@Drolin (22.12.2017 11:15): Jako každý má nějhaký pohled, jenže ty se nerozhoduješ vlastně podle toho, co bys chtěl, ale podle toho, na co máš čas. Kdysi jsme to tak taky dělal, odmítal jsem z počátku spoustu žánrů nebo platforem, pak jsem si udělal čas a zkusil jiné platformya zjistil, že se vlastně okrádám o skvělé zážitky. Když jsem někdy před 20 lety rozjel Might and Magic 4, absolutně jsem odmítal hrát předchozí díly 1 - 3, mrknul jsem na trojku a přišla mi graficky chudčí tak bum, odstřelil jsem to ze svého zájmu. Po dohrání čtverky mi to ale nedalo a trojku jsem zkusil a zjistil jsem u ní, že je v mnohém snad i zajímavější a pokročilejší než čtverka. Takže trojku jsem zařadil k tomu, co ještě jo, ale měl jsem zásadu, že pod VGA nejdu a MM 1 a 2 zůstávaly pro mě naprostým tabu, není čas, jsou graficky hezčí věci atd....no a pak přišel čas, kdy jsem si říkal, zkusím tu jedničku, jen ze zvědavosti, jak tohle proboha mohl někdo hrát. A pohltilo mě to tak, že je to jeden z nejpoctivěji dohraných dungeonů z mé strany, co jsem kdy dohrál. Poctivé poznámky, poctivé mapování....nezapomenutelný zážitek, který jsem absolvoval někdy před asi 4 lety, v době, kdy každý zahříval grafárny hi-tech tituly. Takže je to všechno tak trochu o tom, že sovy se zdají býti něčím jiným než jsou ;-)
@Jab (22.12.2017 11:09): Proboha, ale já nehraju dvacet let jednu sérii :)) RPG jsem hrál mnoho a různých. To, že hraju zrovna jednu sérii od jejího prvopočátku je v zásadě pro mne nová zkušenost. Z toho množství odehraných her navíc obyčejně dokážu aproximovat, co mne asi čeká, jsem relativně zkušený hráč. Takže pokud myslíš tím nejlepším RPG za posledních 15 let Witchera III, tak může klidně být, ale hrál jsem kus dvojky a na hry tohoto typu nemám prostě momentálně ani náladu.
@90210 (22.12.2017 11:18): BaK je super. Jediná z těhle starých vykopávek, která mě opravdu bavila. Imho je od svých vrstevníků dost "jiná" a přijde mi fér říci, že je daleko více než tehdejší souputníci předchůdcem Infinity engine her a případně Falloutů.

Fanda RPG žánru musí vyzkoušet co nejvíce. A ne zůstat u těch pár sérii, kde je smrádek a teploučko lidi nepřišli o schopnost vytvářet nové světy a příběhy v roce 1996.

@Ringo (22.12.2017 11:26): Witcher 3. Zazdil si kdysi Planescape. Ale dám ti ještě šanci a nabídnu ti tenhle RPG klenot, abys jej zkusil. :) Pokud znáš Sapkowského romány, tak se vykašlali na předchozí díly herní série a dej rovnou tu trojku. O nic moc nepřijdeš.
@Jab (22.12.2017 11:09): Co je nejlepší RPG za posledních 15 let? Jinak Ultima, to je něco jako oblíbená literatura, taky si nepřečtu jen poslední díl, kde se dozvím rozuzlení příběhu. Když to vezmu ad absurdum, tak bysme se mohli začít ptát, proč vůbec někdo hraje gamebooky, když si může zahrát na počítači a v mnohem variabilnější formě než jsou jen odkazy na dvě nebo tři následující stránky.
@Jab (22.12.2017 11:09): Souhlas, také dávám přednost nové zkušenosti než opakovat známé.

