimo svoji obrazovku nikdy nejdou, takže znalost hranic obrazovek je docela důležitá. Ve výsledku tak z těch novinek zůstává asi jen hudba, kterou jsem ani moc nevnímal.

Jak jistě vyznělo z textu v prvních odstavcích, hra ve mně vyvolává skvělé nostalgické vzpomínky. Montezuma's Revenge vždy patřila do mé skupiny těch hodně oblíbených her na Atari. Co se týče remaku, je super, že se drží předlohy včetně možnosti původního vzhledu. Z těch novinek jsem ale moc nadšený nebyl, takže ve výsledku asi vždy raději sáhnu po emulátoru a původní verzi.
+17

Hi-Res Adventure #0: Mission Asteroid

 • Apple II 35
 • At8bit 20
 • C64 30
 • PC88 --
 • PC98 --
Mission Asteroid přináší základní příběh o záchraně Země před asteroidem v podobě jednoduché hry. Už první část série Hi-Res, Mystery House, byla celkem krátká a jednoduchá, ale třetí vydaný díl je ještě o něco kratší. Celá hra je, pro sérii tradičně, grafická s čistě textovkovým ovládáním - parserem. Lze ji doporučit i pro začátečníky, pouze je třeba dát pozor na nepříliš inteligentní parser - hra nebere moc alternativních slov. Po celou hru je také nutné si hlídat časový limit. Náplň není vůbec špatná a vtipně ukazuje přípravu astronauta na misi. Po úspěšném dokončení hra vypíše gratulaci, ale doporučuji pokračovat v hraní - dojde k zajímavé události. Základní verze vyšla na Apple II, obsahuje barevnou grafiku a proti Mystery House vypadá o dost zajímavěji. Bohužel kostrbatá kresba postav zůstala.

Ve stejném roce vyšla verze pro Atari 8-bit, která je o dost horší. Barvy za nic nestojí a obrazovky mají špatné rozlišení. O tři roky novější verze pro Commodore 64 vypadá rozhodně nejlépe, ale trpí nízkou rychlostí vykreslování. To není nijak svižné v žádné verzi, ale na C64 je to nejhorší. Všechny verze lze přepnout do čistě textového režimu, který je samozřejmě rychlejší, ale hra není tak dlouhá aby to stálo za to. Při hraní druhých dvou verzí jsem již věděl co a jak, takže to šlo zvládnout. Obecně bych ale doporučil pouze verzi na Apple II. Ještě existují japonské porty pro PC-88, PC-98 a FM-7, ale kvůli jazykové bariéře a nedostupnosti jsem je bohužel nezkoušel. Špatně se dohledávají i obrázky nebo videa z těchto verzí, něco se ale najít dá. Všechny tři nají kompletně předělanou grafiku v dost odlišném stylu. PC-88 a PC-98 jsou pouze černobílé a dost svižné, FM-7 je barevná. V jedné z obrazovek je nutné pracovat s počítačem, který vždy odpovídá platformě na které hrajeme. Takovéhle drobnosti mám rád. Celkově je hra vhodná pouze pro zájemce o herní historii nebo fanoušky Sierry.
+16

Boulder Dash

 • At8bit 90
Boulder dash je jedním z klasických kousků pro osmibitové počítače. Jako to bylo tehdy zvykem, autorem hry je prakticky jen jeden člověk - Peter Liepa.

Hru definuje poměrně jednoduchá, ale pěkná a přehledná grafika. Dál je to hra na pomezí logické a akční. Hráč totiž musí projít bludištěm plného kamenů. Kameny mají určité vlastnosti - padají dolů, pokud padnou na další kámen, tak sklouznou a hráč může posunout kameny pouze do stran a jen jeden naráz. je třeba neustále myslet několik kroků dopředu, protože je velmi jednoduché se mezi kameny uzavřít a pak nezbývá než reset místnosti. K akčnějšímu pojetí hry přichází v momentě, kdy se objeví nepřátelé. Ti jsou naprosto hloupí a pouze sledují předem určený pohyb, nicméně jsou dost rychlí a vloženi hráči do cesty, takže jsou dost nepříjemní. Na vyřešení je pouze omezený čas, v některých levelech se i rozlévá láva a dokáže hráči zatarasit cestu ještě dřív, než časový limit.

