Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

< >
 • PC 90
"Grove Street's having your car!"

Z celé rozsáhlé série jednoznačně můj nejoblíbenější díl. Naprosto mi zde sedlo vykreslení amerických devadesátek z pohledu černošského pouličního gangstera. Tvůrcům jsem to prostě sežral i s navijákem a dodnes jsem nezapomněl na Carlovu podivínskou partu a její jednotlivé členy, dům ve slepé uličce vedle mostu, nebo na dalších asi tisíc specifických lokalit a postav.

Hra je opravdu až neuvěřitelně nabitá obsahem, krom zajímavé hlavní příběhové linie a vedlejších úkolů je zde možnost volné jízdy v mnoha dopravních prostředcích včetně jízdního kola a třeba i několika typů letadel, vylepšování své postavy pomocí posiloven nebo jen samotného běhání či plavání, úpravy vlastněných vozidel, randění, oblékání, noční loupení a mnoho dalšího. Po stránce hratelnosti a herních možností Grand Theft Auto: San Andreas exceluje. Jediné, co mi zde příliš nesedělo, bylo zpracování střelby. Ale dá se na to postupem času zvyknout. Naopak palec nahoru za možnost střílení za jízdy.

Jednotlivé mise jsou různorodé a téměř pokaždé naprosto zábavné, největší problémy jsem měl vždy s pilotováním obecně. Ovládání letadel jsem nedokázal pochopit a když už jsem ho pochopil, nedokázal jsem jej praktikovat.
Ke konci už, co se týče obtížnosti, celkem přituhuje a musíte si v určitých chvílích dávat setsakramentsky pozor na to, co děláte.
Po grafické stránce se sice nejedná o žádnou revoluci, ale když uvážím, jak rozlehlou plochu a kolik možností hra nabízí, nemohu v tomto případě vůbec kritizovat. Procenta nahoru jdou rozhodně i díky perfektnímu hudebnímu podkladu. 90%.

Pro: rozsáhlý herní svět, herní možnosti, hudba/rádia, příběh

Proti: grafika, střelba

+27
 • PC 95
Příběh začíná okamžikem, kdy se z Liberty City vrací domů hlavní postava hry Carl Johnson, zvaný CJ. Vrací se, protože se dozvěděl, že jeho matka byla zavražděna. Na letišti na něj ale nikdo nečeká a tak si bere na cestu do rodného Grove Street taxíka. Ten je ale zastaven policejním vozem, CJ je vyveden ven a zatčen starým známým zkorumpovaným poručíkem Frankem Tenpennym. Následně ho obviní z vraždy policisty tím, že má vražednou zbraň se Cjovými otisky. Následně jej vyhodí na ulici ve čtvrti ovládanou konkurenčním gangem Front Yard Ballas. Zde se nachází záběr, který je použit v mnoha memes, kde CJ se slovy "Ah shit, and here we go again" nasedá na kolo a vyráží do svého rodného domu. Zde se setkává se starším bratrem Sweetem, sestrou Kendl a nerozlučnými přáteli Ryderem a Big Smokem. Společně se pokusí vzkřísit gang Grove Street Families ke své dávné slávě.

Takto začíná další díl oblíbené série Grand Theft Auto s podtitulem San Andreas. A právě tak se jmenuje oblast (nebo stát) ve kterém se hra odehrává začátkem devadesátých let (inspirováno americkým státem Kalifornie). Nacházejí se zde tři velká města: Los Santos (inspirováno Los Angeles), San Fierro (inspirováno San Franciscem) a Las Venturas (inspirováno Las Vegas). Každé město obsahuje řadu známých budov a míst dle své předlohy. Kromě velkých měst je tu i venkov s menšími městečky, lesíky, apod. Celkově je herní plocha několikanásobně větší než u předešlých dílů. Cesta z jednoho konce mapy na druhý trvá opravdu dlouho, i proto je zde k dispozici rychlá meziměstská doprava v podobě vlaků a letadel.

+ Otevřený svět
+ Povedený vývoj příběhu.
+ CJ umí konečně plavat a potápět se. Také dokáže přelézat přes překážky (ploty, zábradlí, apod.). Dále přibyla možnost skákat s padákem.
+ Spousta nových aut, vrtulníků, letadel. Přibyl kamion (s vlekem), jízdní kolo, kombajn, zajímavá stíhačka Hydra a dojde i na Jetpack, některá auta mohou mít i nitro (je možné si jej zakoupit i s dalším tuningem v garáži automechaniků). Každé auto pak lze nechat vybouchnout střelbou do palivové nádrže.
+ Hra klasicky rozšiřuje arzenál zbraní, navíc je zde nyní i možnost míření. V některých obchodech se zbraněmi Ammu Nation jsou střelnice.
+ Kromě klasických taxi, policejních, hasičských a sanitkových misí je tu vloupání do domů, rozvážení prostitutek, parkování aut, rozvážení jídla a řízení vlaku.
+ Pokud je CJ dlouho mimo safehouse, musí čas od času jíst. Pokud bude jíst hodně, bude přibírat. Stejně tak může chodit do posilovny, pokud bude posilovat hodně, bude to na něm vidět. Je tu tedy takový jednoduchý RPG systém, který kromě výše zmíněného umožňuje lepší používání zbraní, řízení, delší běh a delší dobu pod vodou. Vše se trénuje danou činností.
+ Nachází se zde nepřeberné množství obchodů a zábavních míst. Jsou tu hospody (lze zde hrát kulečník), restaurace, kluby, striptease bary, obchody s jídlem (někde můžete sázet na dostihové koně) a oblečením, kadeřnictví (můžete měnit CJovy účesy), tetovací salony, kasina (můžete hrát ruletu či karty), atd.
+ Tancování v klubech a low-riderech je řešeno formou minihry, kdy je třeba ve správném okamžiku stisknout správnou šipku (je to dobře zpracováno na hudbu). Bohužel je jen jedna opakující se písnička pro klub a jedna pro low-ridery.
+ Je možné mít přítelkyně (každá má ale ráda CJe v "jiném vizuálním stavu", některá má ráda hubeného bez svalů, jiná zase svalnatého, jiná tlustého). Je třeba s ní randit, chodit tam, kde to má ráda, tancovat v klubech, atd. Po čase dochází i na návštěvu její ložnice.
+ Místo sbírání náhodně rozmístěných balíčku jako v předešlých dílech zde máme lepší zpracování zhruba té samé činnosti v podobě přebarvování tagů v Los Santos a focení specifických míst v San Fierru (pak je tu ještě hledání Lastur pod vodou a sbírání potkov v Las Venturas)
+ Skvěle zpracované školy řízení aut, lodí, motorek a letadel.
+ Setkáváme se tu se spoustou postav z předchozích dílů. Z GTA 3 je tu Catalina, Claude Speed (hlavní postava ve trojce) a Salvatore Leone. Z Vice City pak Ken Rosenberg a Kent Paul. Nesmím zapomenout na nezaměnitelného Fernanda Martineze, kterého můžeme slyšet v rádiu WCTR.
+ V dabingu tu ze známých hlasů uslyšíme Samuela L. Jacksona, Ice T a Williama Fichtnera.
+ Spousta zajímavých závodů. Ať už klasických (včetně kolem celého státu), tak i Destrukční derby, dovednostní jízdy na motorce, sjezdy z hory Chiliad na jízdním kole či závody modýlků.
+ Opět klasicky skvělý výběr hudby v rádiích. Nejčastěji jsem poslouchal Radio X a K-Dst a samozřejmě mluvené slovo WCTR, kam volají některé postavy
- Moc se mi nelíbí animace horkého vzduchu, která na první pohled vypadá spíše jako chyba grafiky.
- Bohužel není zase možné ihned jet do všech míst ve státě. Respektive to možné je, ale naskočí policejní hvězdičky. Alespoň je to ošetřené tím, že by CJ měl zůstat ve městě na popud Tenpennyho, ale to nevysvětluje zátarasy na mostech.
- Stále zde přetrvává problém s krátkou pamětí aut a předmětů. Nezřídkakdy se stává, že se ohlédnu z auta doleva, vidím tam auta. Pak doprava, následně znovu doleva a předchozí auta tam nejsou. Nebo někde nechám auto, oběhnu blok a auto je pryč.
- Trochu nudnější gangové války. Některá území jsou navíc tak malá, že vyvolat válku spočívá v nahnání členů konkurenčního gangu do oblasti. Naštěstí není nutné získat všechna
- Občasná volání Cesara ohledně chytání dealerů jsou spíše otravná
- Trochu náročnější mise Freefall. Je nutné výletním letadlem letět naproti velkému letadlu, ve vhodný okamžik to otočit tak, aby mohl CJ přeskočit z jednoho letadla do druhého.
- Náročnější finální mise stávající z několika fází. Je třeba se dostat do budovy, probojovat se do nejvyššího patra, zabít Big Smokea, probojovat se přes požáry zase dolů (jsou tu znova nepřátelé), držet se dostatečně blízko za Tenpennym. Obzvláště ten úplný závěr je opruz, protože se může snadno stát, že hráč do něčeho narazí a už ho nestihne dohnat v okamžiku, kdy Sweet seskakuje. To bohužel vede ke kompletnímu opakování celé finální mise.

