Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Shadow Warrior

Shadow Warrior Classic, Shadow Warrior Classic Redux

3D Realms •  General Arcade (iOS, Android)
13.05.1997
19.12.2012
19.05.2017
77
149 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
freeware (dříve placená hra)
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Ujímáte se role hrdiny Lo Wanga, mistra bojových umění a bodyguarda pracujícího pro Zilla Enterprises, které se, jak už to chodí, zachtělo ovládnout svět více než se sluší, a to za pomoci temných sil a démonů. Lo Wangovi se to ovšem nelíbí, a proto se rozhodl zatnout tipec samotnému mistru Zillovi.

Další z řady her na Build enginu, ve které nebude nouze o krvavé situace s pořádnou dávkou humoru. Ze zbraní zde budete moci použít vše od katany, uzi, přes speciální trojhlavňovou rotační brokovnici po raketomet a hlavy démonů, až po atomovku. Některé zbraně mají dva režimy střelby. Proti vám budou stát démoni s uzinami, sebevražední japonští zombies s duchy, přes démony po zápasníka sumo a spousty jiných.

Jak je u her od 3D Realms zvykem, důležitou složkou je zde humor v podobě hlášek a komentářů hlavního hrdiny - jako např. "Ha ha, You no mess with Lo Wang!" "Whoooowantah some Wang?" "You move like a pregnant yak." - a to vše s japonským přízvukem. Projdete lokace od měst přes skály, po přístavy a zahrady japonských příbytků, vše protkané spoustou tajných místností a skrýší.

Shadow Warrior byl 29. května 2013 oficiálně uvolněn jako freeware.
8. července 2013 byla vydána placená a vylepšená verze Shadow Warrior Classic Redux, disponující lepší grafikou, achievementy a zahrnující oba datadisky - Twin Dragon a Wanton Destruction. Ve stejném roce světlo světa spatřila i nová verze, která je vlastně rebootem značky.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Má druhá dojetá buildovka. Asi jako spousta z vás si pamatuju na demoverzi téhle hry v době vydání. 4 nabušené levely se skvělým designem, nadupanou akcí, králíčkama, vtipnýma hláškama. Demo toho ukázalo hodně. Vlastně, skoro všechny zbraně a všechny druhy nepřátel, včetně bosse na konec.

Plná verze hru rozšiřuje o dalších 16 misí. Musím říct, že zhruba první třetina je taková nic moc. Mnohem méně výpravné mise. Jako kdyby se to odehrávalo v nějaké krabici. Design měl své nápady, ale nějak to postrádalo šťávu. Po prvním bossovi to naštěstí zase nabralo obrátky. Nové prostředí, více nepřátel v zajímavějších úrovních. Zábavnost vygraduje v poslední úrovni, která je fakt výživná.

Občas jsem měl problém najít cestu. Občas jsem měl problém s orientací. Build je sice dost živý engine, ale na patrový design hry si až moc troufá. Nehodí se na to. Oproti Duke Nukemovi má ale Shadow Warrior lepší spád. Akce je dynamičtější, zábavnější a krvavější. Jen zbraně a monstra by se mohli dávkovat víc postupně. Skoro všechno hra vybalý už na začátku.

Obtížnost je nastavena docela vysoko. Na druhou nejlehčí mi to bohatě stačilo. Občas jsem i umřel. I když je nábojů dost. I když jsou zbraně dostatečně silné a často nastavitelné. Ten manévrovací prostor bohužel není moc velký. Pro mě je velký plus, že ve hře není tolik plavání a jenom jeden druh podvodního nepřítele.

Pro: první epizoda, spousta krve, humor, atomová bomba

Proti: první třetina druhé epizody, engine

+25
  • PC 70
Shadow Warrior, člen svaté trojice her postavených na Build enginu byl vždy až třetí ze tří. Ne tak novátorský, uctívaný a stylový jako Duke, ne tak obtížný a temný jako Blood. Přesto si našel svou specifickou tvář a nikdy nespadl mezi "ty ostatní", jako se to povedlo Redneck Rampage.

Příběh ničím nenadchne a omezuje se na klasickou cestu za pomstou lemovanou mrtvolami. Mstitelem je Lo Wang, latentně rasistický asiat s nejapným smyslem pro humor. Až do konce hry se mi nepodařilo zjistit, jestli je Shadow Warrior stylizovaný do Japonska, nebo do Číny. Přišlo mi, že vývojáři z 3D Realms obě země zkombinovali do jakési typizované východní Asie a nacpali do ní všechno co se jim líbilo.

