Dan Strikes Back

1984

Jedná se o přímé pokračování hry Diamonds. Hlavním hrdinou hry je opět Digger Dan, kterému byl ukraden velký diamant jeho rivalem Brianem the Blobem. Ten ho ukryl ve svém hlubinném trezoru. Hráč pak musí procházet bludištěm, na jehož dni se nachází zmíněný diamant. Aby se k němu dostal, musí sbírat malé diamanty, které otevírají dveře do hlubších částí podzemí. Cestu mu znepříjemňují zpomalovací houby a pavučiny, otevírací dveře nebo staří známí nepřátele, včetně samotného Briana. Pro dokončení úrovně je potřeba získat diamant a vrátit se zpátky na povrch.

Hra si oproti předloze prošla změnou žánru, kdy se vůbec nekope, ale prochází bludištěm. Nicméně většina grafických prvků hry je stejných, jen jinak použitých. Například vzhled hlavních postav a některých nepřátel nebo animace a hudba v případě smrti. Zachován je i princip, kdy Dan nemůže nahoru v otevřeném prostranství, kdy výsledné pole nemá alespoň jednu stěnu. Je tak často potřeba přemýšlet, jak se dostat do potřebné chodby.

• At8bit 90
Dan Strikes Back - jediná počítačová hra, kterou můj táta v životě hrál. A vždycky jsme jej od ní nemohli dostat. Doma jsme ji vždy říkali "holubička", kvůli tomu, že při smrti hráče se jeho postava změní na anděla, který ale spíš vypadá jako bílý holub a odletí z obrazovky.

Princip hry je poměrně jednoduchý, obrazovka je oddělena nás několik sekcí, které musí hráč postupně projít. Dveře další sekce se vždy otevřou po sebrání diamantů. Dají se také sbírat "porosty" plošinek, z nichž občas vyrostou houby, které hráč sbírá s takovým kovovým zvukem. Aby to nebylo tak jednoduché, má hráč protivníka, který se dost podobá záporákovi Evil Otto z Berserku. Také funguje na podobném principu, protože hráče vysloveně sleduje, nepohybuje se na náhodno. Náhodně lítají ostatní potvory ze spodní části obrazovky. K tomu můžou hráče zastavit automatické dveře, které fungují v intervalu. A také ten fakt, že lze snadno skočit směrem dolů, nicméně nahoru se dá zpět dostat pouze, pokud máte po boku zeď ke šplhání.

Cílem je získat obří diamant na poslední obrazovce. Hra má svižný a vtipný hudební doprovod, pěkné ozvučení, a hodně příjemnou grafiku. Je hodně akční, a docela často dostane hráče do neuniknutelné pasti. Ale to je starým hrám patří. Pokud máte chuť zkusit nějakou retro pecku, DSB určitě doporučím. Není zase tolik známá, ale stojí za zahrání.