Ridge Racer Unbounded

27.03.2012
30.03.2012

Slavná, silně arkádová závodní série se vrací, tentokrát s podtitulem Unbounded, což se dá přeložit jako "nespoutaný". Po mnoha dílech vydaných na konzole několika generací se tento díl dostává jako první i na PC.

Změnou oproti zaběhnuté sérii je nahrazení závodních okruhů ulicemi města. Jezdí se ve fiktivním městě Shatter Bay, nacházejícím se někde mezi New Yorkem a Chicagem. Namco s Ridge Racer Unbounded vyměnilo vývojáře, za hrou stojí studio Bugbear, které má většina spojenu se sérií FlatOut. Proto je nyní možné projíždět výlohami obchodů, anebo kácet různé překážky. Zařazení těchto inovativních prvků s sebou pochopitelně nese i oživení hratelnosti. Takže se poprvé za celou sérii setkáváme s vyladěnou fyzikou, v minulých pokračováních dosti opomíjenou. Hra se dá charakterizovat jako směs Burnout Paradise a FlatOut 2.

K dispozici je několik módů závodění. Prvním módem je editor, kde si můžeme vytvářet vlastní tratě a následně je uveřejňovat na svém internetovém profilu. Editor spočívá v tom, že lze vkládat kousky tratí do sebe. Zmíněných kousků je odhadem kolem 150. Dalšími módy jsou Frag Attack - závod na čas s bonusy za bourání, Domination - klasické závodění a Drift Attack - získávání bodů a časů za drifty.

Velikou změnou je, že HUD, který většinou zobrazuje tachometr, pořadí v závodu a čas, je zcela pryč. Nahrazuje ho zobrazování symbolických nápisů, vyskytujících se po celé trati.

@Sasakr (22.04.2022 02:18): Hra to určitě nebyla vyloženě špatná, jen tehdejší konkurence byla přeci jen lepší - Motorstorm, Burnout, Split/Second, Blur, Hot Pursuit, Ultimate Carnage,... A dnes už takové hry mimo indie scény vycházejí zcela výjimečně. Pro mě je dnes král hra opět od Bigbeat - Wreckfest, který jsem si pořídil na PS5, Steam i Android.

Výborná hra, která aspoň pro mě měla tvrdý začátek, kdy mi chvíli trvalo, než jsem se ji naučil hrát a než mě začala pořádně bavit, ale vyplatilo se. Závody jsou dost akční, líbí se mně i další módy oživující hratelnost jako drifty, stunty nebo ničení nejvíce aut v časovém limitu (připomnělo mi to policejní misi v Carmageddonu :)) I když mód běžných závodů s "nitrem" tolik zábavný není.

Level design se mi hodně líbil, i když se po čase zdají městské tratě hodně podobné a jedinou změnu při hraní tak zajišťují herní módy. Zničit se dá opravdu skoro vše. Grafika příjemná, hudební stránka taky ke hře sedí.
Líbí se mně, že postupem hry obtížnost neklesá, jako je tomu u těchto her někdy zvykem, ale drží se pořád vysoko.

Bohužel se mně zdá trochu nedoceněná, asi proto, že trvá, než se do ní člověk dostane. Další nevýhodou může být vysoká cena.

Rozhodně tuto hru doporučuju. Ikdyž na tom pracoval BugBear, s FlatOutem bych to nerad srovnával. Ridge Racer je mnohem arkádovější a tak se na něj dívám jinak. Přesto u mně patří k nejlepším závodním hrám.

Pro: Zničitelné prostředí, grafické zpracování, design tratí, více typů závodů

Proti: hodně podobné tratě, nevýhodou může být vysoká obtížnost, běžné závody s "nitrem"

Také se přidám a napíšu svůj komentář. Hra mě skoro vůbec nechytla, ale nějak mě nutila to hrát. Občas to totiž zábavné je. Pojdme se na to kouknout blíže.

Menu je celkem zajimavé, musím pochválit, pak si vyberete část města, auto a závod, závodů je několik druhů. Musím říct, jak zmínil Tomi2k9, obtížnost je opravdu na místě a je fakt, že se zapotíte. Ale to do her patří. Občas i nasere, když jste první celou dobu a najdenou vás někdo fragne před cílem poslední kolo. Náhle jste pátý a smůla. Repete.

