@Drolin (22.12.2017 14:27): Někdy je zajímavé, jak se člověk zamiluje do hry, které dlouho odporoval a hádal se v diskusích do krve, že na takovou nikdy nesáhne. To pak vznikne klasický poturčenec horší turka :-) Ale samozřejmě to neplatí vždy o všem, někteří si stále myslí, že když jsem se jednou nechal přesvědčit na jRPG, že se postupně nechám přesvědčit i o jiných hrách, jako třeba Diablo a pod. Ale to se jim nepodaří, protože jediný odpor k jRPG, který mi kdysi bránil v tom ty hry hrát pramenil z neznalosti. Prostě jsem neměl šajn, jak se to hraje. Zatímco Diablo mám vyzkoušené a zahrané, stejně tak už mě asi nikdo nepřekecá na BG2 a to, že BG2 není IWD2 sice vím, ale nijak mi to nepomůže, když gameplay, který tvořá 90% hry díky infinity enginu je to, co mě na tom nebaví.
@ad142 (22.12.2017 13:09): No, asi baví, jinak bysme je nevedli a vždycky když taková debata vznikne, tak i to má určitý nostalgický podtext, člověk si vzpomene na některé lidi, s kterými už dlouho nepokecal a dozví se v těch diskusích, že ti lidé stále žijí, stále paří a že je svět tak nějak v tomto směru stále v pořádku. A myslím si, že Drolin i Jab by si řekli, a je to všechno v prdeli, kdybysme tadsy třeba za půl roku s Richmondem napsali, hoši, měli jste pravdu, paříme Dragon Age Origins a je to pařba jak víno, všechny krabice se starými hrami, které jsme tak draze a pracně sehnali jsme rituálně spálili :-D
@Ringo (22.12.2017 12:16): Právě, mě třeba takto nakopla nějaká zdejší diskuze k hraní (intenzivnějšímu) adventur a postupně se staly i mým nejoblíbenějším žánrem. Obvykle stačí nějaký detail, třeba u mě přečtení Stepního vlka a tím i vyšší zájem o literaturu... a ta propagace myslím měla smysl, podle mě zde posléze jistě stouplo povědomi o jRPG jako žánru, který má bohužel většina spojený jen s Septerra Core: Legacy of the Creator, Silver, Knights of Xentar a FFVII a VIII. Nicméně podobné to je u adventur, a takovým tím základem Posel Smrti, Syberia, Neverhood, TLJ, Broken Sword a úžasný Discworld II: Missing Presumed...!? nebo Callahan's Crosstime Saloon skoro nikdo nehrál.
@90210 (22.12.2017 12:36): Já dřu, to neznáš :P

Ale jsem tak dobrý, že mám čas vyzvednout dárky v obří koloně lidí v Luxoru, přečíst knihu, diskutovat na DH, dobře se najíst a ještě si i trochu odpočnu před cestou na sever :).

@Jab (22.12.2017 12:36): Co s tím mají co datadisky? :))

@ad142 (22.12.2017 13:22): Já to mám naopak, hry beru spíše jako kulturu podobně jako kinematografii, fotografii nebo literaturu, než zábavu.

@ad142 (22.12.2017 13:09): Ehm, baví a to dost :). Takových diskuzí tu za ty roky bylo, a bude...

@90210 (22.12.2017 12:38): Jaké maso? Jaké ovoce? :O Vím jenom o pečení chleba!
Čo sa týka tej staršej diskusie, tak ja hrám hry, podľa toho na aké mám zrovna chuť. Že by som si vyberal len podľa tých najlepších ako Drolin by som rozhodne nepovedal, ale že by som zase musel prejsť každý diel série si taktiež nemyslím. Proste na akú hru mám chuť, tak tú si zahrám a je mi jedno či je to úplne nová hra, alebo 8. pokračovanie zabehnutej série.

A navyše netreba aj zabúdať, že jednotlivé časti danej série sa môže veľmi líšiť. Napr. ten Witcher, kde je každý diel veľmi odlišný od toho predchádzajúceho. V Ultime neviem ,ale predpokladám, že medzi II a VII rozdiely sú.

