Tomb Raider: The Last Revelation

24.11.1999 PC
24.03.2000 Dreamcast
15.10.2009 PS3PSP
29.08.2012 Vita
Tomb Raider: The Last Revelation je v pořadí již čtvrtý samostatný díl ikonické herní série v hlavní roli s anglickou archeoložkou Larou Croft. Titul v klasickém third person pohledu má opět na svědomí studio Core Design, o vydání se tradičně postarala společnost Eidos Interactive.

Úvod příběhu The Last Revelation zastihuje hlavní protagonistku v roce 1984 ve věku šestnácti let na expedici vedené školním profesorem Vernerem von Croyem v Kambodži. Při průzkumu jisté hrobky se však oba chytí do pasti a zatímco profesor von Croy zde zůstává uvězněn, mladé Laře se podaří uprchnout. V roce 1999, ve kterém se pak samotná hra odehrává, Lara omylem v Egyptě probudí dávného boha Sutecha a na cestě za kusy brnění boha Ra, který jediný má moc Sutecha zastavit, se opět potkává právě se zdánlivě mrtvým von Croyem. V tomto případě již ovšem ne jako s přítelem.

Oproti předchozím dílům série se tentokrát celá hra odehrává v jedné zemi, a to africkém Egyptě, přesněji v rozličných hrobkách, chrámech apod. Jednotlivé úrovně jsou zde opět skromnějších rozměrů, plné různých pastí a logických úkolů i akrobatických úseků. Do již zdolaných úrovní se tentokrát lze také vracet. Nepřátelé v podobě např. krokodýlů, škorpionů ale i kostlivců nebo arabských bojovníků se pak objevují spíše jednotlivě a k tradičním zbraním na jejich likvidaci se přidala třeba kuše či granátomet. Novinkou jsou také pohyby mladé hrdinky jako různé úskoky, šplh či houpání na laně nebo sprint, ale i používání pochodní nebo páčidla. Přibyly také dva zaměřovací režimy, a to automatický i ruční a nechybí ani možnost jízdy v různých vozidlech. Nově lze také kombinovat předměty v inventáři, k doplňování životů slouží jako vždy lékárničky.

Zlepšením prošla i grafická stránka hry, především pak různorodé světelné efekty a přepracovány byly i pohyby neohrožené cestovatelky, které jsou nyní více plynulejší a doplněny o detaily jako vodu odkapávající z oděvu. Úprav doznala i v sérii často kritizovaná kamera, která se v nepřehledných situacích přepne do první osoby, nebo při přiblížení ke stěně zprůhlední hlavní postavu aby hráč neztratil přehled o situaci.

Čtvrtý díl se sympatickou archeoložkou v hlavní roli přišel na trh skoro na rok přesně od dílu předchozího a konečně sebou přináší nějaké ty změny.

Co mě potěšilo nejvíce, je mnohem větší várka animací, hra tak působí dynamičtěji, děj není tak roztahaný a konečně pořádně vím, kde jsem a proč tam jsem a co je vlastně mým cílem. Co mě naopak velmi zklamalo je stále stejný engine, který mě za ty tři díly už dost omrzel. Krom příšerného houpání na laně je nových pohybů minimum a zbraní také moc nepřibylo. Levely jsou menší a už nejsou tak obrovské a i přestože jich je oproti trojce o dost více, herní doba je u The Last Revelation o něco málo kratší. Zejména první půlka hra přináší hodně svěží nápady a různé spletité cestičky. Naopak v druhé polovině jako kdyby tvůrcům došly nápady a celá hra se ponoří do šedi (prostředím a bohužel i hratelnostně), díky čemuž jsem už v závěru dost hnal do finiše, jen abych to už měl za sebou. TombSpiritem zmiňovaná Káhira byla skutečně nehorázně otravným levelem, kde jsem se těžko orientoval i s pomocí návodu, naopak zbytek hry na obtížnosti dost ubral a zákysů bylo minimum. Stejně tak nepřátelé jsou mnohem méně tuzí a lékárniček je více než dost.

Kdybych měl hodnotit první půlku hry, byl by to jasně nejlepší do té doby vydaný Tomb Raider. Druhá půlka je už jen dost průměrná a nepřináší ani moc uspokojující zakončení.

