The Lion King

08.12.1994 PCSNESGBSegaMD
1995 SegaGG
25.05.1995 NES
29.10.2019 PS4XOneSwitch
Westwood Studios, Digital Eclipse Software (PS4 verze, XOne verze, Switch verze)
Jako malé lvíče Simba se vydáte na dlouhé dobrodružství, během kterého Simba dospěje v dospělého lva a postaví se svému zlému strýci Scarovi.

Plošinovka na motivy stejnojmenného filmu zachycuje dobrodružství lva Simby, začínáte jako malý a postupně dospějete a tím získáte i nějaké ty schopnosti navíc. Skáčete, zachytáváte se, šplháte, likvidujete nepřátele, používáte řev, kterým ochromujete nepřátele, které tvoří hlavně zvířata jako ježury, brouci, pavouci, hyeny, pumy a další. Procházíte džunglí, horami, sopkami, lesy, občas se dostanete do bonusového levelu, nebo speciálního, kdy prcháte před stádem pakoňů. Jako dospělý máte navíc více bojových možností, speciální útoky a "chvaty".

90210: Lionheart byl taky tezsi :) Ale jako samo, Lion patril k tem narocnejm, nekdy zalezelo fakt na kazdem pixelu.. :D

V době kdy hra vznikla jsem jí měl velice rád. Krásná disney grafika, přesně jako ve filmu (až na to rozlišení), inteligentní úrovně, vyvíjející se hlavní hrdina, nádherná hudba. To vše dohromady udělalo z této hry velice příjemnou plošinovku. A když jsem slyšel (!) úvodní "Let`s start" říkal jsem si, jak je ta hra technicky namakaná... :-))

Pro: krásná grafika, nádherná hudba, hratelnost, úrovně.

Proti: Nic zásadního.

The Lion King patří (podle mého názoru) mezi jednu z nejtěžších her vůbec, i když je fakt, že nepatřím mezi nejtrpělivější hráče. A to je na tom to zajímavé. Člověk by si pomyslel, že reklamní hra podle filmu od Disneyho se Simbou v hlavní roli bude spíše taková dětská oddechovka.

Nicméně průběh hrou je asi takový. První kolo The Pridelands je asi nejlehčí a kromě boje s bossem na konci se není čeho bát. Hráč tu může nabýt pocit, že stejně snadná bude většina hry.

Jenže už druhé kolo (Can't Wait To Be King) je výrazně obtížnější. Kdo nemá v prstech cvik se jistě zapotí u první pasáže, kde se přeskakuje žirafám po hlavách. Kdo nemá postřeh bude proklínat Boha u jízdy na pštrosovi a kdo nemá trpělivost s hrou třískne o zem, když bude muset seřizovat opice na stromě, aby pak házely se Simbou ve správném pořadí.

Následuje dalších pár frustrujících levelů (The Elephant Graveyard, The Stampede). Určitě nebude na škodu zmínit takovou zajímavost v levelu Simba's Exile. Tam totiž nesmíte stát na jednom místě déle jak pár sekund, jinak Simbovi spadne na hlavu kámen a sebere nějaké to zdraví.

Vrchol hardcore hratelnosti ale teprve přijde až v mapě Hakuna Matata. Když dorazíte k vodopádu, po kterém padají dřevěné klády, bude se vám tento úkol zdát jako brnkačka. Opak je pravdou. Poskakovat z klády na kládu je prostě zábava téměř na dvě hodiny čistého času. Po několika úmrtích zjistíte, že se lvíče pohybuje docela nehezky rychle a nevyzpytatelně. Stačí se seknout i 1 mm a už jste ve vodě. Když se vám podaří spadnout kousíček před koncem, tak chytnete nerva i v případě, že jste extrémní flegmatik.

Následující levely už hlavní hrdina dospěje a je z něj obrovský lev. Hra je už trochu snazší, jelikož je dospělý Simba silnější, ale zase není tolik přesný a ovládání je krapet těžkopádnější. Level, co se odehrává v sopce (Be Prepared) dá hráči najevo, že ani s dospělým Simbou hra nebude snadná.

