Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Ohlédnutí za DH Masters 2019

Rok 2019 je za námi a s ním také čtvrtý ročník turnaje DH Masters. V pěti různých hrách spolu změřilo síly 17 uživatelů Databáze.

V roce 2019 proběhla již čtvrtá sezóna turnajové série DH Masters. Pojďme si společně připomenout, co všechno se odehrálo a jak to celé dopadlo.

V rámci DH Masters jsme odehráli 5 samostatných turnajů v pěti různých hrách. To přitáhlo celkem 17 odvážlivců, kteří změřili síly s ostatními, většina i několikrát. Bohužel oproti předchozím ročníkům je vidět trend v klesajícím počtu hráčů, což mi radost nedělá. Pokusím se vás tedy nalákat několika změnami pro ročník 2020.

Během roku jsme rozdali výhry v hodnotě daleko přes 10 000 Kč ve formě peněžních odměn a příspěvků na nákup na Steamu - nevím přesně kolik a nechce se mi to počítat :) Pro všechny účastníky byla opět připravena tipovačka, kde bylo ukryto 10 výherních políček a každé slibovalo výhru až pro tři hráče. Diváci, kteří se turnajů neúčastnili, mohli tipovat ve své vlastní tipovačce.

Videa ze streamů, všechna dema a výsledky najdete na turnajovém webu.

Na tomto místě bych ještě rád znovu poděkoval všem účastníkům za dochvilnost a rozumnou domluvu. Během turnajů jsem tak nemusel řešit žádné průšvihy a mohl jsem si to užít s vámi. Díky.

Jednotlivé turnaje


1. turnaj - Counter Strike 2D


Counter Strike 2D vychází ze známé střílečky Counter-Strike, ale hráči se na bojiště dívají z ptačí perspektivy. Na začátku března jsme hráli duely na 16 vítězných kol. Turnaje se zúčastnilo 11 hráčů. Hráli jsme 4 základní skupiny, z každé postoupili dva nejlepší do play-off. Pavouk se poté hrál systémem double-elimination.

Většina zápasů v základních skupinách končila jednoznačným vítězstvím jednoho z hráčů. Pouze ve skupině D jsme viděli drama o postup. watchOut si zajistil postup dvěma výhrami a o druhé místo se porvali Psyx a strejdafido. Po nervydrásajícím zápase, který skončil 16:15 postoupil Psyx.

V play-off už výsledky nebyly tak jednoznačné a většina výsledků se pohybovala okolo 16:8. Ale někteří soupeři si víc „sedli“ a jejich zápasy byly trochu dramatičtější. Za všechny jmenujme hned první match Drekt vs Psyx (16:14), watchOut vs Steve (16:13) o postup do top4 a hlavně watchOut vs Psyx v zápase o 5. místo (16:15). Při těchto zápasech tuhla krev v žilách :)

RemixSvK v playoff sice všechny své zápasy vyhrál, ale z časových důvodů se nemohl zúčastnit finále. Připadlo mu tedy druhé místo. Historie se však neptá :) Vítězem turnaje se tak stal Gordon po skvělém výkonu a dostal se tak poprvé v historii i do vedení v celkovém pořadí. Na třetím místě se umístil Drekt, který v trochu paradoxním finále prohrál právě s Gordonem. Drekt v zápasech úspěšně používal taktiku se štítem a mačetou, ale Gordon se zvládl přizpůsobit a ukončil Drektovi jeho vítěznou sérii.

Finále (začíná v čase 3:57:00):


2. turnaj - Autodrom 3D

Ve 2. turnaji na začátku května se hrála webová simulace 3D Autodrom.

Hra umožňuje jízdu s osobním autem na testovacím polygonu za různého počasí a s použitím několika kombinací elektronických asistentů. Účastníci měli za úkol zajet co nejrychlejší čas na trati "Velký okruh". Nakonec se zúčastnilo 11 hráčů (plus jeden "mimo soutěž").

Nastavení povrchu, pneumatik, pohonu či kombinace asistentů bylo zcela otevřené, takže si každý mohl zvolit nastavení dle chuti. Jak se později ukázalo, stěžejní pravidlo znělo "Je dovoleno před startem kousek couvnout a získat tak na začátku vyšší rychlost."

