@Charllize (13.06.2019 11:26): V RPG mě baví příběhy, atmosféra nebo dialogy, souboje méně (pokud nejde o geniální záležitosti jako Trigger, Fallout nebo FF VII), takže logicky začnou nudit. Udělat co nejvíce nebo mít nejobsáhlejší zážitek, skrze často slabší nepovinný obsah, je často plýtvání časem (který mužeš věnovat jiné hře). Myslíš že hrdinové v duchu role play se budou měsíce snažit plnit úkoly pro no name farmáře, nebo se budou snažit splnit hlavní úkol? :))

Nějaké hry (RPG) jsou opravdu velké i zábavné, ale plnit vše jen abych měl splněno není zrovna zábava. A sem mi zrovna spadá Oblivion na který reaguji, u kterého jsem strávil opravdu hodně času (ačkoliv hlavní linka je opravdu krátká), ale zpětně mám pocit, že šlo o docela zbytečnou aktivitu.
@Charllize (13.06.2019 11:26): tak zase neni uplne divne, ze te neco fakt bavi, ale zaroven to ma nejaky obsah navic, ktery je ubijejici... napriklad Witcher 3 me fakt bavil, ale ze bych sbiral vsechny otaznicky v oblasti Skellige, to ani nahodou... ;)
@Drolin (13.06.2019 11:07): tomu moc nerozumím. Přece když hraješ rpg ktere te baví, snažíš se toho udelat co nejvíc aby jsi z te hry měl pokud možno co nejobsahlejsi zazitek a poznal ji jak nejlépe to jde. Tam přece o nějaké efektivnosti nemůže být řeč, to pak spíš připomíná rutinu ranního rohlíku s čajem.
Kdyz te něco fakt baví tak cokoliv co někde jinde oznacis jako filler nemůže mít stejně vyznění, protože by tě měl zajímat i nejmenší detail.
@90210 (13.06.2019 10:33): Arcanum může být klidně delší jak Oblivion (a to jsem v TES IV nechal asi 130 hodin), takže je vtipné, že volíš tohoto giganta. Důležité je naučit se hrát efektivně, zvláště u RPG které mají často mnoho "filler" obsahu, což je jen ztráta času (ten pocit mám nyní u EotB II, kde je nesmyslně mnoho nudných soubojů).

Nicméně síla Arcanum je v tom, jak detailní a komplexní hra to je. Já jsem nyní zkoušel hrát s orkem s minimální inteligencí, a dialogy jsou opravdu vtipné. V rámci role play u videoher jde podle mě o vůbec nejlepší hru. A vizuálně je Arcanum hezší než třeba Lionheart a první BG.
Uz delsi dobu mam chut na nejake RPG, chvili jsem hral Perihelion: The Prophecy, ale nemam uz silu na to studovat neintuitivni UI. Premyslel jsem i o Oblivionu, ale to je zalezitost na stovky hodin pri mym obvyklym poctivym hrani, zkusil jsem i Gothic z GOGu, ale hra vubec nestartovala, pry known issue a GOG uz me s tim fakt unavuje a nemam uz naladu to resit. Nastesti jsem si hru jen "zapujcil" na ulozto.:) Tak mi nakonec opet zbylo to Arcanum, ktery mam nainstalovany uz asi 2 roky.

