Septerra Core: Legacy of the Creator

31.10.1999

Mangou ovlivněná hra, odehrávající se ve světě, kde nad jádrem planety ve vrstvách obíhá sedm kontinentů. Na jedné "slupce" žije i modrovlasá sběračka odpadků Maya, která přišla v jednom konfliktu mezi slupkami o rodinu. Válečné lodě zabijáků - Vyvolených - naštěstí už několik let nikdo neviděl. Až nyní se na obzoru jedna objeví. Zlý generál má zájem proniknout k jádru a zmocnit se tajemství, které v něm ukryl Stvořitel. To se neobejde bez zmasakrování a zotročení pár národů, což mu musí naše modrovláska zatrhnout.

Lineární "japonské" RPG s nezvyklou grafikou, poutavým příběhem a zdlouhavým systémem kouzlení a bojů, inspirovaným sérií Final Fantasy.

@Isair (13.07.2019 23:44): Také tak, i když třeba Silver bych znovu vyzkoušel. To mi přišlo o něco lepší (a celou dobu jsem si myslel, že není na Steamu, ale jak koukám, tak je). Trails in the Sky mně tedy moc ničím zajímavé nepřijde, a má minimálně na začátku nekonečné dialogy - ale kvalitní to asi bude, jen to chce investici mnoha hodin, což nemám na podobnou kategorii her (tedy ty, které nepovažuji předem za výborné).

A remastru se zde asi nedočkáme, i když i takový průměr jako The Last Remnant ho dostává :). Takže kdo ví.

Septerra Core je zvláštní případ. Hra, které dávám 90% a přesto jsem ji nikdy nikomu nedoporučil, protože jsem se bál, že mě dotyčný bude proklínat za každou přehozenou páku v jednom z mnoha generických bludišť. Je až neuvěřitelné, kolik navzájem si podobných lokací, backtrackingu, respawnujících se nepřátel musíte strpět. Ale stejně jako se kontinenty světa Septerry pomalu posouvaly k očekávané konjunkci umožňující slunečním paprskům proniknout až k jádru, i já jsem postupně objevoval kouzlo hry, až jsem si ji zamiloval.

Svět sedmi kontinentů vznášejících se nad sebou a obíhajících kolem žhavého biomechanického jádra evokuje filmy Hayao Miyazakiho. Každý kontinent je jiný (kromě toho, že všechny mají nejspíš společného dodavatele pák) a každý má svou vlastní atmosféru. Asi bych to přirovnal k planetám v KOTORu. Postupně navštívíte město Oasis, které žije z odpadků padajících z kontinentu obíhajícím nad ním, dále Větrné město s obřím hřbitovem, kontinent, který zmítá válka dvou národů, obří bazar, prales obývaný podivnými tvory, pirátský kontinent i císařské město. Příběh Vás provede všemi lokacemi a do některých se budete i vracet.

Příběh a postavy jsou nejsilnější stránkou Septerry. Jak jsem už naznačil v úvodu, podle proroctví se každých sto let kontinenty seřadí tak, že paprsek světla ze slunce doputuje až k jádru, které je vlastně oborvským počítačem. Právě v této vzácné chvíli konjunkce je možné pomocí (momentálně dobře ukrytých) klíčů odemknout tajemství jádra. Toto proroctví velmi zajímá generála Doskiase z řad Chosen (vládnoucí třída), ale protože ke konjunkci nemá dojít nijak brzy, rozhodne se jít štěstíčku trochu naproti a uchýlit se k násilnému posouvání kontinentů pomocí podivných zbraní hromadného ničení. Tím vyvolá občanskou válku mezi svým lidem, i chaos na ostatních kontinentech.

Do toho všeho se přimotá hlavní hrdinka Maya, která žije se svým dědečkem ve městě Oasis a dny tráví přehrabáváním odpadků. Když jednoho dne zahlédne na obzoru lodě Chosen, moc dobře ví, z toho nic dobrého nekouká. Začne se v tom trochu šťourat a než se naděje, je vržena do víru událostí a závisí na ni osud celého světa. Po cestě se k Vám přidá 8 zajímavých společníků, z nichž každý má unikátní schopnosti i motivaci - někteří hledají pomstu, někteří vykoupení, s některými se znáte od dětství.

I když příběh na první pohled (i vlivem grafického zpracování) působí velmi dětsky, překvapí Vás, kolik lidí v něm vlastně zemře, a že zdaleka ne vše dopadne přes veškerou snahu dobře. Například pointa, ke které dospěje love story Corgana a Layly, je jednou z nejpůsobivějších, které jsem ve hrách viděl. Postavy mění svě postoje a strany a nikdy nevíte, jestli ten na koho střílíte, není náhodou Váš budoucí společník.

Septerra Core je poctivé RPG, inventář máte pořád plný předmětů, které buď nacházíte nebo nakupujete/ prodáváte. Hra obsahuje i prvky adventury (kombinování předmětů). Tahové boje a systém kouzlení pomocí karet, které po světě nacházíte, mě docela bavily. Kombinací karet vyvoláte silnější kouzla a jejich animace jsou dost povedené. Když už ale procházíte některou lokací popáté a opakovaně čelíte těm samým respawnovaným nepřátelům, ocenili byste funci na jejich přeskočení - vlastně spíš na přeskočení celého boje (na to cheat je), někdy i celých lokací (na to cheat není :-)).

Chápu, že se asi každý nepřenese přes zmíněné nedostatky, taky mě štvaly. Pod jejich nánosem se ale skrývá poutavý příběh se sympatickými postavami a nezapomenutelnými momenty.
Už ani nevím, jak se ke mně ta hra dostala, ale hodně dlouho ležela v archivu her s polokartonovým obalem, než jsem jí nainstaloval - a začal hrát.

Bohužel, hned na začátku jsem narazil na nutnost stažení opravného patche, abych mohl ve hře pokračovat - což ale mělo za následek, že jsem musel začít novou hru, protože hra nebyla schopna rozehranou (uloženou) hru načíst.

Když už jsem se tedy dokázal dostat do místa, kde jsem prve musel hru přerušit kvůli opravnému patchi - a mohl pokračovat, začali být nepřátelé tak silní, že spolu jejich téměř okamžitým respawnem (s každým přechodem mezi oblastmi) a nemožností odpočinku, jsem hru raději ukončil a odinstaloval.

A tak docela hezká (a trochu netypická) grafika přijde trochu vniveč, protože všechny ty nedostatky prostě převáží zvědavost a snahu hru dohrát.

Pro: hezká grafika

Proti: respawn nepřátel, nemožnost odpočinku