Ono to fragování je pěkná blbost. Díky nitra stačí auto jen ťuknout a auto se rozmetá. Když do auta narazíte bez Nitra i prudce, tak nic. Ono i poškození aut je cypaté. Nic neodpadavá, jen při fragu auto se rozpadne. Poškození je odporné. I fyzika nárazu je taková nedotažená (oproti FlatOutu-ke kterému má hra blízko).

Nitro se ziskává driftem, dobře beru. Drift sice nemusím ale dá se to a je celkem jednoduchý. Libí se mi, že neztracíte body v drift závodu za náraz do zdi... Drift je vlastně hlavní náplň hry. Zatáčku bez driftu ani bez lehkého bez nárazu asi nezvládnete. Auto i při pomalé rychlosti je chová asi jako vlak. Pomalu si zatačí, strašně pomalu.

Co se týče města, je to vlastně starý, známy, nudný a ohraný New York. Ale je zničitelný. Auta, lampy i stromy! Dále pak lavičky, zíďky, značky. Vše jde zhodit, ziskaváte za to takové body abyste měli nitro. Ty body ziskváte hlavně tím driftem. Mno a jsou tam i zničitelné budovy, které jdou zničit jen nitrem, ale zase máte potom zkratku. Kterou využivají pak opponenti. Ale oni to neumí prorazit.

Hudba je otřesná, mě nesedla, fuj, hnus. A to jsme byl zvyklý od BugBearu na rock a metal.

Toť asi všechno, pěkná je grafika i efekty. Pěkné je město. Ale to je všechno. Pochválit musím závod, kdy jste tahačem ničili policii. To mě bavilo :) Libí se mi, že odstavená auta se po nárazu rozletí na kusy. To působilo i realně. To být ve Flatoutu, davám 10% navíc za nadšení :)

Pro: Grafika, efekty, obtížnost, město.

Proti: Hudba, zatačení, poškození, fragy, nedodělané.

Hra na kterou jsem se po zkaženém třetím Flatoutu hrozně těšil - ale bohužel jsem od ní asi čekal víc. Sice se nejedná o vyloženě špatnou hru, ale taky ničím nezaujme... Co mě překvapilo, je od začátku vcelku velká obtížnost - protože poslední dobou mi přijde že vývojáři chtějí, aby jsme hru dohráli za odpoledne a honem si koupili další... To tady určitě nehrozí, protože AI protivníků je dost agresivní a rozhodně vám nenechají vítězství zadarmo.
Další co mě zaujalo je výborný soundtrack - dlouho jsem neslyšel ve hře takhle skvělou hudbu - jedná se většinou o moderní dubstep, který sice normálně nemusím, ale sem se hodí skvěle...
Původně jsem si hru chtěl předobjednat, ale nakonec jsem rád, že jsem to neudělal, rád si hru koupím třeba za tři stovky v akci kvůli mulťáku, ale za cenu, za kterou se prodává nyní je spousta lepších her. Od hry jsem čekal, že to bude něco na způsob flatoutu, ale tady vás hra bohužel nutí víc driftovat, než jezdit. Flatouty jsem měl rád, ale tohle mě bohužel tolik nechytlo. 6/10

Pro: Obtížnost, grafika, hudba

Proti: Stále to stejné dokola, žádné novinky

Co vznikne smíchaním FlatOutu, Need For Speed, Split second a další? Dost velká bída .Jedno město, pár okrsků v každém pár tratí. Cíl: vyhraj, anebo dojeď do třetího místa. Odemzkají se Vám další okrsky, auta apod. Jednoduché jak facka, tisíckrát viděné a časem i nudné. Hodně mi vadily animace, když třeba proletíte obchodem. Daj se přeskočit (díky bohu). Teď vám připadají Ridge Racery jako paskvil, ale přesto pár věcí se mi tam líbilo. Například jízdní model, který je poměrně slušný. Také ta destrukce byla docela dobrá. Také bych pochválil, že každé auto se chová jinak, takže si musíte zvyknout. Multiplayer jsem nehrál.

Pro: destrukce, každé auto se chová jinak, jízdní model

Proti: nic nového, obyčejné, animace