Pro mě bylo San Andreas dlouhou dobu vrcholem série. Obsahuje prima volný svět se spoustou aktivit, kde se může každý vyřádit dle libosti. K tomu povedená hlavní dějová linka. Co víc si přát?

Pro: Otevřený svět, spousta aktivit, skvělý příběh

Proti: Gangové války

+21
 • PC 95
Po Vice City přišlo na řadu další díl a to GTA San Andreas.

Už na začátku mě do očí praštila grafika, která je asi to jediné, co mi tady trochu vadilo, ale to bylo úplně vše. Ale na rozdíl od předchozího dílu tento díl nabízí o mnoho více věcí, než ve Vice City.

Obrovská mapa, na které je toho spoustu k prozkoumání, vedlejší míse, kterých je požehnaně spousty, bohatý výběr zbraní a mnoho nemovitostí k zakoupení.

Opět se projevil můj amatérský skill u misí s létáním, které mi nikdy a ani tady to nebilo vyjímkou, nešli. Dělal jsem je třeba dvě hodiny, než abych přes ně konečně prošel. A co teprve, když jsem zjistil, že musím projít přes leteckou školu, abych mohl dál. No tak to byl můj konec, ale po třech hodinách jsem uspěl.

Ani zde jsem nevynechal zábavu a to v podobě přestřikování nápisů, což pro mě byla další zábava této hry. Většinu jsem našel, ale rozhodně jsem nenašel všechny, tak se třeba zadaří příště.

Celkově hra vynikající, akorát malinké mínus za grafiku, jinak super.

Pro: Příběh, rozmanitost zbraní, volnost, velká mapa, vedlejší mise, soundtrack

Proti: Grafika

+19 +21 −2
 • PC 100
Grand Theft Auto: San Andreas je pro mě nejlepší, nejzásadnější a především nejdůležitější hra, se kterou jsem se kdy setkal. Po třetím dohrání na sto procent, bez použití jediného cheatu, jsem se rozhodl pro opravdu obsáhlý komentář. JENŽE okomentovat tenhle herní titul je i dost nebezpečné, protože se jedná o tak bezkonkurenční titul, že mi dělá problém vůbec někde začít. V komentáři v maličkosti zmíním o co ve hře jde, pak co na ní miluji a těch pár mínusů, které má. Začátek však podepřu s trošku historickým vtiskem;

Už jako malej špunt jsem se pohyboval kolem videoher. Kazetky a takovýdle klasiky. A už v té době jsem si tak nějak vysnil hru, která bude mít otevřený svět ve 3D. Takovej naivní sen, znáte to. A jednoho dne, jsem byl u dvou kamarádů. Jsou to bráchové a měli počítač a na tom SAčko. Pamatuji si, jak mě jeden z nich pustil si k tomu sednout a já stál, se CJ-em pod mostem v San Fieru, u té policejní stanice. Rozhlížel se kolem sebe s úžasem. Rozklikl jsem herní mapu v menu a podíval se, jak velký to je. Takhle posranej jsem ještě v životě tehdy nebyl. TO JE TAK VELKÝ, TY KRÁVO. TO PROSTĚ NENÍ MOŽNÝ!

Několik let dopředu a často jsem pařil San Andreas na PS2 u babči, u které bydlím od mala. Vždycky přišel ze školy a tak na tři hodiny jsem si to zapl a hrál. Tehdy jsem ani nevěděl, jak skvělá hra to je a za celou tu dobu, co jsem to měl, tak mi ke štěstí stačilo bloudit v Palomino Creek. Dalších pár let dopředu, jsem na učňáku a San Andreas se pro mě stává pomalu a jistě kultovní záležitostí. Ta hra mě doprovází zhruba polovinu mého života (je mi 24) a během té doby, co jsem chodil na učňák, jsem zároveň i objevil, San Andreas Multiplayer a to byla už absolutní, mimořádná událost. DNES, 8. 11, po mém třetím, úspěšném dohrání téhlé hry v době, kdy tu už máme další dvě pokračování GTAček a westernové "pokračování" Red Dead Redemption, spolu s druhým dílem Watch Dogs...je nadále, San Andreas pro mě bezkonkurenčním králem. Ta komplexnost týhle hry je na absolutně jiný úrovni. Ta hra je spirála, která se rozvijí čím déle to člověk hraje. Pro mě osobně, je San Andreas i životním stylem. TUNU hlášek říkám běžně z principu, například v práci, když je nuda, tak si zařvu nějaký dialogy NPCček. Ty meméčka, co dominují internetu. Veškerej můj hudební vkus je zakořeněný v rádiích téhlé hry. A v neposlední řadě, ABSOLUTNÍ VOLNOST. Ještě, než rozeberu do mrtě obsah týhle hry, tak vám povím dost podstatnou věc. Tahle hra a její herní svět má určitou nadstavbu v podobě toho, že tuhle hru mám prostudovanou. Glitche, "záhady", rádia, dialogy... odehrál jsem tisíce hodin v single/MP a pročetl stovky hodin na forech, redditu, wikia ohledně všeho možného, co tahle hra má. Já tu hru prostě studoval!

Podívejte se na to, jak nadšeně o týhle hře mluvím, aniž bych vůbec ještě promluvil o tom, jak se hraje! Každopádně. Hrajete za CJe a vracíte se z Liberty City, protože vaše máti byla zavražděná. Takže nějaká pomsta, zrada, klasika. To je vše, co vám k tomu povím, protože příběh je epický a boží a nerad bych něco spoileroval. CJ je též absolutně nejlepší charakter za celou herní sérii. Přišlo vám, že Niko měl morálku? Poslechněte si rozhovory, mezi Sweetem a CJem.

"Přepadnem Ballasy na tom hřbitově."
"Hřbitově? Brácho, tohle se mi nelíbí."

A jeho charakter, gameplay a všechno kolem toho, se vykresluje, jak hráč postupuje mapou. Ty vole jo, nejlepší herní systém. VŠECHNO si člověk musí vydřít, dopracovat se ke všemu. Odemykáte lepší zbraně, nadupanější auta začnou jezdit po silnicích, fešnější hadry, nové a nové charaktery, nové a unikátnější mise. ANI JEDNOU jsem se necítil trapně, nebo že bych měl pocit, že se hra zasekla a hnije ve stereotypu. ANI NÁHODOU. Do absolutního konce jsem cítil neotřesitelnou gradaci. A taky; sice herní mapa je daleko menší na papíře, než co nabízí pětka, ale je větší v praxi. TŘI MASIVNÍ města, každé z nich je unikátní se svým charakterem. Zdejší herní svět je tak masivní, mixnutý s nějakou tou pouští, lesíky, x vesniček. Ta hra má nad dvě-stě unikátních interiérů. Čteš správně, vole. DVĚ-STĚ. Chápeš to? Stačí si stáhnout trainer, nebo jít do SAMP a příkazem projíždět ten list těch interiérů. Co na to, že pár z nich je upravená variace na jiný a co z toho, že průchody mezi tím tvoří loadingy. Nadále si můžete koupit....ehh, 29 save-housů. To je naprosto monumentální kurva! :D

Ano, vy si řeknete "co jako v těch interiérech dělat", no co třeba vzít foťák a bavit se nad tím, jak ta grafika je špatná ale kouzelná zároveň? :) odkaz
+ to prostě oživuje svět. Šest let se muselo čekat, až Rockstaři otevřou casíno v GTA V. V San Andreas máte tři v základní hre s plně funkčními herními mechanismy. Když už jsem zmínil mapu a svět kolem; začínáte jako chudák. Gangster tématika, Hip Hop, Ghetto. Pak se ocitnete uprostřed prdele světa v Angel Pine. Člověk má pocit, že se fakt ztratil. A když jedete do San Fierra, CJ poví "Jak je možný, že jsem tady ještě nikdy nebyl?" Máte pocit, že objevujete úplně novej svět. Potom načichnete poušť, aby vám kolega zavolal, že vás čeká v nově otevřeném casínu v Las Venturas, v té době jste už vysoce vážený business man, co má podniky v SF. Když se pak vracíte domů z LV, jakožto absolutní boháč, si srovnat účty..ta scéna z ptačí perspektivity, kdy letíte "domů"... odkaz, bylo mi sakra moc smutno.