A ešte čo sa týka toho prehľadu o danom médiu, tak tam to považujem za zbytočné. Chápem, že niekto chce mať prehľad napr. v politike, filozofických smeroch, hudobných žánroch, filmových žánroch atď.... Ale v hrách, ktoré sú určené primárne na zábavu, to považujem za zbytočné.
Bože, tieto debaty o tom, či sú lepšie Infinity a novšie RPG hry, alebo 80 a 90kové RPGčka vás ešte stále bavia? Veď je to stále o tom istom, stále s tým istým koncom... Dozvieme sa (znovu), že Ringo a Richmond nemajú chuť na nové RPG a veľmi ich sklamala éra Infinity hier a aj obdobie po nich.... Potom zase Jab spomenie, že jemu sa do tých starých "vykopávok" už nechce, pretože nemajú poriadny dej.

Sami zdá, že toto je taký začarovaný kruh :)
@Jab (22.12.2017 12:36): U7 by te zrovna mozna mohla bavit, ale musel bys prekousnout ovladani / inventory management.

Peknej vopruz je taky to neustaly krmeni clenu druziny, zvlast kdyz jich uz je 7. Zaklad je (a dekuji, ze to opet nikdo nezminil, ze Drole?;0) ) davat jim jenom maso, s tim vydrzi nejdyl, a s ovocem nebo pecivem vubec neztracet cas.

@Richmond (22.12.2017 12:37): Ne, ja jsem v lete v CR, chodim do prace a dovolenou vybiram vyhradne na cesty do zahranici v dobe, kdyz je v CR hnusne, coz je 7 mesicu v roce. :0)
@Richmond (22.12.2017 12:26): I Albion, Star Trail a SoR, Wizardry 8,Stonekeep a další. Tu Ultimu už zkoušet nebudu. Ani Dark Sun. Už jsem jich zkusil dost a prostě to není pro mě. U Ultimy 7 mě navic odrazuje, že jen pár lidí dohrálo datadisky.
@Artran (22.12.2017 12:22): Naprosto přesně jsem to měl já (viz můj předchozí příspěvek). A souhlas i s tím, že vlastně po stránce herní to vlastně nelze nedohrát a možná i proto to mělo takový úspěch. Mnohem víc mi sedla IWD, která si na nic nehrála.
@Jab (22.12.2017 11:57): Jasný, oba dva se logicky přimykáme k těm typům her, které nám přináší největší zábavu. V tom souhlasím. Jenže ty shrneš 80. a 90.léta vždy pod Eob, Ishar a další dungeon, kde podle tebe chybí příběh a roleyplaying. Ale to přece nejsou jediní zástupci proboha. Kde máš golboxy, kde si roleplying užiješ dosyta, kde máš Ultimy od 4.dílu, kde máš další hry ne-dungeony té doby? Cítím v tom snahu vymanit pomalu všechny rpgčka té doby mimo žánr s odůvodněním, že chyběly rozhovory mezi členy party, že dialog neměl 8 vrstvení, že nebyl příběh rozvíjen in-game filmečkama a kdesi cosi.
Já třeba nejsem tak ortodoxně proti Infinity hrám, 2 z nich jsem ohodnotil dokonce velmi vysoko. Jenže se mi rychle přesytily a když jsem zkusil tu BG enhanced edici, tak jsem vydržel asi 3 hodiny, dál to prostě nešlo, tělo odmítalo. V tomhle jsem za jedno s Runetekem. A pozdější vývoj rpg prostě pro mou osobu nesměroval tak, jak jsem si já přál (má chyba). Vidím to podobně ,jako autoři toho tolik zmiňovaného Fate (i když tak přísně snad ne) :)
@Ringo (22.12.2017 12:20): IWD a BG mají jen společný engine a pravidla. Já IWD nerad, na tohle srovnání mě neutáhneš. To jsou zcela jiné hry. A pokud si od BG2 čekal IWD 2,tak ses spletl. :)
@Ringo (22.12.2017 12:05): Na Planescape Torment chystám znovu příští rok a tentokrát ho už musím dát :-)

