V demu jsem se ani nedostal do hry. V menu vše ok, ale dám novou výpravu a při loadingu se to zasekne někde na 60%. Pak po dvou minutách to vyhodí error. Ale ten error je, že hra dlouho nedala odpověď. Na netu jsem našel, že prý staré ovladače, ale ty mám nové. PC by taky měl být v pohodě, tak nevím.
Tak co? Hrajete ještě někdo, nebo u máte demíčko za sebou a vyhlížíte plnou verzi?
Jako ta hra dělá divy i mezi nehráči, až se divím. Když to oznámili, táta o tom někde četl a pak se mě nadšeně ptal, jestli už o tom vím. A mámě se hra líbila na výstavě českých her v Tokiu, kde ji zaujal model vláčku, artworky i trailer (a měla radost, že poznala Dobrého) :D

Tahle hra by mohla mít celkově zajímavý přesah...
Tudle mi klepe na dveře soused a ptá se mě, jak se jmenuje ta česká hra s vlakem, že to někde viděl a chtěl by to zkusit, protože jeho děda byl legionářem. :-)
Legiovlak je zrovna u nás na vsi, to je hezké.

Na hru se těším hodně, i když kupovat si ji hned nebudu (ale to si nekupuju nic, jsem jak důchodce se slevama v tesco) a je to po dlouuuhé době něco, co mě fakt zaujalo, plus je tam samozřejmě ta národní hrdost. Protože v době, kdy skoro všichni v ČR dělaj mobilní shity a ještě se tím chluběj v každým čísle Levelu jsem rád, že se stále dělaj normální hry.
@Dunemaster (18.10.2023 19:01): Ja si tento typ her nedovedu na ničem jiném než na myši a klávesnici představit. Je tam tolik možností kombinací tlačítek v rámci jednotlivých úkonů, že by mi ovladač těžko stačil. Nemluvě o pohybu, který by byl ještě větším problémem.
@DEU (14.10.2023 04:46): To označování skupin a jejich selekce pomocí čísel funguje v demu pouze na anglické klávesnici.

@Dunemaster (18.10.2023 10:49): Taky mi přišla škoda, že hra míří pouze na PC, ale podpora ovladače by u téhle hry byla opravdu velká výzva - jak po gameplay stránce, tak z hlediska UI, které je v té části správy vlaku/lidí až překvapivě komplexní... je tam toho strašně moc. Asi to není nemožné, ale muselo by se to tedy hodně předělávat.

Jinak demo bylo velmi fajn, nějaké výtky by se našly, ale hraje se to příjemně a audiovizuál je skvělý.
@Ross (17.10.2023 14:35): Indie prvotina zrovna ne, když si vezmu, co za sebou mají lidé v Ashborne. Já jsem tedy normálně držgrešle, ale tady to prostě vysolím, navíc by měla být krabička "něco víc". Jinak doporučuju koukat na japonské streamy, bavím se tím už několikátý den, protože mívají ve zvyku opakovat ty repliky :D

@DEU (17.10.2023 16:21): To s tím zaleháváním mám od jednoho z vývojářů, takže nečekám, že by to teď během měsíce změnili.
@Brasikona (17.10.2023 09:21): Já budu pořizovat nový počítač se 4070 , tentokrát už stolní. Jsem zvědavý, jak pojede plná verze hry. Cenu očekávám do 1000,- Kč, takže počkám na slevy někdy příští rok. Věřím, že v plné hře už FPS padat tolik nebudou.

@Adieu (17.10.2023 12:48): Bohužel to vypadá, že se zalehávat opravdu (snad zatím) nedá. Osobně toto považuji za velký nedostatek hry a doufám, že autoři toto do hry přidají.

