Tekken 3

Namco •  Production I.G (, PS1)
20.03.1997
12.09.1998

Tekken 3 je další z dílů série klasických mlátiček z dob prvního PlayStationu Tekken.

Příběhová linka se točí okolo Heihachiho Mishimy, známého z minulých dílů. Ten sestavil armádu zvanou Tekken Force, která nalezne tajemné monstrum Ogre, jehož sílu chce Heihachi využít pro své účely. Každá postava hráče po dokončení příběhového módu odmění krátkým filmečkem.

Hráč si může volit z několika různých herních módů jako jsou Arcade, Time Attack, Survival, Practice, Tekken Ball a Tekken Force. Samozřejmě nechybí možnost zahrát si s přáteli ve Versus módu. Na výběr je celkově z 24 unikátních postav, které jsou dostupné i ve více verzích. Každá z postav má svůj vlastní způsob boje a systém smrtících komb, kterých je v celkovém součtu více než několik stovek.

Celosvětově se Tekkenu 3 prodalo 8,5 milionů kusů a stala se tak čtvrtou nejvýdělečnější hrou na konzoli PS1. Přestože se Tekken 3 dočkal hned několika pokračování, třetí díl si drží stálou fandovskou základnu.

Coby nevyléčitelný sběratel jsem si v roce 2018 pořídil mini konzoli PlayStation Classic a díky tomu můžu potvrdit, že Tekken 3 na kráse a síle nic neztrácí ani skoro 25 let od své premiéry!

Vzpomínáte na legendární demo z PlayStation magazínu, které jako kdyby nějakým zázrakem hrál snad každý, kdo v „devadesátkách“ vyrůstal? K dispozici byly jen dvě postavy, culíkatá Ling Xiaoyu a dredatý mistr capoeiry Eddy Gordo, a byla to taková zábava, že jste u něj s kamarády mohli trávit nekonečné hodiny.

Nepřekvapí tedy, že v plné verzi jde o naprostou bombu a 5. nejprodávanější hru pro PSX všech dob! Při zpětném hraní jsem obdivoval, jak plynule se jednotlivé postavy pohybují, na tom by snad ani dnes nebylo co zlepšit. Oceňuji také fakt, že na rozdíl od Mortal Kombatu tady díky snazšímu ovládání může efektní komba a vítězné výkony předvádět i naprostý nováček (kamaráda takhle porazila jeho čtyřletá dcera!:)) ).

Tekken 3 se chlubí parádní soupiskou. Jin Kazama, Heihachi Mishima, Lei (tak trochu Jackie Chan), Law (tak trochu HODNĚ Bruce Lee!), Paul Phoenix, to jsou ultimátní klasici. Potěší i bizarnější hrdinové, jako záhadný samuraj Yoshimitsu, medvěd Kuma nebo roztomilý dinosaurus Gon, jehož některé útoky vás fakt překvapí!:))

Po dokončení Arcade Modu se každé postavě odemkne krátké, plně animované příběhové video (žádné statické obrázky s psaným textem, jako to často bývá jinde), takže budete mít obrovskou motivaci hrát Tekken znovu a znovu.

VS Mode je bezchybný, ale překvapilo mě, že nezastaral ani mód Tekken Force (procházíte kola ve stylu beat ‘em up her, s jednou sadou životů; když klesnete na nulu, začínáte zase od znovu, naštěstí je tu spásné CHICKEN!:)) ), a super zábavný je i Tekken Ball, alias Tekken verze plážového volejbalu!

Závěrem: Pokud máte na „Tekkena“ hezké vzpomínky, nebojte se po něm sáhnout znovu. Bude to jako návrat zpátky v čase, tahle pecka nezestárla ani o den! (A navíc teď budete díky internetu schopni odemknout všechny bonusy a skrytá překvapení!:)) )

PS: Recenze na film Tekken a mangu Gon najdete na mém Instagramu, profil instageek_cz :)

Pro: Výborná příběhová videa ke každé z postav, několik opravdu zábavných módů a multiplayer s nekonečnou hratelností!:)

Proti: Nic.

Z nostalgie som sa rozhodol si to zahrať znova a musím povedať, že ta hra nezostarla ako som predpokladal.
Samozrejme, že po grafickej stránke je to riadne „ RETRO “ ale na hrateľnosti nič nestratila. Cez emulátor beží skvele v 60fps a aj sa dá pekne natiahnuť na fullscreen.

Dokopy je tu asi 21 bojovníkov aj so skrytými. Všetko známe charaktery asi okrem dvoch. Prostredie je zaujímavo rôznorodé a príbehové pozadie bolo pre mňa nezaujímavé. Za zmienku stoja aj dva zábavné módy. Jeden je taký krátky fight koridor a v druhom móde zasa hráte divný volleyball.

Táto hra patrí medzi PS1 klasiky, ktoré sa oplatia zahrať aj v dnešnej dobe.
Kdo vlastnil PS1 nebo emulátor na PC, tak ví. Ostatní pokud to nezažili, obávám se, že tu hru nepochopí. Ale i dneska je to zábava. Víc k tomu opravdu nemám co říct. V bojovkách je tahle hra legenda i z důvodu nostalgie. A to se těžko překonává.

Pro: legendární bojovka

Proti: hra nemá story mode jako nabízí dnešní bojovky např. Mortal Kombat