Návrat Piraní ke kořenům se poved. Je to taková hra středního proudu bez větších ambicí, kterých moc není a i přes tunu kompromisů jaké důslednější první dva G překračují silnější vizí, se jedná o poctivou práci. Pojďme se na Risen podívat konkrétně:

- Nejvíc z toho trčí souboják. Celá úvodní (ale dobrovolná - volnost pičo!) lokace moc nehýří atraktivitou questů, což jsem po G3 čekal, ale v prostředí tuctu špinavců chce hlavně hráči ukázat boj. Je skvělý a postavený na timingu - právě, že nejen vás, ale i oponenta, takže kdejakej brouk nebo prase dá spravedlivě zabrat plus všechny creepy (i v rámci jedné rasy) mají nějaká specifika (ghúlové rozbijí obranu ledovym kouzlem, gnomové mají hrozně rychlej útok, takže hrozí stun a z dálky vás neustále ruší v míření zbraní házením bordelu). Doporučuju spíš uskakovat do strany (klávesou a skokem, ne double tapem), než se furt krýt, protože s krytím máte nepřátele zalockovaný a pak je to moc drakonický. Co mi vadilo, že moc nefunguje parry. Teda na NPC jo, ale na ještěráky, kde je to mnohem kruciálnější už ne, protože protiútok je slabounkej i s tou nejlepší výbavou. Musíte do nic porád mrdat mocnýma sekama, poslouchat hekání borce a zenově reagovat na každou mikroanimaci abyste měli správnej timing pohybu i útoků. I na obtížnost normal docela závan starých, tvrdých časů.

- Obstojný, sprostý dialogy maskující ne zas tak kontextuální úkoly. „Co budeš dělat teď?“ posunovače, kioskový postavy sypající info z rukávu a spoustu dones Fido seznamů místo plnokrevného příběhu, ale obzvlášť v Přístavním městě se to docela rozjede (personal favourite: Situace kolem Patty a Legenda o Gyrgerovi kvůli prďáckýmu ártu na východním pobřeží). Dost daleko od scénáristicko - literárního přístupu a hutnýho dějovýho pozadí, který bych si představoval. Avšak hrdina má osobnost, takže průběh kolikrát vtipně reflektuje a obecně všichni hezky okecávaj - pravý opak G3 a o to Piraním šlo především.

- Pokud byl příběh slabší, tak lvl design určitě ne. Všechno to vypadá zajímavě. Bující flóra ve středu ostrova, město ve stylu Leonových westernů, všechna ta členitost ručního designu – fakt tvl, jestli chcete aby něco vypadalo vizuálně dobře, udělejte to pod úhlem, takže kopec – a i dungeony byly lahůdka. Zacyklené, velké na pohled a přitom bez nudnejch kiláků nevim kam du. S minimem prostých chodeb a maximem velkých jeskyň, dómů, poschodí, propastí a organického rozpadu. Z původního enginu zbyly bohaté barvy a pěkné efekty, tak si to užijete. Prostupuje to ta hovnařská (lidský rozměr) atmoška, kdy i v tý najzapadlejší šachtě můžete narazit na NPC se storkou o houbách. Průzkumníkův ráj naplněný originálním bestiářem (personal favourite: ghúl a elitní ještěran).

- Quality of life featury. Můžete. Mít. Bez omezení. Otevřenej. INVENTÁŘ! Nejsem schopnej vypočítat kolikrát mi zachránilo zadek, že jsem mohl běžet od monstra a zároveň bumbat lektvary; úkoly lze splnit bez zadání – dokonce až tak, že když mi do propasti spadli questový kostlivci, tak se potřebný itemy teleportovaly do kapes; na každym orientačnim bodu je postel, kde se dá vychrápat když v noci nic nevidíte (že Piraně nenapadne udělat nějaký mise jen na noc co?); přepínatelná obtížnost ingame; rychlá animace sbírání, pokud umíte tichošlápkovat; atd.

Kompromis Risenu spočívá ve slabší koncentraci na obsahovou stránku věci. Když jsem pročítal dobové záznamy z fór, překvapilo mě že komunita se většinou na tohle ptá. Na árt, strukturu příběhu, bude to jako Gothic ve smyslu: můžu tomu fiktivnímu světu věřit? Tak bych čekal, že propracovanost story bude maximální a tady jsou přitom zveličené hlavně ty herní aspekty jako combat, levely a optimalizovaná grafika. Esteban nemá jak Goméz nádherný portréty s bastardím mečem a kurvama u nohou na stěnách a to je škoda. Navzdory úlitbě práci herního designéra.

Pro: Náplast na G3, která funguje.

Proti: Menší umělecká vize. Poslední kapitola měla mít ještě pár levelů před bossem.

Len čo ma more vyplavilo na breh a trochu som sa spamätal už sa do mňa pustila nejaká ženská aby som tu nepostával ako nejaký tĺk a zohnal pre ňu jedlo a úkryt kde by si ona chudinka po tom desivom stroskotaní mohla oddýchnuť. No čo, nejaké veci sa nikdy nezmenia- povedal som si a začal som prehľadávať búrkou bičujúce pobrežie.Po pár minútach napchávania vrecák všetkým možným a niekoľkých mŕtvych agresívnych sliepkach som sa mojej milej priateľky zbavil v neďalekej chajde kde som ju hodil na krk jednému chudákovi. Áno Risen ma od prvej chvíle bavil, malý ostrov s premnoženou faunou sľuboval tuhý boj o prežitie a mocenské frakcie zasa zaujímavé questy a možno aj príbeh.A naozaj prvé dve tretiny moje očakávania nesklamali. Cez questy hráč postupne spoznáva vzťahy medzi NPC v rámci každej frakcie aj medzi frakciami samotnými. Spôsob vedenia súbojov mu pomáha rozhodnúť sa či sa vydá cestou bojovníka, mnícha alebo mága. Ani jedno zoskupenie totiž nie je jasne na strane dobra. Prišlo mi že všetci sú tak nejak zlí : ) Skrátka žiaden boj dobra so zlom, aj keď sa bojuje proti Titánom (pozdravujem Titan quest ) bojuje sa v prvom rade o prežitie a v tom druhom o moc. Svet Goth.. sorry Risen je skrátka drsný. Kedže mňa máchanie mečom veľmi nepresvedčilo , útočná mágia na diaľku bola jasná voľba.Lenže možno práve preto sa posledná tretina stale streotypnou a nudnou. Od polovice tretej kapitoly sa mág stáva extra silným, fireball má na maxime, vie si vyvolať kostlivca( skvelého na nabaľovanie nepriateľov) a spoločníkov mu môžu robiť NPC ktorým predtým pomohol.Štvrtá kapitola vás potom nemá čím prekvapiť.Nečaká vás žiadne nové kúzlo,nijakí noví nepriatelia ani nové zbrane, či nečakaný zvrat v príbehu.Celé je to iba o demonštrácii vašej sily v už raz , alebo viackrát prebádaných lokalitách.No a na úplný záver ma ešte znechutil quick time eventový boss fight.

Pro: frakcie, celkom pekný ostrov,

Proti: štvrtá kapitola

Risen 1 je víc Gothic než Gothic 3 a zároveň víc pokračování Gothica 3 než Arcania (Gothic4).
Narážky na finále ságy Gothic potěší a Risen začíná tam, kde Gothic skončil :)

Škoda, že Risen 2 a 3 už nepokračují v tomto duchu, možná za to může odchod Mike Hogeho a KaiRa.

V pomyslném žebříčku Gothic serie či her od Piraní dávám Risen 1 společně s Elex na třetí místo :)

Žebříček oblíbenosti od nejlepšího:
Gothic 1 = Gothic 2A > Risen 1 = Elex > Gothic 3 > Risen 3 > Risen 2 > Gothic FG = Arcania the Gothic Tale

Pro: vedlejší questy v první kapitole, hudba a příběh navazující na Gothic 3,

Proti: prakticky žádné nové side questy v pozdějších kapitolách, možná až moc malý svět, finále a poslední kapitoly

Nebudu lhát. Od Risen jsem čekal podobný zážitek, jaký jsem dostal od série Gothic. Prvních pár hodin jsem si hýčkal naději že se moje přání splní, ale i když je rukopis Piranha Bytes nezaměnitelný, vydali se tentokrát jiným směrem. Risen opravdu připomíná první díl Gothicu, ale bohužel jen formou.

Ostrov je podobně nahuštěný a členitý jako bývalá Vězeňská kolonie. Což mimo jiné znamená, že jakákoliv cesta mezi dvěma body vede přes zástup nepřátel. Naštěstí to na čtvrtý pokus konečně vyšlo a hra obsahuje použitelný soubojový systém. Tedy takový, v němž je možné taktizovat, krýt se a dokonce obstát v potyčce s víc než jedním protivníkem. Odpadlo tak stereotypní, i když pro Gothic typické lákání vyhlédnuté oběti ze skupinky. To naopak v Risen téměř nejde. Jednotliví nepřátelé mají specifický útok, platí na ně jiná taktika, případně trestají oblíbené chyby. Bohužel v pozdějších fázích je bojů úmorně moc.

Risen je totiž zoufale nevyvážený. Po přesunu do bezpečné lokace jsem zažil snahu o převrat v táboře banditů, výcvik v Klášteře a policejní práci v Přístavním městě. Rvačkám jsem se nevyhnul, ale stěžejní bylo zpovídání NPC a sbírání předmětů v přísně ohraničené lokaci. První kapitola má téměř adventurní nádech. Její questy byly zdaleka nejzajímavější a také mi zabrala nejvíc času - asi polovinu hry. Druhá kapitola je o prozkoumávání krajiny a zbylé dvě o bojích v podzemí.

Podzemní lokace jsou silná stránka hry. Vypadají parádně, strašidelně a dýchá z nich hutná atmosféra. Jsou plné pastí, slepých chodeb a smrtelně nebezpečných nepřátel. Častokrát jsem se polomrtvý dobelhal do nějaké zatuchlé kobky desítky metrů hluboko a připadal si úplně ztracený. Vyplatí se předem zásobit lektvary a kouzly, protože jen s mečem se projít nedají. A to myslím doslova. Zatímco Gothic 1,2,3 jsem hrál za bojovníka a magii se skřípěním zubů toleroval, tady jsem se bez kouzelných svitků neobešel. Mimo těch stěžejních jsem nejvíc ocenil svitek na vytvoření úslužného kostlivce Freda, bez něhož bych se na konec hry možná ani nedostal.

Risen je, zejména ke konci, nesmlouvavě obtížný. Tutoriál mě namlsal na bezstarostnou procházku po krajině. Z toho mě sice první kapitola rychle vyléčila, ale když jsem během ní svého Nýmanda Odnikud vycvičil na schopného bojovníka, věřil jsem, že zbytek hry s trochou snahy v pohodě zvládnu. Z toho mě zase vyléčila třetí kapitola. I s nejlepším brněním a s nejlepší zbraní jsem měl s nepřáteli problémy. Spousta z nich mě byla schopná zabít na tři povedené rány a pravidelně byli ve férovce tři na jednoho. Je potřeba přiznat, že jsem udělal chybu když jsem si nenechal vycvičit sílu na maximální hodnotu sto, ale vyplýtval jsem na to naskrblené lektvary. Svou roli určitě sehrálo, že jediný schopný učitel mečů necvičí bojovníky Inkvizice a tak jsem se zasekl na sedmé úrovni z celkových desíti.

Zkušenostních bodů je k dispozici dostatek. Je dobré investovat do alchymie, protože přínos z lektvarů se bohatě vyplatí. Kovářství jsem využil hlavně pro zlatnictví a páčení zámků je nutnost. To se mimochodem znovu změnilo a je kompromisem mezi proslaveným, ale občas otravným systémem z prvních dvou Gothiců a fádním automatickým otevřením z toho třetího. Lukostřelba se hodí zvlášť v pozdějších pasážích, ale jako primární bojový systém není z různých důvodů použitelná.

Příběh je zajímavý, ale svůj potenciál vcelku promrhal. Odhalení osudu zbytku království se odbylo třemi krátkými větami, i když by na něm bylo možné postavit syrovou atmosféru. Napínavé pátrání po ztracených artefaktech se smrsklo na sérii nudných repetitivních úkolů a epický vpád do základny nepřátel se ukázal být pošetilou akcí, protože přísně střežená nedobytná pevnost měla na opačné straně doširoka otevřený a mizerně hlídaný vchod. Mimo inkvizitora mi mužské postavy přišly zaměnitelné a fádní. Alespoň Patty mi přirostla k srdci. Hudba je podařená, ale ani ona nedosahuje kvality předchozích her.

Risen se tváří jako lépe vypadající sourozenec Gothicu, ale spousta drobných chyb a několik větších z něj udělaly nafintěného levobočka. Pokud jste dohráli všechny tři díly a nechcete opouštět tamní svět, je Risen schůdné východisko z nouze. Zvlášť ke konci jsem si ovšem říkal, že bych si mnohokrát raději zahrál první díl v téhle grafice a s tímhle ovládáním.

