Tak jsem po dlouhé době opět dohrál první díl Poldy. Vůbec se nezměnila a dokázal jsem se u ní pobavit. Dabing, grafika asi zabodovali nejvíce. Co mě ovšem mrzí, tak je občasná nelogičnost úkolů a ne všechny předměty, které máte v inventáři, také použijete. Příběh též trošku pokulhává. Tady bych dal asi menší mínus.

Grafika také může být na dnešní dobu starší a může lidi odradit. Naopak milovníci adventur asi nezaváhají. Ale na druhou stranu, nějaký extra zážitek z této hry mít asi nebudete.

Ale i tak se stále jedná o vtipnou a graficky skvělou adventuru, která je stále hratelná a ti, co ji nehráli, by ji určitě měli zkusit.

Pro: Dabing, grafika

Proti: Příběh, nelogičnost úkolů

Herní výzva - kategorie č.6 - Jménem zákona - Hardcore

Při pohledu na tuto kategorii mě hned napadlo doplnit si své herní vzdělání o slavnou českou hru, o kterou jsem sice v dětství několikrát zakopl, nikdy se však nejednalo o nějaké souvislé hraní. Jediné, co jsem si tak pamatoval bylo to, že hra má svůj specifický, avšak rozhodně povedený český dabing.

Polda rozhodně není hra, která by oplývala zábavnou hratelností či snad v rámci žánru sofistikovanými mechanismy. Právě naopak. Hra se bez návodu snad ani nedá dohrát. Nelogické kombinace kvanta nejrůznějších předmětů a vůbec celý Pankrácův postup ve vyšetřování nedávají žádnou logiku, což by bylo možná vtipné, kdyby to nebylo tak frustrující.

Poldu tak zachraňuje pouze výborný dabing a povedené hlášky, ve všem ostatním jako hra značně pokulhává. Když však k dílu přistoupíte jako k jednorázové herní sondě tehdejší společnosti plné různých karikatur naší české nátury a nebudete se štítit návodu, o zábavu na pár hodin máte postaráno. Být však cizincem a nerozumět našemu jazyku a kultuře, asi bych se dlouho nezdržoval a hra by šla rychle z disku.

Pro: dabing, humor, animace, stylizace

Proti: bez návodu nehratelné, nelogičnosti

Poldu jedničku jsem vždycky považoval za nejvtipnější českou adventuru spolu s Horkým létem (rovněž jen jedničkou). Po letech jsem si dal teď Poldu znovu (bůhví pokolikaté) a je to pořád vynikající sranda. Stejně tak stále obdivuju velmi pěknou a svébytnou grafiku, kde postavičky vypadají tak nějak roztomile, v čele s prohnutým Pankrácem s vyhublým tělíčkem a obříma očima.

Podobně jako Pankrácovo tělo jsou tak nějak vtipně pokroucené i postavy kolem, které nešetří absurdním humorem - právník bydlící v popelnici, aby mohl vysoudit peníze na agresivních policistech, "kouzelní" dědečkové střídající se každý týden, kdo bude zrovna ten kouzelný... To jsou postavy, na které nikdy nezapomenu, a i když je už nepovažuju za vrchol českého humoru, vždy mi při vzpomínce na ně vyloudí úsměv na rtech. V neposlední řadě pak samotný Pankrác působí jako zajímavá postava, a to nejen tím že je úplně blbej, ale hlavně je i agresivní, takže pro něho není problém vytasit bouchačku a v záchvatu vzteku někoho postřelit nebo rovnou vystřílet celý zverimex.
Tohle vše bohužel v dalších dílech naprosto chybí.

Ale bohužel hru nemůžu až tak glorifikovat, jak bych si přál, protože je zbytečně těžká a jako hra prostě úplně nefunguje. Dnes už bych přešel fakt, že v inventáři máte spoustu předmětů, které nepoužijete. Nemůžu však odpustit to, že se ve hře nenachází téměř žádné nápovědy jak dál postupovat. Často třeba tušíte, co máte udělat, ale z nějakého důvodu to ještě nejde - například váš pes ještě neumí aport, ale to vám nikdo neřekne ani nenaznačí. Klasická adventurní nápověda tu je téměř jedna, když přečtete návod na sestrojení sledovacího zařízení - jenže ta kniha se dá jaksi přečíst jenom jednou, takže pokud si to nezapamatujete/nezapíšete, můžete se také solidně zaseknout. Zcela nefér je pak i občasný pixel-hunting, kdy potřebujete přečíst různé nové letáčky, které ale už v grafice dané nástěnky zakomponované jsou, jen se na ně dá ukázat a přečíst je až po nějakém čase. Dohromady je pak hra naprosto zbytečně obtížná a je jen těžko dohratelná bez návodu.

Na závěr však ještě musím vyzdvihnout dva velké klady - vynikající dabing Lábuse, Nárožného a Soboty a i velmi povedený příběh s parádním závěrem.

Těžko teď říct, jestli je Polda 1 nejlepším dílem ze své série, ale rozhodně je v minimálně mých očích s velikým přehledem nejvtipnější a nejkrásnější na pohled.

Pro: Humor, dabing, grafika, příběh

Proti: Zbytečně vysoká obtížnost

Polda byl svého času v ČR zjevení. Podle kritiků by se v zahraničí tento titul vůbec neprosadil, ale to přece vůbec nemusel ani nechtěl! Nesporným plusem, který někteří přezíravci opomíjejí, bylo to že se jednalo o českou hru určenou českému publiku - s českými reáliemi, povahou a humorem. Polda tak naplnil to co žádná, byť sebelepší, zahraniční hra nemohla uspokojit.