Pro: návrat do Egyptského prostředí, první půlka hry, Lara umí být mrcha, dlouhá herní doba

Proti: pořád stejný engine, málo novinek, ke konci už trochu nuda

Zatímco druhý a třetí díl si jsou docela podobné, Last Revelation konečně přináší trochu víc osvěžujících změn. Chybí Lařin (fuj to skloňování) "skromný domeček", což mě trochu mrzí - asi vývojářům došly nápady. Místo toho slouží jako tutoriál první dva levely z Lařiny minulosti. Lara se taky naučila pár nových kousků jako ručkování "přes rohy", šplhání a bohužel taky houpání a skákání na laně / z lana. Proč bohužel? Protože nikdy není jasné, kam Lara přesně skočí a kamera tu vůbec nepomáhá, spíš naopak. Naštěstí tu míst, kde musíte z rozhoupaného lana někam přesně skočit ("ideálně" na další lano) není zas až tolik, takže se to dá přežít (teď mluvím o hráčových nervech, Lara v těchto místech samozřejmě párkrát zemře). :-)

Trochu taky ustoupila akce (nepřátel není tolik a jsou buď relativně slabí nebo naopak nesmrtelní a je potřeba si s nimi poradit jinak než poskakováním a střílením), zato je tu pár docela vypečených hádanek. TR4 se tak podobá spíš dílu prvnímu než dvojce a trojce. Taky příběh je o dost temnější a o trochu zajímavější než bývalo zvykem.

A teď už konečně k tomu hlavnímu - samotným levelům. Celá hra (s výjimkou úvodního tutoriálu) se odehrává v Egyptě. Rozhodně ale není třeba se bát nějakého stereotypu, je tu docela dost různých prostředí. Novinkou je to, že je často možné (a někdy dokonce nutné) se vracet do předchozích levelů a tam např. použít nově získaný předmět nebo výjimečně i najít předmět, který jsme předtím vynechali. Levely jsou menší (že by nedostatek paměti prvního PlayStationu?), ale zato je jich opravdu hodně (desítky).

Úroveň levelů z mého pohledu značně kolísá. Ze začátku jsou levely nadprůměrně dobré a přibližně celou druhou čtvrtinu (Alexandria) považuju za nejlepší část hry. Každý level je tu originální a některé jsou naprosto nezapomenutelné (konkrétně The Lost Library se skvělým level designem a hádankami, není divu, že právě tenhle level je v demu). Bohužel po nich následuje asi nejslabší část hry. Celá Káhira je strašně temná, tmavá, zmatená a celkově depresivní oblast. Moc bych se nedivil, kdyby s hrou někdo sekl právě tady. Naštěstí po této části až do konce nás už čekají zase jen nadprůměrné a zajímavé levely (s drobnými výjimkami typu The Mastabas).

Na co jsem ještě zapomněl? Trochu divný interface (když jsem TR4 hrál poprvé, tak jsem měl problém hru vůbec vypnout, je potřeba ji nejprv zapauzovat pomocí P), ale je tu aspoň jedna zajímavá novinka - kombinování předmětů. Theme song je pak absolutně nejlepší ze všech dílů, co jsem prozatím hrál (slyšel).

Abych to shrnul - Last Revelation rozhodně doporučuju, zvlášť oblasti jako Karnak a Alexandria stojí za to vidět a zažít. Těch 5 následujících levelů pak můžu s klidným svědomím doporučit přeskočit (ano, mluvím o cheatu). Pokud máte rádi jedničku, tak se vyplatí TR4 vyzkoušet, i když vám dvojka a/nebo trojka moc nesedly. No a kdo má (jako já) rád egyptské prostředí a mytologii, tak pro toho jde o příjemnou povinnost.

Pro: (některé) skvělé levely a hádanky, novinky oproti předchozím dílům, příběh, theme song

Proti: (některé) fuj levely, skákání z lana

Naše archeoložka zprusvitněla, umí ručkovat přes hrany, chodit a houpat se na laně, nic, co by se při troše dobré vule nezvládla naučit dříve. Jedna ucelená mapa jako v Princi of Persia, která si jistě své příznivce najde, má nahradit stereotyp který ji provází na cestách za poklady a konečně finišuje její smrtí, pozor SPOILER, ale k TR mi to vyloženě nesedí, protože jste zvyklí s prsatou paní obletět celý svět a neschovávat puvab v zatuchlých hrobkách s nějakým meduínem v zádech a hledat ztraceného tatínka…

Pro: mokré efekty Lary.