Pro: slušný soubojový systém, podzemní lokace, zajímavý příběh, místy hutná atmosféra, krajina je neskutečně bohatá

Proti: kapitoly jsou nevyvážené, silných postav je minimum, v závěru jsou úkoly úmorné, promrhaný potenciál

Konečně dohráno...( Konečně!)

Placku mám doma už 8 let. Několikrát jsem Risen rozehrál, ale vždycky jsem skončil jen v táboře banditů. Až letos jsem se do hry konečně zahákoval (zahákoval, rozumíte, to je vtípek, pirátská tématika, žejo) a dokončil s časem cca 35 hodin. Do toho pravděpodobně není započteno několik dalších hodin quickloadů s opakovanými souboji.

Tady je závěrečný verdikt.

Risen NENÍ přeskinovaný Gothic, jak je tady v komentářích psáno. Risen je Gothic čtyřka, prostě alternativa k Arcanii. Proč? Jednoduše proto, že inkvizitor Mendoza v jednu chvíli řekne (volně citováno) "mocný mág zničil bohy a to vedlo k osvobození titánů"... a zničení bohů se událo, pokud se nemýlím, v Gothic 3: Forsaken Gods... Takže Risen začíná tam, kde G3: FG skončil. Odehrává se ve stejném světě, jen na jiném místě a s jinými hrdiny... "Ideově" pak Risen navazuje na Gothic II: Night of the Raven se všemi těmi piráty, palmami a ukrytými poklady. Pirátěním strávíte v Risenu docela dost času a je to natolik líbivá tématika, že z ní Piraně později udělali celý Risen 2.

G1 a G2 jsou mé oblíbené hry, ale první Risen mě na několik prvních pokusů zase tak moc nechytl. Hned vysvětlím proč:

1. Hlavní hrdina je nesympatický, pokřivený a pohybuje se jaksi kulhavě. Sestřih má jako kdyby ho právě propustili z ruské kátorgy - a jeho obličej vypadá také tak. Až do konce hry jsem se s ním nedokázal ztotožnit. Zajímavé je že v Risenu dvojce se už zase podobá tomu starému známému Bezejmennému z G1 a G2, i když to je (údajně) ten samý chlapík jako v prvním Risenu.

2. Svět je přehuštěný. V každém křoví poňuchává párek ježur, hned vedle se rochní divočáci a o 3 kroky dál apaticky postává skupinka vlků... která zbystří až v okamžiku, kdy se k nim přiblíží váš/náš propuštěný trestanec... Vzdálenost mezi důležitými místy dosti krátká - cca 150 kroků od startovací pláže k opuštěnému domu, dalších 150 kroků k domu bandity Jana. Do tábora banditů je to opět cca 150 kroků... a tak dále. Počítání kroků je obsese, které se nedokážu zbavit a která se mi rozběhla při hraní G3. Ale stejně mi mapy G1 a G2 připadaly rozmáchlejší.

3 Ekonomický systém je přehnaně nepříznivý. Celou první kapitolu (která mi zabrala polovinu času stráveného se hrou) jsem nedokázal našetřit 500 goldů na blbý pracovní oděv. Týpek to celé proběhal bosky a ve startovacích trestaneckých hadrech. Nabídky obchodníků, pokud jim něco prodáváte, jsou extrémně nevýhodné. Našetřit se dá jedině vybíráním všemožných poházených truhel. Proto je dobré naučit se co nejdříve lockpickování, což jsem zjistil dosti pozdě (a tuhle radu dávám zdarma všem, kteří Risen ještě nehráli).

4) Nesedl mi bojový systém. Nepřátelé hryzají, sekají a bodají se strojovou přesností. Neomylně využijí každou pikosekundu, ve které uhnete štítem, abyste udeřili. Při týpkově útoku uskakují tak hbitě, že se to až podobá teleportaci. Po pár hodinách hraní jsem snížil obtížnost na "snadnou", ale nepoznal jsem žádný rozdíl. Q-save a q-load se až do konce hry stali mými nejlepšími přáteli.

NICMÉNĚ - na začátku druhé kapitoly se to razantně zlepšilo. Týpek měl dovednost s mečem namaxovanou na devítku. Sílu jsem mu vyhnal pomocí lektvárků na nějakých 160 (to jsem se naučil v G2, tam je to stejné). Obouručákem mával jednou rukou jako párátkem a kryl se spešl štítem, který zrekvíroval jednomu kostřivákovi. Banditský oděv konečně zamaskoval jeho tělesné nesouměrnosti. Teprve teď byl průchod hrou takový, jaký se mi zamlouval. Idyla však neměla dlouhého trvání, protože erpégéčko se změnilo v akční adventuru s přeskakováním propastí a hledáním skrytých spínačů pro otevření dveří.

Akčně adventurní část hry nebyla zase tak nezábavná, jenže engine na to prostě není dělaný. V polovině případů týpek nereagoval na příslušnou klávesu a neskočil. Značné procento spínačů a tajných průchodů jsem našel jen podle návodu, protože splývaly s texturami. Výhodou bylo, že na rozdíl od Lary Tombraiderové se mohl týpek kdykoliv odteleportovat do bezpečí, vyspat se v postýlce do růžova, dokoupit svitky telekineze a levitace a zase se vrátit.

Shrnuto a podtrženo: Risen má část kouzla prvních dvou Gothiců. Dialogy jsou kompletně namluvené. Prostředí ostrova je parádní, Piraňáci umějí vymodelovat krajinu, to se jim musí uznat. Celá linka s piráty (a s Patty) je mimořádně zábavná, johohó, ať teče rum... Ale pokud vám bude vadit to, co vadilo mně (zejména bojový systém), tak se budete muset do hraní trošku víc nutit. I tak to však stojí za to.
Risen přináší typické Gothikovske rpg, navrací se k menšímu světu s lineárním postupem a málo co dá zadarmo.

Zvláště menší rozsah dává možnost, aby se hráč se vším seznámil dopodrobna. Růst schopnosti a dovednosti je docela rychlý, ke konci si tak lze vyzkoušet jednotlivá řemesla, tím spíše pokud vedou k lepší výstroji, nebo lektvarům s permanentním účinkem.

Hra je příjemně atmosférická a svým zpracováním velice pěkně asocijuje Night of the Raven. Nabídne docela netradiční protivníky, kteří docela dokáží zavařit, tím se dostáváme k asi nejlepšímu prvku a to k bojovemu systému. V gothicovké sérii šlo ve výsledku jen o zvýšení ability. Samozřejmě hráč si mohl volit směr úderu, ale vykryvání už bylo problematické, ve výsledku úspěch zavisel na úrovni skillu. V Risen ale konečně získává smysl užívání štítu, těžké zbraně atd. Konečně lze souboj více ovlivnit, stačí jen trocha šikovnosti.

Bohužel, zbytek už o něco ztrácí. Příběh zaujme, ale o zajímavější zápletky je nouze. Je to typický gothic, a tudíž i stejně předvídatelný. Což nutně nemusí být zlé, ale už by to chtělo méně tuctové úkoly a zajímavější npc. Jako připomínka gothiků fajn, ale v roce 2009 by to už chtělo inovace.
Cywe... chjo :( Sem se celý den už těšil na to, jak tady "chytře" začnu zmiňovat, že Risen je v podstatě předělaný Gothic 2, a koukám, že už to kolegové komentátoři důkladně zmínili. No tak co... poseru se z toho? Neposeru.

V prvé řadě je strašně super, že Risen už nemá onen dementní bojový systém z G3, tedy kdy při souboji můžete pouze klikat levé tlačítko tlačítko myši a přitom se klidně koukat na novej díl Hry o trůny. Nepřátelé, jak lidští, tak i nestvůrní, jsou opět ve formě, směle připraveni hráčovi znamenitě nakopat prdel, jako za starých dobrých "old school" gothicovských časů. Hráč bude opět vděčný za každý nový kus brnění či nové čepele, přičemž to hned vyrazí otestovat na nestvůry do té lokace, kde mu původně hrozně natrhly zadek. Nemáte ani ponětí (!!!) jak strašně osvěžující pocit to po té trojce je. Soubojový systém je fakt pěkný. Donutí vás nepodceňovat ani viditelně slabší soupeře, plus pokud uděláte nějakou zásadní chybu nebo se soupeři poštěstí, hra vám to dá pěkně sežrat. Super!

Hlavní hrdina byl takový nijaký a ze začátku mi byl i trochu nesympatický, nicméně postupem času mi přišel v pohodě a hraní za něj mi přišlo v cajku. Některé jeho dial. možnosti byly vcelku vtipné, což je u mě vždycky plus. Bohužel kvalita dialogů celkově od posledních gothiců celkem klesla, většinou jsou na úrovni - "oukej", čas od času "nadprůměr", občas zase "slabé". Risen si opravdu vzal většinu dobrého z Gothica 2 a dodal tomu poněkud modernější kabátek. Máme zde velké, živé a pěkné město, kde se hráč kvůli všem těm rozhovorům a questům na chvilku zasekne, ale zážitek to byl i tak pěkný. (Lepší než všechny ...ehm..."města" v G3 dohromady.) Khorinis je sice stále o něco lepší, ale i tak klobouk dolů. Nejvíc doma jsem se však cítil u banditů v bažinách. Byla tam naprosto vynikající atmoška, pěkná hudba, plus většina místních plantážníků mi přišla Ok, nebylo proto divu, že jsem se k nim následně připojil. Příběh docela ušel, ale rozhodně bych o něm neřekl, že to je silná stránka hry. Ta souvisí opravdu s oním starým dobrým prozkoumáváním neznámého světa, kde je na začátku téměř 80% nepřátel silnější než vy.
A konečně se vrátily ženský!

Ze záporů, se zmíněnými průměrnými dialogy, musím zmínit i úděsně otravnou poslední příběhovou třetinu hry, kdy se hlavní hrdina primárně probijí nezáživným podzemím s velkou škálou opravdu dost tuhých nepřátel. Tam jsem se fakt dost vztekal. Plus celkově jsem od PB očekával nějaké originálnější pojetí, když už teda s tím Gothicem sekli, neboť svět Risenu je sice pěkný na pohled, ale i tak je natolik generický, že jeho obdobu budete moct nalézt v každém druhém fantasy RPG. Takže určitá neoriginálnost v tom určitě také hraje roli.

Risen se mi však jinak velmi příjemně hrál, především jsem velikým fanouškem prvních dvou Gothiců a mám rád, když se s hráčem takové hry neserou. Risen sice hráče nešikanuje tolik jako třeba dvojka s datáčem, ale i tak se bude muset snažit. Easy Peasy cestička jako ve trojce to nebude. A zaplať pánbů za to.

Pro: soubojový systém, elementy starých gothiců, pěkná grafika, město

Proti: dialogy na průměrné úrovni, poslední třetina poděs, málo originální

Výborné RPGčko, pro hráče, co byli uchváceni Gothicem, povinnost. Určitě je Risen bližší prvním dvěma dílům Gothic série, než třetí díl.
Co se hratelnosti i příběhu týče, pořád jsme někde na úrovni Gothica, možná mi Risen docela dost připomíná zrovna první díl, i když pár věcí ze dvojky si vzal. Každopádně ta temnota, procházení katakombami pod sopkou, hlavní základ příběhu, celkově se to Gothic 1 podobá.
Už po pár prvních minutách jde vidět, že Piranha Bytes svou práci umí výborně a to, že JoWood mají práva na značku Gothic nic neznamená. Sice je smutné, jak taková série skončila, na druhou stranu si moc rád zahraju Gothic-like hru, jakou Risen bezesporu je. I když už je to drahno let, co jsem hrál právě sérii Gothic, stále tam cítím ten správný feeling.
Abych jen nechválil - z mého pohledu je soubojový systém pěkná zhovadilost. Ano, ve svojí době byl soubojový systém Gothic 1 a 2 hodně propírán a kritizován. Na druhou stranu, když jste mu dali šanci, dostal se vám do krve v pořádku a bojovalo se s ním dobře. A navíc - každý pokrok v učení s typem zbraní se opravu promítnul. A co se soubojového systému v Risen 1 týče... jak jen to říct? Už dlouho jsem neměl takovou chuť chvílemi rozsápat klávesnici při neúspěšném souboji. Ale třeba jsem jen takové jelito.:)
Sumář tedy zní: Pokud jste měli co do činění s hlavně původními díly Gothic, ani nedočítejte a vrhněte se do Risena. Pokud jste sérii Gothic nehráli a máte rádi výzvy, určitě stojí za to, zahrát si a dát Risenu šanci. A pokud se vám série Gothic nelíbí, hlavně původní dva díly nebo nemáte rádi těžší hry (ano, jsou i těžší, ale Risen taky není žádná balada), tak se Risenu vyhněte a běžte si zahrát třeba... piškvorky...:)

Pro: Obtížnost, Piranha Bytes, přiměřeně velká mapa, atmosféra

Proti: Pro někoho právě ta obtížnost, soubojový systém

Open World RPG jsou můj šálek kávy a tak jsem se nedávno pustil do série Risen. První díl pokořen! (NORMAL)

Graficky se mi obecně hra poměrně líbila, některý místa měly takovou tu pohádkovou atmosféru. Nicméně nelze si nevšimnout jakési nezdravé statičnosti všech objektů či podivně (při pohybu hráče) chovající se flory (větve - nevím jak líp to popsat). Bohužel ne tak oku lahodivé byly taky podzemní temply a jeskyně, který byly dost sobě navzájem si podobný a často je navíc osvětlovaly jakýsi růžový nebo fialový krystaly - no fuj. Pasti a jistící mechanismy mi přišly jaksi nereálný a nezábavný, nudný sklepy - žádná klenba, nic, jen jakoby kamenný krychle.
Taky se vyloženě nepovedly postavy NPC (lidské i některé nestvůry), který se často pohybují prapodivně až směšně. Taky je to jen pár málo nepříliš povedenejch modelů, který se pořád opakujou a tak mnohdy vypadají lidi úplně stejně. Prostě takoví panáci. Zobrazovací vzdálenost NPCček je potom opravdu směšná (k roku vydání).