Grafika je velmi pěkná a zároveň není jen tak okopčená z úspěšných zahraničních titulů. Je zcela koukatelná i dnes, po 13 letech. Zvláště Pankrác je v jedničce velmi pěkně vyveden. Hudbu si dosud pamatuji, což se o řadě jiných hrách říct nedá, takže také chválím. Dabing byl jeden z prvních a nemohl být vyveden lépe. Humor samozřejmě nesedne každému, ale mě bavil i když jsem se přímo nechechtal.

Hra měla několik nedostatků, avšak nikterak v adventurách vzácných. Řešení byla mnohdy dost nelogická, někdy se řešilo všechno na všechno, jinde se zase něco pohnulo až když jste postoupili jinde. Nesouhlasím však s tím že by obtížnost byla nelidská, hru jsem dohrál bez návodu.

Velice si Poldy vážím a pokládám ho za nejlepší hru kterou kdy Zima Software produkovala. První díl mě především dostal svou grafikou a prostředím - hra podle mého měla specifickou maloměstskou atmosféru, ostatní Poldové už mě příliš nelákali jak pojetím okolí tak pojetím Pankráce. I když za 99 korun všechno, šup do obchodu:)

Pro: české reálie, dabing, pěkná grafika, humor

Proti: nelogičnost, technické problémy, žádný velký příběh

Musím říct, že první Polda je jedinej, kterýho jsem kdy hrál a dohrál. Naposledy se tak stalo včera a hned po skončení jsem nainstaloval dvojku a tu jsem prostě hrát nemohl. Tak nějak jsem si na tu krásně kreslenou grafiku z jedničky zvykl, že už mi další díly (pouze dle obrazovkostřelů) vůbec neimponujou.
K samotný hře. Je pravda, že najít verzi, kterou bych rozfrčel na Win7 jsem chvílema vnímal jako první quest ve hře, ale nakonec se celkem snadno zadařilo, ostatně takhle jsem vnímal i ostatní úkoly ve hře, ale o tom později, a já jsem to konečně začal hrát. Grafika je pro mě skvělá, barevná, funkční a funkčně interaktivní, takže tohle je jasnej klad. Koncept tak trochu natvrdlýho policajta řešící takovej případ jakej řeší (nespoileruju), je pro mě naprosto skvělá věc, která tomu sedí, jak prdel na hrnec, páč českej člověk je v tom hned jak nahá cikánka uprostřed ghetta. Fórů na benga je moc a veřejný mínění je přesně takový, jaký ta hra reflektuje, takže s tímhle taky nemůže mít nikdo problém. Musím říct, že hra je dost "hylárijus", páč jsem u ní kolikrát hejkal, jak hejkal. :-D
Další dobrou věcí je u mě jednoznačně dabing, kterej se skvěle povedl a upřímně mi sedí víc, než ten v Mafii, páč poslouchat Rychlýho, jak metá rádoby drsný hlášky je celkem kontraproduktivní (aspoň já jsem se u něj docela tlemil, ale to bych u mafie asi neměl). Tady byl dabing taky směšnej, ale tady směšnej být měl, takže taky za jedna (Lábusovo "Hele vole, fízl" mě baví ještě teď).
Jediný, co mě tam trochu vadilo... no trochu víc, už tady taky někdo zmiňoval, že pro samou směšnost a absurditu celýho konceptu tady figurovaly tak absurdní úkoly, až člověk spíš musel uvažovat jako debil, aby se dobral nějakého výsledku, páč jinak by na to nepřišel. Důkazem toho budiž, že jsem zalamil a dvakrát jsem hodil očkem do návodu, abych se dostal na správnou stopu. Ale to je jen taková kosmetická vada, páč tohle je spíš věc vkusu, jestli to někoho sejří, nebo ne.
Prostě si myslím, že Sleepteam udělal lepší hru, než bych čekal a popravdě, než by mnoho z nás čekalo a s plynoucím časem tahle adventurka neztrácí nic na svým kouzle. Není to sice nic na hardcore nářez all night long, ale i tak se dá s tím zabít pár minut až desítek minut... Přesto to není herní Olymp a to ani smykem, ale dobrá pětasedmdesátka...

Pro: Grafika, vtip, pro české publikum dokonalé, dabing

Proti: Kraťoučké, řešení questů, které by mě nikdy nenapadly

Polda 1, začátek nejdelší české série adventur a hra, kterou měl a hrál snad opravdu každý, já měl kdysi dokonce originálku. V jistém smyslu ještě kultovnější hra, než ve stejné době vzniklé Horké léto. Není se čemu divit - parádní dabing, humor, příjemná grafika a vděčný objekt nejrůznějších vtipů - policajt v hlavní roli. Jak to dopadlo dnes?

Grafika samozřejmě nevypadá jako zahraniční hry ve stejné roce, nicméně jednoduchá, pohádkově laděná a mírně karikovaná vizuální stránka rozhodně neurazí ani dnes.

