@Phoenix (20.06.2020 17:40): No, vida, prkna ze dveří mě napadlo sundávat jen jednou, když to nešlo, u dalších dveří jsem to už nezkusil :-) Tak to můžu ještě vyzkoušet, savy ještě mám, ještě jsem hru neodinstaloval :-).
@Ringo (20.06.2020 17:34): Hand of Fate je ve městě, minimálně z jedněch dveří jdou sundat zatlučená prkna a dostat se dovnitř domu. Nemám to ze své hlavy, někdo to kdysi napsal do Score chvíli před tím, než vyšla dvojka, roky to nikdo netušil.

Nápad se sedmi kouzly a čtyřmi stupněmi síly, které někdy zásadním způsobem modifikují, jak dané kouzlo funguje, byl super.
@Phoenix (20.06.2020 17:30): Jo, mám to ze své hry a proč mi to kouzlo chybí je mi záhadou. Nenarazil jsem na něj. Zato jsem asi 3x našel Freeze.

Jinak to zjednodušení je u LoL neoddiskutovatelné. Ale když se tak nad tím zamyslím, tak oni toWestwoodi prostě osekali na to, co člověk stejně nejčastěji používá a to ostatní odbourali. Je pak otázka, mít možnost mít škálu 30 kouzel a mít tak na výběr, i když to stejně spousta hráčů vyřeší přímočaře, nebo to hráčům naservírovat jen s těmi několika přímočarými řešeními, které by beztak tak jako tak použil? A takový je přesně LoL, oheň, blesky, led, heal. Na co heal ve třech stupních, sílu si při sesílání člověk použil sám. Na čtverce byla heal party.
@Ringo (20.06.2020 17:18): To nemělo znamenat, že nefungovalo, jen to nebyl žádný zázračný způsom jak trénovat ninju a už vůbec ne ten nejlepší.

jj, pravidla AD&D byla samozřejmě zjednodušená, ale pořád jsi musel krom toho co píšeš vědět třeba také jaké kouzlo funguje proti čemu. V LoL můžeš mít postavy maximálně otrávené, ale v EoB mohou být otrávené, paralyzované, zkamenělé, mrtvé ... a samozřejmě největší mazec stran kondice postav je série Might & Magic, jiný dungeon, kde může postava třeba umřít stářím, mě opravdu nenapadá :-) )

Potvory mi nepřišly zase těžké tolik, ale faktem je, že kolem nich často nejde tancovat tak dobře/rychle jako třeba v EoB.

Jinak na svých stránkách máš screenshoty ze své hry? A pokud ano, jak to, že Ti chybí kouzlo Hand of Fate? :-)
@Phoenix (20.06.2020 16:18): Zjednodušení je dost, ale ve výsledku složitá AD&D pravidla člověk absolutně nemusel v EoBech sledovat. Hráče zajímaly z praktického hlediska 3 věci. Nárůst HP, zvýšení šance úderu (THAC0) a nárůst počtu kouzel k namemorizování. V pozadí LoL pravidel by klidně mohl být nějaký sofistikovaný číselný řád pravidel, ale to poznáme asi tak podobně, jako hráč EoB bez manuálu.

To zaznamenávání tlačítek a průchozích zdí automaticky, když kolem nich jen projdeš jsem trochu v recenzi zkritizoval taky. Co se týče obtížnosti, tak podle mě LoL těžký je, ale jde si jej značně zjednodušit, když na to přijdeš. Největší kámen úrazu je brzký střet s potvorami, na které hráč němá a casuála nenapadne grindovat. A kolikrát i při dostatečném naterénování celý souboj zhatí kolikrát náhoda, že se postava prostě ne a ne trefit. V druhém levelu hradu jsem měl tak 15 promachů vůči jednomu zásahu.

