Xevious

02.12.2006 Wii
23.05.2007 X360
21.07.2011 3DS
09.05.2013 WiiU
Namco, Probe Software (Amstrad verze, Atari ST verze, Spectrum verze), Mindscape (Apple II verze), Nintendo (GBA verze), Zemina (SegaMS verze), Gotch Technology (X360 verze)
Před sto tisíci lety žila na Zemi dávná civilizace. Ovšem přišla doba ledová a aby tato civilizace přežila, tak se rozhodla Zemi opustit a našla nový domov na planetě Xevious. Část této civilizace zůstala i přes kruté podmínky na Zemi a později se stala předky našeho lidstva, jak ho známe dnes. Uběhlo mnoho let a rasa Xevianů se rozhodla vrátit na planetu Zemi a převzít nad ní nadvládu.

Jedná se o vertikálně scrollující akční arkádovou hru, ve které hráč ovládá vesmírnou loď nazvanou Solvalou a jeho cílem je zastavit rasu Xevianů před obsazením naší Země. Zasazení hry ovšem není ve vesmírném prostoru, jak je běžné u těchto arkádových her, ale nad povrchem planety Země. Proto nepřátelé nejsou hrozbou pouze v podobě jiných lodích, ale jsou přítomni i na zemi v podobě věží. Hráč je vybaven dvěma typy zbraní. Jedna střílí projektily na vzdušné nepřátele, zatímco ta druhá shazuje bomby na nepřátele na zemi.

Hra má celkem 16 úrovní a s postupem hráče ve hře se zvyšuje i její obtížnost, kdy jsou nepřátelé nahrazováni silnějšími typy. Xevious vyšel na řadu platforem a krom výše zmíněných se dočkala portů i na japonskou řadu počítačů typu PC-88 či PC-98 nebo také na řadu Sharp MZ-80B/2000/2500 a Sharp X1.