Resident Evil

22.03.1996 PS1
25.07.1997 Saturn
17.09.1997 PC
, (PC verze)
Resident Evil je dnes již legendární první díl hororové série. Herní mechanismy si Resident Evil půjčil od jiné, neméně slavné hororové série Alone in the Dark.

Speciální policejní jednotka S.T.A.R.S. (Special Tactics And Rescue Squad - Zvláštní taktická a záchranná jednotka) byla vyslána prošetřit záhadné vraždy poblíž města Raccoon City na západě Spojených států amerických. Ihned po příjezdu jsou ale členové S.T.A.R.S. napadeni pod rouškou noci neznámými tvory a ve spěchu nacházejí úkryt v nedalekém panství. Hrůzy tím ale nekončí a jednotka S.T.A.R.S. pomalu odhaluje zrůdná tajemství tohoto domu plného zombie a podobné nemrtvé havěti.

Hráč má na začátku hry možnost volby mezi dvěma charaktery podobně jako v Alone in the Dark. Jsou to Jill Valentine a Chris Redfield, v sérii Resident Evilu důvěrně známé postavy. Ve hře pak hráč kromě boje s nemrtvými pomocí nožů a zbraní bude řešit spousty logických hádanek a vést rozhovory s několika přeživšími podivíny a ostatními členy jednotky.

RE1 vyšel původně v Japonsku již 22. března 1996 na konzoli Sony PlayStation (PSX) a na PC byl portován až o rok a půl později.

M.a.t.t.: Ak som to správne pochopil, tak sa ti bude kamera posúvať hore a dole, aby ti ukázala miesta, ktoré sú orezané v širokuhlom…

Stará stařičká pecka. Nezapomenu, jak jsem viděl tuto hru hrát borca v pc herně na téměř prvním playstation ve ZLíně. Typan hrál a kdyby kolem něj nebylo deset zvědavců, tak by se asi strachy pos***. Temná atmosféra, žádné náboje (což pro hráče Kvejka bylo nepředstavitelné), Psycho na každém kroku a nikde žádný určený směr co dělat. Místo v inventáři omezené? Jak to? Ukládání nejde kdy se mi zlíbí? Co je to za nesmysl? Kdo vymyslel hru, která vám od začátku jen háže klacky pod nohy a za nic na světě, vás nechce nechat přežít?
Řeknu, že tento typ hry mě tehdy šokoval a vryl se mi do paměti. Hlavně ty nechutnosti co se umírání týče (dnes již standart ve hrách 3+).
Děj vymakaný, kde i neznalec anglického jazyka se dokáže zorientovat. Od začátku je vše proti vám. Skoro bez munice, bez podpory, v neznámém prostředí s oškliváky, venku psíci co rádi aportují části lidských těl a vy bez sebemenšího nápadu co teď dělat. Postupně se procházíte v domě než narazíte na prvního oškliváka. Co teď? No jasně, ustřelím mu hlavu až u prdele. A ejhle už skoro nic nemám. Loading.... Teď mu raděj uteču:-) A o utíkání je přežití a o tom je tahle hra. Postupně se dopracováváte k více nábojům, zbraním a léčení. Každý výstřel se rychle promýšlí, zda je nutný, každé kousnutí od zombíka zamrzí, protože těch zelených kytiček a sprayu není tolik. Hra vás donutí myslet tak, aby jste chtěli přežít. Postupně se dozvídáte že tento domeček není obyčejným domečkem, ale menší dílna pošuků co si rádi hrají se zkumavkami a umí vymyslet někdy dost velké, silné a smrtící potvůrky. Nechybí ani bossové a závěrečný happy end.
Hra si získala velkou popularitu, o čem zvědčí několik pokračování a také filmy (Resident evil: extintion bych raděj vyškrtl ... blbost a ztráta času).
Čest Survival Horror games:-)

Pro: Atmosféra, tehdy něco nového, příběh, chytlavost

Proti: heh?

Komentář se týká verze Resident Evil: Remake.