NPCčka jsou potom kapitola sama pro sebe. Nad dvě-stě odlišných NPC a každé z nich má tak dvacet, třicet dialogových hlášek. Ano, Orange 12... odkaz .. ty jejich rozhovory na ulicích, které kompletně postrádaj smysl a melou úplně z cesty. Ty jejich nadávky na vás, nebo když vás vychvalují. Ten svět tam prostě žije. A všichni to jsou naprostý dementi! odkaz

Na ulicích se opravdu dějou věci. Když po vás jde policajt, tak začne hláškovat. A co, když po vás jde vrtulník a začnou řvát, že viděj odsud svůj barák? Veškeré tyhle detaily pro mě tuhle hru dělaj kompletní. Popsat všechno, co se v týhle hře děje, to prostě nejde, to musíte zažít. Aby toho nebylo málo - mám naposlouchaný WCTR a když Richard Burns uvádí reportáž, můžete slyšet, jak za nim troubí auta a řvou lidi tam. Ta hra působí prostě živě a komplexně. Komplexně v tom smyslu, že COKOLIV co v tý hře děláte, KAŽDIČKEJ POHYB se počítá do statistik a tvaruje vaší postavu. RPG elementy jsou boží.

Rádia jsem nakousl. SF-UR s underground house/trance je ultimátní. DVOUHODINOVÉ WCTR, nad hodinu dlouhé reklamy. KDS-T, K-Rose, Radio X, Master Sounds, CSR, Bounce FM, Playback a Radio Los Santos. KAŽDÉ rádio špičkou série. A ty moderátoři. Sage je sexy, Hanz je šílený, ten DJ Z Radio LS pohodář. Všichni maj svůj osobitý charakter. Samozřejmě, nechybí ani Lazlow. A samozřejmě, jak se hra vyvijí, to uslyšíte i v rádiu.

Psát o tom, že máte ŠEST rozdílných obchodů s oblečením je zbytečné. Nebo tři bojové styly, které se můžete naučit. Nebo Jetpack. Nebo BMX. JO, BMX je nejlepší na celé hře. Miluju dělat parkour s tím po střechách. Miluju BMX. Nebo tuna letadel, vrtulníků, motorek, kombajn, traktor...WTF!!! Ta hra je nadupaná brutálně vším možným, nic tu nechybí :D A když si uvědomíte, kolik toho Rockstaři před vydáním vystřihli, no neuvěřitelný.
Veškeré vedlejší eventy v podobě dvou triatlonů, checpointy sbírat na motorce/BMX, dělat kurýra ve všech městech, klasické assety z jiných GTA, obsazování území, autoškola, motoškola, lodní škola, letecká (dal jsem všechny na zlato a leteckou do půlhodiny). Já si prostě myslím, že tohle si musíte zahrát kvůli tomu, co všechno tam jde dělat. Vykrádat baráky! :D Vzít kámoše z Ghetta do autobusu, jet do Las Venturas a nechat se od nich fotit. Foťák je taky právě dost důležitá věc. Revoluční prvek vidím i v přelejzání stěn, plavání a potápění se. Auta maj nejlepší jízdní model za celou herní sérii. Arkáda, ale každé funguje jinak. Driftování s Elegy jsem si musel vydřít, abych uměl. Dnes je to mé nejoblíbenější auto a dodnes Rockstaru neodpustím, co z toho auta udělali v pátým dílu. Gunplay je luxusní, můžete si lepšit skill zbraní, grip, přebíjení, míření, můžete mít i duální zbraně, jsou zde dilda, noční vidění, katana, nůž, boxer, sprej!! Ta volnost pohybu, kdy si můžete udělat překážku z čehokoliv, to skrčení postrádá pátej díl opravdu hodně moc.

Hlava mi nestačí na to všechno skvělý, co v tý hře je, tak zmíním ještě mise. Všechny se Zerem jsem splnil na první pokus, na jeden zátah bez uložení. Miluju lítání v tý hře. Miluju heist v casínu, kterej si solidně vytírá zadek se všemi heisty z GTA V. Miluju Cézara, Wooziho, Trutha, ty dva brity a x jiných vedlejších postav. Scénář dává šanci jim vyniknout. Miluju tuhle herní partu. Tempenny nejlepší záporák za celou herní sérii. Miluju závodění, tuning aut.... miluju, miluju, miluju! Mike Toreno nejlepší postava, ty jeho hlášky.

Tahle hra je challenge místama, ale to taky kvůli některým přepáleným misím (poslední s kamionem je šílená, nebo pořizování fotek jiných záporáků v Angel Pine je hrozná vata), mise v tom lomu jsou též pořádnej porod. Ale i přes mé velké výhrady vůči některým věcem, NEMŮŽU jít pod stro procent. Není to prostě možné. Protože třeba tunu glitchů a bugů, já považuju za luxusní a vtipný :D a ty odměny, co vám hra dává pod nos, hlavně když hru dohrajete na sto procent. Nebo když něco splníte. U třetího dohrání týhle hry jsem se snažil vymáčknout totální maximum i nad rámec regulérních procentů, a to jsem ještě mrtě věcí vynechal. Když pak naskočily titulky, tak jsem brečel, že je konec.

Tohle je prostě hra, která tu pro mě byla vždycky když bylo třeba. Doprovázela mě i v nejhorších obdobích v životě a nikdy mě nezklamala. Tuhle hru jsem hrál a vlastně hraju srdcem a sami vidíte, že ani slovama nemohu vyjádřit to co cítím. Dohráno za čtyřicet hodin a rozhodně né naposledy. Jenom .... škoda, že si nemůžu nechat resetovat paměť abych všechny rádia, hlášky, dialogy, příběhy a mise, mohl hrát nanovo. :-(
+28 +30 −2
 • PC 90
Má nejoblíbenější hra, u které jsem strávil nejvíce herního času a dohrál ji na 100%. To se mi u žádné jiné hry nepodařilo.

Hra mě vtáhla od chvíle, co jsem se seznámil s vyzáblým Carlem Johnsonem, kterému všichni říkají CJ. V roce 1992 se vrací do svého rodného Los Santos( Los Angeles) kvůli pohřbu své máti., kterou zastřelil nepřátelský gang. Navíc zjistí, že se jeho gang rozpadá, rodina mu stále něco vyčítá a místní policie ho vydírá a vzala mu téměř všechny peníze. Je tedy na úplném dně jak to u každého GTA bývá.

Zhostíte se role gangstera, který chce pomstít svou rodinu a získat respekt ostatních. Nezůstane jen ale gangsterské rockstarovské Los Angeles, ale navštívíte i San Fierro (San Francisco), Las Venturas (Las Vegas). Místo mezi těmito městy doplňuje venkov a poušť.

Čím více v příběhu postoupíte, tím více možností vám hra nabídne. Kromě jízdy v autech a na motorce, na kterých můžete i závodit, se tak naučíte i létat a plout na lodi. Ve volném čase můžete zajít do restaurace na rande nebo jen tak zahrát kulečník do baru. Určitě budete chtít i nějak vypadat, a tak si zajdete do tělocvičny, abyste nabrali nějaké svaly nebo se zbavily špeků z fast foodů, kde jste si dali 10 hamburgerů. A nakonec si půjdete koupit nějaké slušné oblečení a pořídíte si pořádný stylový účes.

Všechno samozřejmě ovlivňuje vaši postavu. Čím více jíte, tak jste tlustější a špatně se pohybujete. Pokud často střílíte z jedné zbraně, tak se v ní zlepšujete a v pozdější fázi hry budete lépe mířit. Tak je to i s řízením dopravních prostředků. Někdy to může být ale otravné jako v případě jedné mise, kde nemůžete postoupit dál, dokud se nezlepšíte ve výdrži pod vodou. Pokud budete hrát delší dobu bez uložení, tzn. zajet domů a prospat se, tak budete ztrácet svaly a nakonec i životy.

Jen 20 hodin trvá než dohrajete celý příběh a dalších 20 na projití vedlejších úkolů. Pokud připočteme dobu, kdy jen tak projíždíte krajinou nebo vedete válku s policií či kradete tank armádě, vyjde vám zábava na velmi dlouho. A to vyšla zhruba 10 let před GTA V.

Pro: Atmosféra, prostředí, spousta možností

Proti: Ukládání, RPG systém

+22
 • PC 90
Nad touto hrou jsem strávil hodně chvil. Opravdu jedna z nejlepších her tohoto žánru. San Andreas uvedl otevřený svět hraní prakticky do dokonalosti. Toho co můžete dělat a kam jet je opravdu hodně, od úplných blbůstek, až po činnosti nutné k postupu. Je libo cvičit, nechat se tetovat, ostříhat, řídit, létat... Zde můžete opravdu skoro vše.