Na výběr jsou čtyři stupně obtížnosti, které by se daly přejmenovat na "trapně lehká", "pořádně tuhá", "jako Blood" a "nehratelná". Autoři natvrdo počítali s tím, že hráči jsou protřelí veteráni se stovkami hodin tvrdě nabytých zkušeností a proto se s nimi vůbec nemazlili. První level začíná postava s katanou a ostatní zbraně jsou porůznu poschovávané v úkrytech a tajných místnostech. Kdo je nedokáže najít, střet s nepřáteli pravděpodobně nepřežije.

Tento přístup je pro hru typický. Levely jsou hodně spletité a nepřehledné. Občas mi připomněly úrovně z Tomb Raidera, na nějž hra koneckonců pomrkává. Víc než v jakékoliv jiné FPS se mi stávalo, že jsem procházel po vystřílených oblastech a hledal zašantročený spínač, nebo chybějící klíč. Fantazie autorů je bezbřehá, stejně jako zlomyslnost. Většinou jsem chválil, ale za vychytávky typu žebřík schovaný v krbu, nebo klíč visící ze stropu bych level designéra přejel autem. Úrovní je celkem dvacet a bohužel platí, že nejlepší jsou první čtyři. Poté kvalita mírně klesla a na této hranici se držela až do konce.

Úrovně jsou pestré, od letiště, přes chrámy až po ponorkovou základnu. Oblasti na sebe navazují a s trochou dobré vůle se dá říci, že vyprávějí prostředím. Na první pohled zaujmou stylizací a úrovní detailů. Duke se mi líbil víc, ale ve srovnání s Shadow Warriorem jsou jeho místnosti prázdné a chudé. V devadesátkách šel vývoj kupředu šíleným tempem a rok a půl rozdílu se musel projevit. Symbolem toho jsou výbuchy, které jsou pravděpodobně nejpůsobivější z Build her.

Čas od času cestu přehradily logické úlohy, za než by se nestyděly ani méně fajnové dungeony. Tyhle chvíle tichého přemýšlení ostře kontrastují s hektičností a krvavostí akce. Na můj dětský vkus byl Shadow Warrior snad až moc brutální. Po letech jsem si zřejmě na násilí ve hrách zvykl a pochopitelně svou roli hraje i to, že vrchol grafiky a realističnosti je dnes už úplně někde jinde. Akce ovšem vůbec neutrpěla. Je skvěla dávkovaná a hektická. Nepřátelé se pravidelně objevují po skupinkách a zhusta se kombinují různé typy, takže je nutné často měnit zbraně, ostatně stejně jako v téměř každé jiné devadesátkové střílečce.

Zbraní je k dispozici relativně málo, ale většina jich má alternativní nastavení. To je účinnější a dražší na používání. Žádná mě nenadchla, ani nepřekvapila. Brokovnice je úplně tuctová a rail gun se mi zdál příliš slabý. Opravdu skvělý je pouze granátomet a dvojice samopalů uzi.

Shadow Warrior je k dispozici k volnému stažení na GoGu, bohužel tamní verze neumožňuje navolit ovládání, ani nastavit různé zpříjemňující prvky. Proto doporučuji sáhnout po nějaké modernější variantě.

Pro: vyvážená akce, zpestřující logické hádanky, skvělý granátomet, působivé výbuchy

Proti: tuctové zbraně, nevýrazní protivníci, minimum prvků osvěžujících hratelnost

+21
  • PC 80
SW podle mě patří mezi legendární Buildovky, spolu s Dukem a Bloodem. Kromě Engine však zdědil i další oblíbené věci z těchto her. Atmoséfru, dobrej design úrovní, interaktivní prostředí, humor (králíčci, autíčka na dálkový ovládání) a hlášky hlavního hrdiny (ačkoliv blood vyšel o měsíc později, ale to je fu(c)k :-))

Přináší však něco navíc, co Duke neměl. 1) Zbraně se dají přepínat do více módů střelby a za 2) Jsou tu různé dopravní vozítka, které lze ovládat (tank, vysokozdvižný vozík). Být tohle už v Dukovi, tak by jistě byly body k dobru :-)

SW se odehrává většinou v Asijským prostředí. Což znamená boj s Ninjama, zbraně jako je Katana, Shuriken (hvězdice) aj. Celkem dobrý prostředí, dokonce bych řekl, ne moc častý. Celá hra je i docela taková brutální. Sice to, že z nepřátel stříkají litry krve už bylo v Dukovi. Ale tady mi to přišlo takový brutálnější, akčnější. Střílení z některých zbraní způsobovalo cukání obrazovkou (riot gun), výbuchy mi přišly impozantnější.