Tuto větu si Drekt vyložil trochu po svém a objevil ve hře díru ve svodidlech. Dokázal tak nabrat na startu mnohem vyšší rychlost než ostatní a zajet s přehledem nejrychlejší čas 1:01,72. Po pečlivém zvážení jsem se rozhodl považovat tento pokus za platný a upřesnit pravidla ohledně využívání bugů. Proto jsem se v tomto turnaji rozhodl uznat dva vítěze, což se v DH Masters stalo podruhé (poprvé to bylo v roce 2016 ve hře Warsow). Psyx zajel opravdu skvělý a po všech stránkách vyladěný čas 1:04,07 i bez použití startovního triku (kterému se asi navždy bude říkat Kraken – © Red) a výhru si tak jistě zaslouží. Na třetím místě se umístil watchOut s časem 1:06,36.

Konkurence byla značná, hráči posílali jedno zlepšení za druhým až do poslední chvíle.

V celkovém pořadí se do čela dostal Drekt. Se ztrátou čtrnácti bodů ho z děleného druhého místa sledovali Gordon, Psyx a RemixSvK.

Drekt (1:01,72) s trikem:


Psyx (1:04,07):


3. turnaj - Doom 2

Pro 3. turnaj na konci června jsem zvolil klasickou střílečku Doom II: Hell on Earth s multiplayerovou nástavbou Zdaemon. Turnaje se zúčastnilo 12 hráčů. Hráli jsme 4 základní skupiny, z každé postoupili dva nejlepší do play-off. Pavouk se poté hrál systémem double-elimination. Zápasy byly omezené na 10 minut nebo 30 bodů (podle toho, co nastane dříve).

Základní skupiny byly plné zvratů a viděli jsme i několik prodloužení. Nejvyrovnanější skupina znamenala stopku pro Reda, který i přes pěkný výkon (prohra v prodloužení s Drektem) nakonec nepostoupil. A kulervoucí prodloužení v zápase Drekt vs Garret prostě musíte vidět:


Podle předvedených výkonů bylo jasné, že až se postupující potkají v playoff, bude to masakr. A taky že jo.

Nejprve jsme viděli, jak Garret zničil rikuhahla největším rozdílem v celém turnaji 30:2. Následující zápasy už byly mnohem vyrovnanější.
Největší drama se odehrálo v zápasech o postup mezi nejlepší čtyři. Drekt si zahrál odvetu s Garretem a tentokrát dopadla o chloupek lépe pro Drekta, který se trefil v prodloužení. H34D se zapotil v zápase s Gordonem, který skončil 30:26.

Všichni výše zmínění se nakonec prokousali až do bojů o nejlepší čtyři místa. Garret nejdřív porazil Gordona a pak i H34Da (ten tak získal třetí místo). Ve finále už na něj čekal Drekt, se kterým se potkal potřetí v rámci turnaje. Viděli jsme napínavou hru, kde Garret neustále dotahoval Drektův náskok (začátek mu hodně vyšel). Nakonec si ale Drekt nenechal uniknout vítězství a zápas skončil 30:24 v jeho prospěch. Možná mu pomohl i menší trik, který si schoval až do playoff - zjistil, že se dá plazma sebrat i ze země, aniž by musel do patra a pak skočit dolů. Filuta jeden :)

Pavouk playoff

V celkovém pořadí DH Masters odskočil Drekt svým soupeřům díky druhému vyhranému turnaji v řadě. Na druhém místě se usadil Gordon, na třetím s nevelkou ztrátou Psyx.

Finále (začíná ve 2:17:00):4. turnaj - Oink Royale

Do 4. turnaje na konci letních prázdnin jsem si připravil trochu ulítlou minihru Oink Royale.

Úkolem soutěžících bylo naspořit s agresivním prasátkem 100 mincí v co nejkratším čase. Svůj výkon poslalo 11 hráčů.

Nakonec se jako nejúčinnější taktika ukázalo vůbec nestřílet, jen "kroužit" kolem davu a sbírat vše, co se dá. Tuhle taktiku nejlépe zvládl Drekt, který s časem 1:37 zvítězil i v tomto turnaji. Druhé místo získal Psyx s časem 1:45 a bronz ukořistil Gordon výkonem 1:54. To byly také jediné časy pod dvě minuty. Dost se bojovalo také o 4. místo, kdy Steve porazil Kunicka jen o nicotné dvě sekundy.

