Deliver Us the Moon

10.10.2019
24.04.2020

Deliver Us the Moon je mysteriózní sci-fi adventura zasazená do budoucnosti. V ní se planeta Země potýká s nedostatkem surovin a to zejména v oblasti energetických zdrojů. Zřídila se proto mezinárodní organizace nazvaná World Space Agency, která má za úkol získat nový energetický zdroj v podobě izotopu helia nacházející se na Měsíci. Proto se v průběhu let Měsíc kolonizoval a začaly se využívat jeho skryté zdroje energie. Bohužel jednoho dne došlo ke ztrátě komunikace s koloniemi společně s možností využívat tento měsíční zdroj. V této chvíli do dění vstupuje hráč v roli astronauta, který je vyslán na Měsíc, aby zjistil, co se s koloniemi a jejich obyvateli stalo. Hráč na své dobrodružné cestě není úplně sám, protože je doprovázen malým robotem jménem ASE.

Hráč se svojí postavou prochází opuštěnými budovami a díky záznamům a hologramům se postupně dozvídá, co se na Měsíci odehrálo. V některých částech hry je jeho postup blokován zavřenými dveřmi či jinou překážkou a je tak nutné si pomocí počítačů, které se v budovách nacházejí, zpřístupnit cestu nebo využít některý z dostupných předmětů, jako je laserová řezačka, a projít pomocí nich dál. Na hráče čekají na vyřešení také logické hádanky a celou dobu se bude muset potýkat s nutným doplňováním kyslíku do svého skafandru, aby na Měsíci přežil.

Hlavní postavu je možné vidět jak z pohledu první osoby, tak i z pohledu třetí osoby.

To bylo hodně příjemné překvapení z gamepassu. Audiovizuálně krásná adventura, civilní zasazení i příběh, délka tak akorát, puzzly nepříliš obtížné, ale alespoň to odsýpalo. Pro fanoušky Gravity/Moon/Interstellar a podobných filmů jak dělané, fakt jsem si to užil.
Jen tedy doufám že je to opravdu scifi a země ještě takhle v prdeli za 30 let nebude :)

Potřeboval jsem si zase trošku odpočinout od AAA průmyslu, nesmyslně velkých světů a hardcore hratelnosti, tak jsem sáhl po tomhle titulu a jsem vlastně víc než spokojen! Mám rád bádání po vesmíru, mám rád Interstellar a mám rád Marťana no a tahle hra mi dokázala všechny tyhle věci skloubit a naservírovat v 6-8 hodin dlouhé kampani (6 když prostě půjdete za cílem a nebudete se ohlížet, 8 pak když budete koumat každé zákoutí a sbírat collectibles - a že budete chtít, jsou výborné). Krátce ke příběhu - Země se zase potácí na pokraji vyhynutí, stává se z ní jedna velká písečná oáza která nemá zdroje ani energii a právě tu dodává kolonie na Měsíci. Vše šlape jak na drátkách dokud se lidi na bílém obru neodmlčí. V tu ránu nastupujete na scénu vy. Vaše první kroky vedou k raketě, kterou frčíte na oběžnou dráhu odkud se vydáte k místní stanici a z ní pak na měsíc ve stylu obřího výtahu (který není jen výtah a je podobně velký jako byla anténa ze které spadl Brad Pitt ve snímku Ad Astra). Úkol zní jasně, zjistit, co že se to sakra stalo. Pakliže se vám podaří start rakety (je potřeba postupovat podle plánku, nestačí prostě zmáčknout klávesu), vaše tůra může začít. Vydáte se na ní v pohledu první i třetí osoby a lemovat ji budou různé hologramy, emaily a hlasové zprávy které budou dobarvovat pozadí příběhu. Později narazíte i na svého parťáka v podobě robotické koule jménem ASE poletující kolem vás, které se můžete kdykoliv ujmout a ovládat ji dle svého gusta. Rád bych se tady rozpovídal o tom co se mi kde stalo a jak super jsem z toho měl pocit ale jelikož je hra poměrně krátká budu mlčet a nechám vás objevit to na vlastní pěst. Co však zmíním, je povedená grafika, slušné ozvučení, vkusný dabing a kvalitní optimalizace. Na to, že se nejedná o triple ej produkci se do toho místo mnoha peněz (díky bohu za Kickstarter který dodal 103 tisíc Euro) vložilo spíše srdce a je to při hraní opravdu znát. Na cestě potkáte několik druhů zábavných hádanek, hezkých prostředí ale také kritických situací ze kterých nemusíte úplně vždy vyváznout živí ale budete si ji sakra užívat.

Vzato kolem a kolem se hra nesnaží o přílišný realismus ale určitě je ho z ní trochu cítit. Titul je někde na půl cesty aby to nebylo úplné Dark Souls ale spíše zábavná sci-fi chůze za odhalením pravdy. Pakliže máte rádi vesmír a jeho záhady a rádi se občas podíváte i na Měsíc určitě zde nemůžete šlápnout vedle - hlavně když k dobru přičtu to, že Microsoft má hru v Game Passu (každopádně tvůrci si zaslouží každou korunu co do nich vložíte). Opravdu dobře jsem se bavil a je mi fakt líto že se o tom nemůžu rozepsat víc, prostě to zkuste. Pro mě to bylo překvapení o kterém jsem si nemyslel vůbec nic a nakonec mě chytlo a nepustilo. Upřímně bych si přál více takových jednohubek. Jo a jestli se ptáte jak lze někam doručit Měsíc, pochopíte.

Pro: Zajímavý příběh, zábavná hratelnost, grafika, ozvučení, dabing, atmosféra

Proti: Kratší herní doba, občas opakující se postup