Příběh je zdánlivě jednoduchý. V malém městečku Lupany dojde k únosu hostinského Jana Kostřába a jeho sestry Marie. Na případ je nasazen místní polda Pankrác, který ve třech dnech musí zjistit co se stalo. Protože jde o hru humornou a českou, příběh nijak negraduje a řešíte úsměvné záležitosti, třeba jak se vypořádat s policejní byrokracií, dostat přes otravnou manželku svědka, do sex shopu či zavřené hospody. O to větší šok přinese konec, který je na příběh-nepříběh šokující, brutální a... pohádkový - kdo ještě nehrál, nečíst! Pankrác zjišťuje, že pohádka o Jeníčkovi a Mařence je podle skutečného případu jedné kanibalky a že únos jejich dospělých verzí má na svědomí sestra kanibalky a jeho vlastní babička. Líbilo se, že hra ač je to humorná pitominka ctí pravidla detektivek a tak se pachatelka objeví jako první postava, směřování příběhu naznačí prakticky první věc co najdete - pohádková knížka, indicie je i zmatené vyprávění jednoho stařečka o tom, jak zapomněl své dvě děti v lese.

Humor je prostě typicky český devadesátkový. Pankrác sice není žádný génius, ale ani tupec, spíše takový trošku trošku přestřelený typický policajt stylu "buzerovat a prudit". Šikanuje lidi, rozdává pokuty, flegmaticky pomáhá sebevrahovi se zabít, nechybí ani pár případů "selhání pistole". Vytahuje se na slabší, leze do zadku nadřízeným, zkrátka česká klasika. Některé scény a především dialogy jsou i po letech geniální - debata s prodavačem ve zverimexu, nebo když po zazvonění vystrčí čumák odporná babizna a Pankrác to okomentuje "nazdár kde máš páníčka" :) Velmi tomu pomáhají dabéři, Lábus zvládá s přehledem veškeré báby, Nárožný umí zahrát tuponě i vypravěče a Sobota tady naprosto kraluje. Řekl bych, že po Jáchymovi je tohle jeho druhá nejlepší a jedna z mála snesitelných rolí :). Nechybí ani jeden odkaz (Lara Croft), nějaký ten sex a vůbec atmosféra je fantastická.

O dost slabší je samotná hratelnost. Tvůrci přišli se spoustou aktivních míst ve spoustě lokací, které ovšem Pankrác nijak nekomentuje, což mi přišlo divný. Oceňuji ovládání jedním tlačítkem, oceňuji to, že nemusíte zkoušet všechno na všechno, protože použitelná činnost se Vám ukáže. Zbytek je ovšem na ranu. Něco jsem si pamatoval, s něčím počítal, něco vyřešilo pečlivé prohlížení obrazovek. I tak je tu brutální pixelhunting (štěnice), činnosti které jdou provést až po několikáté (otevírání trezoru). A především prasárna největší - objevování se aktivních míst. Nejen, že se v lokacích zjevují předměty či postavy, co tu předtím nebyly, ale věci co nebyly aktivní najednou aktivní jsou. Doslova ultimátní výdrb je sebrání aspirinu, kdo hrál, ví o čem mluvím.

Hratelnost je zkrátka přehnaně obtížná, neférovým způsobem a proto dávám jen 70%. I proto, že přes parádní konec, dabing a humor je to jen takový rozjezd a trojka či čtverka byly mnohem lepší.
"Vážení přátelé, budoucí policisté. V naší krásné vlasti byla policie vždycky oblíbená. Tisíce mladých mužů sní o tom, že vstoupí do jejích řad. Naděláme z vás chlapy, že vás doma nepoznají." "Václave, jsou tu i ženy!" "Co můžu dělat, nejsou lidi. Nějaké dotazy?"

Přesně jak ve svém proslovu zmínil Major Maisner, Václav, postavení policie v českých zemích bylo vždy specifické. Těžko říct, zda by se našlo na jinou profesní či sociální skupinu tolik vtipů a anekdot, jako právě na policisty. Policisté vystupují i v mnohých filmech. Prvorepublikovou Prahou nás provedl rada Vacátko a jeho mordparta. Major Zeman udatně bojoval proti přisluhovačům imperialismu i proti neklidným otcům u studní. Z porevolučních zmíním alespoň Četnické humoresky těžící z vlny prvorepublikové nostalgie, sérii Soukupových parodií Byl jednou jeden polda s kvalitativně sestupující tendencí a nesmím zapomenout ani na na pomezí undergroundu se pohybující Izerovu Policejní akademii. Není asi překvapením, že právě v naší zemi vznikla adventurní série Polda, přičemž hlavně první díl má u nás víceméně kultovní status. Celkem Polda nasčítal šest dílů, což je v našich luzích a hájích nevídaná série.

Poldu jsem hrál dosud dvakrát. Jednou jsem ho nedohrál, podruhé dohrál. Je to jediný díl, který jsem kdy zkoušel. Aktuálně jsem měl rozehranou jinou adventuru z lokální provenience (respektive vzniklou nedaleko za hranicemi), ale jelikož mi hra spadla bez jediného předchozího uložení a zároveň mě smrtelně nudila, vzal jsem zavděk druhým dohráním Poldy.

Polda je hrou ryze českou. Staví na tradičních českých porevolučních kulisách (bezdomovec, přitroublí úředníci a nadřízení, problémová mládež, sexshop) a do nich zavádí policistu Pankráce pátrajícího po dvou unesených občanech města Lupany. Polda je humoristická adventura. Humor někde pobaví (portrét ženy úředníka, spojit příjemné s užitečným, "pejsku, kde máš páníčka", druhé setkání s bezdomovcem), jindy je spíše trapnějšího rázu (například zkoušení kondomů v sexshopu). Po spuštění hra zaujme mizerným menu, které snad vytvořil grafik o obědové pauze v Malování. Co do grafiky se Polda samozřejmě nemůže srovnávat se západní konkurencí, ale to ani nechce. Graficky hra neurazí. Nějaká ta hudba tam také hraje. Není nijak výrazná, tedy není to něco zapamatování hodného, ale ani nenutí hráče ji vypnout. Silnou stránkou Poldy je namluvení. Hlavní party si střihli pánové Lábus či Nárožný a kromě nich se na namluvení podílela i řada dalších herců či dabérů.

