Angry Birds

Rovio Mobile •  Abstraction Games (PS3, PSP) •  Housemarque (X360) •  Exient Entertainment (3DS, Vita) •  Fun Labs (Wii, WiiU) •  Kuuasema (J2ME) •  Innogiant (WPhone)
10.12.2009
25.09.2012
13.08.2013
30.08.2013
15.10.2013

Máte pár zuřivých ptáků, které s pomocí obřího praku katapultujete na zákeřná prasata. Prasata se zbaběle ukrývají za důvtipnými konstrukcemi, jenže každá konstrukce se pod náporem zuřivých ptáků jednou zřítí a z prasat zbude jen mastný flek. Ptáci se probíjejí napříč celou řadou úrovní skrz zástupy zelených prasat s jediným cílem - získat nazpět svá vejce.

Jednoduchý koncept je založen na balistickém a fyzikálním principu. Angry Birds se popularitou řadí mezi nejúspěšnější nezávislé tituly, což dokládá i nespočet portů na různé platformy (Android, iPad, PlayStation 3, PSP, Symbian atd.) a několik pokračování (zvláště Angry Birds Space a Angry Birds Star Wars). Ve hře je obsaženo 105 levelů.

@JohnCZ (28.06.2021 19:32): Jo nedávno se u Harry Potter: Hogwarts Mystery strhla diskuze, kde jsem psal, že to hraju omódované a obcházím mikrotransakce. Je to fakt hnus na čem se dnešní herní průmysl snaží vydělávat a není mi ani trochu líto, že to obcházím, jelikož vydělávat tímhle stylem na kvalitních značkách je ještě horší zločin.

Jinak zpočátku tam byly na kupování akorát ty boosty. Docela hodně kokotin tam přidali.

Takovou hru z druhé světové války jsme tu ještě neměli.
Takové neprozření ratingových komisí jsme tu ještě neměli.
Takhle naštvané ptáky jsme tu ještě neměli.
Takové svině s apetitem na vejce jsme tu ještě neměli.

Zajímavý simulátor kamikadze útoků. Vesměs naprosto zvrhlá hra, kdy jsou japonci navlečení do ptačích oblečků, no a spojenecká vojska nosí obleky sviní nezvykle zelené barvy. Aby hra však nepobuřovala ratingové komise, zvolili vývojáři a grafici umný trik, a to sice ten, že voda je nahrazena vzduchem. Ale všímavý hráč dnešních popkulturně strhujících her tento vývojářský fígl hbitě prokoukne a kochá se ubíjením spojeneckých vojsk v křižnících, zase tak trochu maskovanými za různé stavby a pevnůstky. Pestrá paleta barev použitá na různé prvky hry a rozmařile veselá hudba pak jen podtrhuje závažnou a těžkou atmosféru sebevražedných útoků japonců v posledním roce největší války v dějinách lidstva.

Pro: Ptáci

Proti: Svině

Naštvaní ptáci byli svého času velkým hitem. Já o jejich existenci věděl, ale nějak jsem jim nevěnoval pozornost. Rok po vydání jsem se k nim ale dostal a musím uznat, že jde o velmi chytlavou záležitost.

Dostat zpět ukradená vejce nebylo mou hlavní motivací v pokračování dál. To tří hvězdičkové ohodnocení mé dobře vykonané práce mě hnalo stále dopředu. U všech levelů se mi ho dosáhnout nepodařilo a u některých jsem byl rád, že jsem je vůbec splnil, ale značnou většinu jsem splnil na sto procent.

Když se mi nějaká úroveň nepodařila, zbývající prasata se mi smála, že vyhrála a já měl o to větší motivaci je příště zlikvidovat všechna. Někdy k tomu stačil i jeden pták, pokud se správně pod určitým úhlem napřáhl prak.

Některé levely byly podle mě zbytečně moc obtížné a jiné zase zbytečně lehké, ale tak už to u těchto her bývá. Ke konci už jsem měl natrénováno, takže to šlo jak po másle. Musím pochválit také soundtrack, který je opravdu dokonalý.

Pro: chytlavé, zábavné, ptáci, prasata, soundtrack

Proti: nevyvážená obtížnost

OK, je to asi měsíc, co znám Angry Birds. A pořád je hraju. Díky, má milá M., že jsi mi o nich řekla.

Když jsem je hrál jen chvíli, ohodnotil jsem je zde 75%. Nyní jsem přišel na tuto stránku zas a uvědomil jsem si, jak hluboce jsem se mýlil. Tato hra si totiž zaslouží daleko více.