Vytvoril jsem si pul-elfa, raised by monks background a nejspis ho budu orientovat na boj zblizka a nejakou tu magii, jeste nevim. Kazdopadne jsem se konecne na 5. pokus pohnul od vzducholode a dorazil do mesta, Hra ma bohuzel opravdu silne podprumernou grafiku, na interface jsem si uz celkem zvykl, ale taky to neni zadna hitparada, napriklad dialogovy system, kdy text lita vsude mozna a zobrazuje se pres sebe je opravdu otresny, ale jinak je to pohodova questovacka a nejvic me potesilo, ze je muj nove vytvoreny sverenec starsi, nez ja, takze se mi do nej pujde lepe vcitit, nez do nejakeho 16-ti leteho Lojzy s dvoumetrovym mecem z Final Fantasy.
@Drolin (04.11.2018 19:25): V podstate jo. Mozna jsem na Arcanum v tomto smeru prisnej, ale jeho graficka stranka mi prijde opravdu odpudiva, rozhodne horsi, nez Soulbringer. Dost hrozne vypada treba Halls of the Dead: Faery Tale Adventure II, je to otazka vkusu, ze tady nejakej šášula da grafiku do plusu je jeho vec, Arcanum je pro me kombinace prihnusnely izometricky grafiky s udesnym interfacem.
@Zoltan (04.11.2018 19:31): Koukl jsem na svůj starý komentář, a mně se také líbila!

Pro: krásná grafika, herní svět se vším co by do něj mělo patřit, obrovská rozloha a řada možností, rp systém, steampunk, editor
Jenom jsem přišel na otočku říct, že grafika Arcanum se mi líbí :-)
@90210 (04.11.2018 19:11): Jo, obsah bude super, ale právě ten letecký engine je peklo - ale i menu a další detaily prostě pěkné nejsou. Podle mě je BaK přesně hra, která nejvíce odradí potencionální hráče kvůli vizuálu (takové podobně staré Ultima VII: The Black Gate nebo Final Fantasy VI nezestárnou). Slušel by ji remake. No a Arcanum stále nechápu co je tak odpudivé - hudba je super, intro a menu také, a grafika je klasika.
@Drolin (04.11.2018 19:05): Je to engine z Aces over Europe, jedinyho simulatoru, kterej jsem kdy dohral, asi prvni dungeon s plynulym pohybem, na obrazku to vypada hur, nez v realu, navic treba zimni prostredi vypada vylozene pekne. Ja jsem s grafikou BaK nikdy nemel problem, engine je dostacujici a je tam hromada dovysvetlujicich textu, filmecky jsou fajn, menu jsou pekna, mam tu hru rad, jinak bych ji nedohral hned 2x, coz normalne nedela.
@90210 (04.11.2018 18:50): Přijde mi, že si to nehrál ty, respektive už si nepamatuješ jak to vypadalo :)). Prakticky všude, kde se BaK zmíní, zmíní se i odporná grafika (proti ní je i Simon 3D umělecké dílo). U Arcanum asi nikdy.
@90210 (04.11.2018 13:59): Arcanum je po vizuální stránce standardní izometrické cRPG a naopak míra detailů je skvělá. Nikdy jsem nečetl fatální stížnost na vizuální stránku (že by kvůli tomu bylo Arcnaum nehratelné) - schválně jsme nyní projel první komentáře a vzhled snad nikdo výrazně nekritizuje, naopak ("Príjemný izometrický look", "Pro: Svět, grafika, volnost jednání, questy mají smysl", "že i slabá 2D grafika dokáže vykreslit krásná prostředí").

Řešení:

a) zahraj si Clans, Necromania: Trap of Darkness a Beyond Divinity
b) znovu zapni Arcanum

Takže toto řazení se Simonem 3D (!!!) není na místě.
V odpudivé TOP 10 ale nemůže chybět Betrayal at Krondor,
Uz ponekolikate jsem to zkousel rozehrat a vzdy me odradila extremne odporna a nevkusna grafika a nejinak tomu bylo i tentokrat, zkouset to uz asi nebudu. Arcanum bych smele zaradil do TOP 10 nejhnusnejsich her vsech dob, spolecne se Simon the Sorcerer 3D a dalsicm zastupem ranych 3D her.
dovolím si ještě upozornit na na toto mé video