Z hlediska hraní bohužel není Polda žádná hitparáda. Hra trpí veškerými adventurními zvrhlostmi, které byly v dané době a v daném žánru běžné. Polda trpí pixelhuntingem (již zmíněná štěnice), některé kroky je třeba udělat několikrát (trezor Pankrác otevře na třetí pokus, přičemž dvakrát zahlásí, že to nejde, umyvadlo je třeba vyčistit zvonem 2x, přičemž vůbec nechápu, jak se do odtoku dostaly elektrické dráty), hra nás zasype desítkami předmětů (ke konci hraní jsem jich měl v inventáři přes 30 a podobně na tom byl snad jen první Discworld). Na obrazovce se objevují aktivní místa tam, kde dříve nebyla (šílená eskapáda ohledně acylpyrinu). Nepotřebné předměty z inventáře nemizí, "vytěžená" místa zůstávají na mapě (absolutním extrémem jsou most a cvičiště pro psy, ty navštívíme 1x během prvního dne a od té doby jsou k ničemu).

Ve své době musel být kult Tomb Raidera opravdu silný, protože Polda je druhá hra v řadě, ve které si střihne svůj part Lara Croft.

Polda je ve své kategorii "středo- a východoevropská hra konce 90. let a přelomu tisíciletí" průměrnou hrou, přičemž do mírného nadprůměru ji táhne skvělý dabing. Musím ale připustit, že kdybych byl o nějakých 20-25 let mladší, hru bych ohodnotil jistě lépe.

Pro: Typicky české prostředí, některé humorné scénky, dabing, Pankrác nejde pro ránu daleko.

Proti: Nefér herní mechanismy (pro tuto kategorii her typické), jiné humorné scénky, hrubky, konec není nic moc.

Z českých humorných adventur, vytvořených v devadesátých letech, jsem měl vždy radši Horké léto se skvělým Zdeňkem Izerem, než tak trošku tupého Poldu s Luďkem Sobotou. Jistě na to měl vliv i fakt, že k Majerovi jsem se dostal skoro hned po vydání, zatímco s Pankrácem jsem měl co do činění až o mnoho let později.

Poldu vyzdvihuje z průměru skvělý dabing, avšak s humorem už to bohužel tak slavné není. Některým hláškám jsem se i zasmál, ale většinou jde o primitivní legrácky, které mě spíše překvapily svou brutálností, než vtipností. Příběh jsem ani nevnímal a dialogy později už jen bezduše pročítal. Nepotěšilo mě také velké množství předmětů, jež po celou hru nenašly využití, ani jejich nelogické kombinace, které se vyskytovaly na můj vkus až příliš často.

První díl Horkého léta mě baví i dnes a navnadil mě na vyzkoušení pokračování, které jsem po letech konečně rozchodil. Poldovi se to však nikdy nepovedlo a nejspíše už ani nepovede. Určitě jsem nebyl sám, koho překvapilo vydání šestého dílu devět let po pětce a ještě více kroutím hlavou nad chystanou sedmičkou. Polda podle mě měl jakýsi potenciál právě v oněch devadesátkách, ale dnes jsou adventury už úplně jinde.

Pro: dabing, některé hlášky

Proti: primitivní humor, mnoho předmětů bez využití, nelogické kombinace předmětů

Polda 1 je velká nostalgie, jedna z prvních her mnou hraných na modernějším (tenkrát Pentium 1) počítači. A nejen, že na ní vzpomínám rád, ale když se objevila ke stažení na Google Play, tak jsem si ji i rád zakoupil a znovu odehrál. Zároveň si ale přes moji oblibu (a myslím, že i obecnou známost Poldy) bych úplně do zlatého fondu českých her ho neřadil.

Pokud jde o stylizaci, tak se Polda 1 řadí ke stylu starších adventur (např. Tajemství oslího ostrova) – vše komiksového stylu, hodně zářivě barevné a nepříliš detailní. Nic proti, mám tu grafiku rád, ale jiné adventury byly tou dobu přeci jen o něco dál. Animace obdobně, vizuálně hezké, ale přeci jen trochu primitivní.

Pokud jde o hudbu a zvuk, tak ty se nesou v podobném duchu jako grafika, jednoduše stylizované, nepříliš obsáhlé. Spousta aktivit ani zvuk vlastně nemá. Čím ale hra hodně vybočuje, je dabing. Ten je opravdu profesionální, plný zvučných jmen s Luďkem Sobotou v popředí, Lábusem a Nárožným hned za ním. A tady musím uznat, že ačkoli Sobotu nemusím (od dob scének se Šimkem se z něj stal spíše trapák, než komediant), tak jeho dabing Pankráce v Poldech je opravdu skvělý.