Měl jsem z něj jinak přesně stejné pocity, které popisuješ. Vůbec to bylo zvláštní, Baldur's Gate I jsem si koupil jako originálku a napoprvé mne to velmi bavilo, i když mi ta hra přišla oproti starším rpg dost jednoduchá. Pak jsem se k ní ale asi po dvou letech vrátil a neskutečně mě nudila. Vysvětluji si to tím, že mne zpočátku okouzlila ta báječná grafika a hudba.
@Drolin (22.12.2017 12:12): Poseldní FF, kterou považuji za následníka série s tím, že přináší přesně tu zábavu, kterou chci je FF9. XII šla díky svým soubojům bohužel tak trochu cestou BG s tím, že teda pohyb je nějak automaticky a postavám jen naklikáš, co mají dělat a koukáš na to, dokud se neřítí do průseru, tak to pak nějak na chvíli změníš. A příběh FF12 mi moc nesednul, už mi to nepřišlo tak strhující, jak to bývalo. Ale z toho výběru, co jsi pospal, tak asi ji, asi nich nej, ale je to spíše jednooký král mezi slepými.
@Drolin (22.12.2017 12:08): Tak znovu děkuji, jestli ono to nebylo tím, že jsem na rozdíl od jiných více psal. Jiní třeba jen hráli a potřebu psát neměli. Já jem ve své doslova zmailovanosti do SNESovek asi dohrál jen nejvíce her než je běžné pro tuto platformu u nás běžné, ale byla doba, kdy jsem jRPg hry odmítal a museli mě na ně přemlouvat a povedlo se to v roce 2000 až jednomu kamarádovi, kdy po mé větě, že bych na jRPG nesáhnul železnou tyčí, mi poslal 4 CD, na které bylo Final Fantasy 7 s poznámkou ve smyslu přestan kecat kraviny, když o tom nic nevíš a hrej :-) A já hrál a od té doby jsem fanoušek jRPG. Jinak proč jsem tehdy napsal tu větu? Protože o jRPG u nás tehdy neinfoirmoval vůbec nikdo a pro herní časáky byly konzole o plošinovce Tom a Jerry a RPG pro ně byla akční adventura Zelda 2 a já si říkal, jestli tohle je považováno v japonsku za RPG, tak to je fakt úlet a fakt bych na to nesáhnul:-) Ale jak jsem se dozvěděl, o čem ty jRPG jsou, tak jsem chtěl něco změnit, chtěl jsem, aby seo nich dozvědělo více lidí, tak jsem začal recenzovat, v podstatě šlo z mé strany o propagandu, něco jako prozření ateisty do nějaké víry, o které jsem chtěl pak přesvědčit všechny ostatní :-D Ale aby tohle všechno nastalo, tak se prostě vždycky něco musí stát, zlomový okamžik, nemusí být vždy pozitivní. Může jít jako v mém případě právě o člověka, který z jRPG hrál jen FF7 a tím, že mi ji vnutil, tak mi otevřel svět, do kterého on až tak hluboce nenahlédl, jako jsem se do něj rozhodnul pak nahlédnout já Tady se asi láme to, co je to ten přehled a co ne. Ten člověk, co mi fdohodil FF7 hraje tak trochu taky od všeho něco, jako ty, a staré hry jsou pro něj dost jako fuj.
@Ringo (22.12.2017 11:59): Idealizuji, jelikož na českém webu prakticky nikdo nehrál a nepsal více o jRPG, a ty si byl zde první expert :)). Navíc máš samozřejmě přehled i v cRPG, což běžné není pro fanoušky jRPG. Takže v rámci RPG žánru tě jistě beru jako největší autoritu v CZ prostředí. Jako je například zde Solidor u japonských her a vizuálních novel.

