Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

#StayAtHome festival aktivity 2020

Jste poslední dny nuceni nebo rozhodnuti z mnoha různých důvodů trávit čas doma? Už nevíte, co hrát, co číst nebo na co koukat na Netflixu? Potřebujete něčím utěšit svůj workoholismus a možná za to dostat i nějakou odměnu? Není se čeho bát, Databáze je tu v těchto těžkých chvílích pro vás.

Pokud jste se ještě neúčastnili žádného Festivalu aktivity a nevíte, o co se jedná, nemusíte v soutěži hledat nic složitějšího, než co prozrazuje její samotný název. Jedná se zkrátka odměňování nejaktivnějších uživatelů Databáze. V průběhu následujících 3 týdnů se bude soutěžit o ceny v celkové hodnotě 255 € ve více kategoriích. V každé kategorii čeká na tři nejpilnější soutěžící dárkový kupon na Steam a odměna v podobě DH bodů, přičemž klíč pro udělení výher je následující:

1. místo 100 DH bodů + Steam dárkový kupon o hodnotě 50 € *
2. místo 75 DH bodů + Steam dárkový kupon o hodnotě 25 € *
3. místo 50 DH bodů + Steam dárkový kupon o hodnotě 10 € *

* Po domluvě je možno cenu zaměnit za jednu hru na jiné digitální distribuci podporující darování her, popř. fyzickou edici.
Systém soutěže je jednoduchý. Na příčky vítězů jednotlivých kategorií se propracují ti, kteří získají nejvíce soutěžních bodů. Pravděpodobně není velkým překvapením, že body můžete získat za aktivitu na Databázi. Ve dvou kategoriích lze body získat podle standardního DH bodování (tj. v rozmezí 1-5 bodů). V první kategorii bude bodové ohodnocení probíhat mírně komplexnějším způsobem.

Festival aktivity trvá od 25. března do 14. dubna

A jaké že jsou soutěžní kategorie? To se dozvíte v následující tabulce.

Téma
1. kategorie Zajímavosti všeho druhu
2. kategorie Hry vydané po roce 2019 (včetně) a hry s neoznámeným datem vydání
3. kategorie Mobilní a browserové hry
Ještě než se vrhneme na popis jednotlivých kategorií, bylo by vhodné stanovit pravidla a zároveň tak zodpovědět některé otázky, které by mohly padnout:

  • Pro určení, zda vaše hra ještě spadá do časového limitu festivalu, slouží datum, kdy ji odešlete do schvalování. Pokud se tedy stane, že odešlete hru poslední den festivalu a bude vám schválena až následující či později, nemusíte se bát, body dostanete. Zajímavostí se schvalování samozřejmě netýká.
  • Členové týmu DH se soutěže účastnit mohou, nesmí si však své návrhy na přidávání her schvalovat sami (což samozřejmě neplatí pro členy týmu na whitelistu).
  • Uživatelé na whitelistu se soutěže rovněž mohou účastnit a hry se jim budou počítat za plný počet bodů. Vyhrazujeme si ale právo jimi přidané hry zkontrolovat a v případě, že popisky nebudou splňovat kvalitativní standard, který by všem uživatelům na whitelistu měl být známý, soutěžní body odebrat.
A teď něco málo k jednotlivým kategoriím:

1) Zajímavosti všeho druhu

Ne každý se cítí na přidávání her, ale chtěl by Databázi pomoci jiným způsobem. Pro takovéto uživatele existuje možnost přidávat videa, odkazy či zajímavosti, týkající se například vzniku hry, jejích různých verzí či easter eggů, které hráči mohou najít. A právě na zajímavosti bychom se chtěli zaměřit v této kategorii. Vaším úkolem je tak přidat do Databáze ke hrám co nejvíce kvalitních zajímavostí v jakékoliv kategorii. Kritériem pro výhru však není jen jejich počet, ale i bodové hodnocení od ostatních uživatelů. Pokud tak někdo bude zahlcovat Databázi nesmyslnými zajímavostmi, které budou ostatními uživateli nahlášeny, nebudou se mu počítat do soutěže.

2) Hry vydané po roce 2019 (včetně) a hry s neoznámeným datem vydání

Abychom drželi krok s dobou, je potřeba obsah Databáze stále udržovat a rozšiřovat o ty nejnovější tituly, které si na nás herní vývojáři připravují. Vaším úkolem tak je přidat co nejvíce profilů her s datem vydání po roce 2019 (včetně) či her s neoznámeným datem vydání. Pokud potřebujete inspiraci, doporučujeme vám znovu nahlédnout do Fritolova článku To nejzajímavější v herním roce 2020, z něhož spoustu her na naší stále Databázi chybí. Jako inspirace mohou posloužit například i články 2019 in video games, 2020 in video gaming na Wikipedii či portál Releases.com. V rámci kategorie je možné přidávat i hry, které byly v uvedených letech vydány formou Early Access.

