Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Namco

Japonsko
Založeno 1955, zrušeno 2006
Namco je jednou z největších vydavatelských a vývojářských společností v Japonsku. Roku 2005 se Namco sloučilo s další japonskou společností Bandai, čímž vznikla skupina Namco Bandai Holdings, pod kterou nyní spadají mimo jiné i obě společnosti, Namco a Bandai. Videoherní divize obou společností se sloučila v roce 2006 do subjektu Namco Bandai Games (pomyslný nástupce Namca), který je taktéž součástí Namco Bandai Holdings.

Historie
Společnost Namco založil Masaya Nakamura v roce 1955 pod jménem Nakamura Manufacturing a zprvu se zabýval pouze provozováním dětských zábavních atrakcí v jednom obchodním domě. V roce 1958 prošla tato malá společnost reorganizací a nepatrnou změnou jména na Nakamura Manufacturing Co., což se později zkrátilo na "Namco". První výraznější přičichnutí ke klasickému videohernímu průmyslu byl automatový závodní simulátor Racer z roku 1970.

Nakamura v roce 1974 získal v problémech se zmítající japonskou pobočku Atari, Atari Japan, za 500 tisíc amerických dolarů, na což si Namco muselo vzít dvouletou půjčku. S touto akvizicí do společnosti vstoupil i Hide Nakajima, někdejší dočasný šéf Atari Japan, a Namco získalo práva na vydávání Atari her v Japonsku. Namco si díky tomu mohlo dovolit otevřít v Japonsku síť heren zejména s herními automaty od Atari. Nedlouho poté, v roce 1978, se Nakajima stal viceprezidentem společnosti Namco a následně otevřel novou pobočku Namca v USA pod názvem, Namco America, která se zabývala zejména licencováním Namco her americkým distributorům.

V roce 1985 získalo Namco většinový podíl Atari Games, což byla herní divize bývalé Atari, která se kvůli krizi rozpadla na dva subjekty - Atari Games (výroba her) a Atari Corporation (vývoj HW).

O dva roky později (1987) se ale Nakajima rozhádal s Nakamurou kvůli rozdílným názorům na to, jak vést Atari Games (Nakamura například odmítal prodat licence na distribuci Atari her jiným japonským společnostem). Nakamura následně prodal většinu svých akcií Atari Games Nakajimovi (zbytek prodal Warnerům), Nakajima rezignoval a odešel vést Atari Games.

Poté Namco zažilo raketový růst díky úspěchu jejich her na konzolích Nintendo Entertainment System (NES), Sega Mega Drive a Sega Genesis, a dokonce si začalo otevírat vlastní zábavní parky se zaměřením na videohry.

V roce 2005 došlo ke sloučení společností Namco a Bandai a vzniku Namco Bandai Holdings. V roce 2006 Namco převzalo většinu funkcí Bandai a zformovalo se v Namco Bandai Games, které stále ale vlastní a používá značku Namco.

Hry
Namco se proslavilo zejména tvorbou her pro domácí zábavní systémy a arkádové automaty.

Mezi největší ikony portfolia her Namca patří (v závorce rok vydání prvního dílu série):
- Galaxian (1979)
- Galaga (1981)
- Pac-Man (1980)
- Dig Dug (1982)
- Xevious (1982)
- Pole Position (1983)
- Final Lap (1987)
- Winning Run (1989)
- Ridge Racer (1993)
- Tekken (1994)
- Point Blank (1994)
- Soul Blade / Soulcalibur (1995)
- Time Crisis (1995)
- Ace Combat / Air Combat (1995)
A mnohé další.

Nejlépe hodnocené hry