Shadow Warrior

Má druhá dojetá buildovka. Asi jako spousta z vás si pamatuju na demoverzi téhle hry v době vydání. 4 nabušené levely se skvělým designem, nadupanou akcí, králíčkama, vtipnýma hláškama. Demo toho ukázalo hodně. Vlastně, skoro všechny zbraně a všechny druhy nepřátel, včetně bosse na konec.

Plná verze hru rozšiřuje o dalších 16 misí. Musím říct, že zhruba první třetina je taková nic moc. Mnohem méně výpravné mise. Jako kdyby se to odehrávalo v nějaké krabici. Design měl své nápady, ale nějak to postrádalo šťávu. Po prvním bossovi to naštěstí zase nabralo obrátky. Nové prostředí, více nepřátel v zajímavějších úrovních. Zábavnost vygraduje v poslední úrovni, která je fakt výživná.

Občas jsem měl problém najít cestu. Občas jsem měl problém s orientací. Build je sice dost živý engine, ale na tenhle patrový design si až moc troufá. Nehodí se na to. Oproti Duke Nukemovi má ale Shadow Warrior lepší spád. Akce je dynamičtější, zábavnější a krvavější. Jen zbraně a monstra by se mohli dávkovat víc postupně. Skoro všechno hra vybalí už na začátku.

Obtížnost je nastavena docela vysoko. Na druhou nejlehčí mi to bohatě stačilo. Občas jsem i umřel. I když je nábojů dost. I když jsou zbraně dostatečně silné a často nastavitelné. Ten manévrovací prostor bohužel není moc velký. Pro mě je velký plus, že ve hře není tolik plavání a jenom jeden druh podvodního nepřítele.

Pro: první epizoda, spousta krve, humor, atomová bomba

Proti: první třetina druhé epizody, engine

Zábavná hra s Asijskou tématikou nabídne škálu klasických i podivných zbraní (atomovka, rail gun nebo třeba srdce, co se musí zmáčknout), městské i přírodní lokace, navštívíte pár chrámů a dokonce se projedete v tanku nebo motorovém člunu. Celé to doplňuje úchvatný soundtrack od Lee Jacksona (za zmínku stojí jeho soundtrack do Rise of the Triad). Nepřátelé jsou celkem zajímaví, každý má různé zbraně (např. ninja s naváděnými raketami, které opravdu honí, dokud vás nedostanou), jakési divné opice, co se nalepí na zeď do stínu, vy o nich samozřejmě nevíte a už loudujete. Zajímavostí jsou místy přítomné anime holky, které se tváří nejdřív strašně nevině, prohlížíte si je jak se umývají pod vodopádem, až na vás po chvilce vytáhnou překvapení :) (ne, kozy to nejsou)

Hra obsahuje krátkou epizodu obsahující nějak 5 kol, a potom druhou, rozsáhlou, asi o 20 kolech. K tomu si ještě můžete stáhnout 2 datadisky, z nichž jsem hrál jen Twin Dragon, který rozhodně stojí za zapaření (ten druhý, Wanton Destruction, mi nějak nejde nainstalovat, škoda).

Pro: super zbraně, vtip

Proti: nic mě nenapadá

SW podle mě patří mezi legendární Buildovky, spolu s Dukem a Bloodem. Kromě Engine však zdědil i další oblíbené věci z těchto her. Atmoséfru, dobrej design úrovní, interaktivní prostředí, humor (králíčci, autíčka na dálkový ovládání) a hlášky hlavního hrdiny (ačkoliv blood vyšel o měsíc později, ale to je fu(c)k :-))

Přináší však něco navíc, co Duke neměl. 1) Zbraně se dají přepínat do více módů střelby a za 2) Jsou tu různé dopravní vozítka, které lze ovládat (tank, vysokozdvižný vozík). Být tohle už v Dukovi, tak by jistě byly body k dobru :-)

SW se odehrává většinou v Asijským prostředí. Což znamená boj s Ninjama, zbraně jako je Katana, Shuriken (hvězdice) aj. Celkem dobrý prostředí, dokonce bych řekl, ne moc častý. Celá hra je i docela taková brutální. Sice to, že z nepřátel stříkají litry krve už bylo v Dukovi. Ale tady mi to přišlo takový brutálnější, akčnější. Střílení z některých zbraní způsobovalo cukání obrazovkou (riot gun), výbuchy mi přišly impozantnější.