Dejte si však prosím pozor na jednu věc – popisky her s neoznámeným datem vydání musí splňovat stejná kritéria pro přidání, jako tomu platí pro všechny ostatní hry. Není žádoucí přidávat hry, u kterých je znám pouze název, či je dostupný jeden nic neříkající trailer a o gameplayi nejsou známy žádné podrobnosti. Takovéto popisky budou zamítány, tudíž si před přidáním hry rozmyslete, zda jste z dostupných informací schopní sestavit standardní popisek.

3) Mobilní a browserové hry

Poslední kategorie je spjatá s naším posledním updatem DH 2019.3, který na Databázi mimo jiné přidal možnost evidovat tak dlouho očekávané mobilní a browserové hry. Úkol je tedy jasný – přidat co nejvíce her, které vyšly na následujících platformách:

iOS, Android, Java 2 Micro Edition, Symbian, Nokia N-Gage, Windows Mobile, Windows Phone, BlackBerry, Browser

Zcela nezáleží na tom, pro kolikero platforem vyšly – důležité akorát je, aby alespoň jedna z nich byla jedna z výše uvedených platforem.A to je zatím všechno, vzhůru do psaní! Případné dotazy rádi zodpovíme v diskuzi pod článkem. Za celý tým Databáze her vám tímto přeji pevné zdraví. Držte se, bude líp!
Ronik

Diskuze ke článku

@Tulareanus (19.04.2020 23:34): Přesně! Tak sám sem Ti to pluskoval ;)

A prrr! Speedruny jsem přidával když jsem nesoutěžil. čistě jen proto, že jsem narazil na tu sérii videí, kde na ně reagují autoři hry. Což mimochodem bylo občas fakt super a doporučuju!
Přišel čas na vyhlášení vítězů!

1) Zajímavosti všeho druhu

1.) M.a.t.t. (172 zajímavostí, 884 plusů)
2.) Tulareanus (59 zajímavostí, 358 plusů)
3.) Kunick (70 zajímavostí, 66 plusů)

O prvním místu nebylo pochyb, jelikož M.a.t.t. nasadil takové tempo, že přidal více zajímavostí, než soutěžící na druhém, třetím a čtvrtém místě dohromady, avšak bez toho, aby utrpěla kvalita, o čemž svědčí i počet utržených plusů. Mezi Tulareanem a Kunickem na třetím místě nakonec rozhodlo, že i když Tulareanus přidal zajímavostí méně, utržil za ně díky jejich pestrosti, obsahu a tématice několikanásobně více plusů od uživatelů.

2) Hry vydané po roce 2019 (včetně) a hry s neoznámeným datem vydání

1.) ad142 (44 her)
2.) Starletka (30 her)
3.) Electricman37 (24 her)

Na druhém místě by podle počtu přidaných her někdo možná čekal Dunemastera, jelikož ale naprostá většina jeho her splňovala podmínky obou kategorií, rozhodli jsme se je počítat pouze do třetí kategorie, kde jich měl o dvě víc (42 proti 40). Největší drama se tedy v této kategorii nakonec odehrálo mezi soutěžícími na třetím a čtvrtém místě (jazz1), kde o výhře nakonec rozhodla jedna jediná hra :)

3) Mobilní a browserové hry

1.) Dunemaster (42 her)
2.) miCHALupka (28 her)
3.) Fritol (19 her)

Tady s téměř jasným pořadím hodinu před ukončením soutěže nečekaně zamával Dunemaster, který se svou Apple Arcade dávkou vyhoupl na první místo a vystrčil tak z příček vítězů jazze1. Jeho počet přidaných her a celkově dobrá kvalita popisků tak i přes jisté výhrady pohodlně stačila na první místo.

