Little Big Adventure 2

Twinsen's Odyssey

31.05.1997

Po poražení Dr. FunFrocka v prvním dílu této adventury byl na planetě Twinsun klid. Ale jen do doby, než na planetě přistanou mimozemšťané (Esmerové). Ti se ze začátku tváří přátelsky, ale nakonec se ukáže, že mají trochu jiné úmysly. Samozřejmě je do toho všeho opět zapleten Dr. FunFrock, kterého na konci hry opět musíte porazit.

Little Big Adventure 2 je akční adventura, ve které klasicky sbíráte předměty, řešíte problémy nespočtu NPC a dojde i na akční sekvence. K tomu má hlavní hrdina Twinsen k dispozici čtyři režimy (normální, plížící, agresivní a atletický), které mu propůjčují rozličné pohyby. Řada úkolů je ve hře nepovinných a hráč se dočká drobných RPG prvků.

Všechny exteriéry ve hře jsou zpracovány plně v 3D a interiéry využívají isometrického pohledu. Little Big Adventure 2 obsahuje bohatý zvukový doprovod, včetně hudby francouzského skladatele Philippe Vacheyna a dabingu postav.

Pokračovanie jednej z mojich najobľúbenejších hier predchodcovi hanbu nespravilo vôbec, akurát som musel vstrebať par odlišných prvkov. Grafický štýl ostal zanechaný, jedinou zmenou je prítomnosť 3D pohľadu vo vonkajších priestoroch ktorý možno označit za vydarený. Príbeh vsádzajúci oproti prvému dielu aj na objavovanie pôsobivého sveta by už nemal veľmi čím prekvapiť a preto sa autori rozhodli o oživenie v podobe mimozemšťanov, ktorí narušia svojim príchodom pokoj Twinsunu a dej sa časom presunie aj na ich domovskú planétu. Hráč sa ale nemusí bať, Twinsun nevýjde naprázdno a niektoré pozmenené lokácie stoja za to, hlavným lákadlom je ale tentokrát Zeelich, v ktorom si toho hráč užije viac než dosť a príbeh a jeho rozuzľovanie dokáže aj druhý krát vtiahnuť. Oproti jednotke potešia aj výraznejšie a dlhšie hudobné motívy a ako krok vpred sa dá označiť aj prítomnosť klasického save game, ktorý zbytočne nekomplikuje herný zážitok. Jedinou výraznou chybou Little Big Adventure 2 je že jednotka bola skrátka prvá ale inak ide v mnohých ohľadoch o porovnateľný a v niečom aj lepší zážitok. Že nikdy nevznikol a ani nevznikne 3 diel ma bude stále mrzieť.

Pro: na pokračovanie stále dostatočne inovatívne a herne chytľavé

Proti: nič výrazné

Je třeba doplnit komentář i k pokračování mé nejoblíbenější hry. Mám jí možná ještě raději protože jak uvádí kolega M.a.t.t. dole v komentáři. Je zde vše výborné z prvního dílu plus pár věcí navíc a vypilované některé technické a logické nedostatky (kterých bych ale ani v jedničce moc nenapočítal). Twinsen´s Odyssey jsem dohrál 6x, což nemusí být vysoké číslo pro některé členy databáze her, ale u mě je to číslo opravdu vysoké a napovídá o mém vztahu k této hře. V počtu dohrání u mě LBA 2 předčí jen Mafia (LBA mám ale radši). Přesto, že je to už dávno, dávno (to je v pr*) co jsem se zhostil role Twinsena, tak se ho někdy bude třeba nabažit znovu. Je to stejně jako jednička zážitek i přesto, že hraji po 6 a vím kde co najít. Technicky je dnes znát 3D v plenkách. Přesto je design na výbornou, takže kdo hernímu znalci:) i neznalci:) mohu i tak doporučit. Navštívíte 3 planety a na jedné z nich hned 2 povrchy:). Známená to 4 unikátní prostředí s krásnými pohádkovými nápady a odsýpajícím příběhem s překvapivým (nebo nepřekvapivým) závěrem. Nee příběh dospělého nepřekvapí, ale neměl by IMHO urazit. Projevuje se tu jistě značná dávka nostalgie a zapomnění, ale alespoň tenkrát mě ten svět naprosto pohltil. Lahůdka...

Pro: Svět a příběh, opět vynikající rébusy, hudba, rozmanitost

Proti: já vážně nic nemám, možná jen stárnutí grafiky. Je to ale mínus?

tak jako v případě lba2, tak jako u spoustě jiných povětšinou starších her na které si vzpomínám, kterým šlo o poutavou atmosféru, dynamický, dramatický příběh plný humoru a roztomilé až dětské pojetí celkové hry (postaviček, prostředí...), do které jsem se zamiloval od prvních obrázků... sehnaná tehdá v osekané verzi přes kamaráda, který ke mně přišel, zazvonil, předal cdčka, abych si jen pár domluvených věcí nahrál a já se vzkazem, že za chvíli budu u něj dole a půjdeme ven... bylo moc těžké po rozjetí na zkoušku téhle hry dohodu dodržet. :) ten kdo hrál jedničku little big adventure, pravděpodobně, pokud se mu líbila, netrpělivě čekal i na druhý díl. a zadní strana herního časopisu: "pamatuješ, jaké to bylo poprvé?" s hlavním hrdinou twinsenem, který se protahuje v posteli pod peřinou vedle spící partnerky, což mám nejspíš dodnes zaštrachané mezi herními plakáty, můj zájem a radost a zvědavost si nové lba-čko opatřit, jen dále podnítila. zcela nové 3d pojetí mě překvapilo už od samého začátku, jen co jsem opustil twinsenův domeček obývaný s těhotnou chotí zoe. opět skvělý dabing a to i u všech twinsenových kamarádů, slonů a jiných příšerek potulujících se po ulicích nebo zalezlých v obchodem, skladištích, pracovnách, klášterech nebo jiných budovách. stejně tak v případě vašeho kamaráda dino-flye nebo nově příchozích návštěvníků z planety zeelich s robotickým přízvukem. o kvalitě hudby jsem pěl ódy už od prvního dílu, oba soundtracky miluji a mám dodnes uschované mezi svými OST klenoty, krásně pasující do pohádkového prostředí plného dobrodružství. pokračování taktéž vylepšilo ovládání, hlavní hrdina se nyní nemlátí o každý předmět, budovu nebo klandr ve hře, pokud je nastavený do jogging módu, stejně tak v tomto módu umí házet svoje žluté magické balonky! a v neposlední řadě - hru lze nyní uložit kdykoli přesně v místě kdy se mačká save. videoprostřihy jsou stejně jako v jedničce velice povedené a pěkně dobarvují celkovou atmosféru. dokonce zde narazíte i na mezihry v případě pokoření rekordu šampiona na autodráze ve vypůjčeném autíčku, což zprvu není vůbec snadné. toto je přesně ten případ hry a série vůbec, kdy další díl povyšuje kvalitu a prožitek z předešlých dílů. velmi doporučuji tuhle klasiku zahrát, frederick rayanal a jeho tým musí být srdcař pro vytváření her...

Pro: příběh, nové 3d prostředí, dabing, hudba, videprostřihy, opravení nedostatků z minula

Proti: také zvýšená obtížnost hraní