Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Platformy!

PC, PS1, PS2, PS3, PS4, PSP, Vita, Xbox, X360, XOne, NES, SNES, N64, NGC, Wii, WiiU, Switch, GB, GBC, GBA, DS, 3DS, SegaMS, SegaMD, Saturn, Dreamcast, SegaGG, Amiga, Amstrad, Apple II, Atari 2600, Atari 8-bit, Atari ST, Jaguar, ZX81, Spectrum, C64, 3DO, CD-i, MZ800, FMT, SAMC, PMD85, IQ151, Ondra, Maťo, Arcade

Jsou tady! Neznám příhodnější způsob jak anotovat tento oznamovací článek, než výpisem zkratek všech 47 platforem, které ode dneška Databáze podporuje - nejzásadnější aktualizace DH od vydání updatu 2.0 spatřuje světlo světa a s ní přichází kompletně nová etapa jejího života. A já pevně věřím, že to bude etapa nejzářivější.

Ano, trvalo to. Paralýza z neustálého laborování, jak to "udělat perfektně", byla opravdu drtivá. Nakonec ji ukončila až jedna bezesná noc, kdy jsem konečně dal dohromady specifikaci "minimalistické verze" a napsal Davidovi (MCZ) něco ve stylu, že do toho jdeme naplno a je to tak jednoduché, že za měsíc nemáme co dělat. Kolik věcí se na to postupně nabalilo, aby to celé dávalo nějaký smysl, asi vytušíte z toho, že se to odehrálo skoro před rokem... :)

Ale dost už o naší neutuchající neschopnosti odhadovat čas, rád bych zmínil několik za mě důležitých věcí, které vnímám neuvěřitelně pozitivně. Příští rok Databáze oslaví 10. narozeniny a i přes to, že nějaké větší bilancování si necháme na příště, osobně velmi silně vnímám její vývoj v čase, mnohdy i těch věcí, kterých si třeba běžný uživatel ani nevšimne. Vydali jsme se totiž velmi náročnou cestou vybudování celé databáze od nuly - cestou kvality nad kvantitou; cestou volnosti, ale zároveň důsledné kontroly obsahu, která je naší největší devizou a břemenem zároveň. U některých konkurenčních českých databází můžete vidět, jak vypadá opačný přístup - pro mě osobně se jedná jen o utvrzení, že jsme se vydali správně. Právě o to silněji vnímám, jak skvělé zázemí se nám za tu dobu podařilo vytvořit, a zastávám přesvědčení, že některé věci prostě neurychlíte - třeba to, jakým způsobem a do jaké kvality se vyvinul moderátorský tým Databáze, který je nyní opravdu špičkový a chci všem jeho členům za jejich práci na tomto místě poděkovat.

Nikdy jsem si totiž nebyl více jistý než teď, že nasazení platforem a očekávaný nával možná stovek až tisíců nových návrhů na hry s přehledem zvládneme bez toho, aniž by byl ohrožen primární cíl naší Databáze - být nejkvalitnějším CZ/SK zdrojem informací jak o hrách nových a populárních, tak o těch letitých nebo jen zapadlých.

Co se bude dít teď?

Přidávání nových her – směle do toho, nyní můžete přidat všechny ty kousky, které vám tady celou dobu chyběly! Očekáváme velký nápor, prosíme proto o trpělivost. Před přidáváním se ujistěte, že se daná hra již neschvaluje.

Aktualizace stávajících her – s nasazením podpory platforem se celá řada profilů stala neaktuálních (mají uvedenou pouze platformu PC). Chceme, aby toto období trvalo co nejkratší dobu, a speciálně proto jsme tak vytvořili rozhraní a skupinu uživatelů, která se o aktualizaci her postará. Až do odvolání tedy prosím neposílejte ke schválení žádné úpravy již existujících her, díky!

