Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Plants vs. Zombies

83
351 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > arkáda *
strategie > real-time strategie
logická > logický rychlík
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
05.05.2009 PC
08.09.2010 X360
18.01.2011 DS
08.02.2011 PS3
22.02.2012 Vita
Vývojáři:
Oficiální stránky:
http://www.popcap.com/games/pvz
Plants vs Zombies se řadí mezi tzv. tower defense hry, jejichž cílem je zničení všech postupujících nepřátel stavbou budov s rozličnými vlastnostmi. V této hře jsou nepřáteli zombie a za účelem jejich destrukce hráč místo budov sází květiny.

Od klasických tower defense se hra také liší hracím polem: To je zde rozdělené do šesti řad a každá řada je tvořena X pozicemi pro zasazení květiny. Vlevo se pak obvykle nachází hráčův dům a zprava se do něj snaží dostat krvelačné zombies. Surovinu pro sázení kytiček hráč získává ze slunce a z květin k tomu určených, které musí ručně "sklízet".

Jak hráč postupuje hrou, získává nové druhy květin (do boje si jich však může zvolit jen určitý počet) a potkává nové druhy zombies. Květiny jsou rozděleny do několika skupin a například v noci je k dispozici řada hub, které přes den spí. Prostředí a s ním i podmínky boje se během hraní několikrát změní a čas od času klasické mise vystřídá nějaká speciální. Variabilitě napomáhá i možnost nakoupit od šíleného souseda různé upgrady a pomůcky za mince, které občas vypadnou ze zombies. Hra je také doplněna o řadu puzzlů a miniher využívajících herní koncept, které dál prodlužují herní zážitek.

Na oficiálních stránkách hry lze hru hrát přímo v prohlížeči, volně jsou ale dostupné pouze první dva levely, pro další hraní musíte hru zakoupit. Narozdíl od jiných her obsahuje oproti klasické verzi minimum omezení.


Poslední diskuzní příspěvek

rikuhahl: To asi ano a vypadá to, že času se v tom dá zabít moře. Nicméně si nemůžu pomoct, ale zkrátka mě to moc nebaví hrát, přičemž…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Plants vs. Zombies mě zaujala už od samého začátku, ať už zajímavou ikonkou tak docela vysokým hodnocením zde i v recenzích. Řekl jsem si že na tom asi něco bude a tak jsem hru vyzkoušel. Po několika úvodních levelech mi bylo jasné že vysoká hodnocení dostává hra zcela právem.

Úkolem hry je ubránít váš dům proti zombíkům kterých je celkem asi 20 druhů, každý má určitou vlastnost jako je třeba vyšší odolnost, žebřík pro zdolání zdí apod. Vy máte naopak kolem 40 kytek a věcí, které používáte pro vaši obranu. Některé budete používat celou hru, některé pouze vyzkoušíte protože jsou v podstatě zbytečné. Všechno něco stojí a tak musíte získávat body na stavbu dalších kytek.

Hratelnost je výborná, navíc každé kolo dostanete novou kytku + možnost nakoupit u bláznivého souseda, takže pořád objevujete nové a nové věci. Herní doba je celkem dlouhá, navíc krom hlavní kampaně jsou u ještě minihry a zen garden. Celkem hra zabere takových 7hodin. Grafika je výborná, zvuky a hudba taktéž.

Plants vs. Zombies je zkrátka povedená hříčka které zabaví na docela dlouhou dobu. Výbornou hratelností a zábavností klidně překoná mnoho součastných AAA titulů. Nemůžu jinak než doporučit, určitě nebudete litovat.

Pro: hratelnost, hudba a zvuky, velké množtví kytek a nepřátel, grafika, spousta miniher

+39
  • PC 80
Pozadí příběhu této „obranné“ hry by mohlo začít tímto úvodem: Byla nebyla jedna chemická laboratoř postavená na dávném pohřebišti... Tak jak to většinou chodí v amerických béčkových hororech, i zde se jeden pokus proklatě vymknul kontrole, laboratoř vyletěla do luftu a sajrajt z ní vytekl do útrob nebohých zesnulých a ti se posléze proměnily v zombie, lačnící po čerstvém masu. Co čert nechtěl, laboratoř stávala přes cestu naproti vašemu domu a zrovinka vy, jako chutná přesnídávka, jste první na řadě. Zombie se začínají přibližovat a jakmile vstoupí na trávník vašeho pozemku zjišťujete, že mrtví nebyli jediní, kteří byly zasaženi neznámou chemickou sloučeninou, a že z květin, vysázených původně pro potěchu ducha, jsou jako jediné schopné živé-mrtvé poslat zpět kam patří. Pod drn.