A podle mě je to škoda, stráví se takto roky u jedné série (v krajním případě), ale nepoznají se ty jiné (které by Vás mohou bavit ještě více).
@Ringo (22.12.2017 10:49): Betrayal at Krondor ma volnej svet taky, od zacatku muzes jit kamkoli, jen to malo hracu dela, protoze je to vic story-driven, ale po kazdem chapteru se texty a udalosti trochu meni, naopak v Ultime tam postavy furt opakujou to samy. Fakt je, ze tam muzes jit od zacatku taky kam chces a mozna i ve vetsi mire, ale svet Ultimy 7 je vlastne oproti Krondoru malinkej. V Krondoru mas fakt pocit, ze cestujes, kdezto tady dorazis z mesta do mesta asi za minutu.

Oboje jsou to dobre napsany hry, ale BaK je IMHO napsanej o neco lip a textu je tam PODSTATNE vic.

@Ringo (22.12.2017 10:52): Hral jsem prvni 2 dily Witchera a urcite je muzu vrele doporucit. Na treti se chystam, az prectu vsechny knihy.
@Ringo (22.12.2017 10:52): Nejde do důsledku o jediný díl, ale o ty nejlépe přijímané (pokud se bavíme stále pouze o RPG, které toho času seberou nejvíce a je je třeba rozvrhnout). U FF série to například není pouze VII, ale i IV, VI, IX, XII a XV, u Wizardry to je VII a 8, u MaM III, VI, VII, u Star Oceanu to je II a takto dále (samozřejmě jsem hrál i SO jedna, Wizardry VI, MaM VIII, FF V - ale obyvkle se potvrdí, že opravdu nejsou tak dobré jako ta zmíněná "konkurence" lepších délů). Výborných RPG je moc, proto to chce vybrat jen ty nejlepší.
@Artran (22.12.2017 10:34): Já to necílil na stáří, ale na již viděný svět a naopak na něco nového. Jak obsahově, tak často i formálně. U série je vidět postupný vývoj, ale u zcela jiné hry ze zcela jiné hry je vše jinak :). Pokud beru, že má hráč omezený čas (pokud plánuje že bude do budoucna více dělat jiné aktivity), investuji spíše do toho zcela nového, než do prohlubování známého ale i třeba velmi oblíbeného. Vidím to stále na mnoha příkladech. Mnoho cílů jak stihnout série, řady, textovky... ale to nadšení či motivace nemá nekonečnou životnost, proto je podle mě lepší v tomto "vrcholu" zájmu dohrát právě to nejlepší ze všech možných oblastí.

Jinak ale zcela beru tvůj přístup, jen podle mě ho není možné reálné udržovat, pokud chce člověk hrát i tituly z jiných žánrů, jiných platforem a zajímat se stále o novinky i historii. Při snaze o širší pohled na videohry jako celek je pak bohužel, pokud má člověk i jiné aktivity, nemožné se takto podrobně zabývat několika ságy. To jen, pokud omezíš to okolní ze spektra videoher (viz ty nebo Richmond :).

