Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Achievementy na DH

V myslích administrátorů dlouho hýčkaná funkce se po poměrně dlouhých přípravách dočkala realizace, po pětidenní upoutávce na hlavní stránce přicházejí na databázi Achievementy.

Achievementy [ečívmenty], do češtiny trochu krkolomně přeložitelné jako "úspěchy" či "trofeje", zažily svou premiéru na konzoli Xbox 360, odkud se rychle rozšířily i na PC, hlavně díky elektronické herně-distribuční platformě Steam. Jde o jakési "úkoly" plnitelné v rámci hry ("zabij X protivníků", "dohraj hru na nejtěžší obtížnost", "vyhraj 20 her" atp.). Mnohdy jednoduché, jindy zase pekelně těžké až nesplnitelné. Pro hráče jsou výzvou, často musí vzájemně spolupracovat a opravdu jen ti nejvytrvalejší a nejpracovitější dosáhnou na pomyslný vrchol a splní je všechny. U singleplayerových titulů achievementy prodlužují herní dobu "hračičkům", kteří chtějí mít hru dokončenou po všech stránkách, u multiplayerových mohou být naopak elegantním prostředkem pro odemykání nového obsahu, jako je tomu třeba v Team Fortress 2.

Právě tato naše oblíbená hra nás inspirovala zřejmě nejvíce a vnukla nám nápad převést achievementy i do webové podoby, což je, troufáme si tvrdit, premiéra minimálně v českém internetovém rybníčku. Samotná databáze, podobně jako hra, k podobným zábavným a zároveň motivačním funkcím přímo vybízí a už při vyslovení této myšlenky padlo několik návrhů na konkrétní achievementy. Rozhodli jsme se začít zvolna a sestavili první várku 19 kusů, které nám přišly nejzajímavější. Tyto jsou rozděleny na veřejné a skryté. Tam kde veřejné skýtají hlavně výzvu, tam skryté přinášejí spíše překvapení a zábavu, nevidíte u nich totiž jasný úkol ani ukazatel průběhu a jejich splnění může přijít jako blesk z čistého nebe. Splnění každého achievementu je (dle složitosti úkolu) odměněno dh body. Seznam achievementů, úkoly v čem spočívají a průběh (ne každý plníte od začátku, některé se počítají i zpětně) nesplněných najdete v uživatelské sekci v záložce "Achievementy". Tato sekce pravděpodobně prodělá ještě pár změn a hlavně rozšíření, podobně jako u her plánujeme vydávat nové balíčky achievementů či nějaké speciální kousky ke speciálním příležitostem, možnosti jsou opravdu široké.

Ještě bych rád zmínil jednu věc a tou jsou ilustrace. Aneb největší překážka a důvod dlouhé prodlevy mezi nápadem a samotnou realizací. Chtěli jsme pokud možno naše vlastní unikátní ilustrace jednotlivých úkolů, a tak nás napadlo ozvat se výherci naší výtvarné soutěže, yettymu. Ten naší nabídku přijal a společně se svojí sestrou Mili se pustili do práce. Naše zadání splnili dokonale a myslím, že se ilustrace opravdu povedly a k zadaným úkolům sedí perfektně. Za to jim patří naše díky. Oba si vysloužili odměnu v podobě pěkného přísunu dh bodů, což zmiňuji hlavně pro ty, kteří se mě dh poštou ptali, jak to, že je ten a ten uživatel předběhl v bodovém pořadí. :)

Ještě menší poznámka na konec, prozrazování podstaty vašich splněných skrytých achievementů ostatním uživatelům je samozřejmě zakázáno, ostatně byli byste sami proti sobě. Přejeme mnoho zábavy a vytrvalosti při plnění těch nejtěžších kousků, i ostřílení hrdinové tvrdí, že souboj se spánkem mezi ně bezpochyby patří. :)


Diskuze ke článku

Tak mám konečně nepřítele spánku... Trvalo mi to skoro rok. Tedy, ne že bych nestrávila několik dní beze spánku, jen jsem se pořád zapomínala přihlašovat. Heh, asi na dvacátý pokus to klaplo. A teď útočím na zatracenou loajalitu, jen to nesmím pokazit...
Lze někde nějak vidět, kolik lidí má který achievement splněný? Docela by mě to zajímalo, zvláště u té loajality.
Povedlo se mi splnit dalsi skryty achivement. Ten s lejstrem a mapou, ktery je mezi helmou a kamerou.
Mam tip na splneni Nefalsovane loajality a Zatracene loajality. Dejte si stranku DH jako domovskou na prohlizece vasich smartzarizeni, tabletu a samozrejme vaseho PC.