* Zaprvé - návykovost. O tom není sporu, hra dokáže chytnout. Ale také odměnit. To první pomáhá dostat se do hry a vrátit se k ní, to druhé dává herní spokojenost.
* Zadruhé - dobrý pocit z poražení prasat, ještě lepší ze získání tří hvězd. Dá to práci, ale též prchavý pocit blaha. Dokázal jsem to. A už se jede dál.
* Zatřetí - fyzika. Mám rád hry, které takhle využívají fyzikální zákony (a že už herní enginy/fyz. modely dokážou hezké věci), ať už Portal, World of Goo a nebo hrátky v Braidu. Sice se mi občas zdá, že fyzika nefunguje tak, jak by měla (kusy nepadají, ale zaseknou se). I tak už jen to, že je celá hra založená na principu "padání dolů", přitažlivosti gravitace, je fajn.
* Začtvrté - logika. Musíte přijít na to, jak na to (ehm). Každý level má většinou mnoho způsobů, jak ho dokončit na 1 hvězdu, už méně na 2 hvězdy a většinou jen jeden na hvězdy 3. Způsoby se dost mění a každý "svět" má svůj vlastní ráz.

Stručně řečeno - budete si hru v pohodě užívat, když jí nebudete hrát moc dlouho v kuse (hodiny, dny).

V této chvíli mám 419 hvězd z 195 levelů. Mám tedy kousek před 3/4 hvězd, to je můj současný cíl. Herní doba několik desítek hodin a hra stále baví.

Navíc je to dobrá hra pro přítelkyně, což jistě potěší ty opřítelkyňované z nás. Nevím jak s manželkami.

Pro: Roztomilost, zvuky, fyzika, logika

Proti: Frustrace

Nemůžu si pomoct, ale musím dát 90 %, tahle hra je tak šíleně návyková a zábavná, že jsem všechny levely dojel za necelé tři dny (samozřejmě ne na 3 hvězdy. Něco na takřka stejném systému už tady určitě bylo hodněkrát, ale asi tomu chyběla ta chytlavost, kterou Angry Birds mají.

Obtížnost není nijak extrémní, paradoxně ke konci mi přišla spíš jednodušší, protože vše šlo vyřešit "hrubou" silou a člověk ani nemusel moc přemýšlet, v tomhle byla nejlepší epizoda číslo 2, ve které jsem asi u dvou levelů docela vykysnul a jejich pokoření pak bylo spíše dílem náhody, než promyšlené taktiky.

Už dávno jsem po téhle hře toužil na mobilu, ale na WM není, nejspíš nikdy nebude a Iphone nebo Android jsem zatím v plánu neměl. Takže díky Roviu za to, že portovali Nas*ané ptáky aspoň na PC.

Pro: Originální, zábavné, chytlavé, v jednoduchosti je prostě síla

Proti: Některé levely jdou vyřešit spíš náhodou ...

• Android 80
Ke hře mně přivedly mé čtyřleté děti. Ukázaly mi ji na mobilu mé holky. Ta se mi potom smála. Haha, Milan objevil Angry Birds. Haha, takovou starou vykopávku. Jenže mě hra chytla a ona pak celý vánoční prázdniny proklínala, že mi to ukázala. Dobře, slušnou část levelů zvládly už moje dětičky. Ještě jich tam ale spousta zbyla.

Hru jsem poté zkoušel i na počítači. Na mobil se svou jednoduchostí hodí mnohem víc. A hlavně, jde u toho sledovat televizi. Než se to všechno pobourá, vykřičí, vypočítá. Až na některé levely to ani není moc těžké. Návykové ale až moc. Už dlouho jsem se nepřistihl, že bych level opakoval patnáctkrát a pořád mě to ještě bavilo.

Trochu mi vadila podivná fyzika. Materiál se tady rozhodně nechová jak ve skutečnosti. Trochu nevyvážená obtížnost. Dvacet pokusů se zaseknu na jednom kole, abych dalších pět zvládl na první pokus s prstem v nose.

Angry Birds pro mě byla dobrá alternativa k vánočním pohádkám. I když mě to stálo nejednu hádku. Pařil jsem to totiž jak idiot. Ještě, že tam má spoustu dalších rozšíření.. hahahaha....

Pro: nepochopitelná návykovost

Proti: divná fyzika, špatně gradující a nevyvážená obtížnost