Hraní samotné se nese ve stylu praštěných komiksových adventur, což už ostatně napoví pokroucená postavička hlavního hrdiny. No, hrdiny – přitroublého policisty, který střílí na potkání, používá poněkud nelegální metody vyšetřování a os*****í i šéfovi ženu… Adventurní prvky jsou běžné (sbírání, použití a kombinace předmětů) - bohužel ačkoli na některé kombinace a využití člověk přijde se zdravým rozumem, spousta je natolik praštěných, že bez návodu, nebo úmorného zkoušení všeho na vše a všude se to nedá. To bych viděl asi jako největší obtíž hry. Druhou věcí je, že ačkoli v mé paměti z ranných herních dob působí nekonečně, je po aktuálním zahrání ve skutečnosti docela dost krátká – těch lokací je pár a kdyby člověk netuhnul u těch šílených hádanek, je vlastně docela hned dohráno. Humor hry je všelijaký, někdy je docela (dost) trapný, někdy se člověk opravdu zasměje. Některé fóry reflektují dobu vydání (i když v jedničce je jich pomálu, to spíš následující díly toho hojně využívají), a tím pro nepamětníky úplně ztrácí smysl a kouzlo.

Podtrženo, Poldu mám rád, je to příjemná nostalgie a na to projití mne pobaví, ale že bych to někomu doporučil, jako to si musíš zahrát – tak to asi ne.

Pro: Zastaralá, ale svébytná příjemná grafika, humor, dabing

Proti: Místy nelogické a celkově nepříliš dlouhé

Polda je první díl slavné české humorné série adventur, která útočila převážně na domácí trh. Série se vyznačuje velkými rozdíly mezi jednotlivými díly a to jak po stránce prostředí, námětu i grafického zpracování. Dokonce se mění i vzhled a charakter hlavního hrdiny a jen málo dílů série na sebe příběhově navazuje, či alespoň odkazuje. Série má v podstatě jen tři společné jmenovatele – hlavního hrdinu Pankráce, Luďka Sobotu v hlavní roli a trapný humor.

První díl vyšel již v roce 1998 a jednalo se o poloamatérský počin od malinkého studia Sleepteam Labs, kteří krom Poldy nikdy nic kvalitního nevyprodukovali. Měli však to štěstí, aby jejich projekt vydali a zaštítili Zima Software, kteří zajistili dabing a s ním i polovinu úspěchu. Polda se stal nejklasičtější českou adventurou, kterou může překonat snad jedině Posel smrti (pozor – nemluvím tu o kvalitě, tam by samozřejmě usoplený Polda neměl proti světovému Poslu sebemenší šanci). Polda je hra, kterou táhne vpřed příjemná ručně kreslená grafika, poutavé prostředí malého českého městečka Lupany, značná nadsázka a především již zmíněný špičkový dabing od známých komediálních herců (L. Sobota, P. Nárožný, J. Lábus,…). Úspěch Polda sklidil velice rychle a vedle jiných humorných adventur tehdejší doby (Horké Léto, Léto s Oskarem, Ve stínu havrana, či Hovniválové) se snadno a rychle vyšvihl na špici.

Jak je u podobných adventur zvykem, nic se tu nebere vážně, logika značně pokulhává a prim hrají absurdní situace a dialogy plné mnohdy pubertálních vtípků, které mladší hráče možná pobaví, ale ti starší budou v mnoha případech jen nevěřícně kroutit hlavou. O inteligentní humor Polda zavadí jen občas, ale stále to je mnohem častěji než v následujících dílech, které mají kvalitu humoru značně kolísavou, nicméně pokaždé na hranici trapnosti. Nutno uznat, že některé slovní přestřelky a hlášky Poldy jsou pro milovníky adventur až legendární. Například scény se starou Šmejkalovou, s vyděšeným prodavačem zverimexu nebo pokutování týpka u redakce jsou nejen perfektně napsané, ale i bravurně zahrané. Polda je zkrátka příjemnou kreslenou záležitostí i zábavnou sondou do českého humoru s plejádou karikaturních postaviček (byrokratický úředník, vykutálený důchodce, zchlastaný bača, hypochondrický náčelník a mnozí další.)

Jedním z největších problémů Poldy je jeho přehnaná obtížnost. Skoro polovina všech předmětů, které sesbíráte nemá žádné využití a jen překážejí v inventáři. Mnoho aktivních míst (hlavně letáčků) je sice již od počátku nakreslených ve světě, ale možnost si je prohlédnout přijde až časem. Kombinování předmětů je často tak absurdní až se nabízí otázka, zda scenáristovi vůbec došlo, že hráči narozdíl od programátorů dopředu nevědí, co a jak mají udělat. A to nemluvím o pixelhuntingu, neboť spousta předmětů je tak mrňavých, že si jich sotva všimnete. V důsledku rozsáhlé plochy, po které se můžete procházet, hrozí prakticky neustále nutnost projít znovu kompletně vše a všechno opětovně prozkoumat, neboť si můžete.vsadit na to, že jste někde něco zapomněli. Druhým a snad ještě výraznějším zádrhelem je absence jakéhokoli děje. Za celou hru narazíte tak na 3-4 události, které linku příběhu posunou dál a jinak je to pouhý slepenec scének, dialogů a hloupých kombinací předmětů.

Z mého pohledu vůbec není snadné Poldu zhodnotit. Ačkoli musím uznat, že Polda je zábava a navzdory mým vysokým nárokům na humorné adventury jsem se místy opravdu bavil. Jenomže to, co nejvíce oceňuji na 2D adventurách zde nenacházím:
– Příběh sice se zajímavým rozuzlením, avšak obecně naprosto o ničem – bez děje, bez zvratů a bez napětí.
– Postavy nemají absolutně žádnou hloubku a žádný vývoj.
– Hádanky neexistují a kombinování předmětů je místy tak absurdní, že zůstává rozum stát
– Grafika osobitá, pěkná a roztomilá, ale kreslená grafika dle mého názoru není schopná zajistit atmosféru a věrohodnost.

