Lake

01.09.2021
08.04.2022
01.06.2022
15.02.2024

Od života ve velkoměstě potřebuje někdy odpočinek téměř každý. Vyjet si na venkov za rodiči nebo na chatu je příjemný únik po většinu obyvatel města, nicméně Meredith Weiss pojme tenhle únik na venkov trochu jinak. Rozhodne se na pár týdnů vzít práci poštovní doručovatelky ve svém rodném městečku v Oregonu. Staré známé tváře, noví lidé, nové vztahy, ale také důležitá životní rozhodnutí čekají...

Lake je 3D open world slice of life adventura zasazena do 80. let minulého století v hornatém Oregonu plného lesů a jezer od tvůrců her jako iO nebo Turmoil. Spolu s Meredith budete s pomocí poštovního vozu rozvážet poštu po místní komunitě a tím pádem i vést četné rozhovory s obyvatelstvem, k němuž máte určité vazby z dětství nebo můžete navázat vztahy nové. K tomu samozřejmě slouží i systém dialogů, který vám umožní se rozhodovat a ovlivňovat tak vývoj příběhu. Mimo práci pošťačky lze provádět i doprovodné činnosti nebo zkoumat okolí.

Hru jsem sledoval již od oznámení a demoverze uvedená během E3 mě definitivně přesvědčila. Hru jsem začal hrát hned od prvního dne a už na začátek prozradím, že jsem nadšen. Lake je povedenou kombinací Firewatch s trochou Death Stranding. Hlavní hrdinka Meredith opustí na dva týdny velkoměsto a zaskočí ve svém rodném městečku za otce v roli pošťačky. Každý den tak musíte rozvézt dopisy a balíky, což se neobejde bez interakce s místními obyvateli. Mezi nimi jsou staří známí i nové tváře a postupem času si s nimi začnete budovat vztahy. Několik významnějších nabízí celkem dlouhé rozhovory ve kterých je možné domluvit interakce po pracovní době. Můžete se spřátelit, pomoci s jejich problémy a vše postupně vede k jednomu ze tří možných konců. Každý večer ještě probíhá v domě rodičů volná činnost jako čtení nebo televize, často je také nutné zvednou telefon. Od rodičů se dozvídáte podrobnosti o některých obyvatelích, od šéfa zase pokroky ve firmě.

Dějištěm hry je městečko Providence Oaks ležící na břehu jezera. Některé usedlosti jsou trochu vzdáleny a hra nabízí naprostou volnost ve způsobu i času rozvážení. Nic tak nebrání průzkumu okolí a klidně několikanásobnému objetí jezera. Krajina je opravdu pěkná a často jsem se jen tak kochal nebo dělal fotky (jeden z vedlejších úkolů). V autě máte i rádio, ze kterého hraje skvělý soundtrack. Sice nejde o hudbu jakou obvykle poslouchám, ale k prostředí a období 80. let se skvěle hodí. Grafika je stylizovaná a i když technicky na tom mohla být lépe, atmosféru zvládne vykouzlit perfektní. Technicky hra funguje bez problémů, sice není začištěná jako AAA tituly, ale hratelnostně to nijak nevadí.

Hra vyšla prvního září a v tomto datu začíná i děj hry. Hrál jsem tak hezky vždy večer den napřed a takhle jsem vlastně s hlavní hrdinkou prožil první dva týdny. Konec jsem bohužel nestíhal a poslední dva dny dohrával opožděně. Přesto šlo o zajímavou a vtipnou zkušenost. Najde se i několik negativ, ale nejde o nic vážného. Auto se mohlo ovládat podrobněji (blinkry, světla, tachometr), snažil jsem se dodržovat předpisy pro lepší zážitek, ale hra tomu nijak nepomáhá (ale ani nepenalizuje). Při delších pěších výletech do lesa by se zase hodila rychlejší chůze. Hru mohu doporučit každému, kdo si u hraní rád relaxuje nebo si chce užít civilní příběh z malého města. Já se opravdu dobře bavil a doufám, že autoři hru rozšíří nebo budou pokračovat podobným titulem. Rád bych se dozvěděl další osudy některých postav nebo poznal další obyvatele, místo pro rozšíření tu určitě je.
Poklidná slice of life adventura bez fantastických prvků, s volným pohybem, z období 80. let, z prostředí podzimního amerického maloměsta uprostřed lesů kdesi v Oregonu. Bez přehánění, tohle je na papíře v podstatě moje vysněná hra.