A u určitě, ta zábava je nejdůležitější - jinak by to ani nemělo smysl. Můj zájem o hry trochu opadl v posledních letech, spíše čtu zahraniční weby a časopisy (Retro Gamer), nicméně stále objevuji hry, pro které se dokáži velmi nadchnout - naposledy třeba Dark Souls III a nyní hraný Torment: Tides of Numenera.
@Artran (22.12.2017 11:45): S infinity to máme stejně. Dohrál jsem BG1 a Icewind Dale, IWD2 jsem dohrál do dvou třetin a je to první RPG, které jsem dojel tak daleko a nedotáhnul do konce a odmítl to navždy. Nuda, čistá nuda :-) Planescape jsem kdysi rozehrál, dostal jse ani nevím kam a nudilo, prostě nebavilo a trápil jsem se s tím, žej sem se přemloluval, že bavit musí, protože se to tolika lidem líbilo. Sice jsem si jej na GoGu koupil na "co kdyby někdy náhodou", ale moc šancí tomu nedávám. Infinity byly právě oproti Ultimě 7 nebo Dark Sunům strašně zpátečnické. Byla to sice renezance žánru, ale trochu mi to připomínalo přesně tu renezanci, no spíše baroko, které se pokoušela napodobit nedostižnou prastarou antiku:-) U BG2 jsem se snažil prokousat do města a nakonec jsem to vzdal a tím zaříznul infinity hry navždy.
@Richmond (22.12.2017 11:56): Akční to není (pokud nechceš) jistě, to jen Jab špatně pojmenoval :)). U Witchera 3 nesouhlasím, obtížné souboje byly (hrál jsem poté na easy :)), jinak je to úžasné od začátku do konce. Nový Torment cílí na dialogy, trochu mi připomíná Ultimu VII - a to samé i Divinity (ta spíše v možnostech). A Gothic 1-3 je obtížnější si oblíbit ale jak se to podaří, budeš velký fanoušek.

Ale je mi jasné, tebe bych spíše časem tipoval na ten Ambermoon a Fate :).
@Drolin (22.12.2017 11:43): Inspirace mě teda těší, ale doufám, že si mě v tomto nějak neidealizuješ. Já sice občas taky zabloudím do jiných žánrů, ale jiné platformy jsem zvolil jen jako svou zvědavost, jaké RPG jsou tam. a nadchlo mě to, na SNES jsem dohrál snad každé dostupné RPG a měl jsem pěkný seznam, který jsem postupně dojel od začátku do konce. Ale u toho hraní je nejhlavnější jedno. Zapomenout na nějaké touhy o přehledu a hlavně se bavit. KDyž tě to hraní baví, je ti jedno, co je okolo a jestli někde čeká nějaká další hra. Pokud jsem svým hraním získal automaticky přehled, tak to bylo v RPG žánru, ale vytěsnil jsem prakticky mnoho jiných, které jsem měl taky rád. Léta jsem už nehrál nějakou adventuru třeba a dokonce ty tahové strategie jsem začal strašně flinkat. Ale jsem prostě už ve fázi, kdy se z hraní snažím nedělat povinnost, abych měl to či ono dohrané, ale jdu fakt po tom, co mě baví a co chci opravdu hrát, nikoliv o tom získávat přehled. Dokonce si občas dnes na chvíli pustím něco, jiného, třeba 3D střílečku Dark Forces. Prostě dostanu chuť na Star Wars, tak mi je jedno, že je to žánr, kterým jsme léta opovrhoval. Rozhodně v něm ale nehodlám získávat hlubší přehled. Trochu se tím vracím do naprosto prvotních dob, kdy jsem dostal první počítač a člověk si zahrál skoro všechno, co mu kdo donesl a bavilo mě to a tak jsem třeba dohrál Wolfenstein 3D. První a poslední 3D střílečka, co jsme v životě dohrál :-)
@Richmond (22.12.2017 11:52): No... Já beru, že se držíte svého kopyta. Také se držím svého a prostě žánr mě pohltil až od prvního Fallouta dále. Nicméně těch exkurzí do minulosti jsem si udělal řadu. EoBy, Ishary a DM už jsem hrál v první polovině devadesátek. Ale prostě... To co ty vidíš, jako že hra od tebe vyžaduje něco navíc, já vidím jako zmrvenou hratelnost, interface a bugy. A tam, jde ty vidíš atmosféru, já vidím absenci příběhu a v posledku i absenci role-play.