Proti: cca 30x delší nahrávací doba a stojí to za to!

TR 4: The last revelation byl první TR, který se mi dostal pod ruku. Původně jsem ho ani nechtěl, ale člověk byl nakonec rád, že má něco nového a co víc? Ty první úrovně mě docela chytly.
A hele, ono se to dalo hrát i dál a bavilo mě to způsobem takovým, že jsem to nakonec přehrál. Sice to na první pokus docela trvalo a čekal na mě nejeden zákys, ale podařilo se. A bavil jsem se navýsost skvěle.
Čtyřka mi otevřela cestu k dalším dílům, a tak jsem měl možnost proklestit se jednou z nejklasičtějších sérií na PS1 a PC a s Larou poznat kus světa.
I když jsem už dávno přesedlal na PC a vyzkoušel spousty her, pro Tomb Raidera mám stále slabost a když byla série v akci, nelenil jsem a kupoval.

Nevím, zda dokážou starší díly TR upoutat mladé hráče, za pokus to tedy rozhodně stojí. Pokud si nezakládáte na grafice, která je z mého pohledu stále hezká, nicméně už nějakou tu zimu pamatuje, jednoznačně za šanci stojí.

Pro: Nádherný Egypt, příběh a prostředí je ucelenější, délka

Proti: Některé otravné lokace

Ve čtvrtém díle si tvůrci uvědomili, že přestřelili a vrátili se ke kořenům. A já musím přiznat, že čtverka je až na pár drobností mým nejoblíbenějším dílem.

Celý čtvrtý díl se odehrává v Egyptě, kde Lara nevědomky osvobodí sílu boha Setha. Ten začíná získávat moc a pod svou kontrolu dostává profesora Von Croye, který má na Laru pifku a snaží se o návrat Setha na Zemi. Lara musí projít spoustu levelů, osvobodit sílu dobrého boha Hora a Setha zastavit. Příběh je vynikající, díky skvělým animacím jsem si připadal jak při sledování Mumie, o to více mě zamrzelo antiklimatické finále a konec. Ve finálním střetnutí pracně získané Horovy artefakty nezafungují, Seth není zničen a pak při úniku z hrobky se Lara trapně nechá zasypat pár metrů od východu!.

Levely jsou menší, kompaktnější a logičtější, než kdy jindy, ale i tak si pobloudíte. Hra se totiž dělí na několiv hubů, ze kterých vyrážíte do jednotlivých kol a to i opakovaně, jak postupně získáváte další a další věci potřebné pro postup. Zatímco nepřátel ubylo, ruku v ruce s propojením levelů jsou pasti a především hádanky, které se táhnou i přes několik kol. Tenhle systém se mi ve finále dost líbil, připoměl mi třeba starého dobrého Hexena či různé RPGčka a hlavně je návratem ke kobkaření a adventuření v jedničce.

Z dalších novinek bych zmínil především některé nesmrtelné nepřátele, což nepotěší. Secretů je tu habaděj, ale bonus za jejich sesbírání není žádný. A co se týče pohybů, novinkou je šplhání, houpání a skákání z lana na lano, což je díky mizerné kameře, občasnému časovému limitu a nemožnosti na laně uložit pozici doslova peklo.

A nakonec grafika - v roce 1999 už konečně grafika vypadá jakžtakž moderně, takže dokáže vykreslit působivé scenérie. Ať už krásně nasvícené hrobky, malebnou Alexandrii či apokalypsou sužovanou Káhiru, nebo monumentální výstup na velkou pyramidu, je na co koukat.

Zkrátka a dobře, čtvrtý díl se povedl i díky zasazení do jednoho prostředí, perfektnímu příběhu a návratu ke kořenům.

Pro: Návrat ke kořenům, solidní příběh, výborný leveldesign.

Proti: Skákání na lanech.