@Phoenix (20.06.2020 17:16): Ale házení hvězdic do schodů opravdu fungovalo :-)
@Ringo (20.06.2020 17:11): jj, ten vývoj je podobný jako v DM, ale narozdíl od něj je dost "průhledný", člověk vidí, čím má větší či menší smysl se trénovat díky ukazateli postupu. Jeho nepřítomnost v DM pak iniciovala vznik různých urban legends o házení hvězdic do schodů, jak psal Isair.
@Isair (20.06.2020 15:20): Jo, já jsem to právě v recenzi psal, on se LoL jeví jako přístupný díky lineárnímu a strhujícímu příběhu, že to vypadá trochu jako adventura se soubojema, nicméně nemá ani šanci urazit hard core kobkaře. Ony už ty první krysy v Draracle Cave jsou docela tuhé na to, aby to projel začátečník. V EoB jsou první potvory, kčlověk setká naprostá pohodička na dvě, tři rány. V LoL se někdy trefit i na vyšších levelech fighter skillu je zázrak. Jinak LoL má v podstatě vývoj postav převzatý od Dungeon Mastera.
@Isair (20.06.2020 16:45): jj, AD&D pravidla jsem se naučil tuším právě z manuálu k EoB II a pak nebyl problém projít mrť podobných her.

První Beholder je asi s LoL srovnatelný, dvojka mi o něco (ne o moc) těžší přijde. Dungeon Master mi přijde těžší, ale jak píšeš, jednička hlavně puzzly, kterých dvojka tolik nemá (zase má celkem dost tuhé boje, třeba kouzelníky u kotle nebo závěrečného bosse).

U inventáře jsem si nebyl přesně jistý co do velikosti, ale minimálně v Dungeon Master musíš řešit hmotnost a je to dost znát i v návaznosti na puzzly kde jde o rychlost (pravda EoB a další podobné nic takového nemá).

Určitě se tak shodneme na tom, že tvrzení "Lands of Lore" je casual je přehnané (za zástupce casual dungeonů považuji třeba Dungeon Hero nebo třeba různé mobilní věci typu Doom RPG / Orcs & Elves / QuestLord).
@Phoenix (20.06.2020 16:18): Jako DnD pravidla jsou opravdu poměrně složitější, na druhou stranu jakmile se je naučíš v jedné hře...
Třebas první EoB mi rozhodně nepřišel složitější jak Lands of Lore z hlediska samotného gameplaye, i když absence automapy to jistě dohnala. Dungeon Master možná v jedničce, dvojka vesměs moc puzzlů ani nemá (ve vnějších prostorách) a ty které má, nejsou zase imo kdovíjak obtížné, systém magie určitě, ale opět je to jen o tom si někam na papírek zapsat kombinace.

A inventář mi právě v LoL přišel velmi malý a musel jsem dost často něco vyhazovat, na počet políček imo rozhodně vedou ty níže zmiňované, i když některé byly ještě omezeny vahou, což zase situaci taky trochu měnilo, pravda.

Jako určitě kdybychom to takhle dopodrobna rozpitvali, tak asi LoL vychází jako trochu jednodušší varianta v té době, na druhou stranu jsou rozdíly tak naprosto minimální, že to nestojí ani za řeč a nepřijde mi, že by nějak výrazně vybočoval z řady, jak je mnohdy imo nepravdivě omíláno (alespoň mi to nepřišlo, když jsem si kdysi všechny ty nejhlavnější dungeony zopakoval, naopak měl LoL poměrně dost frustrujících momentů).

To že je LoL považován obecně za casual dungeon mi přijde jako podobný mýtus (který někdo kdysi kvákl a všichni se toho chytli), jako ono "házení hvězdic do schodů" v prvním Dungeon Mástrovi :).
@Isair (20.06.2020 15:20): Já bych řekl, že by věci typu EoB/Menzoberranzan/Ravenloft mohly být složitější třeba stran pravidel. V Lands of Lore máš jedno číslo pro Might, jedno pro Protection (víc je líp, intuitivní), tři ukazatele pro Fighter, Mage, Rogue a sedm kouzel, v EoB a spol máš poměrně složitá AD&D pravidla (která se nedozvíš ze hry, musíš si přečíst manuál), více povolání, více kouzel (a THAC0 :-) ). A třeba v Dungeon Master jsou IMHO složitější puzzles a systém magie.

