The Lion King

08.12.1994 PCSNESGBSegaMD
1995 SegaGG
25.05.1995 NES
Westwood Studios
Jako malé lvíče Simba se vydáte na dlouhé dobrodružství, během kterého Simba dospěje v dospělého lva a postaví se svému zlému strýci Scarovi.

Plošinovka na motivy stejnojmenného filmu zachycuje dobrodružství lva Simby, začínáte jako malý a postupně dospějete a tím získáte i nějaké ty schopnosti navíc. Skáčete, zachytáváte se, šplháte, likvidujete nepřátele, používáte řev, kterým ochromujete nepřátele, které tvoří hlavně zvířata jako ježury, brouci, pavouci, hyeny, pumy a další. Procházíte džunglí, horami, sopkami, lesy, občas se dostanete do bonusového levelu, nebo speciálního, kdy prcháte před stádem pakoňů. Jako dospělý máte navíc více bojových možností, speciální útoky a "chvaty".

Asi jsem si stáhnul nějakou divnou verzi hry nebo jsou to bugy, ale občas se mi stane že se mi nenabíjí řev takže když chci v druhým levelu…

V době kdy hra vznikla jsem jí měl velice rád. Krásná disney grafika, přesně jako ve filmu (až na to rozlišení), inteligentní úrovně, vyvíjející se hlavní hrdina, nádherná hudba. To vše dohromady udělalo z této hry velice příjemnou plošinovku. A když jsem slyšel (!) úvodní "Let`s start" říkal jsem si, jak je ta hra technicky namakaná... :-))

Pro: krásná grafika, nádherná hudba, hratelnost, úrovně.

Proti: Nic zásadního.

The Lion King patří (podle mého názoru) mezi jednu z nejtěžších her vůbec, i když je fakt, že nepatřím mezi nejtrpělivější hráče. A to je na tom to zajímavé. Člověk by si pomyslel, že reklamní hra podle filmu od Disneyho se Simbou v hlavní roli bude spíše taková dětská oddechovka.

Nicméně průběh hrou je asi takový. První kolo The Pridelands je asi nejlehčí a kromě boje s bossem na konci se není čeho bát. Hráč tu může nabýt pocit, že stejně snadná bude většina hry.

Jenže už druhé kolo (Can't Wait To Be King) je výrazně obtížnější. Kdo nemá v prstech cvik se jistě zapotí u první pasáže, kde se přeskakuje žirafám po hlavách. Kdo nemá postřeh bude proklínat Boha u jízdy na pštrosovi a kdo nemá trpělivost s hrou třískne o zem, když bude muset seřizovat opice na stromě, aby pak házely se Simbou ve správném pořadí.

Následuje dalších pár frustrujících levelů (The Elephant Graveyard, The Stampede). Určitě nebude na škodu zmínit takovou zajímavost v levelu Simba's Exile. Tam totiž nesmíte stát na jednom místě déle jak pár sekund, jinak Simbovi spadne na hlavu kámen a sebere nějaké to zdraví.

Vrchol hardcore hratelnosti ale teprve přijde až v mapě Hakuna Matata. Když dorazíte k vodopádu, po kterém padají dřevěné klády, bude se vám tento úkol zdát jako brnkačka. Opak je pravdou. Poskakovat z klády na kládu je prostě zábava téměř na dvě hodiny čistého času. Po několika úmrtích zjistíte, že se lvíče pohybuje docela nehezky rychle a nevyzpytatelně. Stačí se seknout i 1 mm a už jste ve vodě. Když se vám podaří spadnout kousíček před koncem, tak chytnete nerva i v případě, že jste extrémní flegmatik.

Následující levely už hlavní hrdina dospěje a je z něj obrovský lev. Hra je už trochu snazší, jelikož je dospělý Simba silnější, ale zase není tolik přesný a ovládání je krapet těžkopádnější. Level, co se odehrává v sopce (Be Prepared) dá hráči najevo, že ani s dospělým Simbou hra nebude snadná.

Ač se jedná o deset relativně krátkých levelů, dohrát je zabere nejméně celý den. Jestli patříte mezi lidi, co mají rádi "tak trochu" těžší hry, tak mohu The Lion King pouze doporučit. Tak jako tak dávám z nostalgie 65%