Hra samotná je vytvořena velmi jednoduše, při tom ale funkčně a komplexně. Po stránce grafické je líbivě (až dětsky) malovaná, každá zombie nebo plodina (a že jich není málo) je skutečně hezky vyvedena. Místa, kde dochází k odražení zombíků jsou celkem tři (na zahradě, na zahradě s bazénem, na střeše), přičemž se ještě střídá den s nocí. Hudební doprovod je ze začátku pěkný, u podobně návykové hry, kde se počítá s několika hodinovým hraním, se ale postupně stává stereotypním až otravným (raději jsem ho nakonec vypínal). Obtížnost je koncipována pro široké publikum a tudíž po zjištění principů a systému na jakého zombie platí jaká rostlina se stává vyváženou, i když se objeví i chvíle, které dokáží pozlobit. Hratelnost je zábavná a ovládání jednoduché (pouze myš a levé tlačítko).

Díky nástavbě v podobě třech módů (Survival, Puzzle a Mini-Games), achievementům a zen zahradě se čas ztrávený u této hry sice prodlužuje, ne vždy je to ale k dobru. Pro hráče, který musí mít vše na 100% odehrané, jsou některá rozšíření vyloženě zbytečná.

Pro: počet zombie a rostlin, návykovost

Proti: po čase hudební doprovod

+33
  • PC 90
Jednou si tak sedím v křesle, popíjím Chianti, poslouchám Rachmaninova a čtu Dostojevského, když v tom mne z mého rozjímání vyruší zvonek.

"Do prdele", řeknu a odkopnu Dostojevského na konec místnosti a jdu otevřít. Otevřu a na prahu mých dveří stojí polorozpadlý zombík.
"Fuj. Co chceš ty chodící hemeroide?"
"Dozrýý dzen. Fťééli byjfme váf možek."

Hm, aby vám zombáci nevyžrali mozek, tak je k sobě nesmíte pustit. Ještěže jste zkušený zahradník, který může zaplnit svou zahradu "bojovými" kytkami.

Tahle hra je droga, začal jsem ji hrát asi v osm ráno a ještě o půlnoci se mi ji nechtělo vypínat (taky jsem ji za ten den celou přejel). Hru typu tower defense jsem nikdy nehrál, Plants vs. Zombies (PvZ) byla mou první a celkem se mi tento koncept zamlouvá, ačkoli tuším, že jiné hry na stejném principu budou dosti odlišné a takto by mě nebavily. Ta chytlavost bude zřejmě způsobena "casualností" Pvz, poněvadž hra vůbec není těžká (i když:) a může ji hrát kdokoli, hráč i nehráč bez rozdílu věku.
Hratelnostně je to tedy na vysoké úrovni (jen ta střecha mi dělala trochu problémy:), prostě tam prdnete nějaké kytky. Je sice fakt, že některé jsem nepoužil vůbec, mám takovou oblíbenou sestavu, která mi na dohrání stačila.

Minihry jsou taktéž parádní, velmi zajímavé je I zombie, kde si vyzkoušíte hru za druhou stranu. Tady jsem objevil jednu věc, pokud vám nesedí rozestavění, teď už nepřátelských, kytek, stačí dát restart a ony se rozestaví jinak. Čili stačí párkrát restartovat, než se kytky rozestaví tak, aby na ně platila vaše taktika.

PvZ se pyšní líbivou grafikou, každou novou kytku i zombáka jsem si vždy rád prohlédl, nicméně někomu může vadit obstarožní rozlišení 800x600 a to že hra zanedbává širokoúhlé monitory.

Hudbu jsem při hře příliš neregistroval, ale ta karaoke písnička v credits je skvělá:)

Pro: Chytlavá hratelnost, grafika, závěrečná píseň, minihry, zen garden atd. atd.