@Ross (17.10.2023 14:35): Demo klidně zkus, ať vidíš, co by tě čekalo. Cenu odhaduji podobnou, takže s nákupem plné verze počkám někdy na příští rok.
Po zhlédnutí krásného preview videa se mi ta hra líbí víc a víc. Možná ještě omrknu nějaký gameplay. Do dema se mi zatím nechce, spíše rovnou do plné hry.
Jaká bude asi cenovka? Na Xzone to mají za 1000, což mi na Indie prvotinu přijde dost.
Do pár týdnů bych to demo chtěl prubnout, ale jestli není hra dostatečně taktická a realistická, aby v ní vojáci lehali, asi to nebude můj šálek čaje. Ze screenshotů jsem taky úplně nepochopil, proč jsou mezi legionáři i jakési legionářky, když ženy "v legiích" byly leda tak ruské prostitutky a další dobrodružkyně. Škoda, že se poprvé někdo chytí tohoto fantastického tématu a hned jej přepracuje k tradičně ahistorické vizi THQ Nordic. :/ Na druhou stranu se mi docela líbí grafika a paleta barev, abych pouze nehanil.
@DEU (11.10.2023 21:05): Pardon za pozdní odpověď, na druhou polovinu jsem nějak zapomněla. Mám GeForce RTX 2060, přičemž jsem jela na vyšší nastavení (automaticky detekované) a pohybovala jsem se mezi 40 a 60 fps. Dost to tedy topilo, to neříkám, že ne, takže oceňuji, že na optimalizaci ještě dělají, ale že bych měla nějaký velký problém, to ne. Jen to načítání je šílené, trochu jsem rozmlsaná od Mimimi :)) Ale doteď se divím, že mi to jelo i doma na stařičkém PC, ač na nízké.

@Kunick (11.10.2023 23:52): Jako jo, říkám si, že by možná mohl nějaký lingvista obhájit, že rození Slováci zvládli v Československu a v legiích chytit přízvuk stejně jako dnešním působením v českých divadlech :D Já to nepoznám, mně to zní jako slovenština, ale prý to tam prostě je slyšet. Ale myslím, že český přízvuk na ruštině už je asi trochu méně pravděpodobný, ale odborník nejsem :D
Mám za sebou druhou misi, kde už jsem se setkal s odporem v podobě rudé armády. Stále však nemohu přijít na to, jak se zalehává a jestli toto hra vůbec umožňuje. Nemluvě o tom, že nevím, jak se vybírají jednotliví legionáři, protože čísla 1, 2, 3, 4 nefungují. Zatím mi hra hodně připomíná Partisans 1941, zejména ovládáním a atmosférou. Nyní jsem na cestě do Moskvy, ale nejsem schopný jejím směrem rozjet vlak a nevím zaboha proč. Strávil jsem dumáním nad tímto víc než půl hodiny a nic.
@Brasikona (11.10.2023 19:12): Ne, zalehnutím mám na mysli skutečné zalehnutí, jaké je v těchto typech her standardem. Jestli ve hře není možné, je to velký nedostatek. Kolik přesně máš FPS a jakou máš grafickou kartu?
@DEU (11.10.2023 16:59): Zalehnutím myslíš něco jiného než tichý režim? Pokud ano, tak ani nevím, že tam zalehnout jde, abych byla upřímná :D Já jsem ve druhé kapitole, zrovna na nádraží, ale podcenila jsem to a budu se muset hodně vracet – byla jsem nepozorná a došlo mi jídlo, polovina lidí marodí a prostě je to bída. FPSka mám solidní, nepadají mi, dokud tedy nezačnu extrémně přibližovat a oddalovat na mapě k vlaku či rychle otáčet kamerou, tam se mi to kouše. Ale jinak mě to zatím moc baví, jen mě na začátku trochu vyděsil přehršel všeho, co je potřeba a tak, ale ono to půjde. A to říkám jako člověk, co bude muset tu hru restartovat, heh. Delší dobu jsem si osvojovala ovládání, ale už se chytám a jde to, jen mi vadí, jak se občas vojáci nesmyslně zastaví, když jde jeden z nich pro zásoby a tak.

