Simon the Sorcerer 3D

13.04.2002 PC
Headfirst Productions
Simon the Sorcerer 3D je pokračovanie legendárnej adventúrnej série o pubertálnom čarodejovi Simonovi, tentoraz plne v 3D. Vývoj hry sprevádzali nemalé problémy spojené s problematickou kvalitou a odstupovaním vydavateľom, preto hra vyšla až rok a pol po pôvodnom termíne. Hráč sa opäť ujíma role Simona, ktorý sa potom, čo ho jeho úhlavný nepriateľ Sordid zbavil tela, vracia späť. Teraz musí Sordida zastaviť na ceste ku ovládnutiu sveta - svojimi vtipnými hláškami v kombinácii s umom hráča.

Simon the Sorcerer 3D už nie je klasická myšoidná adventúra, pretože ovládanie tentoraz plne zabezpečuje klávesnica. Simonovi prepožičal hlas v českej verzii herec a režisér Milan Šteindler, známy predovšetkým spoluzaložením divadla Sklep.

90210: Je to škoda, nesnáším nedohraný série. Verze z GOGu nakonec začala fungovat po reinstalu, titulky naskočily a padání do windows…

Tak moment, na Simona mi nesahejte!

Tahle hra je snad ta nejpodceňovanější ze všech. Ano, grafika připomíná Minecraft a byla už v té době zastaralá, ale u téhle šílené potrhlé hry opravdu není potřeba kdovíjaká realističnost. Pokud to překousnete, nudit se rozhodně nebudete, protože tahle hra je nabitá vtípky od začátku do konce. V kouzelném světě potkáte desítky praštěných postav, přes sprosté trpaslíky, mluvící rozcestník až po psa na vozíku. Dabing je perfektní a Šteidler by za Simona zasloužil metál. Herní doba je neskutečná, prostředí rozlehlé, hádanky zapeklité, co víc si přát. Bavila jsem se od začátku do konce.

Puzzle na konci je prostě LEGENDÁRNÍ a něco takovýho nemá obdoby. Pokud ho někdo vyřešil bez návodu, nechť se prosím přihlásí a já se mu budu klanět do konce života.

Závěrem: Perfektní adventura, u které se neskutečně nasmějete.

Pro: humor, český dabing, ztřeštěné postavy, rozsáhlé prostředí, dlouhá herní doba

Proti: grafika?

Simon the Socerer 2 byla výtečná hra, která oplývala skvělým humorem, tehdy kouzelnou grafikou, animacemi a skvělým dabingem.

Simon 3D jsem si proto nenechal taktéž ujít. Sordid se vrátil a vy opět musíte zpasit svět a s ním i sebe. Někoho tak nafoukaného jako Simon samozřejmě zajímá spíš ta druhá věc.

Další odstavec věnuji dabingu. Měl jsem možnost hrát anglickou a českou verzi. Musím říct, že spousta lidí CZ dabing odsoudila, ale mě se líbil víc. Uznávám, že když na to nahlídnu samostatně jsou některé postavy dabovány lépe, jiné hůře. Například Sordidův nohsled Runt coby Jan Přeučil je oproti ENG úplně jiný, zcela mění charakter postavy, ale výtečným způsobem, protože takovýhle podlejzáky a záporáky Přeučil dabuje už od nějakejch Disneyovek a jiných kreslených seriálů. Milan Šteindler coby Simon? 100% trefa na spratkovskej hlas, skřítci mluvíci po cigánsky (LOTRONOSE!), prodavač v pizzerii (...až tebe nikdo nechtít, ty se spokojit jen s jídlem a silným alkoholem.) - všichni tito jsou výborná práce. Kdo mi vysloveně vadil (nemám ho rád už od začátku) je Pavel Pípal coby Sordid, protože všechny jeho hlášky zněj jako kdyby stále předčítal večerní program TV Nova.

Co se týče grafiky tak za tu srážim vlastně všechny body... ne 25%. Grafika je na rok 2002 víc než hnusná, hranatá. Bohužel se na ní podepsaly všechny ty odklady. Těch 5% je za frustrující ovládání jak při ovládání Simona, když někam jdete tak hlavně při míření Chakarou. To jsem opravdu zestárl o takových 5 let při každém jejím použití.

A co ještě musím hře vytknout je příšerná neoptimalizovanost na tehdejší stroje a neskutečně často padala. Bohužel jsem jí nikdy nedohrál, protože se mi později sekla vždycky na stejnym místě.

Pro: Český dabing, humor

Proti: Dlouhé přecházení mezi lokacemi, grafika