Pong

sportovní > tenis *
29.11.1972 Arcade
, (sekundární)
Pong je jednou z nejstarších videoher v dnešním slova smyslu. Jedná se o jednoduchou simulaci zápasu ve stolním tenisu mezi dvěma hráči. Smyslem hry je odpalovat "míček" na soupeřovu polovinu a snažit se, aby ho protihráč nestihl svou "pálkou" vrátit zpět. Vyhrává hráč, který nasbírá jako první 15 bodů.

Hra vyšla pod hlavičkou firmy Atari v roce 1972. Pong vytvořil Allan Alcorn jako cvičení, které mu zadal zakladatel firmy Atari Nolan Bushnell. Na vytvoření prototypu Alcorn použil černobílý televizor značky Hitachi, vložil ho do dřevěné skříňky a potřebné obvody přidělal k deskám. Použitím „sync generatoru“ vytvářel různé zvuky odrazu míčku. V září 1972 byl pak prototyp Pongu umístěn v lokálním baru Andy Capp's Tavern v Kalifornii, kam už Atari dříve dodávala své produkty. Hra se zde stala oblíbenou a tak došlo na výrobu automatů. Společnost oznámila uvedení Pongu 29. listopadu 1972. A tak se postupně do heren a barů začaly dostávat charakteristické žluté automaty s Pongem. Od roku 1973 už Pong dobýval i zahraniční trhy, včetně Evropy.

V následujících letech byly vytvářeny nové verze hry, na nových přístrojích a s novými herními možnostmi. V roce 1975 tak byla představená herní konzole Home Pong pro domácí hraní, která se dala doma připojit k televizi. Atari pak přišlo na trh i s dalšími variantami hry, byly to mimo jiné např. Pong Doubles, Super Pong, Quadrapong, Doctor Pong a Pin Pong. Prakticky dodnes vznikají další a další verze, předělávky a hry inspirované Pongem.

• Arcade 85
O Pongu jsem věděl, že je nejstarší videohrou, ale až donedávna jsem ho znal jen z internetu. Proto jsem byl rád, když jsem navštívil videoherní "výstavu" Game On v Praze. Pong zde byl hned první hrou na ráně a byla u něj skoro pořád fronta, ale tomu se není co divit.

I když už je hra stará 45 let (neuvěřitelné číslo), tak je stále zábava ji hrát. Samozřejmě, těžko to může být stejný pocit jako zažívali hráči v 70. letech, ale stejně. U mě to bylo asi 50% zážitku z toho, že hraju hraju herní historii a dalších 50% pak ze samotného hraní. Dalo by se říct, že hra je velmi jednoduchá, ale neni tomu tak, i po čtvrt hodině hraní není samozřejmostí, že se povede míček odpálit. Kombinace úhlu a místa odpalu má vliv na rychlost i směr míčku a tak lze měnit tempo hry, kdy z pohodového míčku je najednou raketa, kterou člověk skoro ani nepostřehne a soupeř má bod. Oceňuji i zvuky, které jsou samozřejmě jednoduché, ale je jich celkem hodně a odpovídají tomu, co se děje na ploše.

Pong je i dnes dobrá hra a když budu mít někdy v budoucnu příležitost, určitě si ho s chutí zahraju znova.

Pro: historie, variabilita úderů, zvuky

Proti: nedostupnost automatů s klasickým pongem

• Arcade 80
Moje první videohra vůbec. Táta ji jednou přinesl půjčenou od kamaráda, mohla být tak polovina 80. let. Po napojení na televizi mohli hrát až čtyři hráči - okamžitě jsem vytvořil soutěžní tabulky a vyzval celou rodinu na zápas o "mistra". Ano, ne každý byl nadšený jako já - mámu to nezajímalo a sourozenci byli ještě malí. I tak - přesto, že se jednalo o naprostou triviálnost, které by se současná mládež asi smála - to byla pro mě bomba a nadchla mě do budoucna pro počítačové hry.

Pro: jeden se základních stavebních kamenů pro budoucí počítačové hry, možnost zvyšování obtížnosti (zrychlení nebo zmenšení odpalovací plochy)

Proti: z dnešního pohledu asi naprostá triviálnost, tenkrát to však byla originální, nová věc