A podarilo se mi splnit dva skryte achievementy. Treti a ctvrty, tedy lejstro s pismeny a postavu s plusem a minusem.
Po niekoľkých nezdarných pokusoch sa mi to nakoniec podarilo - nefalšovaná loajalita je tam! :)))
Z obecného povědomí jsem zjistil, že mnohým se zdá obtížný achievement Nepřítel spánku. Já jsem to udělal tak, že jsem byl celý den doma, a když jsem spal, dával jsem si na každou hodinu budík. Splnil jsem to hned první posloupnost 24 h, ve které jsem se o to pokusil. Jinak ale jsem schopen jeden den nespat - fungovat omezeně i další den, celkem i 40 h. V historii jsem to dokázal několikrát (škola, práce, výměna elektroinstalace v bytě). Nemyslím si, že to jen tak někdo nedokáže. Stačí se podívat na to, jakým výcvikem procházejí mariňáci US. Na tento achievement to ale nebylo třeba.
Teď řeším Zatracenou loajalitu. Mám v mobilu upomínku na 12.00, kterou si každý den posouvám o jeden den. Vždy se snažím denní povinnost splnit hned po půlnoci, a když to nestihnu do 12.00, posunu si to třeba na 16.00 nebo na 20.00.
Hlavně se nenechat zmást tím, že jsem celý den přihlášen. Je fakt třeba se explicitně přihlašovat.
Měl bych dotaz k "Nepřítel spánku", funguje ten ukazatel průběžně každou hodinu, nebo až po 24h se ukáže že jsem jej splnil? Klikám na DBH od 23:30 předchozího dne každou hodinu na něco abych udělal ale ukazatel je pořád na 0/24... tak uvažuju že se na to vykváknu, pokud to nefunguje a půjdu raději spát.
Bezva nápad! Jsem na DH nováček, takže když se mi před pár dny objevilo, že jsem splnil nějaké achievementy, tak jsem to vážně nečekal :-D
Strašně mi vrtá hlavou co může být za skrytý achievement ta pěst, u toho lejstra co taky nemám splněný jsem si alespoň domyslel s čím to může souviset, ale u tohohle mě vůbec nenapadá co to může bejt. Doufám, že na to příjdu nebo náhodně splním jinak už nevím :).
Už se mi taky včera povedlo splnit Nepřítele spánku, je to pěknej achievement :)
A jsem dalším čerstvým Nepřítelem spánku :D Celkem se mi dařilo obstojně. žádná krize.
M8m otázku ohľadom Nepriateľa spánku. To je nutné prihlásiť sa každú hodinu od 00 hod. do 23. hod.? Nemôžem napr. začať o 14 hod. a skončiť nasledujúci deň o 13. hod.?
PavelU: Blahopřeju
LiberX: Tak nečekej než ti tu jednu schválí a přidávej další .-)
Achievementy, zajimavy napad, jenze ono treba celkem bere chut pridavat dalsi hry, kdyz clovek musi cekat mesic, nez mu tu jeho jednu schvali :(
Karasman: Ještě k těm skrytým achievementům... jde o to, že většina z nich by se dala nějakým způsobem lehce obejít či "nacheatovat", proto jsou tajné a jejich splnění je opravdu odměnou.
Spíš věřit, že počet 30 lídí nebude nic neobvyklého resp. bude to neobvyklé, ale z důvodu hlubokého podprůměru. :)
Karasman: Možná příště, až se budou odhalovat další achievementy. Pokud to oznámí nějak dopředu, tak se tu určitě sleze spousta lidí.
Karasman: Tady máš foto lidí, co se účastnili na trhnutí rekordu v počtu přihlášených lidí v jednu chvíli :-).
Karasman: To byl takový boom při odhalení, co se to skrývá pod "!".
Karasman: To jsou ti, co tu byli při spuštění achievementů:) Bylo tu naráz přes 30 lidí.
Takze admina mit jako nikdo v pratelich nemuze jo? :D
Btw docela jsem koukal, ze spousta lidi ma tech 30 lidi na DH najednou. Ja tu jsem nekolikrat denne, ale snad nikdy jsem nevidel vic jak cca 15.
Hodnotit administrátorův komentář či si jej dokonce přidávat do přátel, považuji za vrcholný projev šplhounství.
Však já neříkám aby se to rušilo, ale aby byly taky nějaký další komentářový achievementy
nevim tohle se bude dost odvijet od poctu aktivnich uzivatelu.. momentalne ale jsem nejvic videl asi +13
Taky si myslím, že je to skoro nemožné. Uvítala bych nějaké achievementy za víc méně hodnocených komentářů (třeba 10, 25 a 50 hodnocených +5)
těch +20 je strašně moc... kvalitní komentář u hry která není mezi top10 hrami nemá vůbec šanci tolik bodů dostat... řekl bych že šance je jen u Mafie, Planescape, Fallout 2 a pár dalších....
Možná už se to řešilo, ale jak je achievment Zkouška ohněm, jak je u něj řešeno, pokud danému komentáři hodnocení klesne? Zruší to i ten achievment (+body) anebo zůstane?
srdicko asi vim a stve me ze ho nemam :) pergamen vim taky, ale to asi nikoho nesokuje :)
Pergamen tuším a srdíčko mám .) Mě by zajímaly spíš zbylé tři ečívmenty
A přitom to nění nic objevného :-D. Pro mě je ale zase záhada ten pergamen, a vlastně i tovšecko kolem...
No, zkoumal jsem to u Akhery a Pipboye. Ti mají splněné skryté srdce a to popsané lejstro. Teda u Pipboyova lejstra trochu tuším za co to je, ale u toho srdce jsem z toho jelen. Zkoumal jsem Akheřin profil, ale absolutně nevím, za co to mohla dostat. Jsou lidi co mají všeho víc a srdce nemají. Tak nevím a dost mně to sere, už tři dny z toho nespím.
souhlas,statistika by se pro zajímavost hodila. Když už je tu "šílenec" co splnil nepřítel spánku. (jinak mu gz :) )