Pokud máte rádi české humorné adventury, je Polda ideální volbou (dokonce bych řekl, že tou vůbec nejlepší) a to obzvláště díky dabingu, venkovskému prostředí a utahování si z typických postaviček, které náš národ rád zesměšňuje (policajti, vojáci, důchodci, úředníci…). Polda je zkrátka českou klasikou, která nabízí nejen občasný solidní humor, ale i velice příjemné grafické zpracování. Po hratelností stránce jde však o katastrofu, kterou lze jen těžko dohrát bez návodu.

Pro: Humor, skoro až pohádkové prostředí, závěr, dabing

Proti: Pixelhunting, nelogické kombinace, příběh, celkově neférová obtížnost.

Polda je mezi českými hrami pojem. Ve své době byl něco nevýslovně úžasného. Ale jak je na tom dnes po 16ti letech z pohledu hráče který s tuto hru nehrál v době její největší slávy? Na to bych se vám pokusil odpověď.

Příběh hry je prostoučký takže žádný extra zážitek z něj mít nedudete.
V čem však polda vyniká jsou všemožné situace, na které ve hře narazíze. Humor ve hře je situační a jednoduchý, takže zde rozhodně nečekejte cimrmanovký humor. Absurdnost některých situací je tak velká, až se tomu začnete i smát. Např. sebevrah který se chce upálit (po tom co jste ho přemluvili, že se má raději než utopit upálit) má benzín který potřebujete do auta. Nakonec s ním vyměníte líh za benzín. Nebo pasáž u Ištoků, kdy se snažíte získat přízeň paní domu a v tom nejlepším se probudí její manžel. Avšak někdy jsou fórky trapné až ubohé. Zkrátka kvalita humoru ve hře se dá nejlíp popsat sinusoidou. Výborný vtip, celkem ujde, hrozný, celkem ujde a výborný a tak dále.
Obtížnost hry je také značně kolísavá. Od značně primitivních po absolutně mozekdrtící. No posuďte sami.Přijde vám logické, že k tomu abyste vyšplhali k svědkovi do prvního patra, musíte sehnat krabici, dlažební kostky, celé to svázat dohromady a to nejlepší nakonec. Připevnit k tomu všemu orla, který to do požadovaného okna vynese. Přiznám se musel jsem použít návod. A to hned několikrát, protože na řešení některých úkolů jde přijít snad jenom náhodou. Někdo může říct, že takové ty hry zkrátka byly, ale já si myslím že tento design už je dávno přežitý něčím daleko funkčnějším.
Dabing je nepochybně kladem hry. Zamrzí sice, že pan Lábus a Nárožný namluvili opravdu hodně postav, ale není to nic by nějak moc kazilo zážitek.
Grafika je i na dnešní dobu pěkná, jen toho pixelhuntingu se mohla vyvarovat.
Co říct závěrem. Polda je dobrá hra. Ale jen dobrá, protože za ty roky značně zestárl. Nemůžu vám ho přímo doporučit, ale za zkoušku stojí. Přeci jen trocha toho českého herního dějepisu občas neuškodí.

Pro: Komické situace, dabing

Proti: Nelogické hádanky, kolísavá kvalita humoru

Adventury byly vždycky můj nejoblíbenější žánr, i když jsem jim nejdříve skoro nerozuměl, protože moje tehdejší angličtina na ně zkrátka nestačila. Miloval jsem na nich ale tu atmosféru, krásnou grafiku a hratelnost, kdy na hráče nečíhá smrt na každém rohu. Pokud tedy nemluvím o adventurách od Sierry. Pak se u nás začaly objevovat adventury s češtinou. Ať už to byla Legend of Kyrandia, Mlíčňák nebo třeba Simon the Sorcerer a já jsem jejich kouzlu podlehl zcela. A pak přišel Polda.

To bylo poprvé, kdy na mě hra mluvila česky. Ale jak? Skvělý dabing Luďka Soboty, Petra Nárožného nebo Jiřího Lábuse mě doslova posadil na prdel. Jelikož jsme v té době měli většinu her v disketové verzi, byly většinou bez namluvení. Takže když jsem se poprvé setkal s hrou kompletně namluvenou a ještě k tomu v mateřském jazyce, byl to zkrátka šok. Takže prvotní okouzlení Poldou přišlo díky dabingu.

Další věc, která mě tehdy nadchla, byla grafika. Chápu, že z dnešního pohledu asi nevypadá nic moc, ale mi jsme tenkrát stále ještě hráli Indyho 4, Monkey Island nebo Kyrandii (Broken Sword nebo Discworld II z té doby jsou úplně jiný level, ale ty se nám tehdy ještě do rukou nedostaly) a Polda oproti nim vypadal mnohem lépe. Grafika byla v lepším rozlišení než zmíněné hry ze začátku 90. let, takže přímo ve hře hráč alespoň tušil, co vidí. Nebyly to tradiční 2 pixely čehosi drobného, na co jsme tehdy byli běžně zvyklí. A přiznám se, že oproti druhému a třetímu Poldovi, se mi grafika jedničky celkem líbí dodnes.