@Richmond (22.12.2017 10:30): Ano, a samozřejmě jsem vícekrát od té doby zkoušel IV, VI, VIII a IX a obě UU, ale každá měla některé nedostatky (především technické), které mi vzhledem ke srovnávání s VII stěžovali hraní až k postupnému jejich zavrhnutí. Proto beru již sérii ze svého pohledu za uzavřenou, a i velmi oblíbenou (ačkoliv pouze skrze VII).
@Drolin (22.12.2017 10:11): Jak se vlastně dozvíš, který díl je nejlepší? U FF série třeba je problém, protože za nej považuji sedmičku, ale nezahrát si šestku a čtverku či devítku považuji za stejnou chybu jako nezahrát si tu nejlepší sedmičku. U Ultim mají někteří za nej díl Ultimu VI. Co se týče třeba Witchera, tak než zahrát si jediný díl Witchera, tak to se raději vlomím do první trilogie stařičkých Ultim než abych hrál jediný díl Witchera :-)
@90210 (21.12.2017 21:33): Tady bych nesouhlasil, dohrál jsem jak Ultimu VII tak BaK a výrazně společný prvek jsem zde prakticky nenašel. Jako jo, pátračka atd, ale Ultima je daleko volnější svět a BaK bych za lepší nepovažoval, i když je to vynikající hra, dosti ji omezuje dělení do kapitol, i když je to děláno pro udržení příběhu pohromadě. Ačkoliv zbožňuji Feistovo dílo a mám skoro všechny knihy a všechny jsem četl, tak mě ke světě Ultimy poutá asi něco víc, možná tady asi rozlišuji, že kniha je kniha a hra je hra. Z tohoto hlediska je v herním světě pro mě unikátnější Ultima VII mnohem více než přepis Feistovy tvorby do herního světa.
@Drolin (22.12.2017 10:11): Není, protože to není buď anebo, hrál jsem spoustu výjimečných her a nevidím důvod, proč hrát nutně všechno hned. Už proto, že kdybych měl všechny ty tzv. nejlepší hry dohrané (otázka je ale jak, jistě bych je nechtěl odfláknout, jak to podle mého soudu někdy děláš ty), tak bych se neměl nač těšit a hraní je pro mne přese všechno nakonec potěšení. Tvá druhá otázka mi navíc nedává vůbec smysl. To je totéž, jakobys tvrdil, proč se dnes dívat na němé nebo černobílé filmy, když už jsou dnes technicky překonané a vše je se zvukem a v barvě. Že zrovna s tebou vedu takovouhle debatu mne překvapuje :-) Přeci prostě proto, že i v téhle staré době vznikly nezaměnitelné, nadčasové filmy. A s hrami je to podobné. Hraní Ultimy IV je také nezaměnitelné, unikátní, je to něco, co dnes už nezažiješ, je to jiný přístup. Ano, Ultima VII určitě bude skvělá hra, ale jinak, v tom je ten vtip. Za dvacet let možná budeš vést stejnou debatu s někým, kdo bude ohrnovat nos i nad tou Ultimou VII. Navíc hodnota a kvalita je velmi složitý pojem, měřitelný velice individuálně, může v něm hrát roli spoustu proměnných. Věř mi, že hraní série Ultima od prvního dílu patří k mým nejsilnějším herním zážitkům vůbec (a nostalgie v tom hraje nulovou roli, tu mám ke hrám z první poloviny devadesátých let) a pokud bude sedmý díl tak dobrý, jak se tvrdí, tak to bude jen pomyslná třešnička na dortu. Na vlastní kůži zažíváš, jak se žánr RPG zvedá z prachu, jak se formuje, tápe i kulminuje. Stojí to zkrátka za to a systematické hraní takto starých her má i jakýsi badatelský rozměr.
@Drolin (22.12.2017 10:11): No tento přístup mžná má smysl u několika málo sérii (předpokládám např. Witcher), ale zrovna Ultimu přejít jen dílem sedmým je dle mého obrovská škoda (nedovedu si absolutně představit vybírat mezi UU1/UU2). Nebo v Tvém případě - dáš U7 stovku, napíšeš ódy a přitom úplně ignoruješ ostatní díly. Mně chytnout nějaká hra tak, jak to bylo u Tebe, tak se prostě pídím po dalších dílech a zkouším, jestli by mě bavily i ty předchozí/následné. Ale každý máme prostě jiný postup při výběru her :)
@Artran (22.12.2017 10:05): Není větší škoda nevyzkoušet z každé série (od Ultimy přes Final Fantasy po Witchera) to nejlepší?

Proč se vracet do starého světa, když existuje řada jiných?
@Richmond (22.12.2017 09:34): Já se na tu sedmičku také těším, nepochybuju o tom, že je to výborné RPG, dost možná skutečně i jakýsi pomyslný vrchol ultimácké série, nicméně ve čtyřce jsem momentálně tak v nějakých 2/3 hry (zatím naštěstí stále bez návodu) a můžu už říct, že odehrát pouze sedmý díl, by byla obrovská škoda. Ony se najdou důvody, proč hrát i tu první trilogii, nicméně čtvrtý díl je opravdu skvělá hra s unikátním příběhem a stylem hraní. Jistě, člověk se musí adaptovat na obstarožní ovládání a neexistenci deníku (při hraní bez návodu je tohle asi ten největší problém), ale ta hra se mu za vytrvalost mnohonásobně odmění. Navíc se již těším na to, jak budu počínaje pátým dílem navštěvovat stará známá místa Britannie a rozmlouvat se starými známými - to bude super pocit.
@Richmond (22.12.2017 09:34): Těším se pak na tvůj názor, nicméně vzhledem k tomu, že zde z tvých posledních 50 dohraných her má ta poslední datum 02.07.2010, tak nečekám, že by to bylo dříve jak za pět let :)).
@Drolin (21.12.2017 23:34): Já jen doufám, že se k U7 dopracuju přes všechny Ultimy a to bude cesta dlouhá (když vidím, jak poctivě to hraje @Artran a kolik tím pádem i mně to sebere času). A k tomu ještě musím dohrát UU2 (kdysi jsem se dostal do 9/10 hry, ale pak už pořádně nevím proč, jsem to nemohl dohrát). Na druhou stranu, aspoň se mám na co těšit.
Tak jsem dorazil do Cove, nabral Jaanu a blize se seznamil s Nastassiou.;0)

