Spy vs. Spy

First Star Software •  Geoff M. Phillips (Amiga) •  Jim Nangano (At8bit) •  Mike Spendlove (AtST) •  Yuji Naka (SegaMS) •  Anthony Taglione, Malcolm Hellon (Spectrum) •  Artcrew Productions (BBCMicro) •  Tynesoft Computer Software (C16)

Ve Spy vs. Spy se hráč ujímá role špióna, který má za úkol na ambasádě sesbírat různé tajné předměty, opustit budovu a dostat se na letiště ještě předtím, než druhý hráč (hra umožňovala hru více hráčů ve split-screenu) splní cíl dříve či vyprší časový limit. Je možné nastražit na svého oponenta pasti na nábytek či dveře a vyřadit ho tak ze hry, což zobrazuje animace, kdy je vidět, jak je nepřítel zastřelen či vybouchne a nad jeho tělem se vznese anděl. Pasti je možné zneškodnit kombinací s jinými předměty v místnosti.

Tato hra je prvním díle v sérii Spy vs. Spy, druhým dílem je Spy vs. Spy - The Island Caper a třetím pak Spy vs. Spy III: Arctic Antics. Vyšla také na platformy Acorn Electron, BBC Micro, Commodore 16, MSX a její remake se roku 2012 společně s retro verzí objevil také na iOS.

• At8bit 85
  • AtST 75
  • C64 95
Spy vs Spy je jednou z legendárních osmibitových her. Úkolem hráče je ovládat svoji postavičku špiona, získat komponenty dopravního prostředku (v prvním díle letadla) a odletět pryč. Nicméně ve svém snažení není sám, neboť soupeřící špión má stejný úkol (soupeř může být ovládaný počítačem nebo druhým hráčem). Oba hráči se pohybují na stejné mapě (v prvním díle se jedná o budovu), tedy se mohou (a budou) potkávat ve svém snažení. V případě vzájemného setkání většinou dochází k souboji na obušky, prohrávající si vezme podobu anděla a odletí z místnosti, po chvíli se objeví poblíž, samozřejmě penalizován za prohru. Vítěz souboje se ještě vysměje.

Nicméně souboje jeden na jednoho jsou zde spíš jako doplněk, hlavním a nejvtipnějším způsobem, jak znepříjemnit život soupeři je kladení pastí - různé nástražné dráty, kbelíky, bomby v šuplíku...Vše je velmi pěkně komiksově zpracováno (ostatně hra vychází z komiksu vycházejícím v časopise Mad).

Jedná se o velmi zábavnou hru, doporučuji si zahrát i dnes. Navíc jedno kolo není většinou nijak časově dlouhé, tak se může jednat o herní rychlou jednohubku na retrozahrání. Hlavně ve dvou lidských hráčích se jedná o neskutečnou zábavu dodnes.

Jinak jakou platformu zvolit? Mám odzkoušené osmibitové Atari, Commodore 64 a Atari ST. Na ST je to poměrně zklamání, neboť hra není nijak vylepšená oproti osmibitové platformě. Doporučuji verzi pro C64, která nabízí příjemnější barvy (u prvního dílu je to ještě celkem jedno, ale u těch dalších, které se odehrávají na ostrově a na ledovci jsou barevné přechody u Atari moc ostré a popředí zaniká v pozadí). Na Amize jsem zrovna tuhle hru nezkoušel, ale dle YT vypadá prakticky stejně jako na osmibitu Atari a ST, takže opět zklamání z nevyužitého potenciálu platformy. Sáhněte po verzi C64.