Dalším kladem, alespoň tedy pro mě, bylo to, že Pankrác je magor. Ne lehce potrhlý, jako v jiných hrách, ale pravý nefalšovaný magor. Chvíle, kdy mu zrudly oči a on vytáhl pistoli a začal střílet po sousedce, bezdomovci nebo třeba prodavači ve zverimexu jsou pro mě nezapomenutelné i po letech. Ale ve hře se najde i několik dalších postav, které jsou skoro už legendární. Ať už je to právník bezdomovec, kouzelní dědečkové nebo prodavač v sexshopu.

Rovněž humor ve hře obsažený mi sedl. Jsou tam momentky, které si vybavím i po mnoha letech. Vyražení dveří beranem po namalování loga Windows. Případně některé výborné dialogy, ať už třeba s bačou "Auto je namazané a šofér ne?" nebo s bezdomovcem. Mým nejoblíbenějším momentem jsou ale rozhovory se sebevrahem kdy mu sebevraždu utopením rozmluvíte větou: "Já zkrátka tvrdím, že dneska frčí upalování.", abyste druhý den zjistili, že Vám v autě došel benzín a šli ze sebevraha vymámit kanystr s benzínem.

Uznávám, že obtížnost je z dnešního pohledu poměrně vysoká a bez návodu bych ho tenkrát asi nedohrál. To ale nemění nic na tom, že bez Poldy by ze mě možná nebyl takový blázen do adventur, jakým jsem teď.

Pro: Skvělý dabing, humor, Pankrác je magor

Proti: Vyšší obtížnost

K prvnímu Poldovi jsem se dostal zpětně až po odehrání druhého dílu. Měl jsem tedy na rozdíl od prvo-hráčů již drobné ponětí o tom, s kým mám tu čest. Ne, že by mi to dalo do hraní nějakou výhodu, nicméně jsem tušil, co od hry očekávat a to jsem de facto dostal.

Hra je od začátku vedena jako parodie a je to znát prakticky od prvních okamžiků. Všechna ta ironie a nadsázka pak někomu může sednout, někomu jinému nemusí. Já naštěstí patřím do té první skupiny, takže mi stačí vypnout hlavu a hraní si užívat. Celkově jsem s příběhem spokojený, včetně finále, jehož závěr jsem teda fakt nečekal. Některé postavy se mi dokonce slušně vryly do paměti, takže na ně asi nikdy nezapomenu. Mám na mysli například babičku s fakt dlouhou šálou, úředníka na policii s divným nosem, sebevraha, kterému Pankrác poradí se raději upálit, bezdomovce v popelnici a nebo i paní Ištokovou, která je sestrou jedné známé celebrity. Jak tak koukám na tento výčet, je jich docela dost.

Samotné hraní mi přišlo mírně náročnější, neboť některé postupy jsou značně nelogické. Proto jsem se ve hře dokázal několikrát zaseknout na celkem slušnou dobu. Moc tomu nepřidá i množství zbytečných předmětů v inventáři. A vzhledem k tomu, že to bylo ještě v bezinternetové dob, musel jsem buď pokračovat zkoušením všeho na všechno a nebo si od kamaráda půjčit časopis s návodem.

Graficky se hra podle mě vzhledem k datu vydání povedla, ručně kreslená grafika a animace vypadají báječně. Co zde ale hraje prim a co nejspíš dodalo této hře, potažmo celé sérii, status české legendy je dabing. Pan Sobota se ujal postavy Pankráce naprosto perfektně a i ostatní dabéři zní skvělé. Jen škoda, že jich není víc, protože i když se především pánové Lábus s Nárožným snaží pro různé postavy měnit hlasy, po čase se ty hlasy s rostoucím počtem postav ve hře již opakují.

Celkově je tato hra spíše jen průměrnou point & click adventurou, kterou z hlubin zapomnění tahá především zmíněný vynikající dabing. Minimálně pro fanoušky pozdějších dílů však může být hraní příjemným zpestřením několika večerů.
Lehce podprůměrná adventura, která většinu znalých adventuristů asi příliš nenadchne, ale vyloženě ani nikoho neurazí.
Hra vynikne snad pouze pěkně kreslenou grafikou, animací a vcelku kvalitním dabingem.
Po hudební stránce je hra zhruba průměrná, žádný soundtrack mi nějak neuvíznul v paměti, ale ani ve hře nijak nerušil a do hry se vcelku hodil.

Herní doba je velice krátká, dialogy většinou zdlouhavé a tupé, humoru jsem od hry čekal daleko více, bohužel ve většině případů se jedná pouze o trapné pokusy o jakýsi vtip, ale musím uznat, že pár světlých chvilek hra též měla. Příběhově Polda též nikterak nevyniká, ovšem rozuzlení je vcelku zajímavé. Pixel-hunting mě otravoval naštěstí jen minimálně a na celkové ovládání jsem si rychle zvykl, byť se zpočátku zdálo trochu toporné.

Bohužel čekal jsem od Poldy více, mezi adventurami opravdu nijak výrazně nevyniká, ale jedná se spíše o takové krátké pobavení, které nepřinese žádné zapamatováníhodné situace.

Pro: Grafika, Animace, Dabing

Proti: Krátké, Retardované rozhovory

Nejsem z těch hráču, kteří preferuji adventury. Avšak série Polda je jednou z výjimek, které potvrzují pravidlo. A ke ktére jsem ochoten se čas o času vrátit.