Ač se jedná o deset relativně krátkých levelů, dohrát je zabere nejméně celý den. Jestli patříte mezi lidi, co mají rádi "tak trochu" těžší hry, tak mohu The Lion King pouze doporučit. Tak jako tak dávám z nostalgie 65%
Lion King je naprosto opačný případ než Jungle Book. Zatímco Jungle Book je pohodovka na uklidnění nervů, Lion King je na zešílení a na nasrání. Mělo mě varovat, že jsem si tu hru nepamatoval, to vždycky o něčem svědčí.

Nebudu se rozepisovat o příběhu a jak sleduje film, protože jsem ho nikdy neviděl. Ani nemá cenu mluvit o grafice, tyhle ručně keslené záležitosti mají pořád něco do sebe i po tolika letech.

Klíčová je hratelnost, resp. nelidská obtížnost celé hry v kombinace s nedoladěným ovládáním. Lion King má 10 kol a první je těžká pohodička. Skáčete si s malým Simbou po broucích, sbíráte powerupy a bez problémů dojdete do druhého kola. A tam to začne. Je nutno přeskákat určitou pasáž po ocasech hrochů, problém je, že detekce úspěšné pokusu je naprosto mizerná a tak mi milý lvíček ocasem asi z 50% proskočil a zahučel do vody. Nakonec jsem se to naučil, prošel kolo i přes šílenosti s opicemi a jízdě na pštrosovi, prošel ještě jedno kolo a skončil. Ve čtvrtém kole utíkáte v pseudo 3D před tlupou zdivočelé zvěře, jeden kontakt znamená 90% života v prdeli a tak jsem vyplýtval veškeré životy i continue a skončil.

S pocitem, že to nevzdám jsem začal trénovat, přepnul na easy, kde je 9 životů a nakonec se dostal do 6. kola. Kde jsem skončil na přeskakování klád ve vodopádu. Je tam nutné skákat nahoru, ale nemáte tušení jak vysoko Simba vyskočí, jestli dopadne na kládu, nebo ji proskočí. Nasyslené životy letěly pryč stejně rychle jako když naházíte peníze do automatu a hra letěla z disku s pocitem, že tohle nepůjde.

Nakonec jsem ji nainstaloval znovu a musel podvádět. Našel jsem si cheat na přeskakování úrovní, začal od 6. kola a se skřípěním zubů se nakonec dostal k poslednímu boji. Kde jsem to vzdal málem podruhé. Ve finále bojujete se Scarem na tři etapy a můžete do něj bušit jak vzteklí a nic. Když použijete slabý úder, tak to nic nedělá, při silném úderu na Vás skočí a rozcupuje Vás během pár sekund. Co teď? Prošel jsem manuál a nic. Prošel jsem google a youtube návody a zjistil, že je tu utajený pohyb - přehoz! Docílíte ho stiskem slabého a silného úderu současně, ale pouze v případě že se Scar vydýchává. Přehoz mazaně při prvních dvou fázích nefunguje a vypadá to, že Scarovi jen skočíte na hlavu. Nakonec jsem ho dostal a za odměnu dostal jeden statický obrázek totožný s obrázkem z "intra".

No nestálo to za to. Na vině je kromě obtížnosti i ovládání. Lvíček z místa skočí jen kousek, z rozběhu skočí daleko, ale nepřesně. Chůze tu není, jen běh a autoři se přímo vyžívají v titěrných plošinkách ze kterých zahučíte raz dva dolů. Navíc jsou tu souboje, ve kterých dostanete ať se snažíte sebevíc a kde není šance odhadnout vzdálenost kdy zasahujete a kdy dostáváte. Životů, energie a napojení je málo a většinou jsou schované někde, kde to znamená riskantní skok a smrt.

Já vím cheaty jsou pro slabochy, bez pochyby slíznu pár mínusů. Ale chtěl jsem vidět konec a jinak bych se k němu v životě nedostal... nemám čas, trpělivost ani nervy trávit trénováním hry dlouhé týdny a měsíce. A tahle hra za to nestála - k čemu je pěkná grafika, animace, hudba, zvuky, když se to nedá hrát.