Když už zmiňuješ ozvučení, dabing bude u mě ještě na delší posouzení, ale zatím jsem spokojená. Je tam pár věcí, které mě lehce zarazily, například je u Karla Dobrého podle mě slyšet trochu jiné ozvučení (možná nahráváním v různých studiích?) a budu muset dát někomu kompetentnímu posoudit slovenskou část (ono je prý dost slyšet, jak se na slovenských hercích projeví život a práce v Česku a v češtině) a také tu ruskou, která je minimálně zčásti dabovaná i českými herci, nejen těmi ruského původu. Ale jako celek mi to zní herecky dobře, reakcí je dost a jsou podle mě adekvátní a zapadající do situace.

Ještě víc mě ale asi nadchl celkový sound design, ten svět je krásně živý, zvuky jsou všude a všeho, výborně se to poslouchá a je to fakt bohaté. A hudba? Nemám slov, už se ji snažím vytáhnout ze hry, ať mám co poslouchat – jsem naprosto závislá na jedné z bojových smyček... :)) Popravdě je to lepší, než jsem čekala. Jasně, vyhlížela jsem to už čistě z toho důvodu, že je to česká hra (a bude mít dabing, že), ale tady mi sedí téma i žánr, proto jsem o to víc ráda, že to zatím působí tak dobře.
Jaké jsou vaše dojmy? Zatím jsem odehrál jen první víceméně seznamovací misi a jsem nadšený z ozvučení. Ať už v podobě úvodních brífinků komentovaných Janem Šťastným nebo dabingem jednotek. Horší už to je s ovládáním. Dosud se mi například nepovedlo přijít na to, jak vojáci zalehnou. A další a výraznější problém jsou extrémně nízké FPS. Mít na 2070 Super (i když mobilní) pouhých 30 FPS je neuvěřitelně málo. Ale i známý má na 7900XT, což je ekvivalent 4080, totožné FPS. Takže tady mají autoři velký prostor pro výraznou optimalizaci. Pak to bude minimálně devadesátková hra.
Bohužel se mi demo zasekne hned po spuštění v první načítací obrazovce s béžovým symbolem v levém spodním rohu a nehne se z ní. Pokud někdo ví, jak toto vyřešit, dejte vědět. Už jsem napsal i do diskuze o hře na Steam a na Discord hry.

---

Hra už funguje. Pomohla instalace nejnovějších ovladačů grafické karty.
Tak zatím se mi to hodně zamlouvá. Každopádně nejen herně, ale i dabingově (zatím je to pro mě ale spíše česká hra se slovenským dabingem, heh, ale příjemná změna). Uvidíme, jak dál, snad si zítra udělám čas na další misi, vývojáři byli v demu podle všeho hodně štědří.
@Sasakr (31.08.2023 23:16): Takže jsi ztracené dvojče na Petra Koláře? Ha, a teď všichni víme, jak vypadáš! :D

Ale chápu tě, zažila jsem něco podobného. Jedna ruská streamerka, jméno si už nepamatuju, vypadá tak podobně jako já, že mi to na pět minut zavařilo závity. Přišlo mi to do zprávy s dotazem „Proč streamuješ Mafii 2 rusky?“ a sama jsem neměla odpověď... Tady off topic, pardon :D
@IceCreamYouScream (04.07.2023 23:48): O datu vydání Scarlet Deer Inn se vůbec nemluvilo, ani před ani po změně stylizace. A ano, potvrzuju, že Phonopolis je ještě hodně vzdálený. Loni jsem o tom mluvila s Jakubem Dvorským, letos jsem se ani neptala, ale sune se to kupředu, což dokazuje, že už konečně ze hry i něco od toho oznámení ukazují :)