Zajímavě se chová i počasí. Když jsem první noc koukal jak vychází měsíc v úplňku, měl jsem za to, že je to nejmíň neutronová hvězda (opravdu!) - ozařoval půl oblohy. Často se počasí bohužel mění podle toho KDE se člověk nachází, na obloze se z éteru ve vteřině vytvoří mraky.

Hudba je celkem dobrá, mění se podle lokací a tak většinou byla jaksi sednoucí, někdy však na můj vkus příliš "veselá". Celkově lze však říct, že se povedla. I dabing (pokud opomenu hlavní postavu) se mi líbil, bylo sice znát, že jsou to často stejní herci, ale aspoň uměli celkem šikovně napsaný dialogy uvěřitelně zahrát. Totéž nelze říct o ozvučení jako takovém - trapný zvuky (kouření, pití), podivné chování zvuků v podzemí, taky ptáci štěbětali i o půlnoci, jinde zas vydávalo něco zvuky, aniž by se tam nějakej objekt nacházel.

Herně je to vlastně starej Gothic (2) se vším všudy. Se všemi jeho klady i zápory. Ovšem to, co kdysi člověk tvůrcům odpouštěl a vlastně mu to ani nepřišlo divný, to nyní už mnohem vyzrálejší a starší hráčská obec jen tak nepřijme - aspoň já ne. Rozmístění nepřátel je hloupý a prvoplánový, zvířata a šelmy na sebe navzájem nereagují, jejich chování je naprosto předvídatelný - vždy stejný.
Dále všude po lesích hoří ohně, v týdny opuštěných chatrčích jsou do růžova rozehřátý kamna, ve stovky let nenavštívených kryptách vesele hoří svíce a louče.
Chrámy a dungeony jsou si hrozně podobný a ke konci už v nich nebylo co objevovat.

Samotnej příběh není úplně špatnej - má to zápletku, člověk objevuje neznámé i tajemné. To se ovšem změní už na konci druhé kapitoly, která jakoby odkryje už všechny trumfy. Pak už jen pořád člověk musí bojovat, aby všechny vymlátil. Poslední čtvrtá část už je potom spíš nadstávkou, kdy mě hra nutí pobíhat dokonce po známejch koutech mapy ale přidá mi sem tunu novejch nepřátel. Opravdu - na závěr už bylo potvor, nepřátelských bojovníků a dungeonů příliš.

Zatímco boj je řešen poměrně nápaditě a je zábavné učit postavu nový triky, škoda výrazně pomalé chůze hlavního hrdiny (WALK) a nemotornosti při skákání. Dokonce jsem musel několikrát loadnout starší save kvůli BUGU, kdy můj hrdina při výskoku na vyšší plošinu zmizel. Jindy zase šlo "seskákat po vduchu" jen tak - z 80m vysokýho útesu bez újmy.

Jako negativum taky zmíním, že nepřátelé (i lidi) na mě zaútočí až tehdy, když se k nim přiblížím na 10 metrů. Do té doby mě jakoby vůbec nevidí a já můžu vesele ty voly obejít, jim přímo na očích. Pravda, na 30 metrů se teprve zhmotňujou. Jako nedodělanost zmíním ještě divně řešenej inventář - tedy mrzí mě, že není zpracovaná váha předmětů. Opravdu se pak vyplatí sbírat VŠECHNO. Je jedno co - někdo to koupí, vše má svou cenu. Můžu tak mít v kapse i 50 měčů a 20 lopat a 15 ogřích palic, aniž by se toto nějak projevilo.

Poslední na co si ještě musím postěžovat, je hlavní hrdina sám. Tak nesympatickýho namistrovanýho hulváta jsem dlouho nemusel ovládat. Jak jsem byl rád, když jsem našel přilbu a na jeho skinheadskej účes se tak nemusel dál koukat! :)

Ovšem to, že si jen stěžuju neznamená, že hra nemá i svoje pozitiva!

Je to bezesporu ("Gothic") atmosféra, kterou umí autoři vykouzlit v každym koutu ostrova, velmi povedený a poměrně komplexní questy (ne jen dones, zabij, najdi), nebo reagující okolí na mé činy. To, že tradičně může člověk vstoupit jen do jediné frakce, dává hře punc znovuhratelnosti, což rozhodně potěší (ač se k tomu osobně nechystám). Taky HUD je poměrně minimalistickej, absence naváděcí šipky mi zaimponovala.

Obtížnost obecně byla celkem tuhá (což je dobře) a místy jsem zažíval chvíle příkoří (především ke konci - boje v podzemí), na druhou stranu mi zbylo asi 350 lektvarů na léčení.

Celkově musím uznat, že mě hra bavila a až na pár konkrétních chvil jsem neměl pocit, že ji trpce dohrávám jen z povinnosti. Nebude to jistě hra pro každýho, ale zarytí fandové open RPG světů by si ji neměli nechat ujít. Po dlouhé době jsem tak mohl zažít příjemnou výzvu, kdy bylo nutno postavu vypiplat, až pak vyrazit do lesa na kance!
Jdu vyzkoušet DVOJKU.

80%

Pro: Gothic? atmosféra, příjemně tuhá obtížnost, otevřený svět, boje, nápadité Q.

Proti: Zvuky, hlavní hrdina, zobrazovací vzdálenost, chování a rozmístění nepřátel, BUGY.

Trvalo mi dlouho než jsem si Risen opatřil a ještě déle, než jsem ho nainstaloval a začal hrát. Ve chvíli kdy jsem však tuto hru zkusil, nepustila mě až do jejího konce.

Co očekávat? - je jasné že první "negothicovský " projekt nemůže být stoprocentně originální, po událostech s Gothicem 3 je pak evidentní, že se autoři přikloní k poslední bezchybné a ultimátně zvedené hře, což byl Gothic 2 Night of the Raven. A Risen čerpá velice dobře z datadisku NotR.
Za povšimnutí ale také stojí věci, kterými se Risen odlišuje od Gothicu 3. Je vidět, že Piranha Bytes se vracejí pozvolna a opatrně. Nabízejí menší herní svět, méně npc, questů či vybavení avšak ku prospěchu propracovanosti a kvality. Po fiasku tak megalomanského projektu, kterým byl Gothic 3 se není čemu divit. (fiaskem nemyslím, že by pojetí třetího dílu bylo špatné ale fakt, že Piraně neměli čas ani prostředky, ke zdárnému dokončení, což velice ovlivnilo a pokazilo výsledek)

Hra je celkově jasnější a ze začátku poněkud nevlídná. Ale opět stojí zato, ten pocit když má hráč slabou postavu, bez jakéhokoli vybavení. No a v pro něj neznámém světě, poznává politickou situaci, nebezpečenství či fakt že má možná dost peněz aby se dostal do města, avšak už né tolik aby si mohl něco koupit.

Systém atributů a dovedností je udělán velice jednoduše, efektivně a hlavně přehledně. Ačkoli jsem tomu v Gothicích neholdoval, Risen mě plně pohltil pro všechna řemesla. Tudíž jsem si hrál kováře, alchymistu atd.
Zvlášť mě potěšilo že dovednosti již nejsou limitovaný nutnou silou, obratností atd.

Bojový systém je pak velice kvalitní stránkou, opravdu jsem do teď nehrál hru, kde by štít měl tak důležité uplatnění. Celkově bojový systém tří základních zbraní na blízko (meče, sekery, hole) je pojat originálně a hlavně od sebe velice odlišně. Postupem hry se Vám určitě nestane, že byste všechno kosili bez jakéhokoli problému. Postupem hry se neustále objevují nové výzvy a u bojů je opravdu potřeba přemýšlet.

Co se týká frakcí, tak mi přišly strašně nedostatečné, následně jsem však musel ocenit jejich strukturů a hlavně jakým způsobem směřují hlavního hrdinu dál. Fakt, že jednotlivé frakce limitují stupně některých dovedností, aspoň nedávají prostor aby se nějaký mág pokoušel o mistrovství v boji se sekerou.

Když tedy vynechám několik otravných bugů, fakt že nepřátelé nemohou spustit past, která by je zabila, či fakt že když bojujete se skupinou npc proti nepřátelům, tak všichni útočí jen na vás, hra si mě opravdu získala.
Ačkoli příběh není tak velkolepé kvality jako G2NotR, stojí zato si jej projít znovu.

85%

Pro: Vzepjetí Piranha Bytes, herní mechanismy, atmosféra, propracovanost npc.

Proti: Pár bugů, bestie útočí spíše jen na hráče, než na jiná npc. Hra je přece jenom dost krátká.

Firma Piranha Bytes, ktorá stojí za vznikom v našich končinách legendárnej fantasy série Gothic, nasadila kvalitatívnu latku svojich RPGčiek veľmi vysoko práve prvým a druhým dielom Gothica a pre Risen bolo náročnou úlohou túto úroveň prekonať. Už dopredu musím napísať, že v mojich očiach kvalitu svojich predchodcov nedosahuje, hlavne po dejovej a atmosferickej časti.

Risen sa hrá naozaj veľmi dobre. Jednoduché ovládanie hry podfarbené krásne farebnou grafikou a na prvý pohľad aj celkovo živým svetom okolo Vás. Prostredie dažďového pralesa, zmiešaných lesov, rôznych lúk a zurčiacich potôčikov a vodopádov občas pôsobilo ako pohladenie pre dušu a človeku sa z tej scenérie nechcelo ani odchádzať a nie to ešte v takomto prostredí niekoho vraždiť :) Bohužiaľ, je to hra a nie pokojný výlet do prírody a tak sme občas museli preskúmať aj temnejšie zákutia ako rôzne jaskyne a podzemné mestá. Ešte spomeniem, že hlavne grafika a fyzika vody sa podľa mňa tvorcom extrémne vydarila.

Hra začína stroskotaním hráča na zdanlivo pustom ostrove a prvú vec, ktorú musíte urobiť je nájsť nejakú civilizáciu alebo aspoň strechu nad hlavou. Začínate zabíjaním morských supov a nočných motýľov, postupne sú to už vlci, banditi, kostlivci až skončíte pri lizardoch a rôznych démonických beštiách. Variabilita nepriateľov mohla byť výraznejšia, celkovo som napočítal tak do 10 druhov nepriateľov, čo je podľa mňa málo. Postupne sa aj príbeh začne zamotávať a od obyčajného boja o vlastné prežitie začnete bojovať o prežitie celého ostrova a následne aj celého sveta...také typické RPG klišé... :)
V hre sa môžete pridať k jednej z dvoch znepriatelených frakcií a to k banditom alebo mníchom.

Vo vývoji svojej postavy sa môžete zamerať prakticky na všetko, môžete mixovať rôzne schopnosti a vytvoriť tak univerzálneho bojovníka. Nemusíte sa teda cielene zamerať iba na cestu mága, zlodeja alebo bojovníka. Môžete mať z každého zamerania niečo. Mág sa na svojej ceste môže zamerať na tvorbu magických zvitkov, pečatí a na runovú mágiu. Zlodej si môže vylepšiť schopnosti tichého pohybu alebo kapsárstva a bojovník si vylepšuje hlavne úroveň schopností v rôznych zbraniach - meč, sekera, tyč, luk kuša + štít.
Ja som si zvolil cestu mnícha a špecializáciu na tyčové zbrane, tvorbu magických zvitkov a ohnivé gule.