Herní příběh je zase prakticky lineární, nemáte možnost jej nijak ovlivnit, pouze v malé míře je výběr z několika misí, které můžete zrovna plnit, ale výběr neovlivní postup, můžete je plnit stejně všechny a stejným způsobem. Ale to je u her GTA zvykem.

Co dokáže ohromit je rozsáhlost světa. Než autem přejedete z jedné části do další, chvíli to trvá. Pohybujete se ve dvou velkých městech a rozsáhlém venkově, mne asi nejvíc bavil venkov :) Příběhové postavy jsou hodně své a dobře zapamatovatelné. Příběh zabaví, není sice nijak složitý ani promyšlený a překvapující, ale ke hře sedí. Humor provází celou hru. Velké množství úkolů znamená slušnou herní dobu, a přesto se autoři vyhnuli nudnému opakování stejných misí, stále se děje něco nového.

Pak přicházejí i frustrující aspekty, někdy cestování k misi zabere dost času a není to úplně nejzábavnější někam stále přejíždět. Uložit můžete hru jen na určených místech a k těm se musíte neustále vracet, to při opakování mise celkem otravuje. Pro některé mise je třeba zvýšit svaly či kapacitu plic, což zrovna mne úplně nebavilo. Grafika v některých aspektech byla už v době vydání zastaralá a to se časem prohlubuje. A co mne nejvíc štvalo bylo získávání území, pro postup ve hře je nutné získat určité jejich množství a navíc o získané musíte pořád bojovat. Je super, když k novému úkolu přejedu celé město, aby v tu chvíli začalo na druhé straně blikat území.

I přes tyto výtky je San Andreas jednou z kultovních klasik.

Pro: Zábava, množství činností, otevřený svět, rozsáhlé území

Proti: Některé aspekty grafiky, zdlouhavé cestování, boj o území

+20
 • PC 85
Začnu od toho nejhoršího, co se ve hře vyskytuje. Sweet. To je naprosto nejhorší postava v celém v San Andreas. Celý herní příběh jsem doufal, že to bude právě on, proti komu svedu finální bitvu. Ačkoliv by to bylo proti vší logice.
Já být Karlem, tak Sweet má poněkolikáté rozbitý ciferník. Dobře fajn, Karel neměl odjíždět, neměl opouštět rodinu. Beru. Ale po tom všem, co vytrpíte s Tenpennym, co si vybudujete vlastní jméno, podnikáte s nemovitostmi, poznáte další vlivné přátelé se Sweet zachoval jako otravné děcko,co si hraje na gangstera. Jen co ho pustí z vězení (a vlastní podíl na to má Karel) začne vyprávět srance typu "já jsem gangsta, ty seš gangsta", stále peskuje Karla za blbosti, pořád má narážky na Karla, že z matky domu udělal kůlnu na dříví a pak sám Sweet si do máminy domu přivede štětku a skoro začal fetovat?
U Rydera se dalo peskování pochopit, stejně tak Big smoke a jeho důvody...
Ale toto rozpolcení má i hlavní hrdina Karel. Na jednu stranu má výčitky, dokonce se baví na oko s hráčem, ale na druhou stranu chladnokrevně zabíjí a lstí se dostane ke kartě od kasína, které následně vykrade?

Takže proto, mě spíš bavila linka, která se netočila okolo gangu. A tak největší zábava a humor pro mě nastupuje od doby, co se Karel poprvé objeví na venkově. Vtipných narážek a momentů začíná přibývat a tím jak se mění prostředí, mění se i druh humoru. Tvůrci si nebrali servítky a tak do dialogů vložili, co si myslí o konspiračních teoriích, politicích, celebritách... Takže zatímco Karel si buduje svou image díky vlivu nových přátel, dovedností z několika škol (autoškola, motoškola, loďoškola, letoškola), dovednosti ze střelby, z jízdy na kole, rozvážek, a mnoho dalšího, v pozadí se připravuje na zakončení celého děje.
Konečný souboj mohl být o něco propracovanější (ačkoliv se vlastně jedná o dva finální "souboje". Myslel jsem hlavně s tím tloušťíkem mohlo být originálnější.

Mimo dějové aktivity jsou zpestřením hratelnosti a nikterak to hře neubližuje. Máme tu úkoly dobře známé z předešlých dílů, ale také se objevily nové a řekl bych i zábavnější.

Celé San Andreas pak opravdu působí gigantickým dojmem a i přes svou zastaralou grafiku, vypadají některé lokace pěkně.

Takže, abych to shrnul. Hra se hraje dobře, je zde možnost se vyblbnout a hra zábavu jen podporuje.

Pro: Obrovský svět s mnoha aktivitami, v pozdější dějové lince humor, hudba z rádií, RPG prvky, mnoho inovace

Proti: Průměrný příběh, nelogičnost některých postav. slabší grafika

+22
 • PC 75
Dohráno na 100% (musím se pochlubit, když to byla taková makačka).

Vyrůstal jsem na GTA jedničce, který jsem pařil furt dokola a bylo to pro mě zjevení, stejně tak datadisk London. Jenže žádné další pokračování mě vlastně už moc neoslovilo, z různých důvodů. Až San Andreas jsem si zase užil a přitom se od Vice City zase tolik neliší, stejně jako se Vice City zas tak nelišilo od klasické trojky.

Jenže je tu daleko větší důraz na příběh, který má i nějaký vývoj. Jednotlivé charaktery jsem si daleko více zapamatoval (nejraději jsem měl pana Mika Torena, co mě trochu zamrzelo, že autoři na něj na konci nějak zapomněli). S hlavním hrdinou se dá sžít. Dabing je bezchybný. Virtuální svět je úžasně rozlehlý, pestrý a bohatý. Mise jsou různorodé, jsou často výzvou, ale nikoliv nesplnitelnou. Moc mi sedí i devadesátky, na kterých jsem vyrůstal a i díky tomu je hudba v rádiích pro mě velmi sympatická, zvláště Radio X, kde co kapela, to pojem (namátkou Faith No More, Rage Against The Machine (v aktuální verzi již bohužel není), Alice in Chains, Jane's Addiction, Depeche Mode, Guns 'n' Roses atd. to je prostě nářez).

Ale věcí, co mi vadily, je přesto velký dostatek. Za prvé technikálie. Hra není dobře naprogramovaná. Zvláště na nové počítače. Má stejné problémy jako Vice City, možná i horší. Je zde opět nutnost hrát s frame limiterem, který hru oseká na 25 FPS, což je hnus. Pokud to člověk neudělá, mění se vlastnosti dopravních prostředků (zdá se mi, že se unifikují), není možné potápění, plavání je tuze pomalé, mám i pocit, že se mění obtížnost závodů (při vypnutém limiteru směrem k lehčímu), a při vypnutém limiteru se snad i hra častěji kousne (čas od času vypadne do Windows tak jako tak, což leckdy nepotěší). Dále pak je nutné hrát pouze s jedním jádrem procesoru, protože s více si hra moc nerozumí a může nefungovat myš.

Dále se mi nelíbila malá vzdálenost vykreslování (i přes maximální nastavení) a skokové změny vykreslení v případě, že se hráč přibližuje k objektu. Taková tráva, roští, stromy, ale i auta se většinou objevují na poslední chvíli, což je, v případě stromů a létání, velký hratelnostní problém. V případě aut jde spíše opět o nedokonalý respawn, kde se stačí otočit myší na sekundu dozadu a situace vepředu se zcela změní a hráč bourá.

Celkově i grafika je na svou dobu horší, ale dá se to vzhledem k rozsáhlosti světa prominout.

Dále mi vadila umělá inteligence, zejména v chování řidičů, tím spíše na dálnici. Můžete to brát jako znouzectnost, že je vlastně hra reálná, protože i v reálu jsou řidiči debilové, ale zas tak velcí opravdu ne. Prostě hra vás vůbec nebere v úvahu a řidiči si dělají co chtějí. Nesmyslné přejíždění z pruhu do pruhu přesně ve chvíli, kdy v druhém pruhu jedete vy. Odbočování z dálnice zásadně přes dva pruhy na poslední chvíli. Neschopnost zabrzdit a neustále přítomné hromadné havárie. Kamikadze skoky z útesu do moře, pokud jedete s houkačkou (což je aspoň vtipné). To je jen špička ledovce.

Co mi taky vadí je naddimenzovanost některých vedlejších úkolů, které potřebujete ke splnění 100% hry. Já vím, že to má být výzva, a aby to každý hned nedal. Ale ona to není velká zábava. Sprejování 100 tagů, abyste zjistili, že vám jeden chybí a musíte to dělat znova. Nebo exportovat tři tabule aut, přitom by stačila jedna a zbytek nechat dobrovolně na přivýdělek jako v GTA 1. Nebo asset se sanitkou taky stál za to, ale to byla spíš moje blbost, protože jsem vždycky zpanikařil těsně před koncem, když mi to napsalo, že mám hlad, já se chtěl podívat, kolik mám tukových zásob a nedošlo mi, že mám nastavenou stejnou klávesu na tento hud i na ukončení mise. Třikrát se mi to stalo. Třikrát! Jenom sanitka mi zabrala dobrých pět hodin díky tomu.

