Misja

Mission Shark

1990

Ve hře Misja se ujímáme role vojáka, který dostal nelehkou misi. Musí proniknout do velké podzemní vojenské základny a zmocnit se 4 kontejnerů s uranem 233. Pomocí nich musí zničit základnu a sám utéct vrtulníkem. V cestě mu ale bude stát nespočet nepřátelských vojáků, nástrah v podobě laserových paprsků a nášlapných min a později dojde i na střílny raket a mini tanky.

Jedná se o intuitivní plošinovku, kde je základna rozdělena do celé řady místností plné nástrah. Kromě zmíněných nepřátel stojí v cestě i několik silových polí, které je možné odstranit jen pomocí počítačového terminálu se stejným číslem. Hru je možné si i znatelně zjednodušit, protože na začátku umožňuje aktivovat nesmrtelnost či nekonečno munice a granátů. Avšak ani to nemusí být spásou, protože ve hře je několik pastí, ze kterých není návratu.

O rok později byla hra vydána v rozšířené verzi pod názvem Mission Shark, která vyšla v dvojedici společně s rozšířenou verzí hry Fred. Tato verze navíc obsahovala i hudbu.

• At8bit 85
Misja je jednou z typických polských her a absolutního konce slávy osmibitové platformy Atari. Hra nabízí na poměry osmibitů atraktivní grafiku a velkou rozsáhlost. Na druhou stranu je extrémně neúprosná, neboť servíruje nepřátele jak na běžícím páse, a hráč má pouhý jediný život, ztráta veškeré energie se rovná návratu na úvodní obrazovku. S municí (střelivo a granáty) se také nepředá. Continue neexistuje a ukládání samozřejmě taky ne, jsme na osmibitu. A k tomu navrch časový limit. Pfu.

Cílem hráče je projít základnu a posbírat 4 kanystry (bomby) , které je třeba poté vložit do reaktoru, což vede ke zničení nepřátelské základny. Po aktivaci bomb začne okamžitě běžet neúprosný časový limit (myslím že cca 1,5 minuty), kdy hráč musí doběhnout k vrtulníku a odletět.

V cestě stojí hráči množství nepřátel, od klasických pěšáků s pistolí, přes robotické raketomety, miny, po různé automatické střílny a laserové pasti. V cestě také stojí zavřené dveře, které je nejdříve nutno odemknout. Celkově je po hráči vyžadována znalost a orientace se v herní mapě. Pro nás obyčejné smrtelníky vyšla tenkrát v časopise Excalibur kompletní mapa hry - velmi užitečná.

Zvuky jsou bohužel extrémně jednoduché, většinu doby je hra tichá, jen sem tam písknutí výstřelu.

I přes poměrně neúprosnou náročnost je Misja jednou ze zapamatovatelných her. Pěkná grafika, velmi dobrá atmosféra a zábavné provedení. Dle mého názoru je to jedna z nejlepších 2D plošinovek na platformě.