Podobne ako v Gothic, tak aj v Risen môžete zbierať rôzne byliny, ktoré Vám spotrebovaním dodajú manu alebo život, prípadne si ich môžete odložiť na výrobu alchymistických nápojov. Ešte môžete odrezávať napríklad mäso z nepriateľov, ktoré neskôr upečiete na panvičke nad ohníkom a skonzumovaním si doplníte zdravie. Ak máte potrebný výcvik, tak okrem mäsa sa dajú z nepriateľov získať rôzne ďalšie suroviny ako krídla, zuby, pazúry a pod., ktoré ďalej využijete hlavne pri tvorbe magických zvitkov. Okrem týchto schopností sa môžete zamerať na kováčstvo a na ťažbu rôznych nerastných surovín ako železná ruda, zlato a obsidián, ktoré pri kováčstve aj využijete a vytvoríte z nich zbrane, prstene a amulety.

Výrazný rozdiel oproti Gothicu je zjednodušený bojový systém, kedy ľavé tlačítko myši používate na útok a pravé na obranu. Boje s nepriateľmi boli aj na najťažšiu obtiažnosť veľmi jednoduché, niekedy som sa pri boji dokázal v pohode naobedovať alebo riešiť iné veci, stačilo držať tlačítko na obranu a nepriatelia Vám neubrali ani hpčko. Pre nových hráčov RPG je tento systém možno dobrý, ale pre ostrieľaných borcov je skôr na smiech.

Rozhovory s NPCčkami sú väčšinou dosť zdĺhavé a nudné a kým sa dostanete k nejakej zaujímavej téme alebo k informácii tak to chvíľu trvá. Nájdu sa samozrejme aj výnimky, kedy sa dobre zasmejete na niektorých hláškách postáv. Čo sa týka riešenia úloh, ktoré vám zadávajú NPCčka, tak vo veľkom množstve sú si podobné, hlavne typu "nájdi a prines", ale nájdu sa aj rôzne zaujímavé, ktoré Vám zaberú aj dlhšiu dobu na ich splnenie. To znamená, že niektoré úlohy sú veľmi komplexné a na ich splnenie musíte urobiť niekoľko na seba nadväzujúcich krokov a rozhodne sa pri nich nudiť nebudete.

Aby som to zhrnul, tak Risen je RPG pre nenáročných hráčov, ktorí sa chcú pri hre hlavne odreagovať, nemyslieť na nejaký zložitý príbeh alebo bojový systém a zabiť tých pár hodín nudy, ktorá ich postihla.
V závere ešte dodám, že ma veľmi sklamal nudný a jednoduchý záverečný bossfight, za ktorý musím strhnúť určitú časť na hodnotení.

Herná doba - 38 hodín na najťažšiu obtiažnosť
V jisté recenzi jsem četl, že Risen je tím, čím měl být Gothic 3. Já ten pocit však neměl. Jedná se vlastně o Gothic 2 v novém balení. Hlavně proto, že s Gothic 3 to nemá možná žádné nevýhody..ale zároveň žádné výhody.

Risen celkově je živoucí paradox. Abych vám to vysvětlil...u monitoru vás udrží ze začátku zajímavý příběh, co vás k němu ale přilepí je první a druhá kapitola kde se seznamujete s postavami, inkvizicí, bandity...to je prostě klasika. Máte radost s každého nalezeného pokládku, splněného úkolu, nebo prostě odhalení tajemství které někam schovali tvůrci(třeba prsten plížení) Tahle část je perfektně znovu hratelná, včetně druhé kapitoly. Máte chuť téhle hře dát deset bodů z deseti. A pak přijde rozčarování.

Od třetí kapitoly se hra začne stávat nudnější, a nudnější...a čtvrtou kapitolu jen zoufale dojedete aby jste konečně věděli jak hra skončí. Může za to několik věcí. Za prvé, ostrov je strašně malý, menší než Khorinis(omlouvám se tomu srovnávání se neubráním) to by ovšem tolik nevadilo, problém je, že když už jdete z místa na místo, hra je tak snadná, že vy prostě víte, že tu hru dohrajete, ale ona vám prostě hadí do cesty ještěrana za ješteranem aby vám vydrželo o hodinku víc. Bohužel, tohle se nepovedlo.

Světlým bodem všeho je systém boje, opravdu, je nutné používat hlavu, a není to ani tak jako v Gothic kdy jste prostě poznali, že tu příšeru teď nedáte...tu je možné i ze snahou zabít silného nepřítele v první kapitole, chce to jen um. Rozdělení magie perfektně funguje, a Risen je vážně jedno z mála RPG kde se prakticky na normální obtížnosti vyplatí Alchymie.

Hlavní hrdina by měl být fešák, problém je, že není. Jsem jediný který si všimnul, že ve videu na začátku hru mu to opravdu slušelo a ve hře má opravdu strašný obličej? PROČ?!:D Já nevím, měl šanci být prostě...hezčí. Na druhou stranu opravdu nikdy neřekl nic, co bych nechtěl aby řekl. Je víceméně neutrální a mluví za něj jeho činy což je u bezejmenného hrdiny ve hrách typu Risen nutné.

Risen mělo šanci najít si cestu ke špičkám RPG, ale celé si to pokazilo až je to smutné. Strašně rád bych dal víc než je mé hodnocení, ale nemůžu, posledních minimálně 8 hodin hraní mi v tom brání. No..co ještě říct...snad jen, že těch pět procent navíc je kvůli Patty:-)

PS:Na začátku mi vážně přišlo divný, co dělají dva antimagické shluky krystalů v klášteře mágů xD

Pro: Systém magie, frakcí, soubojů. Hezky svět.

Proti: Poslední 2 kapitoly, občas nepříjemný bug (Ztracený kovář, Ztracená mrtvola...a to s nejnovějším patchem)

hra dohrána asi za 40 hodin a moje dojmy ze hry:
grafika na rok 2009 úplně stačí. Je to pořád ta Gothicovská grafika kterou máme všichni tak rádi. Jako fanda mágů jsem se k nim samozřejmě přidal a úkoly někdy byly velmi složité. vedlejších úkolů je spoustu takže neni na co si stěžovat. U hodně úkolů jsem potřeboval mapu která mi ukazovala kam jít. Ze začátku ani nevíte kde co je kde co hledat atd. ale tak po 10 hodinách hraní vám bude mapa připadat tak nějak male a dalo by se to i srovnávat s mapou Gothicu 1 která opravdu nějak velikánská nebyla. Pořád se máte v čem vylepšovat a bud je málo zkušeností a nebo málo peněz. Příběh mi nepřipadá ani tak napaditý. Prostě zase musíte zachránit všechny a všechno, klasika. Helm jsem tam našel tak 2-3 je jich tam strašně málo. Pak je tu 3 a 4 kapitola o které se tu všichni tak rádi vyjadřují a ano musím podotknout že to kazí celkový dojem ze hry. Pak je tu boss nejhorší na bossovy je asi to že je lehký a je to takový skoč sem skoč tam a až se unavím pojd si bouchnout celkově mě hra dost zaujmula protože sem velký fanoušek gothicu a proto dávám hodnocení 85%

Pro: hratelnost,příběh,postavy, příšery, dungeony

Proti: finální boss,pár bugů,některé těžké mise

Podľa mňa jedna z dokonalých hier, ktoré však musia u hráča nájsť určitú chuť a náladu hrať ju. Aby som to objasnil. Prvýkrát po spustení (nejaký čas bezprostredne po vydaní) som bol frustrovaný, hýbalo sa to divne, súboje boli príšerne ťažké a prišlo mi to divné. No po pár rokoch som sa rozhodol (keď už to mám na Steame) spustiť to znova a dať tomu šancu, keďže som mal silnú chuť na poriadne erpégéčko. Ujalo sa to viac než výborne, schuti som pri tom strávil 43 hodín času za posledné dva týždne (a to je skúškové obdobie :-)) a neľutujem to. Nie je to síce až tak open-worldové a "open-minded" ako TES: Skyrim, ale zase hra predkladá klasický koncept RPG žánru spred pár rokov, kedy stálo za to hrať každú takúto hru. Teda aspoň väčšinu. Chcem tým povedať, že nebyť skúsenosti Pyranha Bytes, tak o Risen nikto ani neštekne... takto tu máme výborný kúsok, náročný kúsok (!), čo sa medzi skalnými hráčmi dosť cení. Najmä teda v dobe, kde sú nám vsúvané rôzne "metahry", ktoré sú len vizuálnym dielom a hre ako takej nedávajú žiadnu príležitosť. Ale aby som tu neklábosil úplne bokom, Risen je solídny kúsok do radov RPG žánru, ktorý sa nestratí. Len čo je škoda, že práve Gothic 4 sa nemohol uberať týmto smerom, kto vie, mohli sme tu mať ešte dačo väčšie. A možno ani nie. :-)

Pro: - pekný vizuál aj na dnešnú dobu - nech si hovorí kto chce, čo chce, nasvetlenie a celkovo prírodné efekty sú nádherné; ťažké súboje; celkovo dosť dlhý príbeh

Proti: - neviem, asi len ten adventúrny spôsob questov, kde treba chodiť od jedného k druhému, aby sa príbeh dakde posunul a potom vám sprístupnil ďalšie možnosti

Risen je hra, u které jsem hledal útěchu po dohrání série Gothic. Pravdou je, že je téměř ve všem totožný s hrami Gothic, pro někoho nuda a stereotyp, pro někoho milá skutečnost. Já osobně si hru vcelku oblíbil, protože mi připadá jako znovuzrození série Gothic, po vcelku hlubokém propadu třetího dílu.

Najdeme zde opět několik frakcí, které mají odlišné úkoly, avšak vždy vedou ke stejnému cíli, což je škoda, lepší by bylo, kdyby se od zvolené frakce zásadně měnil děj, bohužel to je zásadní slabinou i předešlé série Gothic a s tím nic neuděláme.

Tentokrát mě velmi nadchnul bojový systém, protože předtím jsem hrál jen Gothica 3, kde byl sice jednodušší než v předešlých KULTOVNÍCH dílech, ale zato nebyl vůbec efektní a hrdina máchal mečem jak blb a zmizelo vylepšování skillu po vizuální stránce. Risen nám to vrací a případá mi, že kdyby takhle vypadal třetí Gothic, série by byla ještě více legendární.

Příběh je opět Gothicovský. Nějaký trhan se dostane na místo kde je samozřejmě nedopatřením, a kde zjišťuje, že musí zachránit svět. U Gothica to bylo skvělé, protože to nebylo tak obvyklé, ale po tolika letech to přestává být zábavné.

Opět se mi líbilo rozdělení do kapitol, které zajišťuje perfektní gradaci děje.

Příroda a celkové prostředí bylo stejně jako v G3 úchvatné, nejvíce se mi líbil prales, do kterého jsme mohli vstoupit a byl vážně téměř neprostupný.

Verdiktem je toto: Risen má absolutně stejnou osnovu jako G2, vylepšenou grafiku G3, a téměř tak hutnou atmosféru jako G1. Nechápu tedy, jak mohlo po spojení všech kladných stránek předešlých her Gothic, vzniknout něco, co nesahá G1 a G2 ani po kotníky. Tuto otázku si pokládám vždy, když na tyto hry vzpomenu.

Pro: Hero příběh, prostředí, frakce, podobnost Gothicu

Proti: časem sterotypní úkoly, dějová osnova téměř shodná s G2

No, je to takový splněný sen firmy Piranha Bytes. Po tom co ztratili práva na Gothic serii (která by byla podle jejich slov také jen trilogie), tak nevěděli co by udělali. Tohle je, jak už bylo několikrát řečeno, takový Gothic 2 s vyladěnou grafikou Gothica 3 a špetkou nového, ostrovního koření. Přiškrcené HW nároky určitě přišly vhod, protože mám slabou mašinu a tohle jsem rozjel na max detaily bez sekání.
Slušný příběh, slušné (gothicovské) frakce a bezejmený hrdina :).

Pro: příběh, Gothic atmosféra, hudba, pořát je co dělat, HW nároky

Proti: hrál-li člověk gothic serii, ví co má dělat a kam má jít, což je škoda

Ako zaritý odporca série Gothic (okrem trojky) som k tejto hre pristupoval skepticky. Čo mi vadí, je pohľad na hrdinu odzadu, obmedzený svet s pár tábormi a prehnané adorovanie celej série hráčmi vo mne vytvorilo skôr odpor. Risen ma však očaril tropickou atmosférou ostrova, ktorý aj keď nemá obrovskú rozlohu, má čo ponúknuť. Aj keď zase vyberáme z dvoch strán (inkvizícia a banditi), rozdiely medzi nimi sú veľké. Ostrov je plný dungeonov, monštier a samotný bojový systém stojí za pozornosť. Každá investícia do sily, či zlepšenia bojových schopností je v boji hneď citeľná a ani na vyšších úrovniach si nemôžete byť istý svojou nepremožiteľnosťou. V druhej polovici hry si k prostrediu vytvoríte vzťah a samotný záver tak začnete ľutovať.

Pro: atmosféra, bojový systém

Proti: jedno mesto, dve hrateľné strany

Nebudu první, kdo tu škatulkuje hratelnost a zábavu v Risen na dvě části. Risen jsou totiž vlastně dvě docela jiné hry v jednom balení.