Seznam změn

 • Platformy:
  • Uživatel má možnost vybrat sledované platformy, dle kterých se filtruje obsah na domovské stránce, v seznamu komentářů a hodnocení her
  • Každé hře je možné nastavit více platforem včetně specifického data vydání
  • Každou hru lze ohodnotit vícekrát pro každou platformu, na které vyšla (pozn. všechna současná hodnocení byla přiřazena k platformě PC)
  • Komentáři lze nastavit platformy, ke kterým se vztahuje
  • Sledované platformy se zobrazují v profilové hlavičce každého uživatele, jejich viditelnost lze omezit v Nastavení > Soukromí
  • Přidána nová kategorie Zajímavostí "Verze hry" sloužící k upozorňování na odlišnosti hry na různých platformách
 • Design prošel další omlazovací kúrou
 • Domovská stránka: počet komentářů a diskuzí lze nastavit na 30
 • Early access hry lze nyní hodnotit i komentovat – tato hodnocení a komentáře získají příznak Nehotová verze / EA
 • Ke hrám lze úvadět více vedlejších vývojářů
 • Cover (obrázek) ke hře může mít libovolné rozměry v maximálním poměru 3:2 (ať už na výšku nebo na šířku)
 • Vybraní uživatelé mohou přidávat hry bez nutnosti schvalování
 • Ve vlastní herní knihovničce nyní ikony seznamů (Chci si zahrát, Rozehráno atd.) slouží ke změně zařazení hry
 • Nastavení soukromí – Přítomnost a aktivita – již neovlivňuje zobrazování aktivity na domovské stránce
 • Diskuze Akce, slevy, prodej a darování her je nyní dostupná pouze přihlášeným uživatelům
 • Vylepšena mobilní verze
 • Upozadili jsme Heureku před tradiční reklamou
 • Opravena spousta dříve nahlášených chyb

Poděkování

Děkujeme všem betatesterům, kteří pro vás pomáhali update vyladit, jmenovitě to jsou: Bingman, Crash, Danny, Eru, Fingon, Karasman, Kwoky, Indian, Jab, Jumas, jvempire, M.a.t.t., Psyx, rikuhahl, RNDr. Gunár Pavel, Ronik, Solidor, ugraugra, Zoltan.

Velkou pomoc poskytli také autoři (velmi povedených) popisků platforem, díky za skvělou práci, body už jsou na cestě: Giovanni Antonio Kekelli, jazz1, joddy, Jumas, Karasman, Kwoky, mazar1234, RNDr. Gunár Pavel, sgtfury, ugraugra.

A v neposlední řadě děkujeme všem podporovatelům, kteří nás celou tu dobu finančně podporovali i přes to, jak dlouho příprava a samotný vývoj tohoto zásadního updatu trvaly - bez vás by to nešlo, díky moc! Budeme nesmírně rádi, když se k podpoře přidáte i vy, kteří jste to zatím třeba jen zvažovali, plánů máme ještě spoustu a podporou je urychlíte.

Memphis & MCZ


P.S.: Díky Kwokymu za vysvobození!

Diskuze ke článku

Skvělá práce! Jak už tu ale zaznělo... kruh by se měl uzavřít přidáním Android platformy. Chápu, že je s tím moc práce, ale dali jste se na vojnu tak hurá vpřed, zpátky ni krok. :) Co si budeme povídat, android (mobily) jsou dnes handheld s velkým množstvím kvalitních her. Držím vám palce.
Přidání konzolových her mi udělalo velikou radost. Moc si toho cením a věřím že mluvím i za ostatní hráče na všech platformách. Určitě to webu přinese mnoho nových uživatelů a dalších zajímavých a přínosných příspěvků. Skvělá práce. Díky :)
Hmm občas jsem pár platforem ke stávajícím hrám přidal ke schválení.. Snad nevadí. Na druhou stranu asi nemůžete počítat s tím, že si každý prvně přečte tento článek :-D
@ripper (03.11.2017 14:36): Kolik jsi měl dnů loajality? Napiš mi prosím do PM, napravím to.

Sledované platformy - momentálně ovlivňují hlavně domovskou stránku (hry z nesledovaných platforem by se ti vůbec neměly zobrazovat) a některé další části webu, kde budeš mít nesledované platformy pod rozklikáváním. Tohle celé budeme postupně revidovat a zlepšovat.