V celkovém pořadí DH Masters bylo po tomto turnaji již téměř rozhodnuto. Gordon byl jediný, kdo ještě mohl Drektovi vyfouknout první místo, ale jeho šance už byla pouze teoretická. Gordon by musel vyhrát a Drekt prakticky nebodovat. Reálně se tak v posledním turnaji mělo bojovat již jen o ostatní příčky.

Drektův vítězný výkon:


5. turnaj - Battlerite


Do posledního turnaje DH Masters 2019 na začátku listopadu se přihlásilo pouhých 6 hráčů. Hráli jsme akční MOBu Battlerite. Hráči se utkali v duelech na 5 vítězných kol. Všichni měli stejnou postavu, ale mohli si měnit bonusy ke schopnostem. Kdo se připravil, mohl tak získat znatelnou výhodu.

Kvůli nízké účasti byla základní skupina pouze jedna a do playoff postupovali všichni. Hrálo se tak pouze o pořadí pro postup. Nejvyrovnanější výsledky v základní skupině sehrál Gordon. Z jeho zápasů stojí za zmínku hlavně těsná prohra se Stevem 5:4, u které jsem nestíhal komentovat, jak to bylo divoké. V ostatních zápasech bylo od prvních chvil vidět, kdo je u kormidla a "kanárů" s nulou se nám tak sešla více než polovina. Z prvního místa nakonec těsně postoupil Drekt jen s minimálním náskokem před Remixem.

V playoff jsme se nedočkali žádného překvapení. Na začátku jsme viděli pár výprasků, později pár zápasů skončilo stavem 5:1. Neviděli jsme už žádné dramaticky vyrovnané utkání jako v základní skupině, což mě trochu mrzelo. Na druhou stranu jsme to měli rychleji za sebou :)

Gordon nakonec po prohře s Drektem a se Stevem obsadil čtvrté místo, které mu stačilo na udržení druhého místa v celkovém pořadí. Třetí místo nakonec získal Steve, pro kterého to byl nejlepší výsledek v sezóně a příjemná změna po dvou čtvrtých místech. Ve finále se utkali opět Drekt a RemixSvK. Drekt nakonec Remixe porazil výsledkem 5:1 a stal se znovu vítězem turnaje. RemixSvK tak obsadil stříbro.

Pavouk playoff

Finále (začíná v čase 2:18:35):


Celkové výsledky


Šampionem DH Masters 2019 se po bezkonkurenčních výkonech stal Drekt. Gratuluji! Čtyři výhry a k tomu jedno třetí místo je opravdu úctyhodná bilance. Říká se, že obhájit titul je těžší, než získat první. V této sezóně to tak ale úplně nevypadalo :)

Odměny za celkové pořadí nakonec získali tito hráči:1. Drekt
236 bodů2. Gordon
168 bodů3. Psyx
132 bodů4. RemixSvK
128 bodů

Psyx udržel třetí místo i přes neúčast v posledním turnaji. Moc ale nechybělo - pokud by RemixSvK porazil Drekta ve finálovém zápase v Battlerite, připadl by celkový bronz Remixovi.


Kompletní výsledky z jednotlivých turnajů najdete na turnajovém webu.

Tipovačka

Tipovací soutěž se v roce 2019 skládala ze dvou částí. V části pro hráče jsem rozdal pořádnou porci výher, protože vyhrávalo 10 políček a každé skrývalo až 3 výhry. Nakonec tipující trefili přesně polovinu polí, ale využili je řádně :)
Celkem si účastníci rozdělili kredit na Steam v hodnotě 140 €. Nejúspěšnějším tipujícím byl Steve, který se trefil celkem 3x. Smutnit nemuseli ale ani Gordon, watchOut, Kunick a Drekt, kteří získali každý dvě výhry. Gratuluji výhercům.

