Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

DH 2.1: "Extended Cut"

Už když jsme vyvíjeli Databázi-her 2.0, dali jsme si takové předsevzetí, že se další rozvoj ponese v duchu menších aktualizačních cyklů, zpravidla nějak tematicky zaměřených. V případě 2.1 to bylo jasné hned – mělo jít především o "opravnou" verzi. Ale víte, jak to s plány a jejich dodržováním (přinejmenším v našem případě) chodí…

Po poslední opravné aktualizaci ostré verze se s tou vývojovou docela dlouho nic nedělo a to vcelku z prostých důvodů – Memphis byl zaměstnán zejména školními povinostmi a já jen neměl moc chuti ni času se Databázi věnovat. Nicméně, jak týdny plynuly, začal jsem chystat první nástřely nových funkcí, přepisovat vnitřnosti těch stávajících a upravovat vzhled. Skutečný vývoj však nastartoval až po několika měsících, někdy před letními prázdninami, tuším, a to velmi pozvolným tempem. Považoval jsem za nutné tuto situaci přiblížit, abych tak předešel možným mylným dojmům, že teď máme zbytečné oranžové nadpisy místo těch důležitých konzolí. Jednoduše jsem měl čas na "své věci", takže DH 2.1 vypadá a funguje tak, jak bych si přál už před rokem.

Co se změn a nových funkcí týče, je toho opravdu mnoho a byť z hlediska celkového počtu se jedná spíše o menší záležitosti, něco málo bych rád vyzdvihl:

 • Máme lepší vyhledávání. Asi to pořád není ideální, snad vám ale i ten našeptávač, konverze číslic a vůbec podstatně chytřejší algoritmus udělají radost.
 • Když už jsme u toho hledání, přibyly i další možnosti vyhledávání ve Vaší herní knihovničce, stejně jako v nastavení jejího výchozího zobrazení (podporovatelé zde objeví ještě jednu drobnost navíc).
 • Zjednodušilo se hodnocení zajímavostí, odkazů a videí – záporné hlasy nemají smysl pakliže jimi mnozí jen vyjadřují, že se jim nelíbí určitý typ záznamů (přestože má i vlastní kategorii). Dále do jedné hodiny po prvotním odeslání je můžete upravovat (moderátoři bez omezení) a za ty dobře hodnocené získáváte achievementy a body (tímto díky Sayovi za ilustrace).
 • Změnil se způsob výpočtu hodnocení, více v příslušném článku nápovědy.
 • Design prošel menším faceliftem, v nastavení uživatelských preferencí je pak k dispozici konzervativnější varianta vzhledu Databáze.
 • Konečně můžete filtrovat svou aktivitu.
 • Rozšířili jsme nastavení soukromí o dvě další položky – štítky a uživatelskou diskuzi.
 • Zjednodušilo se rozhraní pro hodnocení, zařazování do seznamů a štítkování v profilu hry.
 • Funkce hodnocení komentářů a zobrazování jejich hodnotitelů byly zařazeny pod odměny.
 • Zavedli jsme nový formát trvalých odkazů pro diskuzní příspěvky a komentáře, které můžete nyní o něco snadněji sdílet na sociálních sítítch a reagovat na ně.
 • Výrazně bylo vylepšeno zobrazení webu v mobilních zařízeních.
 • Přidali jsme na otevřenosti: ve změnách hry je viditelný schvalovatel, v Podpořte nás budeme průběžně vypisovat výdaje a V.I.P. dostali k dispozici přehled činnosti svých kolegů.
 • Byla opravena spousta chyb! (Trvalé přihlášení, nezobrazované poslední přidané hry atp.)