Nemluvě o tom, že ve většině ostatních dungeonů z tehdejší doby je třeba postava s HP 0 (nebo -10, ať jsme hnidopiši) jednoduše mrtvá a loaduješ pozici, tady Ti musí zlikvidovat celou partu, protože postavy jsou jen v bezvědomí. A k tomu mě napadá, že LoL má tři stupně obtížnsti bojů, to měl tehdy málokterý dungeon.

Další věc je automapa, nejen že zakresluje tlačítka, hru podstatně zjednodušuje její pouhá přítomnost.

A ještě mě napadl inventory management, ve většině máš poměrně málo políček a musíš zvážit, co vezmeš a co ne, v LoL je inventář společný a hodně velký.

Takže bych LoL neviděl jako nějakou vyloženě casual záležitost, ale jednodušší než konkurence z tehdejší doby IMHO je.
@Isair (20.06.2020 15:20): Albion je obecně hodně těžký, hlavně v cca první třetině (i když i později, takový Kenget Kamulos bylo edvenčr jak řemen)... LoL jsem dohrál jen jednou, kdysi ještě na 486, ale i tak si některé pasáže pamatuju, jak kdyby to bylo včera. Bohužel na nové rozehrání nemám čas, ale šel bych do toho hned...
@Ringo (20.06.2020 10:44): Jo, taky nechápu pořád ty hlášky typu "dungeon pro začátečníky apod.", nepřijde mi to o nic méně složité jak EoB, Dungeon Master 2, Menzoberranzan, Black Crypt, Ravenlofty a jiné. Většina z nich nemá dokonce ani složitější RP mechanismy (který má jinak Lands of Lore opravdu hodně jednoduché, ale třebas takový Dungeon Master 2 není o moc složitější ani v tomhle ohledu).
Jediné zjednodušení oproti konkurenci je pak asi jen označování skrytých tlačítek na mapě, což mě popravdě spíše štvalo. Ale jinak to rozhodně není výrazně jednodušší záležitost než konkurence.
On ani takový Stonekeep není moc složitý, jakkoliv se mluví o opaku, souboje jsou hodně hardcore jen několik prvních pater, poté na sebe hráč může zakouzlit štít nebo štít proti magii a stává se z nich poměrně jednoduchá záležitost a hádanky/překážky mi nepřišly složitější než v Lands of Lore.

Nejtěžší mi z těchto starých dungeonů přišel asi Albion, což nevím jestli je tím, že to byl jeden z mých prvních, ale rozhodně je to otevřenější a komplexnější záležitost, kde je pár několik opravdu vypečených hádanek a zpočátku i poměrně složité souboje (které se pak samozřejmě s nástupem a vytrénováním ledových kouzel a demon exodusů stanou fraškou).
@Phoenix (20.06.2020 12:17): Load jsem teda používal fakt jen v případě, že mi padla celá parta, tedy jen vynuceně, kdy prostě nastal game over.

Ad westwood stick - tak už vím teda, co se asi skrývá v té jediné truhle, u které mi nešel vypáčit zámek :-)
@Ringo (20.06.2020 11:50): jj, nevýhoda právě spočívá v tom, že Tě bez brnění sejmou na pár ran. Což pořád nemusí vadit, pokud to nehraješ záměrně stylem postava v bezvědomí -> load (minimálně jednou jsem to hrál schválně takto).

Dnes bych už samozřejmě neměl čas na to dohrát něco 10x. Jednak to bylo v době, kdy her bylo doslova pár, druhak tohle je absolutní špička a krom jiného to není zrovna Wizardy VII na 100 a více hodin.

Westwood stick se mi vybaví jako první, je v nějakém patře finálního hradu a potřebuješ celkem vysoký level Rogue (tuším 7 nebo 8), který běžně člověk nemá, pokud záměrně negrinduje třeba pomocí Crossbow Valkyrie.

jj, kostky se hodí opravdu hodně, bez nich je to výrazně těžší, ale pořád se to dá.
@Phoenix (20.06.2020 11:23): Taky jsem to brnění sundával, ale pak jsem musel čelit hitům, které mě na 2x zabily a tak to byla stejně couvačka a snaha ubít to z dálky, jen se člověk nesměl dostat do obklíčení.