Než se člověk naučí létat, tak je to taky trochu porod, zvlášť s těma prdítkama, které unáší vítr. Hodně nervů to stálo, ale zvládnout to šlo.

Ty sandbox záležitosti typu účesů, tetování, holek, casina a všech možných věcí jsou moc fajn, i když ve výsledku to pro mě není zas až tak důležité. Přítomnost celé řady automatových i reálných miniher, které by každá vydala na samostatnou freeware hru, to se povedlo na jedničku.

Série Grand Theft Auto má pro mě, jakožto herního systematika, obrovský motivační nástroj, který mě nutí hrát hru stále dál...a to jsou statistiky. Zejména ona statistika procentuálního stavu dohrání hry. Kdyby to tam nebylo, tak bych prostě po dohrání hlavní příběhové linie dal nejspíš ruce pryč, ale takováhle blbůstka je prostě na mě nesmírně účinná a přitom to vývojáře nic nestojí. Za to tleskám.

Celkově jsem se moc dobře bavil, San Andreas mi vydržela na skoro měsíc usilovné pařby. Sem tam jsem se naštval či nudil, ale jako celek pro mě zatím druhé nejlepší GTA po jedničce (novější než SA zatím nehráno).

Pro: Lepší příběh, než kdy předtím v GTA, dabing, rozsáhlost světa, různorodost prostředí, 90. léta a s tím související hudba, pestré úkoly, hodně možností, je to výzva

Proti: Technické a grafické nedostatky, umělá inteligence, naddimenzovanost některých vedlejších úkolů

+24
 • PC 70
Dosť mi prekážala stupidita ľudí. Skoro ako naozaj. Mohli im naprogramovať trochu inteligencie. Sekal som ich mečom. Bil som ich golfovou palicou. Ešte viac mi však vadil extrémne rýchly respawn, resp. obnovovanie mŕtvych a zničených predmetov. Stačilo sa otočiť chrbtom trochu, alebo zájsť na vedľajšiu ulicu a kopy mŕtvol, podpálených áut, pozhadzovaných lámp boli preč. Všetka deštrukcia vyšla navnivoč. Život išiel ďalej ako keby sa nič neudialo. Bolo to k naštvatiu. Primitívna zábava, ktorá by ma bavila viac, keby som hral za bezdomovca, alebo za nejakú socku. Avšak s dvomi privretými očami sa stupídny príbeh dal prekusnuť - keď sa bandy idiotov navzájom vraždia, nemám problém, aj keď hrám za jednu z nich. Gangstri sú fajn, keď ich prechádzate kombajnom.

Pro: kombajn

Proti: kombajn je ďaleko od mesta

-13 +7 −20
 • PC 90
GTA je symbol, symbol herní svobody. Vice city jsem kdysi hodně hrál a dodnes je to jedna z mých nejoblíbenějších her, jenomže po něm přišlo něco co do té doby nemělo obdoby GTA San Andreas, kdy se již nejedná jen o jedno město, ale o jakýsi malý ostrovní stát se třemi velkými městy a úžasným venkovem. O příběhu této hry nemá ani cenu dlouze psát, jelikož opět je velmi vtipný a krapet šílený, nicméně o něj ani tak nejde jako o perfektní hratelnost, na svou dobu příjemnou grafiku, neříkám že byla extra moderní, ale byla velmi hezká a barevná.

Herní doba je hodně, hodně dlouhá a nejen samotný příběh, ale i sbírání všelijakých fragmentů nebo kradení aut, různé závody apod. V San Andreas je pořád co dělat, a když už člověk neví co, tak si ukradne Letadlo (od Cesny přes stíhačku Harrier, až po Boeing), dělat se dá toho opravdu hodně.

Novinkou oproti VC je určitě zmíněná rozhlehlost, oblékání, plavání atd.
Určitě bych hru doporučil všem, kteří jí ještě nehráli a hledají něco příjemného ke hraní.

Pro: Vše

Proti: téměř nic, možná mě jen některé mise úplně nebavily, ale zase to dohnaly jiné, které jsem si zahrál i víckrát :-)

+23
 • PC 70
Už ne tak dobry jak vice city. ale vcelku dobrá grafika

Pro: grafika, jízdní model, mapa, huddba

Proti: ten zbytek

-29 +3 −32
 • PC 100
Toto je absolútna pecka. Tá interaktivita nemá chybu. Môžete si zalietať v lietadle, jazdiť vo vozidlách od tanku po závoďák nascar. Môžete si robiť vodičák na auto, motorku, lietadlo a loď. Bojujete tu o územie gangov, môžete tuningovať auto, plníte rôzne zaujímavé misie a strielate z všelijakých zbraní. A môžete počúvať rádiá kde hrajú rockové pecky a kapely ako Lynyrd Skynyrd, Billy Idol či Depeche Mode. Ďalším atribútom je že si tu nahodíte vlastnú muziku. V jednej epizóde ktorá sa skladá z 5 misií tu plánujete vykrádačku Lasvegaského kasína. Kupujete si tu oblečenie, chodíte do posilovne, a musíte aj jesť inak uberáte na váhe a svaloch. Chodíte tu so ženskými a mnoho ďalšieho. Táto hra je pre mňa absolútny kult a hrávam ju už 6 rokov. Stále ma neprestáva baviť a bude ma baviť ďalej a ďalej.

Pro: Množstvo zbrani, zaujímavé misie, príbeh, dialógy, prakticky neobmedzené možnosti

+16 +17 −1
 • PC 100
Zábavný singleplayer doprovázen propracovaným příběhem, (který v těchto letech celkem dobře promítá dobu v USA). Příběh taktéž poukazuje v různých okamžicích na situace z předchozích dílů gta série. Ale co bych chtěl hlavně zdůraznit: je obrovská SVOBODA (po mapě) nejen mezi misemi, ale i při nich.

Co se multiplayeru týče: Pro mě nejlepší multiplayerová hra vůbec. Mohl bych tu psát slohy o SAMP co jsem od roku 2009 viděl a co se naučil, ale pokud si to sám hráč nezkusí, tak neví o co přichází. SAMP se stále vyvíjí, přidávájí se nové a nové feature, každým rokem neuvěřitelně stoupá počet on-line hráčů a zaručuje nejen desítky kvalitních hodin hraní. I když v této době R* Games nepodporovali MP, tak se dostává SAMPu takové obliby.

Pro: Příběh, neoficiální multiplayer, rozsáhlá mapa, propracovanost..

Proti: Grafika, hodně bugů..

+21 +24 −3
 • PC 100
Groove street - Home! Ano tak začíná asi nejslavnější a nejlepší díl celé série. CJ - Carl Johnson vás vtáhne do GTA jako žádný jiný hrdina předchozich dilu! Hned poprvé co se postavíme na nohy a hledáme do čeho bychom píchli a jak bychom se dostali na naši značku na mapě. KOLO!! První co každý na to nasedl a proháněl se po Los Santos jako největší biker! Ano první veliké zpestření - kolo! Co tu máme dále? Ságo dlouhé kilometry čtverečních polí, silnic, dálnic, kopců a měst. Co bychom měli dál jakou novinku? Ryder vás veme na vloupačku, můžu vykrádat baraky? No ne!! Bracha vas pošle nakoupit si nějaké hadry, jo, mužu si kupovat hadry a byt but jak totalni vidlak, nebo frajer co má vysoký sex appeal! Bratr vám ukáže posilovnu, no ne!!! Já mužu byt korba a pořádně se namakat a mlátit někoho na jednu ránu?!! Ale že se sakra zapotíte v té tělocvičně. Já se můžu naučit boxovat nebo bojovému umění? Super!! Ale sakra postřelili mě, co budu dělat? Zajdu si do nejbližšího "KFC" a nažeru co to půjde!! Potřebuju nějaké prachy a na vloupačky nemám náladu. Zajdu do hospody zahrát kulečník! Nebo zkusím štěstí v kasínu!! Potřebuju se dostat do Las Venturas co nejrychleji, zajedu na letiště vyzvednu letadlo a letím, nechce se mi přistávat? Nevadí vyskočím s padákem!! Příběh je taktéž velice poutavý a ne jednou máte chuť dát zkorumpovanému Tempenymu ala Samuelu L. Jacksonovi dat po hubě :-). Hra plná zvratů, překvapení a šílené Kataliny :D. Z čeho jsem byl nadšený jsou dálnice, zastavíte li na dálnici, utvoří se šílená kolona, ne li šílená bouračka plná explozí. Tato hra mě dostala!! 100% zaslouženě!!

