Duke Nukem

akce > plošinovka *
akce > arkáda
01.07.1991
Apogee Software
Série Duke Nukem začíná zde, u dvourozměrné plošinovky z roku 1991 složené ze 3 epizod: Shrapnel City, Mission Moonbase a Trapped in the Future. V roli Duka, který se snaží zastavit zlého Dr. Protona, jenž v blízké budoucnosti (v roce 1997) vybudoval svou armádu TechBotů, aby ovládl svět, budete probíhat a hopsat skrze LA (v epizodě 1), podíváte se do tajné měsíční základny Dr. Protona (v epizodě 2) a budete sledovat Dr. Protona až do budoucnosti (v epizodě 3), kde s ním budete bojovat na život a na smrt.

Již od začátku máte k dispozici pistoli, u které lze postupně znásobit množství vystřelených blesků. V bednách cestou nalézáte předměty doplňující zdraví (když střelíte do krůtího stehýnka, nabobtná a dává dvojnásobek zdraví) a různé předměty, které navyšují Dukovo skóre na cestě dál (diskety, rádio..). Další předměty, které musí Duke na své cestě sebrat, jsou barevné klíče otevírající cestu k východu do dalšího levelu, robotí ruka prodlužující plošinu, skákavé boty apod. Vaše kroky monitorují skryté kamery a spravují o vašich krocích Dr. Protona.

Podpořte Databázi a kupte si hru přes Heureka.cz

Tyrael
Tyrael

neví někdo, jak se dostat k demo misi, do které jste se dostali, když byl duke zabit v první misi? Na plné verzi, kde mám ke spuštění všechny…

"Pěkný počin z dávných časů", tak bych mohl pojmenovat Duke 1. Na tuto hru nedám dopustit a čas od času si ji zahraji. A i když samotná hra (vzhledem k roku 1991) toho tolik nenabízí, stále mě dokáže uchvátit na několik hodin.

Duke Nukem je hra, kde je potřeba hodně střílet, hodně skákat a hlavně neodstřelovat ty dobré plechovky s kolou. Sice někdy příjdou zákysy, kdy hráč spadne před koncem mise zase na začátek ale většina misí je přehledných a hrozí to minimálně.

Asi nejvíce se mi na této hře, líbí její grafická stránka. Je velice jednoduchá a přesto kouzelná (narozdíl od druhého dílu). Nízké množství barev je tu plusem a všechno tak navozuje pěknou atmosféru.

Duke toho moc nenabízí. Pro mě je však částí meho dětství, které jsem si s touto hrou pěkně užíval. Nové hráče moc nezaujme ale pro starší je to pěkná nostalgie.
80%

Pro: Je to nostalgie

Proti: I pár "nervyberoucích" okamžíků se najde

Prvního Duka jsem hrál poprvé už dávno. Apogee, ale i jiné firmy tenkrát chrlily plošinovky jak na běžícím pásu. První epizody těchto shareware počinů jsem hrál všechny co se mi dostaly do ruky. K plným verzím jsem se dostal až později. Duke Nukem je podle mě jeden z mála, který nemá první epizodu stokrát lepší než ostatní. Sice dvě placené epizody obsahují jen málo nového, ale kvalitou nezaostávají za tou první "reklamní".

Hratelnostně a graficky jde o klasického zástupce žánru a doby. Ovládání je jednoduché a přesné, většina misí nemá přehnanou obtížnost a je tak s trochou cviku hratelná i v dnešní době. Grafika zestárla sympaticky a příjemně se na ní kouká. Dnes je pixelová grafika moderní, tak by asi neurazila ani nové hráče. Největším problémem jsou občasné skoky do neznáma, hráč někdy nemá možnost prohlédnout si jak dál, což vede ke ztrátám životů a pádům do již projitích částí. Finálové souboje na konci epizod pro mě byly asi nejobtížnější části hry.

Pokud máte náladu na starou plošinovku Dukem chybu rozhodně neuděláte. Pokud jste hru nikdy nehrály, je nutné počítat s jednoduchou, ale zábavnou hratelností. Přesné skoky, střelba a úhyby před nepřáteli, hledání klíčů a jiných předmětů pro postup, to je to co tvoří jádro hry.