Jinak zjistuju, ze mapa je prekvapive mala, dorazit z mesta do mesta je otazka chvilky a jakmile se clovek na chvili vyda mimo cestu, tak behem chvile narazi na nejaky dungeon. Obrovsky rozdil oproti Ultime Online.
Jinak co se týče znovudohrávání - na jednu stranu když hraji dungeon, chci šlápnout na každé políčko, když hraji jRPG, snažím se dohrát max subquestů, ale nějak netrvám na 100%. Nikdy jsem neměl motivaci ve smyslu complete achievment. Možná proto mě nikdy nebralo to básnění u her Falloutem a BG počínaje dále, kolik že možností ve hře mám, když odpovím tak nebo onak. Obvykle se o těch dalších možnostech stejně nedozvím, protože to znovu hrát nebudu a co se týče prostředí, okolí, soubojů, předmětů, tak z toho hlediska by se tak jako tak udály změny v pár procentech a to mi na zázrak a nucené znovuhraní nepřipadá. Obzvláště jsou-li novější a novější hry lineárním koridorem, takže naopak volby, kudy jít ubývají, jen aby byly otevřené možnosti co jenrealističtější grafiky a možnosti, že když odpovím B a ne A, hodí na mě NPC jinou grimasu (samozřejmě jsem to trochu ztjednodušil, ale obecně to tak cítím). Jediná motivace si něco znovu zahrát je naprosté uchvácení světem, v kterém bych se chtěl ocitnout a zažít to všechno znova a je mi jedno jestli na chlup stejně, nebo by došlo ke kosmetické změně, že bych při druhém hraní našel nějaký extra meč, který jsem nenašel před tím. Takových her na zopakování moc není. Namátkou je to zrovna třeba Ultima VII, Final Fantasy VII, Amberstar, Ambermoon, Albion, Dark Sun, Star Ocean II, Chronotrigger, Wizardry VII, Ultima Underworld, Might and Magic III (dohráno 2x), IV (taky 2x), V, (takovou Final Fantasy IV jsem dohrál např. 3x, tam to bylo dáno i tím, že jsem to hrál ve třech různých zpracováních, Eye of the Beholder trilogii jsem hrál taky 2x, Ishar 2 taky). Takže za mě, motivace je atmosféra, zážitek, příjemný mráz v zádech, že jsem zpět v tomúžasném světě. Jestli tam najdu předmět navíc nebo odpovím v rozhovoru odpovědí B a ne A, je mi naprosto jedno, stejně bych si beztak nepamatoval, jak jsem odpověděl před tím a čím se to vlastně odlišilo od minulého hraní :-) Jediná hra, kde jsem cítil, že různé odpovědi mají smysl byl snad jen Dark Sun, kde bylo poznat, že odpovědět jinak by znamenalo naprosto jiný okamžitý průběh a člověk se fakt cítil jako u toho stolního dračáku.
@GodOfTheSick (18.12.2017 19:09): Může být. Já zkusil třeba BG1 po asi 15 letech a v půlce jsem to vzdal, dostavil se pocit deja vu a ukrutně mě to nebavilo. Experimentování by mě asi lákalo, ale určitě ne u dlouhých her (např. Wizardry 7 je sice taky stvořená na další hraní, ale ta délka je smrtelná) a pak u her, kde dochází jen ke kosmetickým změnám v ději. Fallout 2 je možná dobrý kandidát, ale jako 10x?? Já vždy po dohrání chci hrát něco ale úplně jiného. Holt nesme (naětěstí) všichni stejní.
@Richmond (18.12.2017 18:51): Predsa chceš získať "completionist achievment" :-D

Ale pičovať do Fallout 2 je FAIL, páč tam je toľko rozdielnych gameplayov že to nemá obdoby (skoro)....