oblast - Vendigroth + hudba, real-time soubje, Nikola Tesla pomník v Praze

-----------------
(5.2. 2018)
Tak jsem to dohrál znova (asi po 120 hodinách), schválně jsem to hrál bez toho UAPu - jen s tou oficiální záplatou (chybějící zvuky a animace, efekty, chyby v dialozích, chybějící dialogové možnosti, jedna chybějící postava, jednou jsem musel nechat Virgila opodál abych získal nějakou dialogovou možnost při rozhovoru s jednou klíčovou postavou a mohl pokračovat dál ve hře, špatná hudba v kanálech v Tarantu - hraje tam hudba hlavního menu, ale co mě nejvíce naštvalo tak že nejúžasnější/nejpůsobivější hudbu v těch Vendegroth ruinách v té oficiální verzi hry nahradili hudbou pro Void - takže jsem pak přejmenoval Vendegroth hudbu na Void aby tam v těch ruinách hrála správná hudba a zopakoval si to - prolezl ty ruiny znova)

- a teď jsem si nainstaloval ten UAP - který právě také opravuje tu chybně/nesprávně hrající hudbu - špatné hudební skladby a brzy si to dám znovu.
(na internetu jsem čelt jednu diskuzi kde si na tu špatně použité hudbení skladby někdo stěžoval z roku 2003, a ten neoficiální patch to opravil asi až po několika letech - to úplně mění zážitek z té hry pokud tam nehraje ta odpovídající hudba)
To jsem napsal špatně. není to S, ale Z města Ashbury. Splnil jsme ten úkol na mistra střelby a pak je to jak píši dále.
Zdravím. Po velmi dlouhé době jsem ze šuplíku vytáhl tuto hru a začal hrát. Po nějakém (delším času) se mi objevuje jeden problém. Jakmile vycestuji s Ashbury a po cestě nebo, když dorazím kamkoliv si hru uložím začne problém. Neustále vyskakuje hláška, zda chci ukončit hru a občas hra spadne. Nevíte někdo, kde by mohl být prosím problém? Velmi Děkuji.
Tak to vypada, že čeština + cz patch na multiverse edition funguje.
@Bodkin (21.03.2017 12:37): Akákoľvek pridaná hodnota, ktorá posunie hrateľnosť ďalej. Pretože kúpiť si originálku hry (byť za lacný peniaz), ktorú som predtým niekoľkokrát rozohrával a 3x dohral, iba z čírej nostalgie, mi nepríde ako dostatočná motivácia prečo ju rozohrať znova.
@Phoenix (21.03.2017 10:33): Boha, len teraz nedávno bola na GOG pre Arcanum 75% zľava! Rozmýšľal som či to kúpiť alebo nie, ale chýbal mi rozhodujúci motivačný faktor, prečo do toho ísť. Keby som vtedy toto bol čítal...
Ruská komunita vytvořila Multiverse edition, kumulativní patch pro Steam verzi hry. Zahrnuje vylepšené animace, high quality mapy ve městech, high resolution patch a spoustu dalších vylepšení, známých krom jiného z Drog Black Tooth UAP. A podle diskuze na rpgwatch funguje i na GoG verzi hry.

Asi právě nastal čas si to zahrát znovu.
@Tulareanus (29.11.2016 22:28): Dá se říct že každý těžkotonážní RPG má nevybalancovaný systém vlastností. V BG většina kouzel byla úplně nanic, v Bloodlines sis strkal dlouho body tam kde byly úplně zbtečný a naučil ses je stejně to později skrz knihy, ve Falloutu takovou schopnost počítačů jsi využil až před koncem hry nebo v DE:HR sis hýčkal nebojový dovednosti abys zkapal na bossovi. Můj problém s Arcanem by šlo řešit čistě textově, kdyby byly checky na dovednosti v rámci dialogů a já třeba poznal na jaký jed oběť umřela nebo bych se mohl účastnit třeba soutěže kuchtíků.
@Red (29.11.2016 20:14): Určite sa dá povedať, že tá hra má veľmi nevybalansovaný systém schopností, kde napríklad niektoré školy mágie sú silné a niektoré sú úplne o ničom.

Ale herný svet, príbeh a v podstate aj ten vývoj postavy ma veľmi bavil. Mňa hnevali v podstate len bugy.