Ace Combat: Assault Horizon

Ace Combat: Assault Horizon - Enhanced Edition

Project Aces •  QLOC (PC)
14.10.2011
25.01.2013

Assault Horizon je podtitul pro v pořadí sedmý velký titul série Ace Combat a první, který se objevil na PC. Původně vyšel pro konzole Xbox 360 a Playstation 3 na podzim roku 2011. PC verze obsahuje proti konzolové vylepšenou grafiku a bonusový obsah, který na konzole vyšel jako DLC: nová letadla, multiplayerové mapy a módy.

Hra se odehrává v letech 2015 a 2016. Poprvé v sérii se hra neodehrává na autory vymyšlené planetě, ale na Zemi. Děj se točí okolo zbraně Trinity, která má podobné účinky jako atomové zbraně, ale bez radiace. Hlavním hrdinou je plukovník Bishop, pilot amerického letectva. V jeho kůži se podíváte na mnohá místa planety, např. do Dubaje, Moskvy, Washingtonu nebo Afriky.

K dispozici jsou desítky letadel a několik vrtulníků, jejichž pilotování je v sérii taktéž novinkou. Hráč usedne například do amerických F-22, F-16 a dalších, několika ruských Migů nebo Suchojů včetně T-50 PAK-FA, který se v této hře objevil poprvé a nechybí ani evropské stroje jako Typhoon, Gripen nebo Tornado. Vrtulníků je podstatně méně v čele s Apachem nebo Ka-50. Nechybí ani možnost ovládat střelce v AC-130.

Hra nabízí několik režimů ovládání. Hráči předchozích dílů ocení klasické ovládání, na které jsou zvyklí a pro nové hráče je připraveno zjednodušené ovládání. Novinkou je dogfight systém, jenž se spouští kombinací několika tlačítek. Jde se tak jednoduše zbavit pronásledovatelů a obrátit situaci proti nim.

Sakra, to bol nárez! Síce nie bez chýb, za to s poriadnou dávkou adrenalínu a explózií.

Siedmy diel Ace Combat série je iba druhým dielom, ktorý som dohral, alebo vôbec hral. Nie že by som nemal rád letecké arkády, poťažmo celú Ace Combat sériu , ale nejak sa nie a nie k týmto hrám dostať. Prvý diel, ktorý som hral bola trojka ešte na starom dobrom PSX a potom dlho dlho nič. Až naraz spoločnosť Namco ohlásila port Assault Horizon pre PC a ja som si povedal, že tentokrát už do toho ísť musím.

Prvé dojmy z hry sa niesli v akomkoľvek len nie pozitívnom duchu na čom sa podpísalo ovládanie. Hovoríte si, že človek znalý PC verzií starých Resident Evilov by mal čakať, že konverzia pôvodom japonskej konzolovej hry dopadne podobne, no ja som dúfal, že doba sa zmenila. A našťastie sa aspoň trochu predsa len zmenila a to tým, že autori do hry pridali aj podporu myši, pretože keby som mal celú hru odohrať len na klávesnici, sekol by som s tým hneď po úvodnej „tutoriálovej „misii. Nadarmo sa nehovorí: „bez X360 gamepadu k PC nesadaj“.
Nakoniec sa mi ale podarilo dopracovať ku, v rámci možností, pohodlnej ovládacej schéme. Síce to malo od dokonalosti stále dosť ďaleko (skoro som pri manévrovaní so stíhačkaou zodral podložku na myš) ale už sa tomu dalo hovoriť hranie.

Assault Horizon by sa dal charakterizovať ako „Call of Duty v oblakoch“. Pri niektorých misiách som si dokonca aj pripadal, že hrám onú slávnu hru. Ale povedzme si na rovinu, je to zle? Ja mám efektnú bezmyšlienkovitú akciu rád a tej sa mi tu dostalo požehnane. Naháňačku s atómovkou na F22, vlastne všetky scény s F22 v hlavnej úlohe ešte dlho nedostanem z hlavy. A o nič horšie na tom neboli ani misie na Apachovi, ktoré popri tých so stíhačkami pôsobili ako vítané osvieženie. O niečo slabšie mi prišli misie na Black Hawku, kde jedinou úlohou bolo strieľať z palubného guľometu. Na druhej strane, boli len dve, takže to vývojárom môžem pokojne odpustiť.
Samotné dogfighty sú v hre spracované celkom originálne. Môžete nepriateľov buď naháňať a páliť po nich z diaľky ako v predošlých dieloch alebo využiť celkom intuitívny a efektne spracovaný dogfight systém, s ktorým sa po stlačení príslušného tlačítka zavesíte oponentovi za chvost a začína sa hra na mačku a myš, ktorá končí buď útekom alebo grandióznou explóziou.

Keďže ide o už o takmer 2 roky starú hru, nečakal som žiadne grafické orgie. Napriek tomu, explózie vyzerajú náramne a aj modely sú celkom detailné. Jediné, čo je na nižšej úrovni, je spracovanie terénu a pozemných objektov. Ale keďže ide o hru, ktorá sa odohráva vo vzduchu, môže vám to byť srdečne ukradnuté.

Celkovo som toho od hry moc nečakal a nakoniec ma veľmi príjemne prekvapila. Nie je to dokonalá hra a mnoho vecí, najmä ovládanie v PC verzii, mohli autori trochu vyladiť a spomínané „chopper gunner misie“ mierne zaostávali za ostatnou náplňou, napriek tomu som s hrou spokojný. Koniec koncov, každý deň nedostanem možnosť preletieť sa v tak nádherných strojoch ako je Raptor, Hornet, Apache a mnohých iných.

Pro: dogfight systém, nekončiaca akcia, detailne zobrazené stroje

Proti: ovládanie, chopper gunner misie