Ale keď už sme pri tej Ultime 7, tak hrať to v tom stupídnom miniokienku je demencia, minimálne čo sa týka dungeonov a prehľadu chodieb.
Nikdy som nepochopil, ako to mohol mať niekto nervy dohrať v DOSe.
@mazar1234 (18.12.2017 18:49): Jako že bych to hrál celé znovu kvůli jednou zakopanému questu? :) Jako mám 2 (slovy DVĚ) rpg hry, které jsem dohrál 2x, ale tam byl buď pádnej důvod nebo byla přestávka 20+ let :)
@Jab (16.12.2017 18:30): Final Fantasy VII je 1997. A že se nevešly do žebříčku novější hry, to bude u mě tím, že žádná asi nepřekonala ty, co jsem napsal. Mohl jsem tam dát třeba Might and Magic X, ale raději jsem dal MM3, protože ten je v sérii zásadnější.
@valcik (16.12.2017 18:59): Tak od toho jsou žebříčky, aby dycky někdo (mně nevyjímaje!) remcal :) Já radši žebříčky už nesestavuju, jen těm ostatním to zkritizuju, nejlepší metoda :) Darklands je hra na měsíce, ne?
A že v tých rebríčkoch nevidím Darklands, čím to? Sám som ho nikdy nedohral, ale je to jedna z tých prepracovaných hier, ktoré mám odložené na zlé časy, keď je zúfalý človek nabažený všetkého nového a zrazu sa na dva mesiace stratí v nečakane dobrej vykopávke.. Už len vytváranie party je slušný maratón! :-)
@Ringo (16.12.2017 12:50): Pěkný žebříček, samozřejmě beru ale v potaz tvoji nelibost k Black Isle linii :). Překvapil mě asi nejvíce Dark Sun.

@Richmond (16.12.2017 12:48): Ber to trochu s nadsázkou, nicméně Dave je mi sympatický tím, že na svém blogu recenzoval série od Zeldy a Ultimy přes MGS po Legendí adventury. Podle mě jde o člověka, co přesně pochopil co je na videohrách a jejich kultuře zábavné, proto za mě má jen mé uznání. A jak jsem zmínil, v zahraničí to je u mě například izraelec Lynx z mobygames. Jako bernou minci ne, ale jisté názory jistého okruhu, který respektuji, jsou pro mě v motivaci hrát tu či onu hru směrodatné. Samozřejmě bych si rád zahrál celé série, i tu IV a V, ale myslím, že pokud k tomu dojde, bude to až za řadu let. Třeba právě Ringem vychvalovaný Star Ocean II je pro mě mnohem lákavější.

A více méně - řadu let jsem četl Score, Levely. A až po letech později a i díky internetu a abadonware stránek jsem mohl začít tyto legendy zkoušet. Takže mým cílem bylo je vyzkoušet, což se mi myslím podařilo u většiny chtěných.

@90210 (16.12.2017 12:49): Ad142 i Ringo tvrdí opak, i já :).

A já, jelikož miluji žebříčky, také přidám svůj:

1. Fallout 2 (1998)
2. Planescape: Torment (1999)
3. Vampire: The Masquerade - Bloodlines (2004)
4. Ultima VII: The Black Gate (1992)
5. Chrono Trigger (1995)
6. Baldur's Gate II: Shadows of Amn (2000)
7. The Witcher 3: Wild Hunt (2015)
8. Final Fantasy VII (1998)
9. Gothic 3 (2006)
10. Albion (1995)
11. Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura (2001)
12. Dungeon Master II: The Legend of Skullkeep (1993)
12. Persona 2: Innocent Sin (1999)
13. Wizardry 8 (2001)
14. Xenogears (1998)
15. Icewind Dale (2000)

(s tím že jde o celé série a jejich nejlepší díl)

Jinak jistě by tam byla i Majoras Mask a Dark Souls 3, tedy hry na pomezí RPG.