Teda dohrát 10x LoL, to teda kapku závidím. Já to dojel podruhé a to po hodně letech, protože já v podstatě jinak nikdy nehraji žádnou hru ani 2x, až na pár výjimek. Navíc já nejsem completista, hraji prostě tak, že získávám tak nějak, co mi cvrnkne do nosu + snažím se teda stoupnout na každý čtverec a prohledat. Ale málokdy se pouštím do nějakých krkolomných kombinací, abych získal nějaký ultra předmět.

Když koukám na seznam předmětů po dohrání, hodně jsem jich vůbec nenašel. Westwood stick jsem asi neměl.

Jinak o tom dead endu jsem taky nevěděl a celou hru jsem se modlil, aby tam žádný nebyl, protože občas se nějaká lokace nenávratně uzavřela.

Ale nevěděl jsemtoho více, třeba využití těch kostek, že drtivě zraňují duchy a načerpávají z nich manu, kterou pak můžeš z kostky doplnit postavě, která má manu vyčerpanou. Boj s nimi je pak takový perpetum mobile, získáváš manu a když tě zraní, máš pořád z čeho léčit. Ale pochopil jsem to až v prvním patře hradu, vědět to v bílé věži, tak se z ní stane asi snadná záležitost.
@Ringo (20.06.2020 10:44): Nejsem si teď vůbec jistý, že jsem o možnosti dostat se do dead end věděl.

Potvory, co rozkládají brnění, řeším jeho nepoužíváním (ano, není to ideální, ale kdo má pořád lozit do inventáře, že :-) )

Gratuluji k opětovnému dohrání, já jsem dohrál LoL snad 10x (řekl bych tak 4x Ak'shel, 3x Conrad, 2x Michael, 1x Kieran).

BTW Našel jsi Westwood stick?
Tak znovu dohráno. Vzhledem k tomu, že jsem si nepamatoval z hraní před dvnými léty nic, tak jsem se nechal teda na konci hry trapně nachytat a při zbrklém ukládání poslendího levelu hradu pod jednu pozici jsem si pak celý level musel zopakovat znovu, protože místo, abych po nalezení poslední sošky šel hned zpátky ke spícímu králi do levelu 2, tak jsem si říkal, dorazím ten třetí level do posledního čtverce a vlezl jsem do pasáže ke Scotii, ta se ale nevratně uzavřela. Pokusy ji zabít v těch podobách oblud byly nemožné, ta poslední fáze byla prostě nezasáhnutelná a tak jsem hezky loadnul na konec levelu 2 a jel to třetí patro celé znovu.

O Lands of Lore se traduje, že je přístupná i ne úplně fandům kobkařin díky svému adventurnímu nasazní. Ono tomu tak sice kapku je, ale některé místa s respawnujícími se potvorami jsou fakt tak jako tak tak hard core, že celá EoB trilogie je oproti tomu procházkou růžovou zahradou. Za největší prasárnu ovšem považuji, potvory, které rozkládají brnění. a je jich tu dost. Castle level 2 s až bestiálním respawnem je pak doslova závodem o život.
@Phoenix (16.06.2020 00:04): LoL je díky automapingu docela rychlá záležitost. EoB 3 mi trval s mapováním skoro dva měsíce, LoL procházím velmi pozvolným hraním po večerech 10 dní a jsem skoro u konce.
@Isair (16.06.2020 00:00): Zelené meče jsem používal i kdysi, normálními mi to teda přijde nemožné, ty hity za 3 HP a pod, zatímco zelený dá klidně 150, to je sakra rozdíl. LoL 1 má pár frustrujících míst, ale sranda je, že i tady je klička pro ty ne jen zaryté kobkaře. Ale já to teda nepoužil, dočetl jsem se to v nějaké diskusi, kterou jsem si ze zvědavostí přečetl po té, co jsem prošel White Tower komplet, protože mě zajímalo, proč mi to tehdy moc nešlo a teď jo, jestli tam není něco, co jsem dělal jinak. Ale ty meče jsou základ, jenže ještě drtivější je, že druhá z kostek, co otevírá Scothiinu bariéru k Yvel Townu , dává těm duchům okamžitý kill. Ale to jsem nepoužil, protože jsem si kostkou samozřejmě otevřel bariéru a do věže šel až pak :-)

Jinak hraní po x letech je fajn, obzvláště když trpím obvykle okamžitou sklerózou, kde se co řešilo. Takže ty puzzly řeším s tím, že vůbec nevím a přicházím na všechno znovu.