Hráč se chopí úspěšné ajťačky Meredith, která se vrací do svého rodného městečka Providence Oaks, aby zaskočila na 14 dní za svého otce u lokální poštovní služby. A zatímco rozváží zásilky, potkává nejen své staré známé, ale navazuje vztahy i úplně nové.

Lake je snad ta nejvíc relaxační hra, jakou jsem kdy hrál. Hratelnost je vlastně strašně jednoduchá. Každý den rozvézt po městě zásilky a poznávat jednotlivé postavičky, které Providence Oaks obývají. Původně jsem chtěl napsat cosi o "rozvíjení příběhu," ale to bych vlastně docela kecal, protože Lake příběh jako takový vlastně nemá. Je to skutečně skromný nostalgický slice of life titul. A i když pochopitelně Providence Oaks neznám a nemůžu znát, musím říct, že taková ta melancholie jakoby z návratu do starých známých míst na mě padla okamžitě. To se tvůrcům podařilo navodit dokonale. Hlavní náměstíčko, potulující se lidé, typická maloměstská americká zástavba, okolo lesy s již barvícím se listím, šumění větru, na jedné straně jezero, na druhé straně v dáli zasněžené vrcholky hor. Opravdu jsem měl pocit, jako kdybych byl na dovolené. Jako kdybych se vrátil po letech domů.

Providence Oaks je vymodelováno skutečně kouzelně - přesně tak, jak si romantizuji typická americká městečka. Rozhodně doporučuju si alespoň jednou projít celé centrum pěšky, nasát atmosféru, sednout si třeba i na lavičku a prostě užívat si. Užívat si pocit pohody, který Lake umí navodit. Dopomáhá tomu i lehká pastelová stylizace připomínající např. sérii Life is Strange. Stejně jako ohromně příjemný soundtrack znící éterem, jehož jedinou slabinou je, že písní je málo a začnou se hodně rychle opakovat.

A tady bych plynule přešel k největším slabinám hry. Je tam poněkud málo všeho. Malá mapa, málo postav, málo dialogů, málo interakce. Jestli něco Lake skutečně ubližuje, tak je to viditelně nízký budget. Když pominu hodně omezené animace v podstatě u všeho, tak je to i poměrně monotónní gameplay, který mně osobně nevadil, ale dokážu si představit, že někdo, koho nechytne ten setting a nedokáže procítit onu melancholickou atmosféru, se bude u té hry úplně neskutečným způsobem nudit.

Druhá věc: hromada drobných, převážně grafických bugů. Centrum města je sice v podstatě bezchybné, ale běda jak se hráč začne zaměřovat na detaily a nebo se rovnou pokusí zabrousit někam dál od silnice. Chápu, že ukočírovat open world není pro takto malý tým žádný med, ale na herní mapě jsou místa, která by prostě potřebovala pořádně polishnout. A nejsou to vždycky úplně malé chybky: narazil jsem na díry v texturách podél hlavní silnice, různé poletující stromy, problikávání objektů nebo špatně napojené textury. V určité části mapy mají auta nepřesně naskriptovanou trasu a namísto po silnici jedou dobrých 50 metrů pangejtem. V jiné části mapy, nedaleko centra, zase poskakují v jednom místě na silnici, jako kdyby narazila na překážku či díru v textuře. A to nemluvím o nedodělaných částech mapy mimo hlavní zorné pole, např. za některými budovami nebo v lese, dál od cesty. Což by vlastně nemusel být vůbec problém, stačilo by zamezit hráči přístup tam, kam už není potřeba. Rovněž jsem při jedné z vedlejších aktivit narazil na bug (údajně problém výhradně gamepass verze), kdy se mi nezobrazovaly vyfocené fotky. Jsou to vesměs drobnosti, které by navíc šly vyřešit hot fixy, ale jsou to drobnosti, které úplně zbytečně narušují jinak libovou imerzi.

