Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Earthworm Jim

Earthworm Jim: Special Edition, Earthworm Jim HD

77
54 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
02.08.1994 SegaMD
říjen 1994 SNES
1995 SegaGG
září 1995 GB
30.11.1995 PC
březen 1997 SegaMS
11.06.2001 GBA
03.10.2008 Wii
21.10.2009 iOS
prosinec 2009 J2MEWMobile
10.05.2010 DS
09.06.2010 X360
03.08.2010 PS3
09.09.2010 BBerry
25.10.2010 WPhone
12.11.2015 XOne
Vývojáři:
Shiny Entertainment, Eurocom Entertainment Software (GB verze, SegaGG verze, SegaMS verze), Game Titan (GBA verze), Gameloft (PS3 verze, X360 verze, XOne verze, iOS verze, J2ME verze, WMobile verze, WPhone verze, BBerry verze)
Oficiální stránky:
http://www.interplay.com/games/earthwormjim.php
Earthworm Jim je humorná akční plošinovka, kterou vyrobila společnost Shiny Entertainment v roce 1994 původně pro SEGA Mega Drive/Genesis, ale dočkala se i portů na další platformy včetně PC.

Jim je zatraceně mrštná žížala, která se nebojí použít zbraň a v úžasném obleku připomínajícím skafandr se vydává vstříc zlu, za které se schovává stvoření Psy-Crow, které se chce zmocnit právě Jimova ultra-hyper-moderního obleku.

Vtip a bizarnost jsou pro plošinovku Earthworm Jim typické, stejně jako originální herní prostředí. Rychlou akci občas zpomalí pár puzzlů a roztodivných bossů, fyzickou zdatnost pak Jimovi zvedají power-upy, přinášející nové schopnosti.


Poslední diskuzní příspěvek

Drolin: Tak zajímavých platforem bylo více a některé firmy měly fascinující nápady - Sega Dreamcast.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Jim je celkem sympatická žížala ve speciálním skafandru, která se vydává osvobodit včelu - princeznu. Během svého dobrodružství narazí na několik dalších živočichů (pes, morče, kráva...). Zároveň navštíví celkem odlišná prostředí. Ocitne se na smetišti, pod vodou, ale i ve vesmíru. Celé dobrodružství doprovází hodně povedený soundtrack.

Hra působí opravdu hodně různorodě, což hratelnosti jenom přispívá. Krom klasických levelů se zúčastníme vesmírných závodů mezi meteority, kde nám je soupeřem vrána (jak jinak než ve skafandru). Další perličkou je bungee jumping, při kterém se snažíme přetrhnout lano dalšímu záporákovi, který se dá popsat jako "zelený sliz". Co se týče některých bossů, tak ani zde originalita nechybí. Kde jinde svedete souboj s popelnicí, pekelnou kočkou a nebo s tlusťochem, co krká směrem k Vám mrtvé ryby?

Přestože od vydání hry uplynulo zhruba 20 let, stále patří ve svém žánru k tomu lepšímu. Grafika je i po tolika letech koukatelná, celé to působí vtipně, akční scény nenudí a do toho hraje již zmíněný kvalitní soundtrack. Obtížnost nepatří mezi ty nejnižší, ani mezi ty nejvyšší, ale to neznamená, že se nemůže objevit nějaké zásekové místo. Na druhou stranu, jestliže se Vám hra dostane celkem rychle pod prsty, tak dohrání zabere jen něco málo přes hodinku.

Pro: humor, soundtrack, grafika, rozdílná prostředí

Proti: slabší závěr

+19
  • PC 70
Druhý díl Earthworma Jima jsem obdivoval kdysi v jedné herně ještě v 90. letech a samozřejmě jsem byl nadšen těmi všemi nápady. Samozřejmě jsem potom oba díly několikrát dohrál, ale jednička mi vždycky přišla taková slabší. Chybí tu jakýkoliv příběh včetně intra a outro je no... úsměvné. Na začátku hry totiž odpálíte krávu, která pak putuje v pozadí celou hrou, načež když hrdina objeví obligátní princeznu, kráva na ni spadne a ještě oba spadnou do lávy :D

Grafika je pestrobarevná a neurazí nikoho ani dnes. Samotný žížalák Jim umí střílet ze samopalu, skákat a přitahovat se a také používat své tělo jako bič či vrtulník. Bič se hodí k zachycování na hácích a přehupování propastí. Toť vše. Jsou tu samozřejmě nějaké powerupy jako energie, lepší zbraň (která je většinou k ničemu) a občas neskutečně otravní nepřátelé (například duchové v pekelné úrovni). Potud klasická plošinovka.

Takových klasických kol je tu pár (skládka, peklo, laboratoř, ostnaté finální kolo). Zbytek tvoří právě ty úlety - takže tu máme pasáže bez těla, souboj při bungee-jumpu, bonusové tunelové závody s vránou, což jsou celkem pohodové pasáže. Pak jsou tu ovšem také podvodní tunely, kde musíte používat batyskaf s omezenou zásobou kyslíku a výdrží a tady budete cedit krev a nadávky. Zejména poslední cesta se prostě nedala stihnout, až jsem si musel najít na youtube že mám narazit na tajnou zásobárnu kyslíku.

A ještě je tu pasáž s čoklem, kterého byste nejradši svrhli do nejhlubších propastí Tartaru. Pes je něco jak lemming, jde dopředu a nezajímá ho co ho sežere, nebo kam spadne. Vy mu musíte zbraní čistit cestu a bičem ho motivovat ke skokům, což zejména při hustě rozesetých plošinkách je prakticky nemožné. Navíc jak se mu něco stane, promění se v krvelačnou bestii, vrhne se na vás, ubere vám životy a ještě vrátí o pár obrazovek zpět.

Samostatnou kapitolou je nezabitelný boss, ke kterému je umění se vůbec dostat (zvlášť poslední skok na plošinku kterou nevidíte) a pak na jeho zabití nestačí ani 3000 nábojů. Dohrával jsem to snad na popadesátý.

Zkrátka a dobře Earthworm Jim je sice klasika, ale přehnaně obtížná a oproti dvojice ani zdaleka ne tak ulítlá.

Pro: Grafika, originální kola a nápady.

Proti: Obtížnost

+11