Nové podmínky užívání

Vzhledem k jistým událostem v minulosti i obecné potřebě nastavit pravidla trochu jednoznačněji jsme aktualizovali podmínky, za jakých můžete Databázi využívat. Myslím, že se obecně nesou spíše ve svobodnějším duchu, než ty původní; třeba místo bodu "Uživatel nesmí vkládat obrazové přílohy se závadnou tématikou (pornografie, násilí atd.)", který přinejmenším v případě toho násilí působí na webu o počítačových hrách trochu nepatřičně, máme nyní "Odkazy vedoucí na materiál nevhodný pro mládež by měly být příslušně označeny. Příspěvky s tímto obsahem by neměly být odesílány samoúčelně – v takových případech budou mazány.".

Taky jsme vyhodili hloupý copyright a přešli k licenci Creative Commons, takže veškerý obsah webu můžete šířit jak je libo – tedy za předpokladu, že se na něm nebudete snažit vydělat, měnit jej a uvedete zpětný odkaz na jeho zdroj (tzn. na Databázi).

Podmínky jsou samozřejmě závazné pro každého, takže si je co nejdříve přečtěte. Za pomoc při zdolávání pastí právních formulací tímto děkuji Ajantisovi.

Sbohem starým prohlížečům

Jak bylo už před časem avizováno, počínaje touto verzí přestáváme podporovat Internet Explorer 8 (a starší verze jiných prohlížečů, např. Opery). Celkově by zde sice funkčnost Databáze neměla výrazně utrpět, ještě více jsem však využíval soudobých webových technologií, které zkrátka IE8 nezvládne. Důvody k tomuto kroku jsou vcelku prosté, na Databázi mají tyto prohlížeče mezi návštěvníky minimální nebo žádný podíl, jejich vyřazení tedy ušetří spoustu času při vývoji i údržbě.

Více se dozvíte v aktualizované nápovědě.

Betatest

Velké díky za betatest (doufejme co nejdůkladnější), patří následujícím uživatelům, seřazeno abecedně: Crash, Danny, Eru, Falagar, Gerret, Indian, joddy, Jumas, montana, NateLogan, Psyx, RomcaT, Say, ViRus, ugraugra, Zoltan.

MCZ

Diskuze ke článku

Pridejte sem odkaz na novinky v novych versi... vzdycky to dohledavam "nekde". A jako naschval to se na to "nekde" nemohu vzpomenout. Diky. Konkretne dohledavam, v jake versi budou screenshoty.

Mozna by se to hodilo vice v sekci "O webu".

Uz jsem to nasel - link. Je to kupodivu v diskuzi o novych funkcich... Dneska perlim. Je patek. :-)
Tak oprava, na Gamespotu jsem delší dobu nebyl, výsledky už vyplivne jako jednu položku s výčtem všech platforem. Takto by to mohlo být na DH.
Celkem dobře to mají vyřešené na gamespotu, vyhledávač sice vyplivne platformy odděleně (to by šlo udělat efektivněji s ohledem na místo, jeden výsledek a u něj položky platforem), ale v profilu hry je veškerý obsah dle platforem oddělený (novinky, hodnocení, recenze, videa, základní info - datum vydání, vývojáři,...), přepínač je tam v bočním panelu. To by nebyl problém implementovat do designu DH, ale naprogramovat to vše...
Co se týče konzolí, tak je mi to ukradený. Jenom by mi vadilo, kdyby to bylo smíchaný. Jak je to většinou u konkurence. Ať má každý svojí sekci.
@Memphis (08.02.2013 22:17): Mňo, protože já si pamatuji jak jsem na vážené hodnocení upozornil (v nějaké příslušné sekci diskuze), jeho výhody a užitečnost, ale byl jsem v diskuzi dost solidně zničen názory ostatních uživatelů, přičemž to vlastně nikdo nepodpořil, jen všichni odsoudili (pokud se dobře pamatuji).

Proto se docela divím, že to tu je. Jsem rád, ale ... ty reakce tenkrát byly dost zamítavé a odsuzující.