No ale teď ty stinnější stránky. První epizoda má jen 4 Levely a je to vlastně jen taková demo ukázková epizoda. Naneštěstí obsahuje právě ty nejlepší Levely. Druhá - o poznání delší epizoda - už je trochu slabší. Hodně jsem se dostával do situací "kam mám sakra jít?" nebo "kde mám vzít doprdele klíč?" Dokonce v každým levelu došlo nejméně jednou k takové situaci. Munice taky zrovna nebylo hodně a bohužel - když munice došla, hlavní hrdina měl tendence vytahovat obrovský kanóny, co střílej rakety. To je dost voprus na menším prostoru. Už starej Doom věděl, že není dobrý vytáhnout raketomet a je lepší vytáhnout motorovku, jelikož raketometem se může zranit. Umřel jsem někdy i stokrát...

No myslím, že to jako shrnutí stačí. A tímto mám Buildovky, jako je Duke, Blood a SW okomentovaný :-) Můžu ještě doporučit. Na netu se dá stáhnout pro SW lepší engine. Je tam možnost nastavení rozhlížení se myší, nastavení většího rozlišení atp. Teď si nepamatuju ale název, takže sorry - klikl jsem někde na odkaz na youtube...

Jinak já si to moc neužil, mně ten engine pořád padá a vůbec mi v něm nejede hudba.

Pro: Rabbit is gentle. Rabbit is humble. Follow the rabbit...

Asie mě nikdy moc nebrala, ale raketomet, který má v sobě zabudovaný odpalovač atomové bomby, to už je jiná káva. Lo Wang si mě získal ihned po nainstalování do jednoho z mých prvních PC (byla to zřejmě 486 DX 45Mhz) v roce 1997. Pamatuji si, když jsem s katanou přepůlil prvního mutanta, to byla panečku podívaná! - do té doby pro mě nevídaná. Arzenál samozřejmě obsahoval klasické kousky, ale zůstal jsem věrný krájení zbraní na blízko pokaždé, když to šlo. Hlavní hrdina sypal hlášky jako na běžícím pásu, což bylo u DOOMovek v té době běžné a nikdo proti tomu nic nenamítal. Krvavější hra už byl snad jen Blood, který vyšel měsíc po vydání tohoto skvostu. Dodnes si k tomuto titulu rád sednu a zahraji si jej pro jeho výtečné kvality, skvělou hudební stránku, hlášky a výborný arzenál nepřátel, hlášek a zbraní. Dodnes si vzpomínám na souložící králíčky nebo nahé gejši, dokázali totiž okořenit hru na správných místech. Tento titulů nestárne, to vám povím, jediné, co zaostává, je engine, ale opět (podobně jako u her DOOM, Wolfenstein, Blood, atd) vyšla řada modifikací či naprostých předělávek, díky kterým se ke hraní vracejí pamětníci dodnes. Určitě vřele doporučím i Shadow Warrior 2013, ze kterého jsem měl původně docela obavy, ale ukázal mi, že se nebojí razit podobnou cestu jako předchůdce. Pokud jste nezkusily ani jedno, upalujte to dohnat.

Pro: Lo Wang - Arzenál zbraní - Zajímavé prostředí - Hlášky - Hra je zdarma

Proti: Opět platí to, co jsem psal u hry Blood, původní kód hry není pro slabé povahy, protože je skutečně HC, nedoporučuji moc zvedat obtížnost - Hráč se občas dokáže v levelu ztratit, ani neví jak

Asi nelepší demoverze(shareware) všech dob. Rozsáhlé 4 levely nacpané nápady, humorem a krví. Build engine ve své nejlepší formě. Králíčci,atomovka,granátomet,brokovnice,hvězdice,katana,příchytné miny. Jaj. Avšak plná verze hry(alších 16 levelů) je už bez jakýchkoli překvapení a novinek. Hlevně design levelů pokulhává(no spíš ani nechodí). Naprosto otravné hledání(až nenalezení)klíčů. Ke konci obtížnost a panika.
Shadow Warrior byl na GOG zadarmo, takže jsem si chtěl dát replay. Bohužel na LCD se to rozkostičkované cosi fakt hrát nedalo a nakonec jsem zbaběle sáhl po verzi Redux. Ta vyhlazuje textury, přidává vyšší rozlíšení a pořádně fungující mouse look, ale jinak zachovává grafiku a náplň hry na 100%.