Jinak k LoL jsem chtěl psát deník stejně jako u EoB Trilogy, ale kapku v jiné formě, a nebude na oldgames, protože tam už hodně podrobný deník na LoL někdo psal, jsou tam rozpracované dokonce 2. Takže můj dám jen na blog a bude to spíše takový obrázkový průvodce.

No v programu mého opakování si starých klasik je v pořadí Dungeon Master 2, ten si i zmapuji. A snad konečně porazím finálního bosse, což se mi nikdy nepovedlo, protože jsem neměl trpělivost na to padání z mraků :-)
@Isair (16.06.2020 00:00): Nejen zelené, duchy lze kosit i pár jinými zbraněmi, ale z hlavy to fakt nedám :-) Navíc Bacatta může mít zelený meč jako primární útočnou zbraň a jako sekundární cokoli (tak, aby měl co nejvyšší hodnotu útoku).

A nechte toho, nebo to rozjedu znovu (na což opravdu nemám čas) :-)
@Ringo (15.06.2020 22:04): Jo, ono když víš o tom, že ty zelené meče ty duchy kosí mnohem lépe, tak se to docela dá. Poprvé to pro mě bez oněch mečů bylo též něco neuvěřitelně frustrujícího, ale při druhém průchodu stejné dojmy jako ty- tedy též překvapen, jak v klidu se to dalo projít :). A to samozřejmě nemluvím o té ultimátní ohnivé kuši, kterou jsem asi taky při první hře nepoužíval.
White Tower projita překvapivě hladce. Překvapivě proto, že to byla pro mě vzpomínka z 90. let na úrovni noční můry. Ta nemožnost se schovat někde v koutě, protože duchové útočili i ze zdí, ta ve mně dřímala takovým způsobem, že jsem se i nyní vstupu do věže bál. Ale zbytečně. Asi 2x jsem teda loadnul po totál obklíčení, ale to bylo tak vše. Kdysi dávno jsem zbaběle došel dle návodu pro to nejdůležitější a pak z třetího patra prchnul, neprošel jsem jej komplet. Teď jsem v pohodě prošel každičký čtvereček, dokonce jsem místy v pohodě odpočíval :-)
@90210 (09.06.2020 10:44): Ishary si dám někdy taky znovu, ale teda ten LoL nevím, proč vynechávat při opakování starých dobrých klasik, považuji jej za jeden z nejlepších. Jeho znovuhraní jsem měl v plánu několik let.
@Ringo (04.06.2020 22:33): Tady si to aspon muzes udelat zajimavejsi tim, ze to rozehrajes za jinou postavu, ale pokud uz bych dal nejaky stary dungeon, tak LOL asi ne, spis Ishary, ktere mam radeji.
Poslední asi tři roky jsem v takovém víru znovu dohrávání dungeon klasik, které mě v devadesátkách totálně rozsekaly a po MM3, 4, 5, EoB 1, 2, 3 se nabízí zrovna tahle pecka, tak jsem ji před chvíli nainstaloval, zhlédl intro a tak mě to opět a zase rozsekalo, že je jasné, co budu dělat pár následujících týdnů.
@Richmond (30.06.2019 09:07): diky, hele, ja se do her obcas musim trochu dostavat, kor u tech, kde mi “ujel vlak”... u Falloutu jsem to mel podobne a dnes je to jedna z mych top serii, respektive ten svet me hrozne chytl... ono je to tezky, kdyz je clovek vychovany na zcela odlisnych mechanikach a hlavne uplne jinych hernich zanrech... ale to me naopak laka, proto taky dalsi na rade je jRPG.