Začátek (zejména první akt, částečně i druhý) je Piraní RPG v té nejklasičtější podobě. Představte si prostě první Gothicy v lepší grafice a v jiných kulisách. Komu se Gothicy líbily, ten bude nadšen, komu se nelíbily, ten nadšen nebude. Běháte si po ostrově jako úplná nula, sejme vás každá potvora, takže pečlivě zvažujete veškeré další kroky. Každý level je znát, každá nová zbraň je cítit. Vybíráte na kterou stranu v boji o ostrov se připojit (jsou klasicky Gothicovsky tři) a jen pomaličku se dostáváte do obrazu, o co asi v konečném důsledku půjde.

Druhá půlka (akty 3 a 4) je pak poměrně lineární mlátička odehrávající se převážně v kobkách a tunelech. Vybavení už tolik netočíte, protože kvalitních věcí už není tolik, stává se z vás mlýnek na maso a ještěrany (jak originální, hehe) kosíte hlava nehlava. No a nakonec nesmí chybět takový ten souboj s bossem, tentokráte reprezentovaným ohnivým titánem.

Ale ono to vlastně do těch kulis poctivě budovaných Piraněmi sedí i s tímhle herním rozporem naprosto dokonale. Copak si nepamatujete jak končil Gothic 1? A co takový Gothic 2? Vždyť tam se konalo vlastně úplně to samé jako v Risenu, finále bylo vždycky někde v podzemí, kudy se člověk prosekával k hlavnímu záporákovi. Jen v Risen je tahle část možná ze všech "gothiců" nejdelší. Mně osobně to tolik nevadilo, i v průběhu posledních kapitol jsem se rád vydával na toulky po ostrově a objevoval nová místa s krásným výhledem, přesto chápu, že někoho takovéhle zakončení brát nemusí.

Ostrov jsem zkoumal docela poctivě, patřím mezi ty lidi, kteří radši všechno 3x prošmejdí, než aby jim něco uteklo, a počítadlo mi ukazuje něco málo přes 40 odehraných hodin. Not bad. Pár obrázků zde

Pro: atmosféra, vývoj pěkně od píky, malebný ostrov, gothic

Proti: místy zjednodušené, docela lineární konec, sem tam bug

Ačkoli je toho v ostatních komentářích o Risenu napsáno dost a dosti, přidám ještě pár svých postřehů z nedávného dohrání.

První 2 kapitoly se Risen hraje prostě dobře. Obzvláště začátek mají Piraně v malíku a být v Risen plešatým joudou, je na začátku vážně strašná zábava. „Na začátku“ – to je ten problém. Zatímco první polovina je parádní a připomíná (pro někoho mínus, pro jiného plus) Gothicovské začátky, za druhou polovinu (3. a 4. kapitola ve hře) by si někdo zasloužil jedno dobře mířený dělo. Druhá polovina sráží výsledný dojem z dohrání hodně dolů, koho by taky bavilo neustále mydlit stejný potvory a hledat x kousků nějaké kraviny. Prostě herní kaše nastavovaná tak dlouho, až je z ní blivno.

Jako správnej profláknutej hrdina jsem opět na začátku vyplknut na jakémsi neznámém ostrově. A to se to pak jednoduše vypráví, hlavně se nemusí nic složitýho vymejšlet a taky se nic nevymejšlelo. Příběh je tu sakra mělkej a fakt, že v něm vystupují bohové, titáni a já nevím kdo ještě, to nevyžehlí ani náhodou. To, co se mi na Risen líbilo, bylo jaksi v pozadí. Pro hlavní příběh nedůležité, ale zároveň utvářející celkovou atmosféru. Než osvobozovat nějaký titány a dělat podobný kraviny, mě bavilo lítat po městečku a shánět nového obchodníka pro rybí stánek. V těchto místech jsou „Piraně“ silní a toho by se měli držet.

Rozhovory ve hře jsou občas docela vtipné, ale žádný Škvorecký to opravdu není. Hlavně nechápu styl rozhovoru ve smyslu: „Nazdar chlapáku! Ty seš tady novej co? No jasně. Tak to ti řeknu svoje úplně nejvíc největší tajemství, o kterým neví ani moje stará. Tak co? Pomůžeš mi?“

Soubojový systém mě opravdu bavil. Díky tomu, že nestačí neustále mačkat pouze jeden čudlík a člověk u toho musí trochu přemejšlet, jen tak souboje neomrzí. Támhle musíte bloknout úder, hned na to uskočit a následně nemilosrdně seknout protivníka do odkrytého boku. To vše s rozvahou a notnou dávku trpělivosti.

I když Risen už nějaký ten pátek pamatuje, nevypadá pořád vůbec špatně. Krásně prosvítající sluneční paprsky, vážně krásně prosvítají, až máte nutkání skočit si pro opalovací krém, abyste nachytali trochu toho bronzu do tváře.

Proč se musí každé ženské postavě ve světě Risen na hrudníku houpat neskutečný lívance, sice nechápu, ovšem ne že by to pro mě byl nějaký nepřekousnutelný problém:)
Po překousnutí, že už žádný opravdový nástupce Gothicu nepřijde, sáhl jsem po novém titulu od Piranha Bytes, který sliboval to, co jejich hry dělá tak unikátní jen tentokrát v rozdílném prostředí a s jiným dějem. A jak jsem očekával, dostalo se mi výborné hry. Začátek na jedničku, spousta běhání po ostrově, průzkum temných koutů tropické houštiny nebo jen pomale plynoucí atmosféra klidu ve zdejším největším městě. S postupem času (asi po 15 hodinách) se příbeh uchyluje k hledání disků, a kouzlo objevování volně upadá i díky menší rozloze herního světa. Po nějakém čase jsem tak radši hraní Risenu odložil na neurčito. A i když mi tak titul trochu zhořkl, už jenom kvůli výborné hudbě a grafice, začátků dávajícího vzpomenou na první Gothic nebo povedenému a vyváženému soubojovému systému je Risen jasnou volbou pro role-playing pozitivní hráče. Zpestřením je i střídnost oproti vysokým rozpočtem disponující trojce, kdy v Risenu je děj komornější, ale o nějaký kousek uvěřitelnější a tudíž i více vtahující.

Pro: hratelnost (1. polovina), grafika a hudba, optimalizace, design světa, soubojový systém

Proti: hratelnost (2. polovina)

Zdá se mi to, nebo je v současné době RPGček jako šafránu? Samozřejmě Risen nebude výjimkou. Hoši a tvůrci Gothicu sice ztratili práva, ale hrdost rozhodně ne. To nakonec potvrdili vznikem právě této hry. Je dost psychicky náročné začít hrát RPG, už jenom proto, že sežere kvanta času. Je ale daleko horší, když člověk hraje RPG v době, kdy má na škole zápočťáků jako smetí. Věřte mi. Já bych Vám nelhal. Ze začátku mě hlavně fascinoval samotný svět v podobě ostrova. Popravdě nebyl nijak extrémně ohromný, ale účel splňoval. Už jenom proto, že obsahoval všecko, co takový svět obsahovat má. Krom toho většinu času příběhové linie stejně strávíte v podzemí, takže ta velikost je skutečně relativní. K tomu určitě dopomáhala ona grafika a přeměna počasí. Vše vypadalo opravdu hezky, jen mi chyběl příběh. On by sice byl, ale nic epického jsem v něm neviděl. Prakticky se naplno rozjede až ve druhé půlce celé hry. Ze začátku mi to ale zase tolik nevadilo, že je příběh až na druhém místě, protože jsem byl naprosto uchvácen okolím. Chtěl jsem dohrát naprosto všecky questy a víceméně se to dařilo. Do doby, než jsem začal znatelně nestíhat, jak časově tak povinnostně. Dopadlo to tak hrůzně, že mi máma vyrvala notebook z pařátů, v největší rubárně ho sklapla a utekla s ním do kuchyně. Já jí pronásledoval, nervně, výbušně a už jsem jí ho chtěl vytrhnout z ruky, přičemž jí napadlo si na něj sednout…následovala směsice řevu a já opět pokračoval v hraní. I takové historky může způsobit hraní RPG. Proto jsem vlastně rád, že jsem hru nakonec bez větší úhony dohrál. Nemá cenu popisovat příběh, hraje zde druhou kolej ale svět kolem zase tak špatný není. Je jasné, že slovo epické se k této hře nikdy nedostane. Chybí mu plno věcí jako například kvalitní hudební soundtrack, živost prostředí nebo větší flexibilita pohybu. Na druhou stranu je to ale RPG, které nezklame, protože bugy takřka nezná. Píšu takřka, jelikož se mi podařilo na konci hry zaseknout u jedné videosekvence, že jsem už uvažoval nad tím, jestli stěnu skříně rozlomím nejdříve hlavou nebo klasicky loktem. Nakonec jsem obě části těla ušetřil a se štěstím vše rozchodil. Risen rozhodně není špatnou hrou. Jen je pro „tvrdé jádro“ RPG světů v dnešní době značně nedostačující. Pro obyčejné smrtelníky je to hra, která nějaký ten pátek vydrží a která se časem rozplyne v chodu dějin, tak jako to udělalo plno kousků před ní a koneckonců udělá i po ní.

Hardcore hráči nejspíš vostrouhají, ale obyčejní hráči určitě zaplesají. Co to značí? Že Risen se takřka povedl. Otázka je, jestli to autorům skutečně stačí. Vždycky totiž měli na víc, než jen na hru v takovéto podobě.

Pro: questy, změna počasí, sympatické prostředí, slušný dabing, vývoj postavy, boje

Proti: na první pohled malý svět, příběh, nevýrazná hudba

Jelikož je tu v komentářích už o Risen mnoho řečeno, tak pouze spíš popíšu své dojmy a nebudu se v tom nějak extrémně pižlat.

Příběh hry je veskrze průměrný. Musíte zastavit mocného nepřítele, než zničí svět. Klasika. Ve hře jsou dvě frakce – banditi a inkvizice. Volba frakce záleží čistě na hráčově zaměření, tzn já si rozumím s mečem a kuší a proto jsem se přidal k banditům. Mágové si to můžou nasměrovat směrem ke klášteru. Zpočátku ohromí volnost světa a menší rozsah po vzoru prvního Gothica. Blahem jsem chrochtal bohužel pouze první dvě kapitoly, zbylé dvě se už odehrávají spíše v dungeonech a zejména 4 mi tam přišla jakoby navíc. Napoprvé to ještě šlo, ale na druhé dohrání to fakt byla velká nuda. A je to škoda, protože venkovního světa jsem si naprosto užíval díky nádherné grafice. Textury apod. sice moc ostré nejsou, ale různé efekty to chytře maskují. Obzvlášť po ránu, kdy svítá a slunce prosvítá skrz listí na stromech. Mockrát jsem jen tak bloudil krajinu a obdivoval krásy přírody. Ať už to byl přístav v městě anebo chaloupka uprostřed lesa poblíž malebného jezírka. A pak přišly chrámy a rozplizlé textury zdí a vše bylo, jak se lidově říká, v prdeli.

Rozhovory se mi líbily, u každé NPC jasně poznáte její charakteristické rysy. Jen dabing mi přišel místy takový podivný. Ale nic co by kazilo zážitek, bo jsem stejně rozhovory odklikával, jakmile jsem přečetl text. K tomu se váže česká lokalizace, která je s fanfixem snad bezchybná. Questy jsou povětšinou nápadité, i když jsou téměř stále o tom samém (jdi, dones, najdi, zabij, přines). Soubojový systém je převzat a vylepšen z prvního/druhého Gothica s tím rozdílem, že se již bojuje myší. S tím jsem byl naprosto spokojen, byť v závěru hry mi přišly souboje se Sauriany zbytečně těžké a zdlouhavé.

Ikdyž je to Risen, hra stále dává najevo, že je to Gothic. Počínaje stejnými jmény NPC, konče různými detaily. Kde jinde můžete řezat pilkou dříví, šlehnout si trocha trávy z bažin, zametat prach, sedět na lavičce a pozorovat západ slunce či okolní faunu, a nebo si prostě a jednoduše ukovat vlastní meč. No? Kde jinde? Ano v Go… ehm Risenovi. Gothicovskou atmosféru podrhuje opět velmi kvalitní hudební doprovod. Sice je méně výrazný jako třeba v G3, ale to brnkání na kytaru zní neskutečně pohodově.

A poslední důležitý bod: Hra je, ač to zní skoro fantasmagoricky, naprosto bez bugů. Při prvním hraní jsem na nic nenarazil, při druhém se mi akorát nechtěly v jednom chrámu načíst textury a tak jsem musel restartovat hru. Při načítání mi hra spadla asi jen 2x-3x. Jinak vůbec nic. Úspěch. Inventář je opět díky bohu neomezený a já určitě uvítal vylepšenou mapu, kde se zobrazují cíle úkolů.