Čekám, že se do určité TOP dostane i právě Star Ocean II, Divinity: OS, Dragon Quest 8, Fate, Bravely Default nebo Stella Glow, MaM III a SMT série.
@Drolin (16.12.2017 12:42): TOP 10 RPG je těžko sestavitelné, dám aspoň TOP 15. Namátkou: 1. Final Fantasy 7, 2. Ultima 7, 3. Wizardry 7, 4. Chronotrigger, 5. Star Ocean 2, 6. Dark Sun, 7. Amberstar, 8. Ultrima Underworld, 9. Albion, 10. Might and Magic 3., 11: Final Fantasy 4, 12. Dragon Quest 8, 13. Final Fantasy 6, 14. Grandia 1, 15. World of Xeen. (rád bych tam zařadil i nějaké Xenogears, Xenosaga věci, epická byl Tales of Phantasia, Dragon Quest 4, 5, Amberstar byl úchvatný....Kdybych měl tu TOP 15 napsat teď znova, tak bych ji beztak zase napsal jinak :-D
@Drolin (16.12.2017 12:42): Uz s tim prestan otravovat. Vsichni vi, ze Chrono Trigger je lehce naprumerna kopie Final Fantasy. Ja osobne jsem navic uz dohral Knights of Xentar a Septerra Core: Legacy of the Creator, coz jsou mnohem kvalitnejsi hry, takze pro elementarni prehled v ramci japonskych RPG to staci a ted se budu soustredit na brazilske RPG, jihoafricke RPG a albanske RPG, kde mam zatim rezervy.

Prosim VIP, aby smazali offtopic s Chrono Triggerem.
@Drolin (16.12.2017 11:46): Přehled...co k tomu říct :) Pokud bereš jeho recenzi na staré Ultimy (obzvláště čtyřku) za bernou micni, pak ti asi neni pomoci a zůstaneš jen u slepého přebírání názorů od ostatních, což by zrovna v Tvém případě byla škoda. Dave se (dle mne) fatálně seknul už u tolika her, že bych byl opravdu opatrný. Občas opravdu mele naprostý bláboly :)

Děláš na mě dojem, že si vezmeš nějakou známou sérii, tam si načteš, co je nej, zahraješ si to (většinou s návodem) a pak jdeš o dům dál. Zvláštní přístup, ale proč ne. Nicméně pak nečekej, že budeš přijímán v jistých kruzích trochu jako "diletant". Ale nic ve zlém, jen si fakt ten tvůj přístup ke hrám moc nechápu a snažím se pomoct.
Jinak berte to tak, že každý je jiný, někoho baví jen nové hry, jiní se rádi šťárají v historii a jsou naopak zatížení více na starší hry, pro mě je třeba absolutním vrcholem první polovina 90. let, kterou uzavřel Albion v 96 roce a pak ještě Ffinal Fantasy 7 v 97 roce a pak mi přijde, že nastalo jakési ticho a vyprchalo nadšení). Jeden hraje naskrz žánry a nemá pak šanci se do hloubky zabývat tou historií, někdo se orientuje jen na jeden žánr a někdo dokonce třeba jen na jednu sérii. Každopádně na sobě mám vyzkoušeno - jiné žánry nehraji, protože je buď neumím a nebo mě nebaví kdejaká rubanice. Pokud zavrhuji hru v rámci žánru, tak výmluvy o tom, že to nejde ovládat, je to graficky ošklivé jsou prakticky jen výmluvy, proč to nehrát, jelikož na to člověk nemá čas. Když si ten ča najdu, jsem schopen hrát se zaujetím starou Gold Box hru od SSI, jako bych četl nenapínavě+jší knihu v životě a jako bych hrál naprostou novinkovou pecku :-) Zatímco jiní budou smažit hi-tech Final Fantasy XV. Nemám s tím žádný problém :-)