Crystal Caves HD

Emberheart Games •  Apogee Software (původní verze)
15.10.2020

Crystal Caves HD je moderní verzí klasické plošinovky Crystal Caves od Apogee. Hra má přepracovanou grafiku do vysokého rozlišení a změněnou barevnou paletu, ale zachovává maximum původního stylu. Příběhové obrazovky jsou nově animované. Pro tuto verzi byl také nově vytvořen soundtrack. Původní úroveň obtížnosti byla doplněna o jednodušší a náročnější variantu.

Obsaženy jsou všechny tři původní epizody a byla přidána jedna zcela nová. Součástí hry je navíc editor úrovní, které je po vytvoření možné sdílet s ostatními. Nové úrovně lze jednoduše stahovat a hrát přímo z herního menu. Díky podpoře online žebříčků je možné porovnávat své skóre s přáteli. Nové jsou i statistiky všech možných herních činností. Hra také podporuje achievementy a ukládání do cloudu. Crystal Caves HD pohání engine Unity.

Pokud někoho hra baví, tak dnes začal vycházet adventní kalendář nových levelů. Každý den se jeden objeví ke stažení. Dle prvního využívají pěkné nové vánoční assety z poslední aktualizace.

Na HD verzi Crystal Caves se dá koukat ze dvou pohledů. Z toho horšího vlastně vůbec nebyl potřeba. I původní hra funguje na DosBoxu bez potíží a grafika je sice převedena do vysokého rozlišení, ale až na úpravu barevné palety je to skoro jedno. Na hratelnosti jako takové se vůbec nic nezměnilo. Na druhou stranu grafika vypadá sice dobově, ale pěkně. A především jsou přítomné dvě zásadní novinky. Tou pro mě hlavní je zbrusu nová čtvrtá epizoda. Obsahuje obvyklý počet šestnácti nových úrovní, které jsou stejně povedené jako v původních třech epizodách. Obtížnost je zhruba na úrovni poloviny originální hry. Ve čtvrté epizodě se nachází i překvapení v podobě neočekávané tajné úrovně. Jak se celá hra podobá prvnímu dílu Duke Nukem, tak zde je podoba spíše k Duke Nukem 2. Možná takhle mělo vypadat pokračování.

Druhým přídavkem je povedený editor úrovní. Ten je na ovládání dost jednoduchý a vytvořit "něco hratelného" je celkem rychlé. Osobně na to moc nejsem, ale ke stažení je už více než 200 úrovní od šikovnějších hráčů. Jejich instalace a rozehrání je snadné a rychlé. Celá hra je předělána do enginu Unity a s tím souvisí drobné změny v ovládání postavy. Pokud nehrajete jako já obě verze hned po sobě, asi není šance si všimnout. Například postava doskočí o milimetr dále a tak jsou některé úseky jednodušší.

Ve výsledku jsem tedy spokojený. Bavil jsem se dobře díky povedenému základu a nová epizoda je super. A v případě potřeby herní dobu natáhnou snadno dostupné uživatelské úrovně. Zkusil jsem jich pár a určitě se najdou fajn kousky. Klidně bych bral další, podobně upravené plošinovky. Hodnotím stejně jako originál, kdyby to šlo dal bych tak 3% navíc.