Verdikt: Risen je solidní nástupce Gothica. Kdyby autoři vynechali 4 kapitolu a udělali pořádný konec, byla by to hra téměř dokonalá. Proto „pouze“ 80%.

Statistiky: Dohráno: 2x, Herní doba: 24h03m (na první dohrání přes 40h), Moje postava

Pro: živý svět téměř bez bugů, grafika, expení postavy, hromada předmětů a questů, mapa, první 2/3 hry, hudba, detaily, je to Gothic

Proti: poslední třetina hry - zbytečná 4 kapitola, relativně málo rozhodování

Až na plytký konec a chybějící kloudnou závěrečnou animaci jsem se dobře bavil a musím uznat, že Pyrahna Bytes konečně splnili to, co slíbili, a poskytli kloudné odškodnění za zabugovanost Gothica. Risen sice nemá tak chytlavou atmosféru, ale bugy se dají spočítat na prstech jedné ruky, grafika je opravdu pěkná a optimalizace je asi tak stokrát lepší, než u Gothic 3, přestože obě hry běží na stejném enginu. O hraní Gothica v 1920*1080 s plnými detaily jsem si mohl nechat zdát. Risen na tom samém kompu se vším na max. běží jako pohádka.

Pro: Optimalizace a vychytání chyb z Gothica, grafika, chytlavost

Proti: Plytký konec a trochu nudné (zdlouhavé) dialogy

Dnes dohráno, v hlavě mám tak plno čerstvých dojmů z hry, přesto se chci soustředit jen na celkový uchovaný dojem a nezabíhat tolik do detailů. Kdybych to tedy měl celé jednou větou zrekapitulovat, Risen, sic bez masakrálních rozměrů her typu Oblivion nebo Gothic III, potěší především svým pohledným zpracováním a solidností, kde si skutečně nikdo a nic nehraje na víc, než doopravdy je.

Risen není pompézní, neviděl jsem v něm tu touhu tvůrců uchvátit kvantitou, snad právě proto mě neodradil a po příjemném úvodu a učarování nad vynikající grafickou optimalizací, jsem pokračoval vesele dál, nechal jsem se kolébat tempem hry a pohlcovat jedinečnou atmosférou zdejšího tropického ostrova. Tyto prvky bych řekl, že jsou právě tím nejpovedenějším, tím, co dělá Risen skutečně - velmi solidní věcí. Ona okouzlující atmosféra, která především není téměř - ničím - narušena, není zde žádné přehnané předkládání příběhu, žádné přehnané toulání se krajinou na pomezí nudy a otravy, žádné přecpané tabulky atributů hrdiny, které by ve finále jen rozeštvaly ten líbivý pocit nekonečné a klidné pohody zdejšího světa. Jakoby v Risen všechno plynulo v rytmu jeho vlastní atmosféry ostrova a romantické hudby. Hraji poklidnou hru na poklidném tropickém ostrově (skoro jako na dovolené), kde tím pádem nechci být absolutně ničím zesložitělým nebo nedej bože zabugovaným - rušen, hraji poklidnou hru která mi předkládá VŠE - pozvolna a nenuceně a opravdovou výzvu přináší až ve chvíli, kdy se dramaticky změní celý příběh a věci dostanou finální a pochopitelně i nepěknou podobu. A nutné říct - tahle chvíle je trefena opět naprosto neomylně v onom uklidńujícím rytmu celé hry. Díky bohu za to.

Risen má ovšem i zápory. Oblboval by prostě nějak příliš jednoduše:-). Já mám rád komplexní RPG typu Oblivion. Tak proč by teda Risen nemohl mít tu harmonii ve všech směrech i v nějakém větším podání, že?

Velmi solidních 85%

Pro: Risen mi přišel jako ozdravná terapie. Balzám na smysly svou vzájemnou harmonií věcí v celkovém obsahu.

Proti: Nedělá ze sebe velký RPG, což je správně. Ale co takhle dělat a být?:-) To snad až Arcania..

Není pochyb o tom, že je Risen lepší než Gothic 3 a to jak co se tyče příběhu, tak i po technické stránce. Optimalizovaný je skvěle, stále dobře vypadá, dokonce je i téměř bez bugů. Největší změny se týkají soubojového systému, který je zde docela vychytaný. Vlastně si nevzpomínám, že bych hrál nějaké RPGčko, kteté by mělo soubojový systém zpracovaný lépe (Nepočítám izometrické rpg a Dark Messiah nepovažuji za rpg), je chytrý a dobře se ovládá. Dokonce už není problém zabít větší skupinu nepřátel.Dovednosti jsou maximálně zjednodušené a je to celkově ku prospěchu věci. Vlastně je to takový ideál moderního RPG, v kterém se nikdo nechce zatěžovat řadou číselných statistik. Každý bod do nějaké dovednosti se ihned projeví. Dialogy jsou dobře napsané a dabing velmi slušný. Především ožrala Lars (nebo jak se jmenoval) a Jorgensen a jeho houbičky mě maximálně dostali. Pole působnosti se sice značně zmenšilo oproti Gothic 3 a často vede nějakým místem pouze jediná pěšina, přesto jsem neměl pocit klaustrofobie a to ani v dungeonech. Hře v podstatě není co vytýkat, vynikající záležitost jak pro fanoušky Gothic série, tak i pro všechny ostatní, kteří si rádi zahrají některé to akčnější rpg.
Na Risen jsem se těšil jako malé dítě už hodně dlouhou dobu. Jako velký fanoušek série Gothic, jsem tuhle hru a její vývoj začal sledovat hned od chvíle, kdy se začaly objevovat první informace a vkládal jsem do hry mnohem větší naděje, než do konkurenčního a zatím stále vyvíjeného G4: Arcania. Vzhledem k tomu, že v té samé době vyšel mohutně hypovaný Dragon Age Origins, tak jsem sice ve svém nitru svedl menší bitvu o to, do čeho se pustím první, ale nakonec zvítězilo dílko od Piranha Bytes.

Trochu lituji toho, že jsem hru nedohrál dřív, protože teď už tu budu z větší části psát to, co už napsali koentující přede mnou. Ale koment k Risen si odpustit nemohu.

Děj hry se odehrává na tropickém ostrově, který je krásně zpracován, opravdu neplatí, že krásně vypadající hra musí mít ve výčtu tech. vlastností mít nejnovější verze DX a milion speciálních efektů. Prostředí je rozmanité, od hustých lesních porostů, přes hluboké rokle a propasti a vysoké kopce až po ponuré bažiny a samozřejmě také obydlená místa. Celému ostrovu dominuje zlověstně dýmající sopka, ke které se váže hlavně závěr hry. Také mi přišlo, že rozloha podzemních prostor je o dsot větší, než tomu bylo v předchozích dílech, což ale rozhodně není na škodu a hráč může objevovat stále něco nového.

První kroky ve hře nenechají hráče, který už nějakou hru zé série Gothic hrál, na pochybách, že tohle bude klasický Gothic se vším všudy, jen s mnoha vylepšeními. Herní mechanismy, styl grafiky, atmosféra světa, to všechno tu už předtím ve stejné, nebo podobné formě bylo, jen zde, je to dovedené k dokonalosti. Hráč začíná jako totální moula, který nic nemá, nic neumí a ani nic neví o místě, kde se ocitl a je jen na hráči, jak bude postavu jemu svěřenou dále směrovat a vyvíjet. První kroky jsou vždycky velmi těžké, ale toho, kdo někdy hrál G2 + NoR, tak toho vyšší obtížnost nastavená hned od začátku nepřekvapí. Hráč se musí mít na pozoru i před obyčejnou mouchou nebo vlkem, setkání s více než jedním protivníkem najednou vede na začátku k nevyhnutelné smrti a loadovací obrazovku jsem i já viděl na začátku asi častěji, než by se mi líbilo.

Postupem času se hráč dostává lepšímu vybavení, přijde první zbroj, lepší meč (sekera, hůl - podle toho, jakou cestu si hráč zvolil) a vše je najednou hned trochu veselejší. V souvislosti s tímto musím vypíchnout první věc, která se mi trochu nelíbila. Možná to bylo mým stylem hry, kdy jsem toho udělal v první kapitole moc a další už jsem projížděl o dost rychleji, neboť postranních questů moc nebylo, ale dost dlouho jsem měl problém najít nějakou lepší zbraň, než tu, co jsem právě vlastnil a ve chvíli, kdy se začaly lepší kousky objevovat, tak se s nimi najednou roztrhl pytel a kolikrát jsem si nový lepší meč ani neužil a hned jsem našel nějaý ještě lepší. Stejné to bylo u zbrojí, kde jde opět vždy o komplety bez možnosti si ji nějak customizovat. Jedinou vyjímkou byla helma a ty jsem ve hře našel všehovšudy dvě, když nepočítám tu, která byla součástí Titánské zbroje. Štíty detto.

V souvislosti se zbraněmi musím hned zmínit také soubojový systém. Nevím, jak to je v G3, který jsem ještě nehrál, jen chvíli rozhrál a potom z nějakých důvodů odložil na později, ale právě soubojový systém doznal proti G1/G2 opravdu razantního vylepšení. Už to není jen bezhlavé klikání, ale je nutné u toho také trochu přemýšlet, snažit se předvídat protivníkovy údery, ve vhodnou chvíli se krýt a nečekaně útočit. Souboje s humanoidními soupeři se díky tomu staly opravdu zábavné, hlavně se těmi tužšími a opravdu jsem si je užíval. Navíc ne na každého platí stejná taktika. U většiny protivníků je možnost jejich útoky krýt, ať už mečem nebo štítem, u některých ne, takže pak příchází na řadu uskakování.

Co je hře občas vyčítáno, je celkem omezený systém dovedností, kdy je na výběr jen několik schopností, do kterých se dají investovat Leraning Points, získané za postup na vyšší úroveň. Stěžejní jsou samozřejmě dovednosti bojové - s mečem, sekerou a holí u zbraní na blízko a luk s kuší pak představují zástupce střelných zbraní a magické. Kromě bojových dovedností je možné trénovat také například kovářství, alchymii, akorbacii, páčení zámků, plížení atd., některé z nich nejsou příliš nutné, ale osobně si myslím, že se vyplatí naučit se na nějakém stupni skoro všechny, protože se potom otevírají nové možnosti a cena za jejich zlepšení se může velmi rychle vrátit zpět. Přece jen je lepší obětovat pár LP za naučení alchymie a z přikázných ingredienců si vyrobit například lektvar, který permanentně zvyšuje některou z vlastností, než za zlepšení této vlastnosti vyplávat LP mnohem víc při jejím učení klasickou cestou. Množství LP ve hře je omezeno max. úrovní, které lze dosáhnout, typicky kolem 28. takže není možné vytvořit si ultimátního hrdinu všeuměla.

Co se od předchozích dílů prakticky nezměnilo, je systém frakcí. Ovšem nedá se říct, že jedni by byli ti hodní a druzí zlí. Je možné se přidat buď k inkvizici, která na ostrově zkoumá, co že se to tam v poslední době děje za nepravosti a nebo banditům, kteří předtím ovládali jediné město na ostrově, než je z něj inkvizice vyhnala a nyní našli dočasné útočistě v bažině na druhém konci ostrova. Jako taková třetí strana jsou zde mágové sídlící v kláštěře vysoko v horách, ovšem ti spolupracují s inkvizicí. Voba strany je v podstatě dobrovolná (pouze v případě, že si hráč ještě žádnou stranu nevybral a je chycen vojáky inkvizice, tak je donucen se stát jejich členem) a velmi ovlivňuje to, jakým směrem se bude hrdina vyvíjet. Pro ty, kteří preferují hrubou sílu je nejlepší přidat se k banditům a stát se mistrem meče nebo sekery. Odlišný styl boje má inkvizice, která nabízí jako bojový prostředek hlavně hůl a pro ty, kteří se neradi ohání nějakou zbraní je možnost stát se mágem v klášteře. První kapitola je pro každou frakci trochu odlišná, od druhé už je to pro všechny stejné.

Žádná skupina vás samozřejmě nepřijme jen tak a je nutné si nejdříve získat jejich důvěru a splnit pro ně několik úkolů. Questy jsou klasické, přibést něco, odnést někomu něco, zabít někoho, najít někoho, zjistit něco ... nic objevného, ale to asi nikdo ani nečeká a popravdě, v tomhle směru se nic moc nového vymyslet nedá. Je trochu škoda, že většina nových postraních nepříběhových úkolů se objeví hlavně v první kapitole a potom už se jich nabídne jen několik a primárními se stanou úkoly spojené s hlavním příběhem a ve většině případů jde hlavně o likvidaci většího počtu nepřátel. Naštěstí je v té době už k dispozici možnost cestovat za pomoci teleportačních kamenů a hráč nemusí trávit dlouhé minuty pobíháním po světě.

Během celé hry jsem se výborně bavil a na závěr přišlo trochu zklamání. Proč ? Finální souboj. Čekal jsem něco, kde budu mít možnost využít všechny své pracně nasbírané zkušenosti i vybavení a místo toho to byla spíš nějaká arkáda ve stylu skoč sem, skoč tam a jednou za dvě minuty přiběhny a bouchni si. Opravdu škoda, tohle mohlo být udělané lépe.