@Richmond (22.12.2017 11:56): Máš ale velmi reálnou šanci na špatný konec. A co se týče zákysů... Na max obtížnost se ti možná nějaký přihodí. Ale logické hádanky tam třebas de facto nejsou.
@Drolin (22.12.2017 11:51): Vampire - tady tipnu, že by mě to bavilo, sice akční rpg nesnáším ,ale když jsem dohrál průměrný první Vampire, že tohle bude laskominka, nechávám uzrát čas :)
Gothic - já nedohrál ještě ani jedničku. Gothic doma mám, všechny díly, jedničku jsem nějakou dobu hrál, ale až tak mě neoslovila.
Divinity - nejsem si jist, zda mě tohle bude bavit...
Witcher 3 - nebudu už hrát nic se Zaklínačem, souboje na prd, casual rpg (nechci se tvářit jako elitář, ale prostě tohle je rpg, kde nemáš šanci zakysnout, jak psal JAb, jedna velká jízda, nic pro mě)
Torment - myslíš ten novej? Možná se k tomu v budoucnu dostanu, nevylučuju
@Richmond (22.12.2017 11:48): Já bych řekl, že jak podrobně hraješ tyto staré cRPG, tak o to méně se snažíš najít to dobré na těch nových a jiných :). Nevěřím, že by tě poté nebavilo třeba takové to gró žánru za posledních 15 let,

(Vampire - FF XII - Gothic 3 - Divinity I a II - Witcher 3 - Torment).
@Drolin (22.12.2017 11:43): Tak tohle asi mají takto všichni, ne? Taky jsem zkoušel jRPG, doma mám Wii (a chvíli jsem hrál třeba i Zeldu, Mario Galaxy), hraju občas i závodní simlklátory, letecké simulátory. Jenže většinou zjistím, že tudy cesta nevede, že mě to prostě tolik nebaví, což je bohužel případ novodobých rpg (čest výjimkám). Takže se zase vrátím do pravěku a zjištuju, že to mě pohlít stonásobně víc, že mi to dá víc, že mě to strhne víc, že to ode mě chce, abych taky pro to něco udělal. A příkladem jsou právě ty Ultimy, MM, Wizardry, ten smrádek a teploučko, jak to trefně (a to myslím teď bez legrace) nazval Jab.
@Jab (22.12.2017 11:35): Ale já se k Witcherovi patrně někdy dostanu, nemám vůči němu žádné předsudky. Akorát mne momentálně mnohem víc bavíc objevovat prastaré hry, dělat si obří deníky a piplat se s mapami. Planescape jsem rozehrával dvakrát, ale hry na Infinity Enginu mi jednu dobu moc neseděly, nevím ani proč. Fallout a Baldurs Gate 2 jsou přesně ty hry, které mohu aproximovat, protože jsem hrál a dohrál jiné díly. Jediná hra, která mě úplně minula jsou ty Bloodlines. O té vím, vím, že má být dobrá, ale nedokážu ji nijak zařadit.
@Ringo (22.12.2017 11:31): Určitě to tak může být (a podle mě i bylo, třeba od MaM III čekám to samé - IV jsem hrál jako jednu z prvních her na DOSu, a bavil jsem se dobře), a třeba za pár let budu pět ódy na Ultimu V, nicméně jak si psal, já se právě nechci především ochuzovat o rozmanitost platforem i žánrů, takže si klidně zahraji během roku závodní hru, jRPG, vizuální novelu, dungeon, pnc adventuru, walking simulátor... z rozmezí 1990-2018 a od N64 po Wii. To je to, co mě naplňuje více než zkoumat jeden žánr a navíc ještě jednu sérii více.