EDIT:
http://www.databaze-her.cz/diskuze/navrh ... /?stranka=61#p_38299
a pár příspěvků dál

Sice jsem vážené hodnocení myslel trochu jinak a myslel jsem i na komentáře (nejen na to, že uživatelé s více body, tedy ti "zasloužilejší o dění na DH" budou mít více váhy),
ale jediné reakce byly negativní, nikdo ani nezmínil, že by se nějaká forma váženého průměru mohla objevit :- /
Chci upozornit na bezva novou (ale trochu zapadlou) funkci - v pokročilém vyhledávání ve vašem profilu (to tlačítko úplně vpravo) si můžete vyfiltrovat třeba "všechny moje dohrané adventury" a hezky si je seřadit podle hodnocení - člověk když to vidí vedle sebe, tak si to může lépe srovnat a případně hodnocení u některých her přehodnotit ;)
Chtěl jsem se zeptat na hodnocení - změnil se nějak systém žebříčků ?

A nebo jsem zas mimo a měl bych přestat chlastat ? ( :-D o to horší že nechlastám, tak není s čím přestat)
@Memphis (07.02.2013 07:25): To je na vás. To byl jen můj názor, proč to nemíchat dohromady. Ať jsou PC hráči, PC hry nečím výjimeční, ojedinělí než ostatní konzolové hry. Tak už jen Databáze her (počítačových). Uvidíme, jak to bude.
@Dipsi (06.02.2013 18:19): Kdybychom se toho nebáli i my, tak už tady ty konzole asi nějakou dobu jsou. Ale rozhodli jsme se, že si budeme postupně připravovat půdu, aby to mělo hlavu a patu - nezbývá než nám věřit, že to zvládneme. ;-)

@pipboy (06.02.2013 19:05): Jak bych si to v základu představoval jsem lehce zmiňoval už na srazu, měl jsi dojet. :-) Osobně u mě stále vítězí varianta omezeného počtu, který bude postupně narůstat (kapacity schvalování nejsou neomezené).

@montana (06.02.2013 20:41), @ViRus (06.02.2013 21:03): Uvedl jsem do profilu.
Jinak doufám, že ty konzole nebudou jen PS3 a XBOX 360, ale i staré dobré Playstation 1, Sega Mega Drive, Nes, Snes, Gameboy a spoustu dalších :-)
Bohužel, téměř 90% vlastníků nějakého serveru jsou idioti - změny, které dělají jsou k ničemu a návrhy uživatelů egoisticky ignorují, jsou konzervativní a jejich weby postupně upadají a chřadnou... A proto jsem strašně rád, že databaze-her.cz je světlou výjimkou. Opravdu se tu práce provádí důsledně, návrhy se neignorují, ale diskutuje se tu o nich a každá další verze webu je lepší a za to díky ;)

Snad jen tu oranžovou bych vrátil zpět - není moc vkusná a DH působí lépe jako "web studených barev"
Nerad to píši, ale trochu OT, přesuňte se prosím do příslušných diskuzí ;-)

Jinak Victore KZ3 bych vyzkoušet mohli :-)
No prave by me zajimalo jestli to budou podporovane jen konkretni vybrane konzole, nebo to bude uzpusobene pro vicemene neomezene mnozstvi platforem. Taky jak budou resene komentare a hodnoceni jedne hry na vicero platformach a tak vubec.
s konzolemi přijde příliv nového masa. taková ta domácká familiérní atmosféra zdejších diskuzí, kde se každý zná, bude ohrožena ;-)

ale pokud to půjde hezky filtrovat, tak proč ne. člověk si alespoň rozšíří obzory
Zbytečněj bordel tu v tom bude, zpatlanina. Můj názor , když už tak v nastavení aby si mohl uživtel nastavit, které z platforem chce zobrazovat.
V poho Fg,myslim,ze vetsina z nas ma min. jednu konzoli,pro kterou planem. Ci nostalgicky vzpominame. Ja - psx.
@Marty McFly (06.02.2013 17:09): konzoléééééééééééé! :D