Proti: Některé květiny jsou téměř zbytečné (na druhou stranu, kdyby tam nebyly, tak bychom si stěžovali, že je kytek málo:), nízké rozlišení, hra není uzpůsobena na širokoúhlé monitory

+25(26-1)
  • PC 80
Musím přiznat, že až donedávna pro mě byly tower defense hry velká neznámá. To se změnilo ve chvíli, kdy jsem u přítelkyně uviděl právě Plants vs. Zombies. Ta hra je strašně chytlavá. Zatraceně moc chytlavá. Strávil jsem u ní moře času, více či méně jsem jí hrál ve chvílích volna skoro tři měsíce, než se mi povedlo pokořit všechny výzvy, které hra nabízela. Teď už jsem majitelem zlaté sošky, ale stejně si to občas zapnu.

O čem hra je psát nebudu, to je napsáno v popisku, takže jen musím zmínit, že systém hry je velmi povedený a celkem i variabilní, přestože některé rostlinky nenajdou takové využití a i já jsem po čase přišel na celkem osvědčenou taktiku, kterou jsem neustále v drobných obměnách v závislosti na prostředí používal a která byla úspěšná. To je možná jedna z mála vad hry, kdy po spoustě odehraných hodin upadne hratelnost trochu do stereotypu. Jenže proč zkoušet něco jiného, když to dosavadní funguje.

Grafika je roztomilá a funkční, hra je absolutně nenáročná na HW a je možné jí zapnout na chvíli, udělat jeden dva levely a zase jít. Prostě perfektní hra na zabití času mezi něčím "důležitějším". No nic, jdu se mrknout, jak mi rostě zenová zahrádka :)

Pro: Variabilita, grafika, herní mechanismy, spousta levelů a dalších miniher

Proti: Po dlouhé době trochu stereotypní

+25
  • PC 85
Velice chytlavá, zábavná, originální arkáda, která nemá sklon ke stereotypu tak, jako to většinou bývá u jiných arkádových her zvykem a to především díky neskutečné variabilitě, ať už prostředí, kde boj o svůj mozek svádíte na své zahrádce ve dne, v noci, v mlze, v bazénku a v pozdější fázi hry dokonce i na střeše svého domu, tak množstvím opravdu různorodých módů.

Adventure mód (alias "hlavní" kampaň) je zde vlastně pouze takový "odrazový můstek", ve kterém se naučíte využívat jednotlivé květiny, kterých je zde opravdu habaděj. Opravdová zábava ovšem nastane právě při "doplňkových" módech, kterými jsou tzv. "survival mode"- nejspíše můj nejoblíbenější, v němž vašim jediným úkolem je vydržet co možná nejdéle, "puzzle mode"- ve kterém si vyzkoušíte jednak hru za opoziční stranu (tedy za zombíky) a druhak originální rozbíjení váz, vše to uzavírá mód zvaný "mini-games", ve kterém si variability a originálních/různorodých přístupů užijete do sytosti. Pokud vám to přeci jen nestačí, máme tu ještě "zenovou zahrádku", kde se teprve pořádně vžijete do role zahradníka a svou zahrádku si postupně vypilováváte k dokonalosti a navíc jsou za to peníze, které se při soubojích budou později hodit, neboť si za ně můžete koupit spoustu užitečného vylepšení.

Pochválit můžu stejně tak grafické zpracování, ač rozlišení je bohužel nižší a širokoúhlé monitory nejsou podporovány. Hudební doprovod je taktéž povedený a hůře na tom nejsou ani jednotlivé zvuky.
Zamrzí snad pouze jednodušší obtížnost, kdy (až na pár výjimek) se prakticky vůbec během hry nezapotíte.

Rozhodně mě tahle hra překvapila, za vcelku příznivou cenu se dočkáte spousty hodin zábavy, čímž plants vs zombies strčí do kapsy i některé dnešní takzvané Ačkové tituly, které odehrajete za 5-6 hodin.
I po odehrání všech módů mám neustále nutkání hrát dál, nejen kvůli šlechtění své zenové zahrádky, ale i kvůli tomu, že se zkrátka té perfektní hratelnosti stále nemůžu nabažit(a to už jsem s PvZ strávil prozatím 4 dny:)).

Pro: Originální, zábavné, dlouhé

Proti: Snadné

+24