@90210 (30.06.2019 09:54): Je to mozne, ale dalsi z mych mnoha osobnich hernich vyzev je si znovu (popripade premierove) zahrat co nejvic ceskych kousku, ta Mafia me namlsala a v mem osobnim top zaujimaji nejvyssi pricky z velke casti ceske hry..
@S4TW (komentář): Hele za mě good koment :) A gratulace k dohrání. Sice si myslím, že pokud tě to nechytlo na 100%, tak už asi moc nemá cenu zkoušet dál (protože bude jen hůř z hlediska věcí, které se Ti nelibily), ale zas pokud ještě máš chutě, tak něco prubni. Nebál bych se jít do UU1...sice na puzzly bez návodu tuhost veliká (občas), ale zajímal by mě Tvůj celkový dojem ze hry :)
@Ringo (29.06.2019 18:50): takhle, koupené to mám, šanci tomu dám... jinak zrovna teď jsem pořídil ty Realms of Arkania, když máme ty slevy na těch steamech a když už potřebuji trénovat hádanky, tak jsem si k tomu pořídil ještě ve Stínu havrana, po čemž pokukuji už chvíli (nikdy jsem nehrál :().
asi nejdřív teda prubnu tu dvojku... svět LoL mě zaujal natolik, že si v něm ještě pár strávených hodin dovedu představit, navíc mě zaujaly i screeny, ze kterých na mě hra působí pěkně... trojku, už nejspíš vynechám a pak se uvidí, určitě dojde na nějaká zdejší doporučení, osobně mě dost zaujal ten Albion :-) a ještě mám jeden osobní cíl, dohrát letos nějak jRPG, tam jsem pořád na vážkách, jestli sáhnout po novém kousku či nějaké klasice...
@S4TW (29.06.2019 15:14): U zákysu záleží, jak moc jsem přesvědčen, že je to mimo mé možnosti (nejasné zadání, příliš překombinovaný postup apod.), ale nemám problém prosedět celou noc nad papírem a řešení hledat ;) Ono je to spíše o lennosti :) Horší je to u her, které jsou proslavené bugy, protože u nich ten zákys taky nemusí být zákysem. Hodně to závisí i na tom, kolik už toho máš odehraného, protože mnohé hádanky/puzzle se v hrách v různých obměnách opakují.

Star Trail už je moc komplexní, ale zase není od věci, abys do té vody skočil a naučil se plavat ;) Já bych doporučil Stone Propheta.
@S4TW (29.06.2019 17:23): To se pak blbě doporučuje, pro mě největší obtížnost představuje obvykle nejasné zadání, které mě uvede do nějakého tápání. V tomto bych nedoporučil žádnou Realms of Arkanii hru třeba, obzvláště ne Star Trail, zatímco Stonekeep mi přišel krásně zapříběhovaný a intuitivní.
@Ringo (29.06.2019 17:14): tak ta obtížnost je relativní pojem, samozřejmě jsou obecně těžké věci, ale znám i pár lidí, kteří považují DS za průměrně obtížnou, ale pak je pro ně HC třeba Mario :-)... V těch dungeonech je pro mě nejtěžší orientace v prostředí, což automapping řeší a pak hádanky nebo takové ty věci, které musí člověk předpovídat dopředu.. v LoL jsem například nepočítal, že se mi může vymstít, že mám Rogue na druhém levelu :-) (naštěstí to šlo lehce pořešit, ale v první chvíli, ani v třetí, mi to nedošlo)...
@90210 (29.06.2019 16:18): Na bugy si tedy moc nevzpomínám, ale v jedné z posledních částí (9 level z 12) kde je led něco nešlo a nakonec jsem Stonekeep nedohrál. Ale určitě příjemný a moderní dungeon, aneb FMV, povedený vizuál a zábavná (i když těžší) hratelnost.