Druhou částí byla divácká tipovačka, ve které zájemci, kteří se neúčastnili turnajů, mohli tipovat 5 nejlepších v každém turnaji. Započítávaly se nejen přesné tipy, ale i tipy těsně vedle (tzv. malé body).
Pořadí v tipovačce se celý rok měnilo. Nejprve vedl Jumas, po čtvrtém turnaji se skvělým tipem dostal do vedení Bragi a nakonec to všem v posledním kole úplně přesným tipem vyfoukla RomcaT :)

Vítězové v divácké tipovačce si odnesli také kredit na Steam, a to v následující výši. RomcaT 25 €, Jumas 15 € a Bragi 10 €. Gratuluji a všem tipujícím děkuji za pravidelnou účast.


Poděkování, plány do budoucna


Všem hráčům děkuji za účast a za bezproblémové chování, kterého si jako organizátor velmi vážím. Bez vás by to nešlo.

Již připravuji ročník 2020, ve kterém vás čeká řada změn. Opět budeme hrát 5 turnajů, některé seriózní, jiné praštěnější - jako vždycky. Změní se však systém odměn.

Za jednotlivé turnaje nezískají odměnu tři nejlepší, ale hned pět. Také s výší odměn půjdeme kousek nahoru:

1. 30 €
2. 20 €
3. 15 €
4. 10 €
5. 5 €
Výhry budu vyplácet po skončení každého turnaje do vaší Steam peněženky.

Kvůli stagnující až klesající účasti jsem se rozhodl to celé zjednodušit. Proto již nebudeme sbírat body do celkového pořadí a titul DH Master bude vyhlášen pouze formálně (bez odměny). Již také nebude probíhat hráčská ani divácká tipovačka. Slibuji si od toho snížení administrativní zátěže pro mě a také vyšší motivaci účastnit se alespoň jednotlivých turnajů pro vás. Řada z vás se jistě nezúčastnila jednoho turnaje, protože "to nemá cenu". To se nyní snažím změnit.

Kalendář turnajů pro rok 2020 není stanoven. Většina her již nebude duelová, ale spíše na čas nebo na skóre. Uvidíme, jak se nový systém osvědčí.

Každý nový turnaj bude vždy oznámen na Blogu DH s dostatečným předstihem. Bližší informace najdete v nové verzi Pravidel DH Masters. A o letních prázdninách čekejte bonusový miniturnaj pro vás i vaše ratolesti :)

První turnaj DH Masters 2020 vyhlásím již velmi brzy. Hrát budeme hru DiRT: Showdown, kterou většina z vás již vlastní (byla několikrát zdarma).


Pokud ji nemáte, můžete ji sehnat za pár korun v některém z e-shopů.

Přeji vás hezký a úspěšný rok 2020.

Kwoky

Diskuze ke článku

Dal jsem do pořádku turnajový web. Všechny stránky pro rok 2019 jsou kompletní. Starší ročníky ještě projdu a doladím.

