Faeria

online > nezařazeno *
strategie > tahová strategie
logická > nezařazeno
08.03.2017 PC
Tahová strategie Faeria je kombinací karetní a deskové hry. Ponoříte se do mýtického světa Faeria, kde budete na herní ploše o 37 polích vyvolávat monstra a vytvářet různé druhy pozemků. Vyvolání monster je možné pouze pomocí hracích karet, na jejichž použití je nezbytné určité množství surovin, které získáváte z vámi obhospodařovaných pozemků. Každý netvor má odlišný počet životů a může působit různě velká zranění.

Jedna hra trvá asi čtvrt hodiny, takže své chyby lze rychle odčinit ve hře následující. Faeria nabízí také režim pozorovatele nebo komentátora, ve kterém jsou vidět karty obou hráčů a lze tak zhlédnout nebo komentovat celý zápas s absolutním přehledem o dění na herní ploše.

Garion: Takové maily snad už v dnešní době nemůžou nikoho rozčílit. Delete a jdeme dál.

Když jsem vybral Faerii jako hru pro turnaj DH Masters 2017, téměř jsem ji neznal. Ale už při prvních pokusech jsem měl pocit, že "tady všechno hraje". Necítil jsem známou pachuť free 2 play her, kde nejlépe po třetím zápase na vás vyskočí, že si máte koupit mince a nejvýhodnější balíček je za 50-100 euro. Tady je to vyřešené opravdu dobře.

Kombinace karet a strategie znamená, že nestačí jen postavit skvělý balíček, ale je nutné také stavět hrací plochu tak, abyste mohli těžit a útočit a přitom nedovolit to samé svému soupeři. Není totiž nic horšího, než mít ruku plnou super karet, ale nemít energii na jejich vyložení. Karta v ruce je k ničemu a soupeř vás tak snadno dostane.

Je zde celá řada lákadel, které vás mají u hry udržet. Ať už je to rozsáhlá Pandora, duely s živými hráči, singleplayer mise, mise s bossy a já nevím co ještě. K tomu si přičtěte pobídky za každodenní přihlášení, bonus za první výhru dne nebo daily challenges a tahle hra vás k sobě připoutá a nepustí. Jednu chvíli to u mě vyvolávalo až pocity závislosti. To ale nemyslím vůbec ve zlém, naopak je to podle mě perfektní způsob, jak se s f2p vypořádat.

Máte možnost si kupovat balíčky a doufat, že vám padnou dobré karty. Nebo hrát, plnit mise a balíčky si odemykat hraním. Jde to sice pomalu, ale když nechcete trhat rekordy, tak je tempo snesitelné. Postupně se sice zpomaluje, ale hrál jsem zatím jen asi 30 hodin, takže nemůžu posoudit jak to bude vypadat později. Některé karty jsou opravdu hodně ultimátní a když se je podaří zahrát, tak je to potom fičák. Pokaždé ale existuje nějaký způsob, jak je zablokovat nebo zničit. A je jen otázka, jestli máte tu správnou kartu ve svém balíčku.

Po technické stránce je hra super. Grafika je moc pěkná, efekty na hrací ploše také. I hudba je velmi příjemná, magická, tajemná. Hra mi spadla jen jednou. Chyběly mi tu snad jen nějaké pořádné cutscény.

Hraní Faerie jsem si velmi užil. Původně mě nebavilo skládal balíčky a mydlil jsem všechno se Zeleným začátkem, ale pak jsem se do toho nějak dostal. Nejvíc mě asi okouzlila ta taktická část. Prostě to nejsou jenom kartičky, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Pro: Vyvážená kombinace strategie a karet, vzhled hry, různé možnosti jak hrát a skládat balíček, F2P zde vylepšuje zážitek

Proti: Chybí cutscény, po nějaké době přijde stereotyp

Herní výzva 2017: "Kamarád doporučuje!"

Původně jsem měl v plánu zahrát si nějaké izometrické RPG, ale Faeria se mi zalíbila natolik, že jsem se ji rozhodl zařadit do výzvy. To že je to jiný žánr než ostatní je jen plus. Dozvěděl jsem se o ní od Kwokyho, když ji zařadil do DH Masters. Na turnaji jsem sice neoslnil, ale třeba bude nějaký další... ;-)

Faeria je karetní hra o zhruba 10-30 minutových kláních. Na bojištích složených z šestiúhelníků. Jak proti počítači, tak i reálným soupeřům. Příběh v podstatě neexistuje, takže se mu nebudu věnovat.

Hra jednoho hráče je okořeněna o různé varianty bitevních polí, cheatující AI a karty z Pandory (viz níže). Přesto všechno, s rozumným balíčkem, není problém vždy vyhrát. Výjimku tvoří world bossové, kteří mají více životů, získávají více many (na sesílání karet) za kolo i speciální mechaniky.

PvP je možné hrát v režimech Casual a Ranked. Liší se pouze v tom, s jak těžkými soupeři se člověk může potkat. Zatímco v režimu Casual to může být úplně kdokoliv, v Ranked jen s těmi kdo jsou na podobné úrovni.  Počáteční level je 25 a čím je hráč lepší, tím se level snižuje. Až na 0, kterému se říká "God rank". Tam jsou hráči seřazeni na základě ELO a ti nejlepší byli donedávna zváni do pravidelného měsíčního turnaje o finanční odměny. Co ho přesně nahradí se ještě neví.

Pandora je speciální herní mód, který se od zbytku hry liší zejména výběrem karet. Nedají se zvolit podle libosti, ale pouze náhodným výběrem. 33x je nutné si vybrat z pěti náhodně vybraných karet a doufat, že ve výsledku z toho nebude mišmaš. Pokud ano, tak se to nedá vrátit. To mi osobně na Pandoře nejvíce vadí, a proto ji nikdy moc dlouho nehrál. Hra v podstatě může být rozhodnuta ještě před prvním tahem. Během výběru si všichni hráči (i počítač) vybírají tři speciální OP karty, které se jinde v PvP nevyskytují. Pandoru je možné hrát jak sólo, tak i proti náhodným hráčům.

Steam mi momentálně ukazuje 200 hodin a mám pocit, že jsem už viděl všechno. Odehrál jsem něco v Pandoře, přešel všechny unikátní sólo mise, včetně world bossů, dohrál Oversky a získal God rank. Velkou zásluhu na tom brit Aquablad, jehož články a videa mi pomohly se obrovsky zlepšit. Ale jelikož asi nikdy nebudu mít dostatek času a píle, abych se zúčastnil nějakého turnaje o ceny, hru nejspíš brzy opustím. Nicméně pokud byste měli zájem o přátelský zápas, určitě se ozvěte.

Pro: jednoduché na pochopení, aktivní komunita

Proti: nelze hrát offline, neférovost Pandory