Kupiec

Kupiec cs

1993
1996
1997

Kupiec je polská textová hra doplněná statickými obrázky a grafickou mapou herního ostrova.

Hráč se dostává do role kupce, jehož loď byla přepadena piráty, kteří unesli jeho ženu a vyžadují výkupné. Cílem hráče je vydělat dostatek peněz na její vyplacení z rukou pirátů. Na získání dostatečného množství peněz je časový limit.

Získat peníze lze pomocí obchodování mezi městy, hledáním pokladů ve starých ruinách, či drahokamů dolech. Při cestování však na hráče čekají různé náhodné události, od takových, které jej stojí pouze čas (zapadnutí v bahně, problém s koněm), po různá přepadení a okradení.

Cestovat lze vozem po souši, a mezi městy s přístavem i lodí.

Hra vyšla i v českém překladu pod názvem Kupiec cs.

• At8bit 90
Kupiec je poněkud neznámá, ale dle mého názoru výborná strategická/textová hra. Osobně znám dobře verzi pro osmibitová Atari, která mi přijde zcela nejpovedenější. Verze pro Atari totiž běží v ČB grafice s větším rozlišením, která působí opravdu dobře a má zajímavou atmosféru. Verze pro Commodore 64 je standardně barevná, a vizuálně nepůsobí tak dobře. Verze pro Amigu je samozřejmě propracovanější, pozadí, barvy, rotující 3D obrázky...ale nemohu si pomoct, Atari verze má prostě nejlepší atmosféru.

Cílem hry je vydělat dostatek peněz na zaplacení výkupného pirátům, kteří unesli manželku hlavní postavy. Peníze lze získat vícero způsoby - obchodováním nebo průzkumem lokací (doly, staré budovy). K dispozici je mapa ostrova, po které se hráč může pohybovat. Pohyb s sebou nese riziko náhodných událostí, na hlavních cestách mezi městy jsou to především potíže s vozem a koňmi, na vedlejších cestách jsou to pak častěji banditi a bažiny. Z měst obsahujících přístav je možné cestovat i pomocí lodě, tam je zase riziko bouří a pirátů.

Ve městech kromě trhu se zbožím lze jít i do hospody, kde lze získat nějaké tipy.

I když se jedná o textovou hru doplněnou obrázky, není potřeba znát a zadávat příkazy z klávesnice. Ovládá se pomocí kontextových nabídek, kde dostupné akce vybereme pomocí joysticku a potvrdíme.

Pro Atari existuje i počeštěná verze (pro ostatní platformy nevím). Tu doporučuji k zahrání i dnes v rámci nějaké té retronálady. Hra se snadno ovládá, je zajímavá a zábavná.