Gratulujeme všem výhercům, které Memphis bude v nejbližší době kontaktovat :) Celkově moc děkujeme za hojnou účast a doufáme, že elán do rozšiřování Databáze vás neopustí ani po zbytek roku, jelikož se pomalu, ale jistě blížíme k vysněnému počtu 20 tisíc přidaných her a bylo by pěkně symbolické, kdyby se meta stihla naplnit letos :)
@jazz1 (16.04.2020 18:50): Nemyslím, že som sa niekedy vyslovene stratil...:) Na DH som od svojho registrovania v roku 2016 denne. Teraz som pozeral, že len za rok 2019 som len tak pridal 42 hier, mimo nejakej súťaže. Viem, nie je to nejako extra veľa, ale oproti iným, dosť. No a celkovo od roku 2016 som ich už pridal 674. To je myslím, celkom slušný počet za štyri roky a drvivá väčšina z nich bola mimo akejkoľvek súťaže, jednoducho som ich pridal len preto, aby tu vôbec boli...
Jedna věc mě napadá, aby se eventuálně někdo necítil podveden, myslím, že ve schvalovacím rozhraní byly i staré návrhy před datem vyhlášení Festivalu. Předpokládám, že tyto návrhy, pokud byly schválené, se do soutěže nepočítají?

Tedy ještě teď jsou tam návrhy staré 30 dní a více
Upřímně řečeno, nechápu proč to považujete za neférové nebo dokonce netransparentní. Konec byl přesně definován, a jak by řekl Míra Bosák: "Fotbal se hraje 90 minut." Pravidelnost je hezká, ale reálně jde o vážený počet.
Přece jen bylo řečeno, že přidání je bodováno a tak nezáleží jen na kvantitě, ale kvalita přidaní bude taky zohledněna.
Ďakujem za slová uznania, ale to, či si niečo zaslúžim, alebo nie nechajme na moderátoroch, či adminoch, alebo aj obyčajnom šťastí. Súboj v záverečných dňoch splnil svoj účel a len zvýšil počet pridaných hier. Osobne môžem povedať, že do Festivalu aktivity som sa zapojil až v druhej polovici, najmä vďaka správcovi obsahu M.a.t.t-ovi, ktorý ma nakopol k vyššej aktivite, keď spomenul že podobnú súťaž v pridávaní som už raz vyhral, ešte v roku 2018 - k 10. výročiu DH, takže by som sa mal pokúsiť obhájiť vtedajšie prvenstvo. Spomínam, že bola súťaž veľmi transparentná a hlavní súperi veľmi silní -"jazz1 a Solidor". Vtedy však podobný manéver v samom závere nik neurobil, preto som ho nečakal a nemilo ma prekvapil.

Každopádne, najdôležitejšie je, aby aktivita pridávačov zostala aj naďalej vysoká, pretože hry sú srdcom tejto databázy a v keď nebudú pridané, nebude sa o nich dať diskutovať, či ich komentovať.
Počty nepočty, jestli budeme hrát fair play, tak si vítězství bez diskuze zaslouží ad142, protože tady hry poctivě a transparentně přidával každý den. A Electricman37 mě osobně taky motivoval pokračovat, takže za mě děkuji, pánové. A stejně tak organizátorům. Ať už budou výsledky jakékoliv, byla to sranda :)
Předně, velké díky všem za velmi solidní účast :)

Jestli počítám správně, ve schvalování zbývá 16 návrhů, které ještě mohou zamávat s pořadím. Pokusíme se je schválit co nejdřív, abychom vás mohli seznámit s výsledky pokud možno ještě tento týden.
Nebyla v tom zakernost, ale neuvedomeni si casoveho posunu 9 hodin. Hra bez popisu byla dilem bugu. Jde mi samozrejme taky hlavne o rozsireni databaze a to se oovedlo, byt do popisu se dostalo par chyb, kyere jsem ve vetsine opravil. Pro DH nepridavam zdaleka poprve, ale mel jsem par let pauzu. Proto klidne z pridavaciho whitelistu odchazim, dokonce o to prosim, preklepy mi prochazi mezi praty. Body necham na adminech, nemyslim si, ze jsem prvni.
Nevim jinak jak to bylo u predchozich festivalu, ostatni pripomenou. Hry, ktere jsem pridal, me zajimaji.