riskuji zdraví na srazu, ale byl jsem to já, kdož překonvertoval Memphise na konzolistu, jako mnoho ostatních v mém okolí a pár zdejších uživatelů HOHOHO :)
nevypadá to zle, ale k těm konzolistům, byl bych radši aby si udělali vlastní stránky, proč to míchat dohromady. Byl bych rád, kdyby to zůstala databáze POČÍTAČOVÝCH her :)
Ale povedlo se vám to, pěkné :)
Výborná práce, mně se oranžová libí a kvituji s povděkem datum přidání do knihovny a nastavení soukromí v profilové diskuzi :-)
Nejsem pravnik, ale afaik tim, ze se zmeni podminky uzivani a napise se to do blogu, se vsem tyto podminky nevnuti. Pro to je potreba nejaka intrusivnejsi (a trackovatelna) forma.
2.3. Konzole - houly mouly! :) to se tady pak každý přetrhne s tím přidáváním, co se pod tím skrývá? i pradědové jako má milovaná Sega Mega Drive, nebo jen next-gen?
Chválím možnost rozšíření vyhozením infopanelu doleva. A abych zamakal, nesnesu pomyšlení, že má hodnocení nemají plnou váhu...
Defaultní červená vypadá hrozně, černá je OK, ale jen pokud jsem přihlášen. Můj odkaz v DH profilu na tuto modifikaci Tef Double Pack V: Monumental Misery stále nevede na požadovanou stránku se screeny a downloadem. Hlásil jsem už před rokem, je to kvůli té nepodpoře vlnovek v odkazech. Barevný filtr byl celkově nějak zesvětlen. Nové achievementy jsou fajn, hned jsem měl jeden splněný.
Takže se nám promíchalo pořadí na prvních příčkách. Mafia spadla na druhé místo. Ale marně jsem hledal druhý Fallout. A on nemá žádné celkové hodnocení. Takže někde tam ještě je nějaká chybka.

A když už, tak se ve mně ozve Grammar Nazi a zkusí navrhnout mezery v datumech vydání her (28. 10. 2010).
@MCZ (05.02.2013 22:26): To já vám asi zase nějaké drobné přihodím, prostě jen proto že jste udělali update a že už aspoň trochu vidím, na co peníze jdou (I když se na tom dá ještě dost pracovat. Co třeba aspoň taky vidět, kolik bylo dohromady vybráno?). Jen jsem netušil, že jsi byl záměrně tajemný. Myslel jsem, že je to opomenutí :-)
neplánujete třeba inverzní zobrazení nebo jinou možnost změny barev (hlavně bílou)?
@Victor (05.02.2013 22:14): Tohle fungovalo už ve 2.0, jen se zrušil ten odkaz "celý komentář".

@Daemon (05.02.2013 22:19): Tlustý panel má svůj význam, je to takový mezikrok.

Ta drobnost navíc není přímo odměna, v příští verzi už bude k dispozici všem (i když možná za nějaký počet bodů), každopádně není to nic, kvůli čemu by ses zrovna ty musel stávat podporovatelem. On si to snad dříve nebo později někdo zapne, takže to uvidí i ostatní, více neřeknu :-).
Velké oranžové nápisy mi taky úplně nesednou a divný mi přijde velký tlustý panel, kde je jenom jedna volba (Napsat nový příspěvek na diskuzí). Ale holt každému se líbí něco jiného. Super, že jsou nové funkce (ještě jsem teda nezkoušel) a rozhodně vítám, že už je konečně vidět, na co jdou peníze podporovatelů a taky seznam plánovaných změn.

"možnosti vyhledávání ve Vaší herní knihovničce" - "podporovatelé zde objeví ještě jednu drobnost navíc" - Co tam má být navíc? V seznamu odměn to nevidím.
Vynikající, díky za to.
Jinak jediné, co mi oproti minulé (1.0) verzi databázi přijde na této slabší, je nemožnost vidět rovnou začátek příspěvků u diskuzí na hlavní stránce. Nutnost na ty diskuze najet kurzorem abych viděl náhled způsobuje že do těch diskuzí přispívám méně :(
Vše ostatní je ale nesrovnatelně lepší.