A Albion je skvělý, pokud by ho bral za dungeon, tak i ten nejlepší.
@S4TW (29.06.2019 15:14): IMHo je dvojka uplne jina hra, pokud chces nejaky jednoduchy dungeon, tak muzes zkusit treba Eye of the Beholder, coz je cista kobkarna, ktera je nicmene obsahem chudsi, nez Lands of Lore a dvojka, ktera je uz lepsi, je zase uz docela tezka, nebo ten Dungeon Master II: The Legend of Skullkeep, pripadne muj oblibeny Dungeon Master, prekvapive vypada porad snesitelne. Pokud chces neco vic outdoor, tak muzes prubnout Albion nebo Realms of Arkania III: Shadows over Riva nebo predchozi dil Star Trail, ale Stonekeep bych ucite nedoporucil, je jednak jak pise Elemir fakt tezkej a hlavne zabugovanej, bugy me od nej uplne odradily.
přemýšlím, že bych si dal LoL 2, předpokládám, že co do hratelnosti to bude podobné? A jak to máte vy, jak často řešíte zákysy nápovědou? Dáváte tomu velké množství času a po padesáté projíždíte okolí nebo už máte tak vycepované smysly na hádanky, že s nimi nemáte problém? Jelikož jsem nikdy nehrál moc adventury, tak nejsem úplný Riddler :-)
Ze Stonekeepu dnes dost bolí oči. To leda v dosbox okénku nebo na malém netbooku.
Tak dohráno :-), nakonec jsem to zvládl na čtyři větší posezení (21.5 hodiny), což svědčí o tom, že mě to docela chytlo, ale dungeon RPG asi nebude můj nej žánr, ačkoliv si chci ještě několik kousků určitě dát... přiznávám, že bez pár náhledů do návodů bych to nejspíš nedal, minimálně by se mi herní doba o dost prodloužila (například závěrečné spojení itemů by mě fakt nenapadlo, kor když jsem to po celou dobu nemusel dělat)... Myslím si, že ty skilly, které jsou u takovýchto typů her třeba se dají vycepovat, já na ně hold nejsem zvyklý, vrchol takovýchto hádanek u mě byl Polda... Většina hádanek šla odvodit, spoustu jsem i zvládl, ale pár mi jich přišlo prostě nepříliš logických, popřípadě jsem něco musel přehlédnout... Trochu mi vadila přímočarost, kdy prostě jdete neustále vpřed a není důvod se moc vracet (pokud neberu probíhání dané oblasti), trochu vedlejších aktivit bych uvítal. Souboje ze začátku bavili, no když jsem byl v jedné destinaci delší dobu, tak už byly docela dost na obtíž, ač obtížné teda vůbec... Hezký vizuál a zvuková stránka a slušný klišé fantasy příběh, za mě docela dobrý :-)
@Drolin (20.06.2019 22:31): jo, pohodové to je dost, až mě překvapilo, jak je obtížnost lehká... samozřejmě se občas seknu u nějaké hádanky (nikdy jsem moc na puzzly talent nebyl), popřípadě chvilku trvá, než najdu ideální způsob jak někoho odpravit, ale celkově to není moc problém... dnes jsem skončil, páč jsem nevěděl, co s tím debilním uhlím, myslel jsem, že to prostě pošlu do toho stroje a ono nic, navíc mi pořád smrdí to spálené maso v té skále, tuším, že bych ho měl sebrat, zatím jsem jen na něj poslal fireball, ale jak to a jestli sebrat, to jsem ještě nezjistil... obecně mě baví hledat řešení, ale zase tak moc velkou trpělivost na to nemám, ale celkově jsem spokojen s náročností, klidně bych i lehce přitvrdil :-)
Tak za dva večery hraní 6.5 hodiny odehraných, to asi svědčí o tom, jak mě to chytlo :-)... asi bych pár výhrad měl, ale nečekal jsem, že mě to až takhle chytne...
tak konečně rozehráno a už mám první zákys :D

tak nakonec dobrý, ty kameny se prostě hodí, já věděl, proč je sbírat :-)... zatím odehrané tři hodinky, docela mě to chytlo, mnohem víc, než jsem čekal, ale přijde mi to takové dost přímočaré. Jasně, snažím se hledat skryté dveře a relativně prolézat, co se dá, ale co se týče příběhu, tam se asi frčí pořád dopředu, ne? Já jak jsem zvyklý z klasický RPG a několikanásobného větvení, tak tady mi přijde, že jdu v podstatě jen po hlavní příběhu..?