Ani ve snu by mě nenapadalo, že si tuhle hru vůbec někdy zahraju. Oproti originálu je remake graficky úplně jiná liga a spousta věcí je zde dost zásadně upravena.

Cítil jsem tak trochu respekt z obtížnosti. Zvolit normal se mi zpočátku jevilo jako vcelku troufalé. První kroky byly opravdu kruté. Musel jsem přepočítávat každý náboj a jednou jsem se ocitl v situaci, kdy jsem prostě neměl čím střílet, přičemž s nožem se toho moc upižlat nedá. Nakonec jsem znovu-rozehrání odvrátil nalezením dvou přehlédnutých zásobníků.

Výtku bych měl k chování a vyjadřování postav, které je patetické a např. scéna s nalezením Enrica může zdatně sekundovat největší kreténské scéně v intru pro Roque Warrior. Také se mi dvakrát podařilo nepěkně zakysnout. Jednou jsem si prostě neuvědomil, že ten perfektně hranatý diamant patří do perfektně kulatého otvoru a podruhé to bylo víceméně mou nepozorností. Přesto považuju možnost přehlédnutí předmětu potřebného pro další postup ve hře, a neupozornění hráče v nějaké rozumné chvíli na jeho sebrání, za dost velký designerský kix.

Ačkoli je RE2 stále králem, první zremakovaný díl mě maximálně překvapil a připomněl mi to, co už se dneska příliš nenosí. Hardcore hratelnost, ultimátní atmosféru, zpocené prsty z napětí při otevírání každých dveří a radost při objevení dalšího zásobníku...

*****/5
Herní doba: 12hod 59min
Obtížnost: Normal
Jill - Best ending
Resident Evil je jedna z mých nejoblíbenějších her. Když jsem hru hrál poprvé stal jsem se na ní doslova závislý. Hra si mě získala díky skvělému příběhu plný zvratů, hutné hororové atmosféře a docela těžkým hádankám. jediným mínusem je špatná grafika, ale vzhledem k roku vytvoření jsem ochoten tento malý nedostatek ignorovat.

Pro: Hutná hororová atmosféra, příběh, zvuky, hádanky.

Proti: Grafika

Resident Evil je skvělá hra. Děsivá, chytrá a se skvělým příběhěm. Tímhle bych ukončil svůj komentář před nějakými deseti lety, kdy skončilo mé první putování ve vile patřící Umbrella Corporation. Čas plyne a já prvního RE stihl dohrát hned několikrát. Dokázal by obstát v dnešní době?

Předně se jedná o survival horor v pravém slova smyslu. Každý nepřítel může znamenat smrt. Každý náboj je důležitý. Každá léčivá bylinka je pověstným světlem na konci tunelu. Bez přípravy můžou bossové znamenat pořádný zákys a hádanky mají příjemnou obtížnost, kde je nutné dokonce zapojit hlavu. Obtížnost se zároveň dala ovlivnit i výběrem jedné ze dvou postav, které měly také rozdílný příběh.

I po letech má grafika co nabídnout a filmové sekvence dokážou naladit správnou atmosféru. Zvuky taktéž dělají děsivý zážitek a skučení zombíků vždy vyvolá napětí a strach. Zvláště, když máte omezený počet uložení. Dnes už legendární první setkání se zombie je stále jedním z mých nejsilnějších herních okamžiků.

Jenže buďme upřímní. Pitomější dialogy se těžko hledají. Možná je to překladem, možná byly takové už v původní verzi. Ovšem to nic nemění na faktu jejich zrůdnosti a společně s nepovedeným dabingem jsou někdy vyloženě k smíchu (nebo k pláči). Míření je spíš o náhodě a pohledy kamer nejednou ještě více zvyšovaly obtížnost.

Má tedy smysl zkoušet Resident Evil i dnes? Ano, ale s jistým nadhledem a bez nějakých větších očekávání. Spíše bych však doporučil zkusit jeho pokračování, které odstraňuje neduhy prvního dílu a hlavně zlepšuje otřesný scénář.

Pro: atmosféra, zvuky, survival, hádanky

Proti: dialogy, dabing, ovládání