Takže jsem si užil další "dukovku", které v podstatě nic moc nechybí, jen je u mě ve stínu Duke Nukema nebo Bloodu. Příběh neexistuje, prostě jste drsný čínský bojovník Lo Wang, který jde po bývalém zaměstnavateli Zillovi ve 22 misích a toť vše. Kromě tří kratičkých filmečků zde nejsou žádné animace, záporák Vám na konci navíc uteče. Mnohem zaíjmavější je zasazení do čínského prostředí, které se promítá do všech aspektů hry.

Hra se odehrává v různých chrámech a tradičních vesničkách, ale i v moderních továrnách či městech a čelit budete nejrůznějšímu spektru čínských démonů. Ti mají i na nejlehčí obtížnost celkem slušnou palebnou sílu, jen mě tak nějak až na pár výjimek přišli úplně všichni stejní.

Zbraně jsou dost exotické. Nechybí samozřejmě brokovice (s dvěma módy), rychlopalné zbraně zastupují dvě uziny, jsou tu granátomet i přísavné bomby a samozřejmě raketomet. Ten má kromě standartních nebo naváděných raket ještě jeden bombónek - mocnou atomovku. Ta dokáže jedním výstřelem vypařit vše živé v celém okolí (většinou včetně Vás) a pamatuju si, když jsem to před léty viděl, spadla mi čelist. Exotiku zastupují rail gun, zajímavě řešená démonická hlava či lidské srdce, vyvolávající Váš klon. A protože jsme v Asii, tak nechybí tradiční šurikeny (nepřesné) či brutální katana. A přestože katanou naporcujete démona natotata, většina démonů Vás naporcuje dříve než k nim s katanou přiběhnete, takže jsem ji nakonec musel s lítostí odložit.

Náplň je tradiční oldschool. Sbíráte klíče, hledáte secrety (a tajná kola), postupujete k exitu, ale tvůrci to uměli ozvláštnit. Občas si sednete za nějaký to vozítko s kanonem (a většinou si ho musíte i opravit). Občas se mírně zaseknete v tom jak vlastně dál a musíte vyřešit nějaký drobný logický problém. Občas Vás překvapí nějaká ta interaktivní záležitost typu odpálení ropných nádrží.

A samozřejmě nechybí humor. Lo Wang háže suché hlášky, jako zdravotní bonus nacházíte čínské sušenky s ulítlými radami (měl bys zabít všechny obchodní společníky) i vtipy (neměl by ses tam škrábat), občas pobaví nějaký odkaz (rakev Jackieho Chana, tradiční Lara Croft a velmi netradiční Ninje želvy). Dostaly mě nahaté anime holky s ukrytým překvapením či králíci. Najdete hopsající králíky, šukající králíky i vražedné králíky :)

Zkrátka Shadow Warrior není úplně srdovka, ale je to vtipná, klasická 3D akce ze staré školy, která obzvlášť v Redux verzi nemůže nikoho urazit.

Pro: Humor a odkazy, tradiční střílečka, občasné logické úkoly a interaktivita.

Proti: Oproti Bloodovi či Dukovi trošku slabší.

Ďalšia kultová hra do mojej zbierky. Ujmete sa nindžu Lo Wanga a bojujete so zlými silami. Ten japonský dizajn u tejto hry nemá chybu. U zbraní nechýba samurajský meč, samopal Uzi, trojhlavňová rotačná brokovnica či raketomet ktorý má tri režimy strelby a tretí režim obsahuje jadrovú hlavicu takže sa môžete poriadne "vyřádit". Nechýbajú ani jak sme u podobných hier zvyknutí peprné hlášky. Čo je tu oproti Dukovi dosť velká zmena že tu môžete šoférovať vysokozdvižný vozík, tank a dokonca si môžete aj zastrielať z gulometu a dela. Hra má príjemnú atmosféru ktorá si vás získa aj dnes. Aj keď tých 16 rokov sa na nej dosť podpísalo.

Pro: Lo Wang, hlášky, zbrane, atmosféra, prostredie

Proti: grafika trochu slabšia a kostečkovaná

Chrabrý válečník, který se nejen skvěle ohání katanou, ale i památnými hláškami. Myslím, že je to fajn bratříček Duka. Grafika mohla být lepší, ale sranda to byla i tak. Obtížnost akorát, i na nejtěžší stupeň se dalo hrát. Další významné plus za brutální zbraně. Ježkové přilepené na zadeli jsou klasika, ale co jsme se v multiplayeru nasmáli při odpočtu atomovky a hned na to při respawnu drtivé většiny hráčů...

Pro: Humor, zbraně, multiplayer

Proti: Grafika