Diky.
@ad142 (15.04.2020 15:45): Taky mě to naštvalo no. :/ Vážně jsem se snažil, co to šlo, ale chtěl jsem se držet toho, že budu přidávat jenom hry, které mě zajímají, což jsem dodržel a i tak jsem se dostal na slušný počet. Sice bez ceny, ale aspoň se nám všem podařilo výrazně rozšířit databázi. :)
Tak kdo by čekal, že zrovna Dunemaster si počká do posledních minut a udělá takové přidávací rošambo? :-)) No, jsem zvědav...
Tady to máte. :)

1) Zajímavosti všeho druhu

M.a.t.t. (114), Tulareanus (40), Brasikona (32), Zx Atari (17)

2) Hry vydané po roce 2019

ad142 (37), Starletka (27), Electricman37 (23), jazz1 (23)

3) Mobilní a browserové hry

miCHALupka (28), Fritol (16), jazz1 (13)
Ve druhé kategorii je vítěz už celkem jasný, ale ještě jsme mohli dostat nějakou statistiku před posledním dnem :D
Do konce festivalu zbývá už jen pár dní, tady je orientační pořadí (v závorce počty přidaných zajímavostí / her):

1) Zajímavosti všeho druhu

M.a.t.t. (114), Tulareanus (38), Brasikona (32), Zx Atari (13), Kunick (13). Rapier (12), veka (11)

2) Hry vydané po roce 2019

Starletka (21), jazz1 (20), Electricman37 (17), ad142 (12)

3) Mobilní a browserové hry

miCHALupka (27), Fritol (11), jazz1 (10)

Hodně štěstí v závěru!
První týden festivalu je za námi, do konce zbývají ještě necelé dva - tady je zatím orientační pořadí:

1) Zajímavosti všeho druhu

1. Tulareanus (27 zajímavostí)
2-3. veka (8 zajímavostí)
2-3. Zx Atari (8 zajímavostí)

2) Hry vydané po roce 2019

1-2. Electricman37 (15 návrhů)
1-2. jazz1 (15 návrhů)
3. Starletka (13 návrhů)

3) Mobilní a browserové hry

1. miCHALupka (16 návrhů)
2. Fritol (9 návrhů)
3. Electricman37 (4 návrhy)

Hodně zdaru všem!
Takhle po ránu scrolluji a najednou na mně vybafne "Stratholme: Festival aktivity", docela jsem se lekl...
@oldgamer89 (25.03.2020 22:57): Kromě toho, že jde o nejpohodlnější způsob, tak nemáme důvod to omezovat jen na Steam, doplnil jsem tam tedy poznámku:

* Po domluvě je možno cenu zaměnit za jednu hru na jiné digitální distribuci podporující darování her, popř. fyzickou edici.
No panove, nastal cas navazat na jedinecnou praci Tomdony :)

"Hra je obsažena v knize 1001 Video Games You Must Play Before You Die vydané nakladatelstvím Universe Publishing."

Jdu najit par knizek a hnedle mam nekolik tisic zajimavosti :) A ne, ze se budete opicit :D
@Bursoft (25.03.2020 15:09): Tenhle argument bych bral, kdyby na DH bylo skutečně důležité info a tohle byl jen doplněk, ale chybí tu spousta jiných věcí, co mi příjdou pro databázi důležité.

A nevěřím nikomu, kdo by mi chtěl tvrdit, že někdy DH použil k tomu, aby zjistil, zda danou hru rozjede. :) A kdyby se za tohle Ctrl+c a Ctrl+v nedostávala pluska a tím pádem bodíky, tak ti garantuju, že se nikdo ani s touhle činností na 3s neobtěžuje.
@Zx Atari 500 (25.03.2020 14:53): Taky mě napadlo, že to je právě kvůli tomu. Osobně bych to z DH kompletně odstranil. Nejsme v době kamenných obchodů, minimální požadavky má dnes uvedené každý eshop. Zbytečný spam.
@Memphis (25.03.2020 14:26): takže plusy k nim nebudou tím hlavním hlediskem? Protože při jejich smršti od každýho se ani neohřejou na homepage a ohodnotěj je jen ti, kdo danou hru sledujou, takže i získat 5+ bude relativně obtížný.
@Crash (25.03.2020 14:23): Popsáno je to možná trochu tajemně, ale jako obvykle to znamená to, že rozhodující je kromě počtu i kvalita. Tj. ve výsledku můžeme za výherce označit někoho, kdo sice přidal o něco méně zajímavostí než někdo druhý, ale podstatně kvalitnějších.
Chválím aktivitu a mám dotaz.

Ten "mírně komplexnější způsob" bodování 1. kategorie, tedy těch zajímavostí, znamená co? Nebo je to tajné? :)
Pěkné. Zda to budu hrotit na výhru se uvidí až dle aktivity ostatních, ale určitě se zúčastním. :)
Super nápad a lákavé ceny. Asi něco málo přidám, ale na výhru to stačit nebude :) Ale díky téhle akci si dovolím tvrdit, že letos přivítáme na DH 20000. hru a to je super ;)