GRIS

akce > plošinovka *
13.12.2018 PCSwitch
Mladá dívka Gris se potácí svým vlastním světem a na řešení problémů je sama. Tedy téměř, jelikož velkým pomocníkem jsou jí šaty. Ty ji dávají lehce nadpřirozené schopnosti a díky změně tvaru šatů může zvýšit svou váhu nebo se naopak nosit ve vzduchu jako pírko. Světu kolem sebe ale úplně nerozumí a čeká ji dlouhá cesta k pochopení a vyrovnání se s psychickými problémy.

Hratelností jde o silně relaxační 2D plošinovku s metaforickým vyprávěním. Tvůrci sází především na audiovizuální stránku, která na první pohled zaujme sama o sobě, ale zasahuje i do hratelnosti, jelikož barvy a světla hrají při průchodu hrou určitou roli podobně jako zpěv. Mimo plošinkové části GRIS nabízí i různé hádanky, v jejichž plnění napomáhají již zmíněné šaty, sběratelské předměty a skryté bonusy. Hra neobsahuje mimo menu žádný text a nelze se ani zranit či dokonce zemřít.

Fritol: Jo, nižší cena by mi líbila, ale na druhou stranu "utrácet" za takové příjemné zážitky mi až tak moc nevadí :)

Vyrovnávat se s psychickými problémy, osobní ztrátou či onemocněním není nikdy lehké. Nezávislí filmaři se temnotě lidské mysli s velkou oblibou věnují již pár let a herní vývojáři nejsou pozadu, jelikož poslední roky si lze vyzkoušet hned několik titulů především na indie scéně a zde máme další přírůstek do rodiny.

GRIS je bezesporu letos jedna z nejvýraznějších plošinovek a velkou zásluhu na tom jistě má grafická stránka hry. Způsob, kterým si tvůrci hrají s barvami je místy opravdu nádherný a ne jednou jsem se přistihl při sledování detailů a barevných fleků rozpíjejících se na obrazovce jako na mokrém papíru. Spolu s krásně plynulou animací pak svět působí až snovým dojmem. A on to možná i je sen. Reálný svět to rozhodně není a hrdinka si ve své mysli vytváří nádherný svět plný bizarních stvoření, podivné architektury a v neposlední řadě i melancholie, nebezpečí či naopak radosti. Všechna ta nádhera je pak podtržena výborným hudebním doprovodem.

Nebyla by to ale hra, kdyby se člověk kochal jen malůvkami. Jistě, nejedná se o vrcholnou výzvu jak po stránce platformingu, tak ani co se logických hádanek týče. Hratelnost je totiž velmi nenáročná a tak nějak sama plyne. Ale to vůbec nevadí, jelikož jde především o pocitový zážitek a s tím by do hry každý z vás měl jít, neb se vyhnete zklamání. Tvůrci ale dokáží překvapit i v tomhle směru. Na herní dobu něco přes tři hodiny nabízejí až neuvěřitelně časté novinky v hratelnosti. Chvíli bouráte rozpadající se podlahy, poté testujete rychlost na měnících se plošinkách, načež si trochu zalítáte, zaplavete nebo dokonce zazpíváte a tím nekončíte. Kadence nových možností je tak vysoká, že většina děl v žánru se nyní krčí v koutě.

Letos pro mě jeden z nejsilnějších zážitků, který sice člověka úplně nerozloží, ale místy nažene husinu, občas lehce dojme či vykouzlí úsměv na tváři, ale především zahřeje u srdce. Když se hry dělají s láskou, tak to nejspíš vypadá nějak takhle.