Kdybyste narazili na nějaký problém (něco chybělo, vedlo na neexistující stránku, chybná informace apod.), dejte mi prosím vědět. Rád bych to měl před zahájením nového ročníku uklizené.
@Drekt (30.01.2020 22:40): jj, bylo by to super, jen bych připomněl že i první ročník jsem měl vyhrát já. I kdybych skončil poslední v tom závodním turnaji, tak bych vyhrál, jenže zdravotní problémy mi nedovolily se zúčastnit. Při vší účtě k soupeřům jsi letos neměl silnou konkurenci. Snad mi ty další termíny letos vyjdou a budu bojovat :-)
Jinak počítal jsem si bilanci: z 20 turnajů jsem se účastnil 17x, z toho jsem obsadil bramborovou pozici hned 6x, v celkovém hodnocení pak 3x. Titul Bramborový král si držím pevně a nikdo mi ho jen tak nesebere :D
@Gordon (29.01.2020 01:39): Stabilní kalendář měl dát šanci všem, aby si to naplánovali. Nakonec to ale na účast nemělo žádný vliv. Časové limity teď budou vícedenní, takže času bude dostatek.
A jaký je vlastně důvod neoznamovat termín turnaje více dopředu? Mě to může totálně svázat ruce, neb u nás si děláme rozpis měsíc do předu...
@Kwoky (28.01.2020 23:36): jako chápu, ale za sebe bych přivítal kdyby jeden z turnáju byl něco jako "Online Classic". Hra která je online negendou a klidně už byla - at už DOOM, CSko, Starcraft, jako asi i ta "debilní" Trackmanie :D, apod. Sice je třeba je víc umět, ale zase to má ten správný competitivní feeling.
@Kunick (28.01.2020 22:22): Kvalitních duelových her, které je možné použít na turnaj (soukromý server nebo aspoň soukromá místnost + krátká fáze učení), není mnoho. Několikrát se mi stalo, že jsem nadšeně vybral hru, pak ji pustil na vyzkoušení a zjistil, že to prostě nepůjde. Úplně duely nezavrhuju, ale jestli letos budou, tak maximálně jednou.
Tento příspěvek neobsahuje product placement :)
Těžce se vzpomíná na jeden moment. Nicméně Tvůj PP při streamování byl jeden ze zlatých hřebů soutěže. Jinak mě absence reálného měření sil hodně mrzí, ale chápu proč to je z organizačních důvodů snažší. Jo a styd se, že další ročník začínáš auty - závody byly vždy uplně totálně nedobré. Takže jak by řekl Karas: V Dirtu budu hodně někde!
@Laurona (28.01.2020 16:37): Prohrát všechny zápasy, když jich bylo asi 8, navíc ve hře s mocným prvkem náhody, to chce fakt velkou smůlu.

@Steve (28.01.2020 17:35): Čím větší nervy, tím větší je pak radost z výhry, když se zadaří :) odkaz

@Crash (28.01.2020 17:40): Ten Starcraft je pro mě nejvtipnější zápas celé dosavadní historie DHM. Jen si na to vzpomenu, hned se začnu usmívat :) A pozor, sloník má víc dílů :)

@Gordon (28.01.2020 18:38): Uvidíme, kolik lidí uslyší spíš na offline turnaje. Sám jsem na to zvědavý. Uznávám, že v Doomovi byly i lepší mapy, ale ta touha dát první level celé hry byla příliš silná. S peklem počítám, to je jasný už od prvního ročníku :)

@Fatality (28.01.2020 19:18): Dobré zprávy.
Já jsem jinak zase rád, že jsem konečně něco v životě vyhrál. A druhé místo jsem si užil, Někdy jsem se neovládl a křičel na účet protihráče, jak nějaké toxické děcko, pak byl naštvaný na sebe, nakonec ale to k soutěži patří. :)

Jednotlivé turnaje jsem si užil, mrzí mě letošní absence duelů, neb ty považuji za nejlepší, hraní "offline" na nějakej čas mě moc nebere, protože tomu chybí ta soutěživost, zároveň jsem někdy potil až na zadku, abych nějakou hru vyhrál, né vždy se ale poštěstí.

Za nejlepší považuji CS2D a Battlerite, Doom mohl mít lepší mapu.
Za nejhorší považuji ten blbej autodrom, co ani nefungoval! Kwoky! V pekle za tohle pro tebe mají místo. :-D
Oh shit, oceněný bramborový pozice! Steve si tentokrát pojede pro pořádnej balík :)

@Kwoky (28.01.2020 15:52): Tak CSko bylo parádní. Moje výkony nahoru dolu a pořádný nervy proti Fatalitymu :D Nečekaně chytlavá Brawlhalla taky super a nelze opomenout TrackManii, tam byly hodně zajímavý tratě a bavilo mě to zlepšovat. Samý fajn vzpomínky :)
Ještě takový postřeh. Při psaní reportu na mě nějak dolehlo to, že už budeme zahajovat pátý ročník. Nějak ten čas letí :) Už máme za sebou celkem pěknou historii plnou zajímavých klání.

Na který turnaj vzpomínáte nejraději? A který byl největší opruz? :)
Pěkný report. Těším se na další ročník. Snad už se letos opět zúčastním.
Čo znamená pri tom Autodrome, že tam bol jeden hráč mimo súťaž. To bol nejaký random noob čo sa tam pripojil? :D
Pěkné turnaje!

To že klesá počet hráčů je škoda, ale zase na druhou stranu jsem se posunul v celkovém pořadí ;)