Polda 1 je pro mě druhým nejoblíbenějším dílem, a povedeným úvodem této série. Má sice kostrbatější ovládání, místy snad nekonečné zákysy, ale když ho člověk zvládne projít, tak má dobrý pocit a pěkné zážitky. Tento díl je správně komediální, tím správným českým způsobem, tudíž se není čemu divit, jak si postava Pankráce počíná při svém vyšetřování. Někdy přívaly absurdity neberou konce.

Ovšem přemíra absurdity, dělá z této hry místy těžkou záležitost. Správný postup pro posun ve hře, totiž někdy člověka ani nenapadne, třeba protože je až příliš drsný. Hráč se tak, čas od času, zasekává a správný postup odhaluje až náhodou.

Jak už jsem zmínil nejsem ryze adventurový hráč, takže nemůžu adventury správně posoudit. Každopádně musím říct, že pěkně zpracovaný Polda se mi velice líbil a rád se k němu vracím. 90%

Pro: Vtipně zrcadlo české mentality.

Proti: Zákysy spojené s přemírou absurdity, některá řešení jsou prostě těžce představitelná

• Android 65
Tož, ogaři zlaté, tak se mi po letech opět dostálo té cti dohrát tuzemskou klasiku. Tentokráte však její miniaturní verzi, která vyřešila problém s původním neintuitivním a nepřehledným inventářem, přebytek zbytečných objektů v něm stále zůstává, ale obecně vzato je dotykové ovládání pohodlnější. Jinak je vše při starém - nelogické hádanky, půvabný barvitý výtvarný styl, který kompenzuje zcela statické prostředí, na malém mobilním displeji vyniká ještě více než na velkých monitorech PC.

Dabing v poldovi mě vždycky bavil a lze tak nějak snadno poznat, že se bavili i herci, profíci zvučných jmen. Nejvíc mě bavil Pavel Pípal a jeho Bača či trans obchodník v sex shopu. Stejně tak i namluvení starších občanů Lábusem a Nárožným je špica.

Koutky své huby jsem u tohoto dílu dlouhé série roztahoval nejvíc. Je to ujeté, nelogické, tak nějak mile potrhlé.
Jedna z nejvtipnějších her vůbec. Rozhovory ve zverimexu, volání na erotickou linku, stahování chlapa na parkovišti o peníze, rozhovory v sexshopu...Hratelnostně poměrně obyčejná adventura, ale ten humor jí vyzdvihuje do výšin.

Pro: HUMOR

Proti: Dnes už starší grafika, občas nelogické úkoly

Poldu jsem hrál už před pár lety (i tak to bylo hodně dlouho po vydání) a už tehdy se mi dost líbil. Nyní, když mám v paměti první Horké léto, aneb Majer v akci a pro srovnání jsem si Poldu zopakoval, musím říct, že se mi líbí ještě víc. Na rozdíl od Horkého léta mě hra nezačala nudit ve dvou třetinách, ale udržela si mě až do konce. Pankrác je daleko propracovanější postava než Honza Majer a Polda přehledem vyhrává i ostatními charaktery, kterých je ostatně daleko víc než těch na ne-tak-pustém ostrově, že. Hře také daleko více prospívá přítomnost většího množství dabérů (zvláště pro Pavla Pípala a Petru Hanžlíkovou mám obrovskou slabost) a přestože obsahuje více potenciálně zákysových míst, zároveň to vyvažuje i pro mně lepším humorem. I když rozhovor se dvěma důchodci je na hranici snesitelnosti. A co víc, hra si dělá legraci sama ze sebe.

S hudbou to v prvním Poldovi valné není, ale na rozdíl od takové Mise Quadam se to rozhodně dá vydržet.

PS, znáte nějakou jinou hru, kde si to můžete rozdat s Larou... nebo spíš její ségrou? ;)

A jako obvykle credits (tentokrát je doporučuji shlédnout všem, dozvíte se něco o historii projektu i několik rýpnutí (třeba do Microsoftu nebo Ilusion Softworks). - Zajímavosti
Poldu nechci, ale musím přirovnat k Horkému Létu, protože vyšli podobní období a útočili na stejnou sortu gameru v cz. Na jedné straně to nebyl takový nářez neortodoxního vtipu jako v H.L. ,ale vtipné to bylo k hranicím morálnosti, asi aby hru mohli hrát aj mladší lidi. Hra byla dobrý zážitek. Hlavně na tu dobu novinka - jednoduché jezdění z lokace do jiné lokace. Roztomilá grafika a vtipná "policejní" postavička.
Nezapomenutelná lokace sexshopu to bylo něco, co mě ani teď nenechá chladným a ta hudba. Hold zábava zaručená kdo nehrál vřele doporučuji.

Pro: Hezká, vtipná, kreslená grafika. rozpolcené postavičky které jenom vzhledem jsou vtipné

Proti: Někdy možná trošku zbytečně se hra držela v rámci morálky.

Hru jsem dohrál teďka :) Chtěl jsem jí dohrát ještě před Polda 6, ať jsem správně připravený.

Polda je poctivá česká hra. Plná našeho českého humoru, který neomrzí.

Celý děj je hodně zajímavý. Hra má poctivý a dost tajuplný složitý příběh plný různých hádanek, složitých úkolů a zas plná humoru a to i černého.
Celá hra vypadá pěkně roztomile, taková grafika je úžasná a na adventury se dokonale hodí.

Škoda, že je ta hra docela krátká.

Pro: Grafika, dokonalý dabing, český humor, dialogy, zvrácenosti

Proti: Poměrně krátké