Musím zmínit i dostupný kit, kde bylo možné jednoduše navrhnout vlastní místnosti a ty uložit na kazetu/disketu u osmibitového Atari. To tenkrát nebylo vůbec obvyklé (jediná další hra, co mne napadá, že to uměla, byl Robbo).

Budu tady předchozímu recenzentovi v opozici, ale já si myslím, že tato hra má stále i dnes co nabídnout. Je to akční logická bludišťovka s ikonickou grafikou.

Pro: Zábavná akční logická hra, Builder Kit

+10

Joust

 • At8bit 90
 • AtST 70
Joust je jedna z principiálně velmi jednoduchých, ale přitom zábavných hříček.

Úkolem hráče je letět (na pštrosovi) a srážet ostatní soupeře. K tomu někdy že zničených soupeřů vypadne vejce, které je třeba rychle sebrat, nebo se z něj opět vylíhne další soupeř. Jsou tu i bonusová kola zaměřená pouze na sbírání těchto vajec.

Princip hry je takto extrémně jednoduchý, a jeho zábavnost leží na herních mechanikách. Hráč nelétá nahoru a dolů, může pouze triggerem mávat křídly, což ho vynáší nahoru, dolů se dostává pouze gravitací. Veškeré pohyby mají určitou setrvačnost.

Srážení soupeře se vypočítává že vzájemné polohy při nárazu - kdo je výše, vyhrává.

Na herní obrazovce komplikují pohyb pevné plošiny. Pštros hráče také při nešikovném přistání nestihne vysunout nohy, což způsobí velmi vtipné skákání po břiše (méně vtipné, když kvůli skákání, které se nedá ovládat, hráč skončí utopený na spodní části obrazovky, nebo ho sundá soupeř).

Princip pohybu dělá hru hodně zábavnou, a ve dvou hráčích se jedná o excelentní zábavu.

Mám odehráno na Atari 800 a ST, překvapivě přes mnohem lepší HW parametry jsou rozdíly mezi verzemi minimální (proto výrazně menší hodnocení pro ST, tam se mohli zmoct na více).
+7

Electrician

 • At8bit 85
Velmi zajímavá, bohužel i velmi obtížná a trochu podivná hra, nicméně to by se dalo říci prakticky o každé hře od Synapse software.

Grafika a zvuky jsou velmi hezké, a patří rozhodně k tomu lepšímu, co si pamatuji z osmibitového Atari (NES verzi neznám). Každopádně v dětství to byla neporazitelná hra. Zatímco první levely byly s pochopením ovládání poměrně jednoduché, každý další level pak přitvrdil s razancí kladiva - hra vůbec neotálela naservírovat značné množství nepřátel. V pozdějších levelech musí být hráč neustále v pohybu a skákat s absolutní přesností (kousek vedle a hned následoval smrtelný pád, který již hráč nemohl ovlivnit).

I tak mám na tuto hru úžasné vzpomínky, protože je opravdu zajímavá, a bavila mne i tématicky, jelikož už od dětství jsem si rád zapojoval všemožné dráty :-)

P.S. Omlouvám se za opakování slova zabít, které jsem napsal do popisu hry, ale bohužel, ztráta života v této hře je něco, co bude začátečník prožívat tak co dvě minuty, a ani pokročilý asi nedá tuhle hru bez ztráty kytičky...

Pro: Pěkná grafika, zvuky, zajímavá a dodnes neotřelá tématika

Proti: Velmi, velmi obtížné, hra vyžaduje zprvu pochopit pravidla a pak natrénovat přesnost a reakce, nic pro netrpělivé

+6