Battlerite

20.09.2016

free to play (dříve placená hra)

Battlerite je MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) hra, neobsahující klasické prvky MOBA her jako rozdělení mapy na cesty ani neutrální jednotky, ale pouze týmové souboje. Je považována za nástupce hry Bloodline Champions, která byla vyvíjena stejnými vývojáři. Nejdříve hra vyšla v předběžném přístupu na Steamu, později byla vydána jako free to play hra.

Ještě před začátkem hry si můžete vybrat z dvaceti a více hrdinů, kteří se dělí na hrdiny na blízko, na dálku a supporty (podpůrné hrdiny). Před začátkem souboje si hrdina vybírá z tzv. battleritů, které nabízí různé pasivní efekty modifikující jeho schopnosti. Schopností je v základu sedm, a všichni hrdinové mají k dispozici ještě tzv. EX schopnosti, které jdou využít pouze za energii.

Hra nabízí tři mody – dva proti dvěma, tři proti třem a limitované mody. Hráči proti sobě stojí na opačných stranách a snaží se eliminovat nepřátelský tým, zápasy jsou vyhodnoceny po třech vítězstvích jedné strany.

Hraju variantu Battlerite royale. Hra je stále ve funkčním stavu, ale už v ní neprobíhají žádné sezóny ani jiné eventy. Na začátku hraní jsem občas potkával i živé hráče, ale s postupem času už hraju asi jen s boty (podle stále stejného chování na začátku a neustálému umírání soupeřů v zóně - tohle je na AI hodně nepovedené). Každopádně mě to baví a ještě v tom asi nějakou hodinu utopím. Je škoda, že hra postupně umírá, i když je zábavná.

Základní pravidlo úspěšných kompetitivních her - „easy to learn – hard to master“ - tahle hra splňuje do puntíku. Sám jsem to zažil. Když jsme hledali hru, kterou bychom mohli s bratrem hrát během Covid karantény, vzpomenul jsem si na tenhle klenot, představený mi Kwokym během jeho DH Masters. A přes počáteční rezervovanost se do hry vrhnul nejen bratr, ale i jeho přítelkyně. A u obou bylo vidět, jak jim rychle přešlo do krve ovládání, jak postupně objevovali důležitost boje o středový orb a jak se učili odhadovat, na kterého soupeře se musíme zaměřit. A i porážky nás bavily a často jsme po nich dlouze rozebírali, kde že se stala chyba a co udělat příště jinak. Častokrát déle než samotná hra.
Pokud budete i vy hledat nějakou hru, kterou si budeme moci užít s přáteli, dejte Battlerite šanci. Jen nezapomeňte, že bez komunikace je zábava jen poloviční.

Pro: Za vyzkoušení nic nedáte – takže těch pár minut na jednu hru klidně obětujte

Proti: Proti ostříleným borcům si ze začátku moc neškrtnete