Pro: Na tu dobu dobrá grafika, kola, prachy, hadry, svaly, baby, hot coffee, stihačky, letadla, příběh!! Prostě všechno!!!

Proti: Vůbec nic!!

+31 +32 −1
 • PC 95
Ke konci devadesátých let se zrodila jedna z nejlepších herních sérií všech dob. První dva díly sice neexcelovaly po grafické stránce, ale ta tehdy nebyla tak důležitá a dbalo se především na hratelnost, které GTA nabízelo přebytek. V té době si hráči dovedli asi stěží představit něco takového v trojrozměrném podání. Rok 2001 byl pro sérii GTA zlomový. Převod do 3D se velmi povedl, trojka si vzala od svých předchůdců to nejlepší a nabídla mnoho zajímavých novinek typu létat letadýlkem, plout na vlnách pomocí tří typů lodí či plnit unikátní skoky. Ve trojce se také poprvé objevil příběh. Další díl jménem Vice City by se dal nazvat takovým rozsáhlým datadiskem trojky. Přinesl s sebou mnoho zdařilých novinek jako například kupování nemovitostí, jízdu na motocyklu, létání ve vrtulnících či možnost změnit oblečení. Co jsem na tomto dílu tolik miloval, a zejména zásluhou tohoto je mou nejoblíbenější hrou této série, je jeho zasazení do osmdesátých let, automobilové honičky za doprovodu hitů z tohoto období nemají chybu. Nyní se konečně dostávám ke komentované hře. Mám moc rád devadesátá léta, takže zasazení hry do této doby se mně velmi zamlouvalo.

San Andreas jsem zkoušel rozjet už na mém starším počítači, bohužel se mi sekalo, tudíž jsem si musel počkat na pořízení nového stroje. Už na počátku hraní jsem se seznámil s několika skvělými novinkami jak v podobě dopravních prostředků, tak v podobě posiloven, obchodů s oblečením či tuningu aut. Příběh je velmi povedený, rozmanitost misí je mimořádně veliká, žádná na mě nepůsobila nudným dojmem. Pouze jsem byl zklamán obtížností závěrečného úkolu, ve srovnání s předchůdci se mi zdál příliš jednoduchý. Líbily se mi různé školy na zlepšení dovedností. S výjimkou lodní školy nebylo vůbec jednoduché je dokončit. Velkou pochvalu si hra zaslouží také za velkorysý počet vedlejších úkolů, z těch, co se mi nejvíce zamlouvaly, bych jmenoval důlní mise, ilegální závody či úkoly pro autosalon.

Rozlehlost prostředí je vskutku přemrštěná, překvapivě ani ty nejodlehlejší části nepůsobí odfláknutým dojmem. Ať už se jedná o jedno ze tří měst, o pouštní oblasti či venkov, všude se dá nalézt velké množství zajímavých míst. Ani po dohrání hlavního příběhu se herní prostředí neokouká a stále budete nalézat další a další ještě neprozkoumaná území. Dopravních prostředků hra obsahuje hodně, konečně se zde objevily také vlaky, kola či stíhačky. Nejlepší ale je, že veškeré stroje od aut počínaje po dopravní letadla konče se skvěle ovládají, auta mají na arkádu snad dokonalé jízdní vlastnosti, s letadly je jedna velká radost létat, lodě se chovají taktéž příjemně. Rád bych se zmínil také o tuningu vozidel, který je sice ve srovnání s Undergroundy velmi jednoduchý, do hry série GTA ale bohatě postačuje. Není žádný problém přidat do auta nitro, vyměnit kola, přelakovat jej či namontovat pořádný spoiler na záď. Každý vůz má samozřejmě jiné množství možností vylepšení.

Po zvukové stránce se hra povedla, jak střílení, tak jízda vozem či létání letadlem zní dobře. Vzhledem k zasazení do devadesátých let jsem si velmi sliboval od rádií, očekával jsem od nich hraní těch největších hitů z tohoto období. Bohužel, mnoho stanicí je zaměřeno na tehdy začínající hip-hopovou hudbu, takže jsem poslouchal hlavně stanice K-DST a Radio: X, ve kterých zazní i takové světoznámé songy jako Ozzy Ozbourne – Hellraiser, Toto - Hold The Line či Guns N' Roses - Welcome To The Jungle. Grafická stránka je oproti předchůdci mírně vylepšená, rozhodně nedosahovala na špičku tehdejšího herního průmyslu. Vzhledem k obrovské rozlehlosti hry bych ji označil za zdařilou, líbil se mi západ Slunce, noční pouliční osvětlení nebo také velmi různorodé budovy.

I u tak perfektní hry, jakou San Andreas dozajista je, se dají najít nějaké stinné stránky. Horší umělá inteligence soupeřů mi při misích, ve kterých převládá střílení, nevadila, například ale v ilegálních závodech by se mně více zamlouvala lepší AI, své soupeře jsem ve zpětném zrcátku už ani ne po půlce závodu neviděl. Novinka v podobě boje o území vypadá zajímavě, ale vadilo mi, že k zobrazení poslední mise je zapotřebí obsadit určité množství území, což v Los Santos plném vybuchujících aut, střílících lidí a tak podobně nebylo lehké. To je k záporům asi tak všechno, vše ostatní pokládám za zdařilé.

GTA: San Andreas je mým druhým nejoblíbenějším dílem této série. Sice jsem z něj nebyl tolik nadšený jako z Vice City či trojky, i tak ho ale zařazuji mezi TOP 5 her, se kterými jsem měl tu čest se seznámit. Na svou dobu téměř dokonalá záležitost plná zajímavých novinek se skvělou hratelností, kterou si většina z nás ráda zahraje i v dnešní době. Díky staršímu grafickému enginu z trojky má San Andreas HW požadavky na úrovni dvanáct let starých her, není problém ho spustit ani na takové GeForce 4MX-440. Procento dohrání se u mě zatím zastavilo na čísle 84,49.

Pro: Povedený příběh, rozmanitost misí, mnoho vedlejších úkolů, obrovské herní prostředí, mimořádně mnoho dopravních prostředků, skvělá hratelnost, tuning vozidel, RPG prvky, velký výběr z rádiových stanicí, nízké HW požadavky.

Proti: Horší AI, nutnost k zobrazení poslední mise zabrat určité množství území.

+33 +34 −1
 • PC 80
Svoboda. Svoboda pohybu, svoboda v jednání. A jaký lepší setting pro svobodu by mohl být než 90. léta a Amerika? 90.léta kdy jsem jako dospívající věřil že svět směřuje do věčného míru a blahobytu a Ameriku viděl jako vzor a lídra který má toto zařídit?

Svoboda je však trochu imaginární když jste se narodili v černošském ghettu na okraji Los Angeles, nikdo z vašich známých nikdy nepracoval a kvalita člověka se měří svaly, kérkama a kvérama. Váš bratr je vůdcem gangu a vaši nejlepší kámoši huliči, zloději a flákači všeho druhu. Rodina, gang, toť vaše východisko pro Americký sen. A ať už se dostanete kamkoliv, toto bude váš domov.

GTA je hutná hra. Je to taková prohlídka Spojených Států. Od špinavých okrajů velkoměst kde vrcholem dne je odjet s kamarády na menu karbanátků v housce v špinavém fastfoodu se přesuneme do těch největších venkovských dír ozbrojených farmářů připravených bránit puškou svůj pozemek a novodobých cowboyů-tuláků na motorkách. Uvidíme i pozlátko města casin, luxus vilových čtvrtí San Francisca a komerční centra kravaťáků.

Příběh je divoký, ale konečně dává nějaký smysl a postavy jsou zapamatováníhodné. Ten obrovský stereotyp minulých dílů je překonán a špatná karikatura filmových postav taktéž. Vyblbnout se stále můžete ale své si užijí i ti co v náhodném pálení kolemjdoucích lidí a vozů nevidí smysl hry. Grafika zůstává slabá, ale efekty a lepší textury dělají své. Kombinace měnění počasí a obrovské rozlohy dokáže vykouzlit i kouzelné momenty. Jezdit na venkově se zapnutým rádiem K Rose k zapadajícímu slunci - me gusta.

GTA III San Andreas je jediný díl v sérii který jsem vzal opravdu vážně a ke kterýmu se opakovaně vracím.

Pro: Svoboda, venkov, (znovu)hratelnost, rádio (především K Rose), lokality a celková komplexnost

Proti: slabší grafika, nepovedený boj o území, rozjíždí se pomalu

+56 +57 −1
 • PC 75
Vůbec nevím jak u takové velké hry začít.