Mně letošek herně připadá takový nevýrazný – nebo, ne tak úplně, ale buď to doráží early access, nebo to do něj teprve vstupuje či se oznamuje, případně DC Someday... – ale ještě je čas, aby se objevilo něco zajímavého. Ale pokud LTH vyjde do konce roku, bude to tam fakt natřískané. Ale co se naopak týče herního dabingu, tak letos si fakt nemůžu stěžovat, po pár téměř mrtvých letech jsou to žně :))
@Fritol (03.07.2023 19:53): Scarlet Deer Inn se odložil, nebo vůbec neměl datum vydání? Já si byl jistej, že to má vyjít někdy na podzim, ale nevím kde jsem k tomu přišel. No, Phonopolis nevyjde určitě, k tomu se někdo z Amanity vyjadřoval, že je to ještě hooooodně daleko. Celkově srovnávám hlavně minulej a předminulej rok, to byla fakt bída.
@IceCreamYouScream (03.07.2023 19:44): Scarlet Deer Inn mě napadlo, ale to taky nevyjde, takže bych to zařadil do kategorie "možná" jako ten vláček. Další indie hra, která může udělat trochu rozruchu, je pak Phonopolis, ale to taky letos nevyjde nejspíš. Bzzzt dobrý, je to hezké, reálně to prošumí téměř bez povšimnutí jako FixFox třeba, ale ok. Pokud 4 hry (z nichž 2 dost možná nevyjdou) považuješ za žně, tak ti to brát nebudu ale. :D Akorát si prostě myslím, že tu byla už spousta bohatších let na zajímavé české hry, takže mě zarazilo nazvat tenhle naopak slabší rok za žně.

@Brasikona (02.07.2023 15:01): Hele jestli tam někdo přemýšlí nad tím, vydat to Q4, tak doufám, že to přehodnotí a nevydají to letos, protože to bude sebevražda vzhledem ke konkurenci. Tyhle nenápadnější hry není dobré vydávat na konci roku, mainstream pecky to zastíní.
@Fritol (01.07.2023 16:16): No, uznávám, že máš pravdu... hráči mainstreamovýho odpadu letos žně mít asi opravdu nebudou. Na druhou stranu, hráče, který zajímá kvalitní a poctivě vytvořený hry tu letos mají už zmíněnej Hrot, pak je na cestě Bzzzt a Scarlet Deer Inn a možná i ten vláček. 4 hry za rok? Za mě dobrý.
@IceCreamYouScream (13.06.2023 20:20): Sorry že reaguju tak s odstupem, ale tak mě napadlo... kde přesně vidíš ty žně? Vždyť letos vyšel akorát Hrot a Crime Boss, přičemž u druhého zmíněného bychom asi raději mohli předstírat, že neexistuje.

Jinak má vyjít ještě něco krom random indie blbin, které reálně nebudou nikoho zajímat? Amanita letos nic, Bohemka nic (edit: sorry, vlastně Silica, ale v early accessu, to pokud chceme počítat, tak Hrot nepatří do letoška a je to ještě horší), Warhorse nic, SCS nic, Keen Software nic... A krom Last Train Home, které letos určitě nevyjde, ani nikdo nic neoznámil zatím. Vážně míněná otázka tedy. Kde jsou ty žně? :D Naopak mi přijde, že tohle je pro české hry jeden z těch nejbídnějcíh roků za dlouhou dobu.
@Pluto (29.06.2023 17:41): jj, ta Commandos složka, pokud bude dobrá, je pro mě to největší lákadlo, to druhý je samozřejmě námět, který nemá moc v českých hrách konkurenci. Jak se to všechno povede, to je otázka.
@Pluto (28.06.2023 20:42): Ona to trochu adventura bude, možná i trochu víc. Ta strategická část má hodně blízko k Original War, management část zase k This War of Mine. Obě to hry, které dokázaly přinést adventurní prvky do žánrů, kde nejsou vůbec tak časté. A od Last Train Home to čekám podobně. Běžně by mě taky taková hra nezaujala, ale tady mě to táhne :-)
Ač to není adventura, tahle hra mě zaujala a myslím, že ji minimálně vyzkouším.