Tumble Bugs

Dung Beetles, Mega-Bug

Jedná se o variaci na oblíbeného Pac-Mana. V této verzi ale hráč ovládá postavičku připomínající bílá hmyzí kusadla, která musí sbírat bílé tečky, ale navíc za sebou nechávají stopu červených teček. V bludišti se pak vyskytují malí broučci, kteří hráče sledují, zvláště pokud narazí na stopu červených teček, které požírají. Další zajímavostí je, že bludiště je hodně miniaturní, takže se aktuální pozice zobrazuje pomocí lupy. Ta sice dobře zobrazí hráčovu postavu a její okolí, nicméně vzniká slepé místo, kam v daný okamžik není vidět.

Úrovně jsou generované náhodně a po každém úspěšném dokončení se přechází do další úrovně. Na bocích obrazovky jsou pak vyobrazení mravenci, kteří v případě hráčova neúspěchu předvedou veselý taneček.

@rikuhahl (29.06.2022 06:52): Mne se to moc líbí, určitě taky nezachytím spoustu her, které znám, protože se na databázi zrovna když tu svítí nepodívám, a normálně se mi na mysl nevybaví. Ale je fakt super, že lidi databázi krmí i historickými hrami, ke kterým mám celkem blízko (zrovna dnes mi na rootu vyšel článek, kde se věnuji osmibitovým variantám her z Amigy). Škoda že teď nemám tolik času, jinak bych hned vytáhl Atari z poličky a připomněl si tuhle hru naživo :-)

• At8bit 90
Tumble Bugs je velmi neobvyklá hra. Oslovila mne mnohem víc než klasický Pac Man, ke kterému má herně blízko. Pohyb pod zvětšovací "lupou" dává hře zajímavý nádech. Tím, že trochu mate hráče v rozhledu do okolí jej nutí více sledovat "malou" část bludiště a odhadovat nepřátele ve slepé zóně.

To že již projitá místa lákají nepřátele nutí hráče postupovat vpřed. Grafika je velmi jednoduchá, ale přehledná.

Hru jsem hrál na Atari 800XL a co bylo v té době velmi nestandardním prvkem, tak že při úmrtí hráče pronesl počítač syntetizovaný hlas, a existovala dokonce počeštěná verze, kde se ozvalo "Dej pozor!".

Pro: Zajímavá variace na Pac Mana