GTA: San Andreas je jedna z mála globálních her, kterou kdy hrál celý svět. Ona taky celý svět obletěla. A dodnes jí určitě hraje velke množštví hráčů.

I já podhlehl revoluci této hry. Ani nevím jak to ta hra dokázala, asi svou skvělou hratelností, grafikou a příběhem. A samozřejmně prostředím, ve kterém máte volnost!

Pojďme se na hru podívat zblízka.. začináte po příjezdu do města v nějaké čtvrti, jako první sednete na kolo a jedete na určité místo do Grove Street. Tam máte vaše první uložistě a váš první gang. Časem poznáte i vaše nepřátelské gangy. Procestujete celou mapu, celá města. Budete plnit různorodé úkoly.

Nejhorší pro mě byly úkoly na dovednost, třeba s low-riderem u nádraží. To sem nemohl dát, ale povedlo se mi to, na miliontý pokus :)

Kdysi mě ve hře bavilo hledat záhady, hlavně záhadu Leatherface. Bohužel jsem toho vraha nikdy nepotkal a to jsem po něm pátral pořádně a pečlivě. Někdo řiká, že je fake, někdo, že je to pravda. S příchodem Multiplayeru vznikla spousta videomontáží, co dokazují jeho existenci, tak jako s jinýma záhadáma.

Musím pochválit, že se ve hře objevily kamiony s přívěsem, nebo baggage přívěsy (měl jsem jich i 5 za sebou :) ) Nebo, že šli za sebe zapojit traktory... Jojo, ve hře se dalo blbnout :)

Mě bavilo více jezdit než létet jako tady někteří zmíňují :) Rozmanitost dopravních prostředků je ohromná :)

Ale abychom jenom nehodnotili klady, koukenem se i na zápory hry... Jeden, co mi vadil až moc byl:
Jedete autem kolem 300 km/h.. nabouráte do tahače čelně, který jede cca 100 km/h.. a nehodat vypadá: Křivý nárazník, jedno zhlaslé světlo.. To mi hodne vadilo...
Dále mi vadilo, že se příběh odehravá v éře hiphopu, který vůbec nemusím, ale naštěstí se v radiu našlo spousta rockerských a metalových kapel :)

Pro: Grafika, příběh, efekty, prostředí, volnost, vlastní radio, záhady, easter eggy.

Proti: Někdy bugy, hiphop, radio, stejní lidé.

+17 +18 −1
 • PC 95
GTA San Andreas jsem nejprve zkusil hrát na svém postarším počítači, ale dostal jsem se jen do druhého města, a to mi ještě můj bratranec musel některé časově omezené mise splnit, protože se mi hra dosti sekala. Plně jsem si ji tedy vychutnal až na počítači novém, a protože tomu předcházelo dvouleté čekání, nemohl jsem se o ní odlepit.

První co mě zaujalo, byl nový dopravní prostředek, určený ke splnění první mise. Bylo jím kolo, na kterém jsem se v moc hrách ještě neproháněl. Samozřejmě zde byly později k dispozici i další vozidla, a to jak staré známé auto, motorka, loď, letadlo nebo vrtulník, tak i nové přírůstky v podobě čtyřkolky, traktoru, kombajnu a mého nejoblíbenějšího jetpacku. V pozdějších fázích hry jsem ale stejně nejčastěji používal výhradně letadla, která (kromě práškovacího) obsahovala padák, a tak jsem se nemusel starat o přistání.

Těmito přibližovadly se dalo pohybovat po celém státu San Andreas s obrovskou rozlohou a k tomu z rádia zněla vcelku poslouchatelná hudba. Již se mi nezamlouvala tolik, jako ve Vice City, ale projíždět se po venkově se zapnutou stanicí K-Rose prostě nemělo chybu.

Vylepšen byl i hlavní hrdina, nebo spíše jeho možnosti a schopnosti. Tetování ani posilovnu jsem sice moc nevyužíval a místo jídla můj CJ spal při ukládání hry, co jsem však využíval hojně byl kadeřnický salon a oblečení, takže vzhled mojí postavy se mnohokrát změnil a jediné co zůstávalo stejné byla maska hokejového brankáře na obličeji, aby mé zločiny nebyly odhaleny.

Dále se CJ zlepšoval i v řízení všech vozidel, přičemž mu v tom nejvíce pomáhaly školy k tomu určené. Konečně také může hlavní hrdina plavat a dokonce se i potápí a zvětšuje si tím kapacitu plic, pro možnost delšího pobytu pod vodou.

Mimo hlavních a vedlejších misí mě hodně bavilo dobývání území, kdy jsem rozšiřoval své teritorium na úkor ostatních gangů a přitom vydělal i nějaké peníze. Ty jsem však mohl získat daleko jednodušším způsobem - sázením na dostihové koně. Stačilo vždy vsadit na posledního s kurzem 1:12 a vyšlo to dříve než na podvanácté. Nakonec jsem ale hodně peněz prohrál ve zdánlivě výdělečných kasinech na automatech, při ruletě nebo v blackjacku.

Nad celým státem ční Mount Chiliad, kde neustále havarují letadla a odjedete zde pár sebevražedných závodů na kole. Nedaleko od této hory jsem se dokonce setkal i s nemluvným hrdinou z trojky, což mě mile překvapilo, a protože ve výčtu tolika kladů nalézám jen pár negativů, jako je slabší příběh a některé skladby v rádiích, nevidím důvod, proč si páté GTA na PC nezahrát znovu.

Pro: nové dopravní prostředky, obrovská rozloha, nové možnosti hlavního hrdiny, dobývání území, koňské dostihy, Mount Chiliad

Proti: slabší příběh a některé skladby v rádiích

+42
 • PC 90
Po Vice City přišel další, v mnoha směrech revoluční, zářez Rockstar North. Chytře byl použit starý engine, aby hru spustil téměř každý (i na mé tehdejší GeForce4 MX hra fungovala bez výraznějších problémů), herní rozloha nyní obsahovala města tři společně i s venkovem, a vše působilo i přes řadu možností na obrovské ploše uceleně.

Když se ke mně konečně dostalo od kamaráda dvd hry, o které každý básnil, po celý týden jsem bez nadsázky jen a pouze hrál. Dokud nebylo celé území prozkoumáno a vyzkoušeny všechny možnosti, nespustil jsem nic jiného. Faktor hratelnosti je tu nastaven opravdu vysoko.

Havajská košile byla tentokrát nahrazena tepláky s tílkem, jejichž nositel má i o něco snědší pigment než oblíbený Tommy. Děj se posunul do dalšího desetiletí a tématem číslo jedna je boj gangů o ovládnutí města. O nic složitého samozřejmě nejde, jde o další variaci boje modročapkářů proti červenočapkářům. Příběh ale provází řada cutscén s profesionálním dabingem a střihem, k tomu navíc je samotné hraní a plnění misí zábavné a řada z nich je i originální. Některé jsou i řádně těžké, stačí vzpomenout na pronásledování vlaku na motorce.

A když už vše nasvědčuje k vyčerpání všech možností, objeví se na scény seskok padákem, upravování automobilů nebo skoky na kole. Dlouhou dobu jde strávit i pouličními závody vně měst nebo i na venkově mezi lesy a řekami. Je až k neuvěření, kolik toho dokázali tvůrci do hry zakomponovat bez toho, aby to působilo stereotypně a složitě se ovládalo. Jde napsat, že každý si může najít způsob jak strávit ve hře čas. Zajímavostí jsou i přítomné Easter Eggy a záhady.

Samostatnou kapitolou je i použitá hudba, kterou bylo možno díky úspěšnosti předchozích titulů série licencovat. Nacházejí se tu hity od Guns N' Roses, Depeche Mode nebo Faith No More. Díky tématice je ale zaměření především soustředěné na hip-hop a rap, a nutno dodat že i poměrně kvalitní. A z těch, které jsem si při hraní oblíbil, bych vybral například (L7, Ice Cube nebo i Dr. Dre).

Ač považuji Vice City za vynikající titul, musím říci, že San Andraes je vylepšen po všech stránkách a nabízí ještě větší porci zábavy. Nevím, jak by hra u mě obstála dnes, ale zpětně ji musím hodnotit více než kladně.

Pro: větší, lepší a zábavnější než předchůdce, design, hudba, dabing, hw nároky

Proti: v některých případech ovládání, nutnost dvd mechaniky (na rok 2005)

+38
 • PC 95
GTA San Andreas je jedna z najlepších hier, aké poznám.
+ hrateľnosť
+ veľa rôznorodých misií
+ rozsiahlý štát, misie sa nemusia plniť za sebou
+ sloboda
+ veľa nových áut, modifikácii atď. na stiahnutie
+ príbeh


- slabšia grafika
- bugy
- divné železničné priecestia (ľudia prechádzajú na červenú, autá prerážajú závory, závory sa spúšťajú 5 sekúnd pred príchodom vlaku)
- miestami veľmi obtiažne misie (povinná letecká škola)
- nedokonalá električka
- polícia nechytá za priestupky ako jazda na červenú, vysoká rýchlosť atď.