Ještě k technické stránce hry - Risen jede v pohodě na podprůměrné sestavě z dnešní doby. Jak je v poslední době zvykem, tak opět nejde (nebo nešlo) zapnout vyhlazování hran, ještě, že je Risen hra, kde to tolik nevadí. Piraně se naštěstí poučili z předchozích let a tak je bugů celkem poskrovnu, jako obvykle nějaká ta průchozí stěna případně propadnutí se do neznáma. Jinak je ovšem hra perfektně stabilní a nevadí jí ani taskování do systému a zpět, za celou tu dobu mi spadla jenom jednou. Zvuky jsem standardní, hudba docela příjemná na poslech. Po technické stránce zvládnuto na odřenou jedničku.

Pokud by se mě někdo zeptal, zda bych mu Risen doporučil, tak bych neváhal ani vteřinua řekl bych ANO. Hráči, kteří hráli některý z Gothiců se tu budou cítit jako doma, nováčkové do hry proniknou velmi rychle. Ne, nejde o super propracované RPG s milionem statistik a možností se učit desítky dovedností, které jsou ve výsledku zbytečné. To podstatné tady, je zábava, uvěřitelný a skvěle zpracovaný svět, vývoj postavy udělaný tak, aby byl v rámci možností variabilní, ale oproštěný od všech případných zbytečností, které by jej činily nepřehledným a složitým.

Risen se může směle postavit vedle předchozích dílů, protože na ně navázal v tom dobrém, něco vylepšil a přitom pořád zůstává ryzí zábava

Když nad tím tak uvažuju, tak hry ze série Gothic včetně Risen nepatří tak úplně do žánru RPG, ale vytvořily si svůj vlastní žánr. A díky Piraním, že takovéhle hry pořád dělají.

Pro: Příběh, atmosféra, skvěle zpracovaný svět, pořád starý dobrý Gothic

Proti: Trocha bugů, od druhé kapitoly více lineární, finální souboj

bod1: Hral jsem za valecnika (Don Esteban) a okazale ignoroval magii a to me privedlo az k nemoznosti dohrat hru. Proste chybely svitky pro levitaci. Nikdo je neprodava, nikde uz nebyly k nalezeni a ve ctvrte kapitole se bez nich nelze obejit. (musel jsem si par svitku nacheatovat)

bod2: Lockpicking je straaasna nuda, ale strasna. Kdy uz konecne tvurci pochopi, ze by mohla jit truhla nejenom odemknout, ale i rozmlatit.

bod3: Tolik zbytecnych sehnuti pro kytku, jsem jeste nikdy nikde nevykonal. Tohle byla vazne sila. Ze zacatku proto, ze bojujete o kazdej zlatak, v prostred hry ze setrvacnosti a ke konci hry je vam z kazde kytky uz skoro na bliti.

bod4: Souboje fakt ujdou. Problem je, ze fungujou fakt jen jeden na jednoho a to hlavne u Jesterciho elitniho vojaka nebo Nemrtveho bojovnika. To je pak vychutnavka a taktika.
Pokud je nepratel vice (skoro vzdycky), jde taktika do kopru. Treba 2 elitni valecnici (EV) na volnem prostoru jsou takrka neporazitelni. Kdyz si ale privolate kostlivce a nechate ho delat tem EV fackovaciho panaka, tak je sejmete behem pikosekundy. Proste k na.rani :-(

bod5: pribeh stal za starou belu. Zakonceni se zvrhlo malem do Guitar hero nebo podobne kraviny. Vubec se mi to nelibilo.

Celkove Risen hodnotim docela nizko. Posledni 4. kapitolu jsem dohraval uz jen abych to dohral.

P.S. Uplne jsem zapomel. Souhlasim, ze hra ma totalne zmrsenej zacatek. Zvlast ta premoudrela pipina co se zachrani s vama. Tu jsem mel za kazdou jeji vetu chut nakopat do kouli ;-)

Pro: Poctive naprogramovane

Proti: Pribeh

-12 +6 −18
Nepovedený začátek, nesympatický hrdina, hloupé rozhovory, provařené questy, technické problémy, nelogické kixy a bugy, vzhledově trapní nepřátelé (až na Gnomy), sto a jedna věc okopírovaná z Gothic, diskutabilní Wisdom… Mohl bych povídat hodně dlouho o tom, co se mi na Risen nelíbí, co mi vadí, co je naprostá volovina a co se vůbec nepovedlo. Není to mokrý sen fandy Gothic, ale i přesto všechno je to dobrá hra. A to je, myslím, dostatečně výmluvné.

***/5

-1 +6 −7
Pokud si přečtu komentáře pipboye nebo Memphise, z objektivního pohledu nemám co dodat. Grafika na konec roku 2009 není špička, ale funguje skvěle. Soubojový systém je téměř geniální a často jsem byl zcela nadšen, jak souboje probíhají. Atmosféra hry je přesně taková, jakou jsem si představoval. PB prostě a jednoduše splnili svůj slib, že hru udělají pro fanoušky Gothicu (přesněji řečeno pro všechny z nich, kteří považovali G3 za krok velmi špatným směrem).

Kapitolou samou pro sebe je však skvěle vytvořený a nadesignovaný ostrov, na němž se vše odehrává. Již po několika málo minutách jsem si v duchu říkal, že Gothic je zpět. Měl jsem téměř stejný nepopsatelný pocit, jako když jsem kdysi podivnou jeskyní skrytou pod cestou u jezírka došel do odříznutého údolí, kde u ohně posedával Lester.

Tak nějak jsem opět vycítil, že na tomhle si dal někdo velice dobře záležet. A možná právě to oceňuji na hře ze všeho nejvíc.
Pipboy a ugra to vystihli moc pěkně, takže už se nemusím tak moc rozepisovat (pokud se chcete dozvědět více o hře, zavítejte k nim). :)

Jen bych si chtěl lehce obhájit těch 90%, tedy ode mě stejné hodnocení jako u Gothicu I a II (souhlasím s tím, že Risen je opravdu více nástupce těchto her, než nová hra či pokračovatel Gothic 3). Všechny tři hry spojují hlavní poznávací znaky v podobě krásného detailního světa (který je radost prozkoumávat a pokud to děláte opravdu důkladně, autoři vás za to neustále odměňují), drsného prostředí plného divokých zvířat (které vás při troše nepozornosti během chvíle roztrhají na kusy), jednoduchého a účinného RPG systému a dalších, pro fanoušky série tak oblíbených prvků. I přes tato pojítka si však u mě každý díl vysloužil toto hodnocení něčím jiným: Gothic hutnou atmosférou těžební kolonie, dvojka asi nejlépe nadesignovaným prostředím včetně ultimátního návratu do údolí z jedničky a Risen jednoduše proto, že se mi zdál po herní stránce nejvíce dotažený.

Risen má především skvělý soubojový systém, kde se dá opravdu taktizovat - na nižší úrovni mi souboj se smečkou vlků zabral i několik minut: musíte se neustále krýt, uhýbat, léčit se, útočit v pravý moment. Také mě potěšilo, že členové smečky spolupracují a zatímco jeden útočí, další se vás snaží obejít a dostat se vám do zad. Každé zvíře má jiný styl útoku, takže tupá klikačka ze trojky vás přivede leda tak do hrobu a to pekelně rychle.

Vydal jsem se cestou síly (meč a kuše) a připojil se k Donu Estebanovi, spíše než o volbu příběhových preferencí jde o volbu zaměření (rebelové = bojovníci, inkvizice = mágové). Nevadilo mi ani akčnější pojetí posledních dvou kapitol, protože jsem si užíval každý souboj, nicméně je pravda, že ostrov a svět v nich už hrají druhé housle a to u Gothicu nikdy není úplně dobře. Rozhovory jsou často vtipné a hlavně "rozptylovací" volby při kapsářství jsou opravdu vytříbené. Co se týče grafiky, možná není tak precizní jako u Gothic 3, ale vynahrazuje to naprosto famózní hrou světla a stínu (noční bouřka s blesky je opravdu zážitek) a umně využitým HDR. O dechberoucí přírodní scenérie není nouze.

Když to shrnu, Risen je důstojným nástupcem série Gothic a budu se těšit na další díl. Piranha Bytes to zvládli a opět vytvořili jedinečné RPG, které je sice úplně stejné, jako předchozí díly, ale tím pádem úplně jiné než cokoli, co vychází v dnešní době.
Poslední save hlásí něco přes 41 hodin a je na čase psát dojmy.

Risen se opravdu hraje jako Gothic 2 v lepší grafice - je to cítit z rozhovorů, questů, hudby, atmosféry - prostě tohle je Gothic, jen trochu jiný.

Už v demoverzi mě naštvalo několik věcí - nesympatický hlavní hrdina, tropické prostředí, mizerné textury. Teď už můžu říct, že hlavní hrdina nemá charakterově k tomu z Gothicu daleko, takže jsem si na něj docela zvyknul, ale stejně vypadá tuctově.

Tropické prostředí... ono mi v zásadě nevadí, ale klasické fantasy bych prostě uvítal spíš - palmy a tropická verbeš pro mě nějak postrádají tu romantiku lesů mírného pásu :)

No a i ty textury jsem nakonec odpustil, bo díky řadě extra efektů hra i tak vypadá moc hezky (jen se člověk nesmí moc dívat do dálky :)) a hlavně engine dokáže držet stabilní fps. Ale rýpnul bych si do nemožnosti zapnout V-sync, bez něj je to při 1080p + GTS250 místama celkem hnus.

Čím jsem si v demu nebyl moc jistý, ale co mě v plné verzi až ohromilo, je zpracování soubojů. Ze začátku se to sice moc nezdá a tváří se to víc jako nedomrvená klikačka, ale jak se člověk snaží vyzrát na potvory silnější než on a zároveň vylepšuje bojové schopnosti, ukáže se, že ten systém je překvapivě komplexní a umožňuje na nepřátele aplikovat různé taktiky boje, které na ně taky třeba aplikovat je, pokud nechcete zbytečně často umírat - za to opravdu tleskám.

Vůbec celkově vývoj postavy se vyloženě povedl - ono vlastně jde o systém z prvních Gothiců, tak ještě aby ne. Skilly boje se zbraní jsou rozděleny na 10 stupňů, což je dobrý kompromis mezi systémem G1 a G2 a každý bodík je opravdu znát - rychlejší šerm, delší kombo, nové údery, možnosti. V rámci kovářství je teď možné vytvářet magické amulety a prsteny, obvykle silnější, než ty, co běžně nacházíte (což platí i pro kované meče).

Trochu rozpačité dojmy tady mám jen z lockpickingu - nějak mi přijde, že nápověda a skutečnost, že pohybů vlevo a vpravo je v sekvenci vždy stejně (i to, že víte, jak dlouhá sekvence bude), páčení zámků dost ubírá na napínavosti.

Zlodějina je doprovázená rozhovorem, který je často zajímavý, jen mě mrzí, že hrdina nenechá oběť doříct vtip :)

Co jediné mě v souvislosti s vývojem postavy vyloženě štvalo, jsou kamenné tabulky a různé knihy. V původních Gothicích knihy dávaly XP a tabulky zlepšoval různé skilly. Tady to všechno dává body do wisdom. Hru jsme končil se sílou, na kterou jsem se soustředil, něco přes 100, ale Wisdom jsem měl na 200, aniž bych do ní investoval jediný LP, což je prostě zhovadilost.

Questy a hlavně rozhovory jsou taktéž typicky Gothicovské. U questů mi ale chyběly nějaké specialitky, které by ozvláštnily všechny ty donáškové a prokecávací questy - tady jsou všechny tak nějak na jedno brdo. Rozhovory mají ten lehce humorný nádech, ale nemáte v nich moc na výběr. Tady bych si postěžoval na závěr hry: Poslední kapitolu nebo dvě je vám naznačováno, že budete v závěru muset učinit velké rozhodnutí, ale fakt je, že nerozhodnete vůbec nic - na výběr jsou dvě možnosti, obě říkají prakticky to samé jinými slovy a obě taky stejně skončí. U dialogů se taky občas stává, že postavy říkají něco jiného, než je v titulcích, nebo taky neříkají vůbec nic.

Bugů je ve hře relativně dost, víc než bylo v prvních dvou dílech Gothicu, ale žádné kritické mezi nimi nejsou a proti zápalavě bugů v Gothicu 3 snad ani nestojí za řeč.

Hra je rozdělená do 4 kapitol, z nichž nejdelší a nejzajímavější je ta první - z oněch 40 hodin tipuju že se v ní dá strávit tak třetina až polovina času a spočívá hlavně v seznamování se s jednotlivými frakcemi a poměry na ostrově, plnění drtivé většiny vedlejších questů a levelování z totální lamy na docela schopného dobrodruha. Druhá kapitola už se nese v duchu "přines 5 těhlenctěch", ale každý "tehlencten" má na sebe vázaný jedinečný quest, i jsou doprovázeny nějakými vedlejšími, takže ještě dobrý.