Lake má k dokonalosti daleko, v produkčních hodnotách mu cosi chybí a rozhodně to není hra pro všechny, ale mně tahle sympatická hříčka naprosto a zcela padla do noty. Kdo má slabost pro poklidné civilní melancholické hry se sympatickými lidskými postavami a nebo si chce alespoň odpočinout od všech těch souls mučíren a vesmírných mariňáků, dejte Lake šanci. Na léto a nebo možná ještě lépe podzim ideální hra.

Pro: imerze, melancholicky nostalgická atmosféra, pohodová relaxační hratelnost, postavy a jejich dabing, prostředí, hudba

Proti: nižší produkční kvality, mnoho drobných bugů, jednodušší dialogy, ke konci již trochu repetitivní - málo interakcí, málo písniček v rádiu, neustále se opakující hlášky

Na hru Lake jsem poprvé narazila při zhlédnutí traileru z nějaké herní show, na které byla poprvé představena. Zaujala mě svou vizuální stránkou a také nápadem, že bych měla rozvážet zásilky a poštu a poznávat tak zdejší obyvatele malého městečka. A opravdu jen o tohle v té hře jde a je to vlastně skvělé. Hra na mě působila velmi relaxačně, zasazení na počátku podzimu jen zdůrazňuje krásnou přírodu, jíž dominuje velké jezero, a mohla jsem si také vychutnávat projížďky místními lesy. Někdy pršelo, jindy se mi naskytl krásný pohled do právě probouzejícího se městečka zalitého vycházejícím sluncem.

Baví mě kratší hry z amerického předměstí. Lake pobral trochu vzhledu z Life is Strange a Tell Me Why, ale v porovnání s nimi mu chybí hloubka a postrádá těžší témata. A mně to tak vlastně vyhovovalo. Přemýšlet u této hry není příliš nutné, přece jen mě vedla pěkně přímočaře a všechna důležitá rozhodnutí se odehrála až těsně před koncem hry, takže na výběru možností v dialozích příliš nezáleží, spíše jde o to, kdo je vám sympatický a jak chcete hrát svoji postavu.

Co mi poněkud vadilo, tak byl velmi pomalý pohyb postavy, kdy přepnutí na běh bylo jen nepatrné a bylo třeba se na ten pohyb zaměřit, abych si vůbec všimla, že se hlavní hrdinka pohybuje rychleji. Z toho důvodu jsem se proto vždy snažila zaparkovat přímo u schránky, takže na mě občas troubila jiná auta. Asi mě neuměla objet. Nejvíce vtipných situací přináší jízda autem po silnici (tedy ta moje), mnohdy to vypadalo, že moje postava vůbec nevlastní řidičský průkaz, neboť jsem si užívala být královnou silnic a brázdit cesty vesele v protisměru.

Někdy je fajn zahrát si krátkou, oddechovou, nízkorozpočtovou hru, v níž pouze rozvážím poštu velkým auťákem na maloměstě, povídám si s afektovanými spoluobčany, abych po 14 dnech opustila celou svou kariéru v rozvíjejícím se oboru a s holkou, s níž jsem si jednou vyměnila "údajně jenom" pusu, neznáme se více než těch 14 dnů a viděly se asi třikrát, nasedla do o něco většího rekreačního vozu (RV) vstříc novým dobrodružstvím ve svých 40 letech. Pořád realističtější než Romeo a Julie.
Kdysi dávno jsem toužil po komplexním fantasy / steampunk RPG z pohledu třetí osoby (kterého jsem se nikdy nedočkal a podle mě ani nedočkám), ale dneska si rád pustím něco jednoduchého a prostého. Něco, co bych před 20 lety ani nezapnul, protože by mi to přišlo nezajímavé. Něco, kde se nemusí nic dělat, nejde prohrát (ani vyhrát). Něco, jako je Lake.