Pro: obrovské množstvo nových áut na stiahnutie, modifikácie do hry , doprava, vynikajúca hrateľnosť

Proti: bugy, môžte ísť aj 200km/h a polícia vás nenaháňa, nedokonalá električka, železničné priecestia sa zatvárajú len 5 sekúnd pred príchodom vlaku, miestami veľmi ťažké misie

-21 +3 −24
 • PC 95
Vice City ma kedysi nadchlo a preto som vydanie San Andreas očakával s napätím. A po tom čo sa mi dostal do rúk som mohol skonštatovať, že to chlapcom z Rockstar North zase raz vyšlo, tentokrát ale úplne inak.

Atmosférou je totiž San Andreas úplne niekde inde ako jeho predchodca, tentokrát sa na príbeh nahliada z pohľadu černošskej komunity a je nutné poznamenať, že hra v tomto doslova exceluje. Toľko hlášok, vzájomných podpichnutí a vtipných narážok ktoré si so svojimi kámošmi užijete, už len kvôli tomu hra stojí za odskúšanie. Jej hlavné lákadlá sú ale samozrejme niekde inde. A tým nemyslím príbeh hoci ten nie je ani slabinou a je v ňom je nachystaných aj pár menších zvratov či potešujúcich napojení na predošlý diel. Svet je ešte rozľahlejší a pozriete sa dokonca až do 3 veľkých miest, nechýbajú ani lesy a malebné dedinky, či obrovská púšť, z hľadiska preskúmavania herného sveta je skrátka fascinujúce ako ďaleko tvorcovia zašli. Mestá naviac žijú vlastným životom, navštevovať môžete butiky, bary, fastfoody, posilovne a váš životný štýl sa dokonca na postave aj reálne prejavuje. K tomu môžete znova nakupovať nehnuteľnosti (aj keď už nie až tak zábavným spôsobom ako v predchodcovi) vrátane obytných domov, rozširovať územie vášho gangu, zdokonaľovať svoje jazdecké schopnosti v školách, či len tak pre zábavu skákať s padákom alebo získavať peniaze v kasínach alebo dokonca aj randiť so ženami – to sú ale všetko len zlomky toho čo môžete vyskúšať. Pochváliť musím aj znova aj soundtrack (The Who, Depeche Mode, Billy Idol, Ozzy Osbourne... ) a taktiež parádny dabing, ktorého hlavnou hviezdou ale pre tento diel nie je dabér hlavného hrdinu ale Samuel L. Jackson v roli skorumpovaného policajta Tenpennyho.

V zásade mi je jasné, prečo niektorí SA neprijali najkladnejšie. Hrať za černocha a byť súčasťou ghetta pre mnohých nie je až tak atraktívne ale ja to považujem za príjemnú zmenu. Jediné čo by som hre naozaj vyčítal je obtiažnosť niektorých misií, obzvlášť záverečná je fakt výzvou.

Pro: Hrateľnosť, obrovská rozloha a možnosti, RPG prvky, plávanie, soundtrack

Proti: obtiažnosť niektorých misií

+78
 • PC 95
Toto GTA patří dnes již ke klasice žánru. Hra se odehrává ve malém (rozuměj herně velkém) ostrovním státu zvaném San Andreas. Toto místo se dělí na 3 města: Los Santos, San Fierro a Las Venturas. Mezi nimi se nachází venkovní oblasti. První co mě zarazilo je na svou dobu (2005) obrovská rozloha. Poté se tedy pustíte do hlavní dějové linky, ta je, jako vždy, napsána opravdu bravůrně. To je ale u GTA zvykem. Mise jsou velmi různorodé a zábavné. Zkritizoval bych pouze občasnou vyšší obtížnost a hru bez checkpointů. Nasere pokud se vracíte z třeba 30 minutové mise a kousek od baráku uděláte nějakou kravinu, auto udělá bum a jedete celou misi odznova. Tato neduha se vyskytuje i u starších, ikdyž o mnoho těžších, GTAček. Hra je už takhle velmi dlouhá a tohle ji ještě o pár hodin natahuje. Měl jsem radost, že konečně hlavní postava umí plavat a také umí létat (rozuměj, ve hře jsou konečně i pořádná letadla a vrtulníky). Musím pochválit velikou škálu aut, bohužel mě mrzí dvě věci: Ta první je jakmile zkončíte na střeše auto udělá bum. Ta druhá je, že pokud necháte auto na ulici a odejdete o pár bloků dál, auto zmizí (asi místní gangy). Začínáte jako vyhublý týpek a končíte jako nakorbený bouchač a nebo obtloustlý špekoun. Ano, ve hře jsou neskýtané možnosti úpravy vaší postavy. Základ, ale zůstává - negr. Ve hře dále můžete můžete chodit do posilky, jít se najíst (a pak poblejt, pokud toho sežerete moc), jít si zatrsat na disko, válčit s gangama, jumpnout padákem a nebo si prostě jen tak zajezdit městem a kochat se scenériemi. Tím se dostáváme ke grafice. Ta je rozporuplná. Ona totiž už na svou dobu byla lehce zastaralá. Mnoha lidem vadila, ale já byl spokojen. Jenže to není všechno, mě nevadí ani dnes (2010). Opravdu. Rád si jednou začas zapnu GTASA a jen tak si zajezdím po městě. Těch vzpomínek a emocí co jsem v téhle hře zažil. Kdybych měl vybrat hru, u které jsem strávil nejvíce času, bylo by to právě San Andreásko (do součtu započítávám i MP módy SA-MP a hlavně MTASA (o něm povím víc dále). U této hry jsem ocenil vysokou variabilitu prostředí a hlavně umění si hru dokonale zapamatovat. Abych u sandboxové hry znal každý její kout se mi ještě nestalo. Města, hory, lesy, pouště, to vše mám pročesané nazpaměť. Ani u bezchybné a rozlohou menší Mafie neznám takhle dobře celou mapu. V tomto směru je hra bezchybná.

Pro: hratelnost, výdrž, originalita, vozový park, grafika (pro mě osobně), příběh, dabing a hlavně dokonalá MP modifikace MTASA

Proti: grafika, bugy, místy vyšší obtížnost, dnes již po někoho trochu zastaralá hratelnost v SP

+16 +19 −3
 • PC 80
Opravdu je tam snad všechno, na co si vzpomenete. Nehorázná škála různorodých věcí, které potěší (holič, tuning, chození s holkou, ...). Tak přesně takové a další věci, na které je hráč GTA zvyklý, se najdou v San Andreas. S největší herní plochou, ne jednoho, ale rovnou tři měst.

Přesně tak, San Andreas zachází mnohem dál, než-li předchozí díly a ta volnost je neskutečná, mnohdy až otravná. Alespoň příběh postupuje v jednotlivých městech, takže nehrozí, že Vám někdo zadá úkol v jednom městě a Vy ho musíte jet splnit přes celou herní plochu, to by nikoho nebavilo :) Ale i tak, pokud Vám něco takové stane (málokdy), tak opět San Andreas má tak rozlehlý vozový, vzdušný atp. park, jaký se jen tak nevidí.

Pokud se Vám stane, že zrovna nebude mít do čeho píchnout, takové projíždění jen tak má také co do sebe, můžete například pomoci svému gangu k zabrání dalšího území, můžete si vylepšit svého miláčka, zajít do posilovny, na bowling atd atd. Prostě těch možností je opravdu hrozně moc.

Pro: Herní plocha, nekonečné množství možností, soundtrack, ...

Proti: Příběh je opět velmi chatrný, ale to už nikoho nepřekvapuje

+17 +18 −1
 • PC 80
Můžete si dojít k holiči, nakoupit hadry, vytunit auto a skákat s padákem. To byly hlavní lákadla na hru.

Ve skutečnosti je to jen další gta, jen větší. O hodně větší. Tak velké, že lítat a jezdit přes celý stát mě neomrzelo až do konce hry...ale už si to znovu nezahraju. Hra pro mě neměla ducha, bylo to jen samé nigga madrfakr a raději si znovu zahraju Vice City...a jsem zvědavý na gta4

Pro: přelézání plotů, je to velké, některé mise jsou dobré, jiné nudné...jako v každém gta...ve své době to byla bomba!

Proti: o ději se opět nedá mluvit, s tím už by měli v Rockstar něco udělat...postavy jsem si neoblíbil.

+7 +12 −5