No ale teď ty stinnější stránky. První epizoda má jen 4 Levely a je to vlastně jen taková demo ukázková epizoda. Naneštěstí obsahuje právě ty nejlepší Levely. Druhá - o poznání delší epizoda - už je trochu slabší. Hodně jsem se dostával do situací "kam mám sakra jít?" nebo "kde mám vzít doprdele klíč?" Dokonce v každým levelu došlo nejméně jednou k takové situaci. Munice taky zrovna nebylo hodně a bohužel - když munice došla, hlavní hrdina měl tendence vytahovat obrovský kanóny, co střílej rakety. To je dost voprus na menším prostoru. Už starej Doom věděl, že není dobrý vytáhnout raketomet a je lepší vytáhnout motorovku, jelikož raketometem se může zranit. Umřel jsem někdy i stokrát...

No myslím, že to jako shrnutí stačí. A tímto mám Buildovky, jako je Duke, Blood a SW okomentovaný :-) Můžu ještě doporučit. Na netu se dá stáhnout pro SW lepší engine. Je tam možnost nastavení rozhlížení se myší, nastavení většího rozlišení atp. Teď si nepamatuju ale název, takže sorry - klikl jsem někde na odkaz na youtube...

Jinak já si to moc neužil, mně ten engine pořád padá a vůbec mi v něm nejede hudba.

Pro: Rabbit is gentle. Rabbit is humble. Follow the rabbit...

+19
  • PC 85
Zábavná hra s Asijskou tématikou nabídne škálu klasických i podivných zbraní (atomovka, rail gun nebo třeba srdce, co se musí zmáčknout), městské i přírodní lokace, navštívíte pár chrámů a dokonce se projedete v tanku nebo motorovém člunu. Celé to doplňuje úchvatný soundtrack od Lee Jacksona (za zmínku stojí jeho soundtrack do Rise of the Triad). Nepřátelé jsou celkem zajímaví, každý má různé zbraně (např. ninja s naváděnými raketami, které opravdu honí, dokud vás nedostanou), jakési divné opice, co se nalepí na zeď do stínu, vy o nich samozřejmě nevíte a už loudujete. Zajímavostí jsou místy přítomné anime holky, které se tváří nejdřív strašně nevině, prohlížíte si je jak se umývají pod vodopádem, až na vás po chvilce vytáhnou překvapení :) (ne, kozy to nejsou)

Hra obsahuje krátkou epizodu obsahující nějak 5 kol, a potom druhou, rozsáhlou, asi o 20 kolech. K tomu si ještě můžete stáhnout 2 datadisky, z nichž jsem hrál jen Twin Dragon, který rozhodně stojí za zapaření (ten druhý, Wanton Destruction, mi nějak nejde nainstalovat, škoda).

Pro: super zbraně, vtip

Proti: nic mě nenapadá

+19
  • PC 85
Asie mě nikdy moc nebrala, ale raketomet, který má v sobě zabudovaný odpalovač atomové bomby, to už je jiná káva. Lo Wang si mě získal ihned po nainstalování do jednoho z mých prvních PC (byla to zřejmě 486 DX 45Mhz) v roce 1997. Pamatuji si, když jsem s katanou přepůlil prvního mutanta, to byla panečku podívaná! - do té doby pro mě nevídaná. Arzenál samozřejmě obsahoval klasické kousky, ale zůstal jsem věrný krájení zbraní na blízko pokaždé, když to šlo. Hlavní hrdina sypal hlášky jako na běžícím pásu, což bylo u DOOMovek v té době běžné a nikdo proti tomu nic nenamítal. Krvavější hra už byl snad jen Blood, který vyšel měsíc po vydání tohoto skvostu. Dodnes si k tomuto titulu rád sednu a zahraji si jej pro jeho výtečné kvality, skvělou hudební stránku, hlášky a výborný arzenál nepřátel, hlášek a zbraní. Dodnes si vzpomínám na souložící králíčky nebo nahé gejši, dokázali totiž okořenit hru na správných místech. Tento titulů nestárne, to vám povím, jediné, co zaostává, je engine, ale opět (podobně jako u her DOOM, Wolfenstein, Blood, atd) vyšla řada modifikací či naprostých předělávek, díky kterým se ke hraní vracejí pamětníci dodnes. Určitě vřele doporučím i Shadow Warrior 2013, ze kterého jsem měl původně docela obavy, ale ukázal mi, že se nebojí razit podobnou cestu jako předchůdce. Pokud jste nezkusily ani jedno, upalujte to dohnat.

Pro: Lo Wang - Arzenál zbraní - Zajímavé prostředí - Hlášky - Hra je zdarma

Proti: Opět platí to, co jsem psal u hry Blood, původní kód hry není pro slabé povahy, protože je skutečně HC, nedoporučuji moc zvedat obtížnost - Hráč se občas dokáže v levelu ztratit, ani neví jak

+17 +18 −1