V tomto jsem se například velmi inspiroval u tebe, když jsem viděl, kolik si měl recenzovaných RPG z nejrůznějších platforem :).
@Jab (22.12.2017 11:27): Sapkowského čtu už ods první poloviny 90 let a když jsem zjistil, že má být hrá, tak jsem se docela i těšil, no a jak jsem si zahrál jedničku, tak to byl totální brak. Vůbec mě neláká herní Zaklínač, raději si znovu přečtu všechny ty knížky.
@Drolin (22.12.2017 11:19): Neustále zdůrazňuješ přehled. OK. Beru. Ale přehled znamená znát, nikoliv přebírat přehled druhých v tom smyslu, že hra dostala od těch, co ji hráli, 90%, tak do toho jdu, tadyhle to dostalo jen 70%, do toho nejdu. Takhle se přehled nezískává. A nechci ti nějak bořit svět plný mýtů, ale prakticky neexistuje hráč, který má přehled tak jak ty si představuješ. Nějaká touha recenzentství a znalost všech žánrů a ozkoušení si z každého žánru něco a pak o dtom psát jako redaktor - bohužel, tahle doba je už mrtvá, na to se už dneska kašle, mrkni na FB do herních komunit, tam o hře, kterou kdo hraje napíše třeba 100 lidí a nikdo to nebere za redaktořinu, na tu už si dnes asi nikdo moc nehraje, protože o hrách píše kde kdo. Navíc i ve skalních pařanských létech byl přehled spíše jen to, že ti redaktoři věděli, že to existuje a někde třeba opsali jen info a sami byli odborníci jen na svou oblast, někteří pařili jen Dungeony a Adventury, jiní jen simulátory. A tady je opravdu platnější redaktorský přehled hráče, který se věnuje určitému žánru a tak by to mělo být. Pak vyhledáváš články redaktroa píšícího o tvém žánru, protože má v něm prostě přehled. Ale jak říkám, tyhle doby jsou pryč. Tvá touha být redaktor s přehledem není dnes uplatnitelná. Je to taková spíše poháka, vzpmínka na časy, kdy se člověk jako jeden z 30 000 pařanů v české republice těšil na to, až vyjde na papíře něco napsaného o hrách od Andreje Anastasova a Jana Eislera, protože málokdo měl tu možnost takhle přijít s tímhle na papír a vydávat to a navíc tihle dva měli to štěstí, že fakt uměli psát, možná vlastně uměli lépe psát než že by měli nějaký zázračný přehled o všem, jak si ty představuješ. Obšírně o všech hrách se snažili až pozdější novinářsky naladění redaktoři a podle toho to vypadalo. Žádný zápal, žádná atmosféra, prostě "jen jsem dostal do ruky hru A, B, C, tu jsem propařil a teď o ní naskládám suché nudné fakta" a máme časopis, uděláme pěknou grafickou úpravu a budeme vypadat strašně profi..
@Jab (22.12.2017 11:09): No pokud není Witcher 3 o mnoho lepší než první díl, tak to bych speciálně Ringovi vůbec nedoporučoval. Tohle jsou spíše casual rpgčka (i když asi velmi kvalitní) a když k tomu připočtu ty kotrmelce (bohužel ten soubojovej systém mně osobně neuvěřitelně odpuzuje), tak je mi jasné, že tím Ringo pohrdne a dá radši čárovou Ultimu :)
@Artran (22.12.2017 11:29): Já dohrál jedničku a trojku. Ve dvojce jsem někde v jedné pětině a budu se do ní muset nutit. Jednička taky vlastně celkem meh. Ale trojka je jízda od začátku do konce. Tam to prostě musíš jako RPG pozitivní zkusit. Nemám ji ve svém top ten na druhém místě náhodou. A propos kde máš v dohraných ten Planescape, Fallout, Baldurs Gate 2 či VtM: Bloodlines? :)