Na mail mrknu a dám vědět, díky.
Oceňuji nové funkce. (Bohužel se mi kvůli včerejšímu výpadku resetoval progress v achievementu Loajalita :/ )

Každopádně, dotaz na sledované platformy - co přesně to ovlivňuje? Kde se to projeví? Moc mi to není jasný.

Rád bych vás finančně podporoval, ale Patreon mi moc nevyhovuje. Do mailu jsem vám poslal návrh na podporu Flattru (mají teď přepracovaný model, přijde mi moc pěkný, a vás to nic nestojí, jen malou úpravu v html).
Taky gratulki k přidání konzolí. Těším se, až se to pořádně naplní a hlavně až budu moci překlikat všechny ty PC hodnocení :)

Akorat trochu zamzrí, že se asi nijak nedozvím, že už byla hra přidána/předělána pro PS4, že?
@GodOfTheSick (03.11.2017 10:50): Takhle jednoduché to není a důsledky tohoto rozhodnutí by byly nezvratné, proto jsem to ostatně zmiňoval i v článku.

Věřím, že i tak tady naprostá většina důležitějších konzolových exkluzivit bude velmi brzo. Ostatně to nejlepší, co můžeš sám udělat pro urychlení, je podělit se o svůj seznam mezi zdejší aktivní přidavače, kterých je spousta (pokud tedy nechceš něco přidat i sám, což by bylo úplně nejlepší :)).
Gratuluju k fantastické práci, není co řešit a autoři si zaslouží jen a jen chválu :) samozřejmě, že jsou zde i změny k horšímu (jako vždy, ale třeba se lecos ještě poupraví. v což pevně doufám) :) vy ostatní užívejte update ;) ať databáze dále skvétá :)
Akorát profily všech konzolových her se sem měly přidat automaticky pomocí nějakého skriptu s tím, že kdo chce přidá obal, napíše popisek atd. S úplným schvalováním to bude trvat zase dlouhé roky, než se tu všechny hry objeví. Navíc je to hodně nepraktické. Když mám v seznamu na ohodnocení několik stovek her, tak to teď budu jako neustále několik let prohledávat seznam nově přidaných her, jestli tam jsou ty moje?
Teď sem si tak uvědomil, že by se měla kvůli tomu novému maximálnímu poměru obrázků 3:2 upravit nápověda "Úprava obrázků". Ve vývojové verzi mi to nedošlo.
@Daemon (03.11.2017 09:24): Mně to přišlo jako dobré zboření čtvrté zdi :)

Hra na začátku docela vtipná, ale intro bylo strašně dlouhé a pak jsem chvíli pobíhal po mapě a vypnul to (když jsem našel sebe, jak močím v rohu :)), protože mě bolely prsty z toho klikání pohybu :-D Tak jsem to nechal někomu jinému, aby shromáždil společenstvo VIP a porazil konvici.
@Kwoky (03.11.2017 09:07): Hele, byla to vážně míněná otázka. Jestli byla DH několik hodin nefunkční bez dobrého důvodu (a čekání až někdo dohraje Ugrovu hru mi jako dobrý důvod nepřijde), tak je to hodně hloupý přístup. Dosahuje to úrovně dávného updatu GOGu, před kterým zmátli hodně lidí ohlášením, že končí.
A kdo je mezi uživateli, kteří mohou přidávat bez schvalování? Je to někde vidět?

Mělo nějaký praktický důvod, že DH včera několik hodin nefungovala, nebo jste fakt čekali se spuštěním jen kvůli Ugrově hře?
Dobrý update, jen bych chtěl nahlásit chybu, že nejsem mezi uživateli, kteří mohou přidávat a upravovat hry bez nutnosti schvalování, prosím opravit :(
Gratulace k dalšímu milníku!

Ale že nejsem zmíněn ani mezi betatestery, ani mezi autory popisků, to máš jako za sto bodů, Memphe... !!!
Whoops, upravil jsem hru před přečtením upozornění, sorry. :) Jen jsem si to chtěl vyzkoušet...