Třetí kapitola je takový jeden velký quest spočívající už prakticky jen v rubání potvor a čtvrtá kapitola je cca to samé, ale ještě nudnější a pětkrát. Tam už jsem se ujistil že tohle na 90 prostě nebude. Možná by hře prospělo zpřístupnit jeden nebo dva další menší ostrovy a s nimi novou várku vedlejších questů, ale to tak možná ve dvojce.

Ostrov mi svojí rozlohou přijde poměrně malý - cca bych ho přirovnal k údolí z G1, i když minimálně dojem z nějak mám takový, že ve skutečnosti je ještě o něco menší - vzhledem k tomu, že z tropického prostředí radostí neskáču, mi to ale nijak zvlášť nevadí.

Když to shrnu - hraje se to jako Gothic 2.Má to tu atmosféru, ale ta je svým způsobem okleštěná - ať už prostředím, primitivnějšími questy a dialogy, vzhledem hrdiny, nebo i tím, že skoro všechna NPC vypadají tak nějak stejně. Na druhou stranu vývoj postavy a souboje se opravdu povedly. Taky je škoda, že dvě ze čtyř kapitol (poslední čtvrtina hry) už jsou vyloženě rubací dokolečka se opakující nuda, ale i tak těch prvních 30 hodin za to stojí - takovéhle RPG prostě nikdo jiný než Piranha Bytes nedělá.

Pro: povedený systém soubojů a vývoje postavy, humor, atmosféra - je to Gothic.

Proti: 3. a 4. kapitola jsou už prakticky jen tupé rubání, nějaké ty bugy, mizerné textury, pytel dalších maličkostí které srážejí atmosféru

Risen 1 je veľmi podarený remake Gothicu 1 prenesený do tropickejšieho prostredia. Piranha sa po nie príliš podarenej trojke vrátila k svojmu skromnejšiemu designu herného sveta, za to o to hutnejšiemu. Ich lásku k hrám je cítiť na každom kroku, prostredie dýcha tropickou a takou flegmatickou atmosférou a je vidno, že si dali záležať s každým detailom. Hra je veľmi presne rozkúskovaná ako Gothic 1: výber frakcie + preskúmanie ostrova, následne zozbieranie 5 artefaktov a na koniec dlhší čas strávení v relatívne dlhom dungeone. Tu sa za tie roky dalo možno pokročiť, ale beriem to ako ich truc po stratenej Gothic licencii a ich snahu vytvoriť novú, podobnú licenciu založenú na rovnakých základoch.

Herná doba: 20-35 hodín (max. 50).
DRM: Krabica: DVD check / Steam verzia (žiadne iné DRM)
První věc, na kterou přijdete po chvilce hraní je fakt, že Risen je STRAŠNĚ podobnej Gothicu 2. Ne nadarmo po internetu kolují krátké verdikty typu "Risen je Gothic 2 s grafikou Gothicu 3" a já s tím musím souhlasit. Bohužel, z G2 si toho Risen vzal až trochu moc, některé questy jsou téměř identické, stejně tak rozdělení frakcí (mágové, rebelové z bažin a nejvlivnější strana, tentokrát zastoupená inkvizicí), kouzla, potvory a mohl bych pokračovat. To je na jednu stranu výborné, protože vše co jsme měli rádi je zpátky, na druhou stranu přichází zklamání a pocit "tohle už jsem někdy hrál".

Grafická stránka a atmosféra hry je typicky "gothická", taková, kterou umí vykouzlit snad jen Piranha Bytes. Nejsou to sice žádné orgie a takový tři roky starý Gothic 3 vypadá leckdy lépe, ALE... díkybohu je tentokrát, narozdíl od G3, všechno odladěné a Risen se dá hrát i na průměrném stroji se stabilními fps na max. detaily. Stejně tak bugů je minimum a nenašel jsem v podstatě nic zásadního, kvůli čemu bych musel hru vypnout a netrpělivě čekat na patch. Hudba je výborná, neumím si představit nic jiného, co by sem lépe pasovalo.

Velkou předností je soubojový systém, který se mi opravdu líbil velice. Hrál jsem za inkvizici, takže jsem měl k dispozici jako zbraň hůl (samozřejmě můžete přesedlat na meč, luk, atd.) a 3 základní krystaly - frost, fire, magic bullet, které jsem zezačátku testoval a vybíral, co se mi vlastně líbí nejvíce. Zamiloval jsem se do frostu, protože frostball, jenž vyčarujete zmrazí protivníka, který pak jen nehybně čumí a vy máte dvě možnosti - počkat až rozmrzne a napálit to do něj znovu (což jsem dělal nejčastěji - pak v podstatě nemá šanci), nebo vzít zbraň a dokud je zmrzlej do něj začít mlátit. Samozřejmě to není tak snadné, nepřátel je většinou víc a je nutno je zmrazit třeba 5x než umřou. I zbylé dvě větve mají co nabídnout - fireball má později plošný účinek a magic bullet má zase výhodu, že se kouzlí velice rychle a je velmi přesný. Všechny tři větve jsou tedy použitelné, za což má u mě hra plusové body.

Mlácení na blízko je kapitola sama pro sebe. Většinou nejde protivníka jen uklikat, musíte se krýt, provádět protiútoky, uskakovat. Navíc každá potvora, které se postavíte, má unikátní styl boje - ghoulové do vás zběsile bijí, ogrové mají obrovský kyj, se kterým vás během okamžiku rozdrtí v prach, ale zase nejsou nejrychlejší, gnomové jsou malí mrštní a zákeřní, navíc jsou vždy ve skupině a zatímco bojujete s jedním, ostatní na vás z dálky házejí různé věci ze svých kapes. Okrajově jsem zkoušel střelbu z luku a i ta je zpracována na jedničku.

Ostrov, na kterém se pohybujete, je velmi členitý, má tropický ráz, najdeme tu sopku, klášter, město, lesy, řeky a hlavně spoustu dungeonů, ve kterých na vás čekají truhly s cennými předměty, ale také spousta pastí a zákeřné potvory. Občas jsem si připadal jako Indiana Jones, když jsem hledal sošky, přeskakoval přes bodáky a čuměl na podlahu, abych zase nešláp na nějaké "propadlo". V dungeonech více než kde jinde budete využívat kouzla typu telekineze, levitace, proměna ve šneka, atd. Bohužel trochu mě zklamalo, že Piraně do hry zakomponovali jakési krystaly, v jejichž blízkosti nelze kouzlit, čímž se zdánlivě jednoduchá cesta občas mění v noční můru. Tenhle způsob jak hru stížit se mi nelíbí. Jinak likvidace pastí a hledání cesty dál je činnost zpočátku zábavná, ale postupem času zjistíte, že vás už nemá co překvapit = je to furt stejné, dostavuje se stereotyp a to je špatně.

Samozřejmě nechybí věci jako alchymie, kovařina, psaní svitků, těžba zlata, kopání pokladů, vaření, můžete si sednout k vodnici, lehnout do vany, odpočinout v bordelu, vlízt někomu cizímu do postele (už by to konečně mohlo bejt uděláno tak, že vás majitel postele vyhodí, je to nerealistické! :) ) a další "vedlejší činnosti". Zklamala mě alchymie. Sice během hry seberete obrovské množství různých kytek a bylinek, ale asi vám nezbude nic jiného, než je sežrat samotné, protože k výrobě i toho nejzákladnějšího lektvaru potřebujete další suroviny, mezi kterými je největší problém víno. Možná ho prodává nějaké NPC, které jsem nenašel, každopádně za celou hru jsem dokázal shromáždit asi 20 vín (a to jsem vykradl i sklípek v Monastery), tzn. udělal jsem si 20 lektvarů. A já vůl si alchemy vylepšil až na třetí úroveň.
/edit Víno prodává novic u prasat v Monastery, ale jen po jednom, navíc někdy ve třetím aktu tato možnost zmizí.

Příběh není nijak zázračný, ale o průser se také nejedná. Důležité je, že hra je rozdělená na 4 kapitoly, přičemž na konci třetí už to trochu smrdí koncem hry, nakonec však příběh pokračuje. Bohužel 4. kapitola mě už ukrutně nebavila, hlavně kvůli tomu, že v ní nejde o nic jiného než o neustálé zabíjení hromady nepřátel, kteří se vyskytují na každém kroku a o prolejzání dungeonů, což vás v té chvíli už asi bavit nebude (viz. zmínka o stereotypu výše).

A ted nášup negativ. Pečlivě jsem si zapisoval vše co mě naštvalo, většinou jde o prkotiny, některé může lehce opravit patch. Takže ve zkratce:

nesympatický hlavní hrdina; podivné skákání; ošklivé a opakující se modely postav; nic moc dialogy + občas chyby v nich; kouzla občas proletí potvorou, přestože jí evidentně zasáhnete; při zobrazení mapy se pohybuje i kamera; v některých jeskyních, i když jste hluboko uvnitř, je slyšet déšť a jsou vidět světelné záblesky když uhodí blesk; v ohništích hoří oheň i když široko daleko nikdo není + oheň nezranuje; NPC se při dešti neschovají a klidně dřepí v silném slejváku; divné rozložení inventáře - pod alchemy je i jídlo; potvor je na ostrově obrovské množství a je divné když partička vlků v klidu stojí vedle pštrosů, ježků či jiné potencionální potravy; některé questy nejdou dokončit a hra vám neřekne proč (donáška pro Dona Estebana, Report to druid quest, atd.); bodáky zranují i když se k nim jen přiblížíte ze strany (dá se využít na zabíjení silných potvor); hra nepodporuje antialiasing; řada nesmyslností (když vezmete sošku z podstavce, mříž za vámi zapadne. Když si ale stoupnete před mříž a sošku vezmete pomocí telekineze, tak mříž spadne až poté co jí máte u sebe, i když by měla zaklapnout hned co se soška vznese; o ješterácích nikdo nic nevěděl i když na ostrově byli kdovíjak dlouho, hráč se celou dobu k ještěrákům dobývá kurevsky zabezpečenym hlavním vchodem, aby poté zjistil, že existuje mizerně hlídaný zadní vchod, kudy lze bez problémů projít).

Risen představuje pro fanoušky Gothicu jasnou volbu. Je podobný výborné dvojce, ale přeci jen je o dost slabší. K lepšímu hodnocení mu chybí nějaká zásadnější novinka, uvítal bych ještě jednu (kvalitní) kapitolu a vylepšil bych tu čtvrtou, která je pro mě nejslabší. Zbývá dodat, že mi dohrání trvalo něco přes 40 hodin, což je (i přesto že jsem nespěchal a prošmejdil každej kout) velice slušné číslo. Věřím, že vyjde druhý díl, na kterém autoři máknou a předvedou nám nějaké osvěžení herního systému, protože jestli to bude zase stejné, tak už to bude na pováženou.

A pozor, Risen obsahuje i ZLO (=achievementy) - když tak koukám kolik jich mám ještě nesplněnejch, mám chuť rozehrát to znovu :)

Final stats

Pro: hodně podobné Gothicu 2, soubojový systém, rozmanité potvory, těžké souboje, atmosféra, akorát velký ostrov čekající na prozkoumání, hudba, bez bugů, Patty

Proti: hodně podobné Gothicu 2, slabá 4. kapitola, skákání, opakující se modely postav, systém dialogů, pozadu běháte stejně rychle jako normálně, alchymie

Být tohle G3 tak napíšu že je to dobrej nástupce série. Bohužel G3 se nepoved ale risen ho skvěle nahradil. První co mě zaujalo bylo že i přes to že má grafiku o něco lepší (zvlášt efekty světla se povedly vidět jak proudí světlo skrze listy je nádhera) tak je méně náročnej. Loady trvají jen několik vteřin a save trvají asi tak sekundu. Hra jde naprosto plynule bez žádného sekání (ani například když rozsvítíte louč). Navíc jsou ve hře nádherné efekty kouzel.

Co bych ale chtěl vyzdvihnout je bojovej systém, kterej se prostě poved. Neni nějak super reálnej, ale při hraní na nejtěžší obtížnost se musíte dobře krýt/uskakovat a dělat různá komba abyjste vyhráli v boji. Inteligence nepřátel je také velmi dobrá, ale párkrát se mi stalo, že když po mě šla skupinka nepřátel tak občas jeden z nich zůstal stát a dokud sem do něj nesek nebo všechny neporazil se vůbec nehýbal.

Další věc je příběh, který sice neni nějak super originální, ale určitě patří k těm povedenějším.

No nakonec musim říct, že Risen rozhodně splnil mé očekávání a je tím co jsem očekával že bude Gothic 3.

Pro: relativně malá náročnost, slušná grafika, skvělé boje, velkej svět k prozkoumání.

Proti: krátkost hry