O hře jsem v životě neslyšel a nainstaloval si ji jen díky názvu a úvodní fotce v ps store. Takže mě celkem překvapilo jak hra vypadá a o čem je. Vypadá vesměs hrozně a je o ničem. Ale vesměs hrozně znamená originální styl. A je o ničem znamená je to oddychovka.

Ve hře skutečně pouze jezdíte pošťáckým autem, občas trochu chodíte a hodně si povídáte. Tropa je naprosto tradiční a klišovitá - mladá ambiciózní a úspěšná žena se vrací do svého rodného maloměsta, aby se zde nechala přemoci vlnou nostalgie a vidlácké poetiky. Jakožto milovník filmu Sweet Home Alabama mi tohle sedlo na sto procent. Rovněž pomáhá zasazení do 80. let, protože to poslední, co bych chtěl v téhle hře dělat, by bylo telefonovat se smartfounem.

Některé momenty jsou vyloženě úsměvně až hloupé (jako když si pozvete k sobě večer domů 16letou holku), ale jinak jsou dialogy vesměs oukej, až na určitou šablonovost, klišovitost a šustění papírem. Některé jsou delší než by musely být a některé postavy jsou vyloženě otravné (majitelka bistra).

Ve hře nemusíte řešit VŮBEC NIC. Dokonce ani dilema mezi tím, s kým se chcete potkat. Prostě to tak plyne, vy si rozvážíte poštu, do toho je tam nějaké jakože drama s kolegou a pokud chcete, můžete se ponořit do nějaké té romance (já se neponořil).

Co oceňuji je, že avatarka střídá oblečení.

Technický stav hry je na PS4 tragický. FPS klesají jak sledovanost seriálu s Emmou Smetnaou, hra se cuká, objekty naskakují a mizí. Občas nejde vypnout rádio (což je průšvih, protože ty čtyři písničky se oposlouchají velice rychle), blbne přibližování mapy atd. Ale nic hrozného, dá se zvyknout.

Hru jsem si užil, má dobrou atmosféru, lokalita je to krásná a je to taková vhodná feel good věc před spaním.

Pro: prostředí, pohodová záležitost, asi dva pěkné stěry od hlavní hrdinky, mění se počasí i denní doba

Proti: auto při couvání nepípá, po první týdnu nepřibydou nové postavy (které by byly vidět), ost

Pohoda, klídek, tabáček. Teda, ten nie (hoci jointa si budete môcť dať), ale zato štipka romantiky (ak sa pre ňu rozhodnete)! Lake rozhodne nepatrí k tomu typu hier, ktoré by som vyhľadával a ak by sa neobjavila v PlayStation katalógu, asi by som si ju nezahral. Ale nakoniec som rád, že som jej dal šancu, pretože to bol veľmi príjemný zážitok.

Pravda, ono sa tu vlastne nič moc nedeje. Roznášate poštu, kecáte s obyvateľmi mestečka, riešite ich problémy, nadväzujete nejaké tie vzťahy a kamarátstva a večery trávite doma pri knihe či telke. Simple life. Práve v tej obyčajnosti je však hlavná sila hry.

Atmosféru zaspatých malých mestečiek (najmä tých amerických) v umeleckých dielach milujem a tu som si jej užil dosýtosti. Postavy dokážu zaujať, hlavná hrdinka Meredith je sympatická a romantická vložka roztomilá.

Mierne štylizovaná grafika sa snaží zakrývať nedokonalosti, hoci sa to nie vždy darí. Pesničky v rádiu boli fajn, ale mohlo ich byť pokojne viac. Platí tiež, že roznášanie pošty sa po čase trochu zunuje. Chôdza Meredith mohla byť tiež trochu rýchlejšia.

Celkovo teda veľmi fajn feel-good kúsok, ideálny pre všetkých snílkov, romantikov a nostalgikov.

Pro: atmosféra, dabing, hudba

Proti: pomalá chôdza, pesničiek mohlo byť aj viac, sem-tam grafický bug, časom trochu rutina